G-32TQXPEBSS
Europa,  Hiszpania,  Podróże,  Teneryfa

PARK NARODOWY TEIDE | TENERYFA

Teide to aktywny wulkan na hiszpańskiej wyspie Teneryfa. Jest to trzeci najwyższy wulkan na świecie, osiągający wysokość 3718 metrów nad poziomem morza! Wspaniale wpisuje się w krajobraz wyspy. Wyobraź sobie to: siedzisz w jednej z knajpek na Teneryfie, jest cieplutko, z jednej strony masz widok na błękitny ocean, a z drugiej imponujący wulkan z ośnieżonym szczytem. Wyprawa do Parku Narodowego Teide to zdecydowane „must-see”!

Mój plan był nieco inny niż ostatecznie się ułożyło. Dla mnie było jasne, że chcę zdobyć Teide pieszo, i to było moje główne założenie podczas pobytu na Teneryfie! Niestety, ostatecznie się nie udało (o tym, dlaczego, opowiem poniżej). Mimo że nie udało się dotrzeć na sam szczyt wulkanu, udało nam się zwiedzić Park Narodowy! Z tego wpisu dