G-32TQXPEBSS
Europa,  Hiszpania,  Podróże,  Teneryfa

MASCA I TREKING W PARKU NARODOWYM TENO | TENERYFA

Park Narodowy Teno to obszar chroniony na Teneryfie, obejmujący obszary górskie na zachodnim krańcu wyspy. Park jest znany ze swojej dzikiej, niezwykłej przyrody i spektakularnych widoków. W skład parku wchodzą m.in. masyw górski Teno, wąwozy, doliny, i bujne lasy. W okolicy jest slynna Masca- malownicza miejscowość położona w północno-zachodniej części Teneryfy. Nazywana europejskim Machu Picchu!

Masca to jedno z najpiekniejszych miejsc do odwiedzenia podczas pobytu na Teneryfie! To przepiękna i niezwykle urokliwa wioska, której lokalizacja i położenie przypominają Machu Picchu. Jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie. Masca to także wąwóz, idealny do trekkingu. Masca znajduje się w Parku Narodowym Teno, który jest niezwykle malowniczym i dzikim obszarem Teneryfy, oferującym znacznie więcej niż tylko widoki!

W tym wpisie znajdziesz informacje na temat Parku Narodowego Teno. Podzielę się również wskazówkami dotyczącymi organizacji trekkingu w wąwozie Masca, najpiękniejszych punktów widokowych oraz alternatywnych tras, jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz w stanie przejść Masci.

Zanim jednak rozpoczniesz planowanie atrakcji na Teneryfie, polecam zapoznanie się z poprzednim wpisem: TENERYFA NA WŁASNĄ RĘKĘ, WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

Park Narodowy Teno

Park Narodowy Teno (Parque Nacional de las Cañadas del Teide) na Teneryfie to obszar górski na północno-zachodniej części wyspy, słynący z wyjątkowych krajobrazów, wulkanicznych formacji i malowniczych wiosek. W skład parku wchodzą imponujące klify Los Gigantes, jedne z najwyższych w Europie, oraz urokliwa wioska Masca, otoczona górami i klifami. Park jest także częścią rezerwatu biosfery UNESCO, co podkreśla jego wartość ekologiczną. Oferuje wspaniałe widoki, liczne szlaki turystyczne i niepowtarzalne doświadczenia przyrodnicze. Przed planowaną wizytą zaleca się sprawdzenie lokalnych informacji turystycznych w celu uzyskania aktualnych danych dotyczących dostępu i atrakcji w Parku Narodowym Teno.

Park Narodowy Teno na Teneryfie oferuje wiele atrakcji przyrodniczych i malowniczych miejsc do zwiedzania. Oto kilka miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć:

Klify Los Gigantes: To imponujące, pionowe klify są jednymi z najwyższych w Europie. Widok na nie z morza lub z okolicznych punktów widokowych jest niezapomniany. – Nam niestety zabraklo czasu..

Wioska Masca: Malownicza wioska Masca (a także wąwóz) jest ukryta w górach i otoczona spektakularnymi krajobrazami. Warto spróbować zdobyć się na punkt widokowy, aby podziwiać dolinę i okoliczne góry. Dla bardziej aktywnych polecam spróbowanie trekkingu i przejście jednej z najpiękniejszych tras w tym regionie. Trochę opowiem o tym pod względem organizacji i tego, czego można się spodziewać, ponieważ sama zaplanowałam ten trekking.

Górzyste Szlaki Turystyczne: Park Narodowy Teno oferuje liczne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. To doskonała okazja do pieszych wędrówek-Tu też będę miała małą polecajke, bo niestety nie wszystko wyszło tak, jak sobie to zaplanowałam, i zamiast Maski musieliśmy spontanicznie znaleźć alternatywę. Ta okazała się strzałem w dziesiątkę!

Masca- wioska i punkt widokowy

Masca, malownicza wioska położona w górach na północno-zachodnim wybrzeżu Teneryfy, stanowi niezwykłe miejsce o urokliwym charakterze. Znajduje się w obrębie Parku Narodowego Teno, w otoczeniu wulkanicznych formacji skalnych, ta tradycyjna kanaryjska wioska urzeka swoją architekturą. Białe domy z czerwonymi dachami i urokliwymi, wąskimi uliczkami tworzą bardzo malowniczy krajobraz, przez wielu nazywanym europejskim Machu Picchu.

Słysząc o Masce, możesz odczuwać pewnie mieszane uczucia (o co chodzi), ponieważ Masca to po pierwsze słynna wioska i punkt widokowy przypominający Machu Picchu, a po drugie wąwóz, który prowadzi od wioski do plaży Playa de Masca. To trekking, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Opiszę to później.

Jeśli jednak chcesz skupić się tylko na wiosce, zobaczyć słynny punkt widokowy i napić się przepysznego barraquido w jednej z lokalnych knajpek, to polecam przybyć na miejsce jak najszybciej.

Dojazd i parking Masca

Trasa prowadząca do Masca jest wąska, stroma i bardzo kręta, w sezonie często występują na niej korki. Dodatkowo miejsca parkingowe na miejscu są ograniczone. Nie jest ich wiele, zaledwie 26, a dodatkowo obowiązuje limit czasowy na parkowanie dla samochodow osobowych- 2h. Nie, to niestety nie wystarczy na trekking.

Jeśli chcesz skorzystać z trekkingu i uniknąć ryzyka otrzymania mandatu, ponieważ nie ma szans na powrót po dwóch godzinach, masz do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z taksówki, co oczywiście jest rozwiązaniem dosyć kosztownym, a opcja numer dwa to skorzystanie z komunikacji publicznej.

Komunikację miejską zapewnia firma Titsa, obsługując linię autobusową numer 335. Autobusy zatrzymujące się w Masce kursują między BUENAVISTA DEL NORTE a SANTIAGO DEL TEIDE. W tych miejscach można spokojnie zaparkować samochód i przesiąść się na komunikację miejską, aby dojechać do Masca. Aktualny rozkład autobusów znajdziesz tutaj: TITSA.

Masca trekking – organizacja

Poziom trudności: Średni, liczne podejscia i schody oraz kilka śliskich fragmentów.
Dystans: 5 km (w jedną stronę). 10 km (w dwie).
Czas: Około 3 godzin na zejście i przynajmniej 4 godziny na wejście. Czyli co najmniej 7 godzin na calośc.

To, co musisz wiedzieć, to niestety nie możesz po prostu przyjść na punkt startowy i rozpocząć trekking. Podobnie jak w przypadku Teide, ważne jest zdobycie odpowiedniego zezwolenia na ten trekking. Poniżej znajdziesz instrukcje i sposoby, jak uzyskać takie pozwolenie.

Sposób numer 1 – To najlepszy i oficjalny sposób, wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie Masca i wygenerować sobie takie pozwolenie. Jest ono w tym przypadku bezpłatne! W sumie same plusy, minus jeden – trzeba pomyśleć o tym zdecydowanie wcześniej, bo skoro jest darmowe, to wiadomo, że miejsca szybko stają się niedostępne. Bilety: CAMINO DEL MASCA. Ja skorzystałam dokładnie z tej opcji, a bilety rezerwowałam z prawie czteromiesięcznym wyprzedzeniem. Miesiąc później miejsc już nie było.

Sposób numer 2 – Dość kosztowny w porównaniu do opcji numer 1, ale dobry dla osób, które się zagapiły lub po prostu spontanicznie zdecydowały się na przejście tego szlaku. Ta opcja to agencje turystyczne na miejscu, które organizują takie trekkingi. Posiadają one dodatkową pulę wejść, i zazwyczaj nawet na tydzień przed będziesz w stanie znaleźć miejsce. Koleżanka, z którą byłam na Teneryfie, niestety nie zdążyła się załapać na te darmowe, więc była zmuszona skorzystać z tej opcji. Taki trekking kosztuje wtedy około 50€ za osobę.

Sposób numer 3 – Rezerwując nocleg w wiosce Masca, automatycznie otrzymujesz wliczone w cenę wejściówki na trasę wąwozu Masca. Minus jeden – poza Masca i godziną spędzoną na punkcie widokowym nie ma tu za bardzo co robić.

Co musisz mieć: Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, są pewne rzeczy, które musisz mieć. Należą do nich:

  • Kask (zostanie udostępniony przez personel szlaku prowadzącego przez wąwóz Masca).
  • Zamknięte buty trekkingowe i odzież trekkingowa (buty są faktycznie sprawdzane, czy posiadają odpowiednią podeszwę do trekkingu! Żadne sandały czy trampki!).
  • Wystarczająca ilość wody (na szlaku nie ma dostępnego źródła pitnej wody).
  • Telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Tu znajdziesz dalsze informacje: MASCA INFO

To, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten trekking: Kiedyś działało to tak, że szło się od Masca wzdłuż wąwozu, a następnie wracało się z plaży w okolice klifów Los Gigantes łodzią (teraz port jest w remoncie, informacja z 2023 roku). Teraz jednak działa to tak, że trzeba wrócić tą samą trasą z powrotem, co oznacza dla Ciebie przejście tej samej trasy dwukrotnie! Przemyśl dobrze, czy jesteś pod względem kondycji w stanie to zrobić.

Niestety, musisz mieć świadomość, że może się zdarzyć sytuacja, w której pomimo idealnego planowania, wszystko może nie wyjść zgodnie z planem. Tak właśnie było w moim przypadku, mimo że bilety załatwiłam 4 miesiące wcześniej, kondycja była świetna, a ekwipunek idealny. Dotarliśmy na miejsce, czekaliśmy już w visitor center, i gdy mieliśmy właśnie rozpocząć naszą wędrówkę, dowiedzieliśmy się, że nic z tego nie będzie. Szlak jest codziennie rano sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Poprzedniego dnia padał deszcz, co spowodowało kilka osunięć, uznanych za potencjalnie niebezpieczne. W ostatniej chwili poinformowano nas, że musimy zrezygnować, ale być może następnym razem się uda. Szybko trzeba było znaleźć ciekawą alternatywę..

Jeśli o czymś zapomniałam, to i tak wszystkie informacje niezbędne do zaplanowania trekkingu znajdziesz na oficjalnej stronie: https://www.caminobarrancodemasca.com/en/

Alternatywa

Ze stało się tak, jak się stało, byliśmy zmuszeni szybko znaleźć jakąś alternatywę dla trekkingu wąwozem Masca. W sumie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, i pani w biurze informacji poleciła nam świetną alternatywę, na którą się zdecydowaliśmy i przeszliśmy. Trasa ta była naprawdę przepiękna, i wcale nie żałuję Masci, która nie wyszła!

Nasza alternatywna trasa to trekking z El Palmar przez Los Bailaderos (niebieski szlak), kilka kilometrów w stronę Punta Teno (ale tylko dlatego, że pomyliliśmy trasę haha) i powrót do Los Bailaderos. Następnie szlak czerwony, a potem biały, prowadzący do Las Lagunetas, a następnie z powrotem do El Palmar.

El Palmar-Cumbres del Baracan-Teno Alto-Callejón de Teno

Trasa ma około 10 kilometrów, ale podobnie jak my, możecie zaplanować sobie kilka dodatkowych kilometrów w kierunku Punta Teno.

Trasa znajduje sie w Parku Narodowym Teno, wyróżnia się swoją wyjątkowoscią i atrakcyjnością. To niezwykła trasa, która łączy historię z tradycją, oferując spektakularne widoki. Trasa, choć wymagająca, pozwala jednocześnie cieszyć się pięknem otaczającego krajobrazu.

Początek trasy znajduje się w El Palmar, gdzie stopniowo wznosi się w kierunku Los Pedregales. Jako Droga Królewska jest łatwo rozpoznawalna dzięki wybrukowanej nawierzchni i murkom przy jej obrzeżach. W okolicy Los Pedregales odbijamy od Callejón de Teno, skręcamy w lewo i ruszamy w górę między polami uprawnymi w kierunku Mirador de los Altos del Baracán. To miejsce oferuje pierwsze panoramiczne widoki na całą dolinę, La Portelas i La Montaña Rajada.

Pierwszy etap trasy nie stanowi większego wyzwania, co pozwala przygotować się na wspinaczkę na Baracán, która rozpoczyna się w tym miejscu. Ze szczytu mirador wiedzie ścieżka, która prowadzi wzdłuż grani górskiej aż do górnej części, gdzie równocześnie można podziwiać dwa stoki i w jasne dni zapierać dech w piersiach widokami.

Ten fragment trasy jest nieco bardziej wymagający, z obszarami o dużych różnicach wysokości, co pozwala zrozumieć istotę tych wąwozów. Osiągnięcie górnej części Baracán jest nie tylko satysfakcjonujące ze względu na otaczające widoki i formacje geologiczne, ale przede wszystkim ze względu na spektakularną zmianę krajobrazu. Na samym szczycie rzuca się w oczy kontrast klimatyczny między północnym a południowym zboczem. Z jednej strony rozciągają się widoki osiedla Carrizales i panorama wąwozu, a z drugiej strony góry i doliny El Palmar.

Podsumowanie

Całe szczęście, że Teno to nie tylko Masca, i cieszę się, że udało mi się to odkryć! Ogromnie się cieszę, że dosłownie przez przypadek i zrządzenie losu wylądowałam w zupełnie innym miejscu niż początkowo planowałam! Ta trasa, na którą się zdecydowałam, była dosłownie przepiękna! Masca musi poczekać na kolejny raz, kiedy odwiedzę Teneryfę!

Więcej na temat Teneryfy przeczytasz w pozostałych wpisach, które znajdziesz w zakładce: TENERYFA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *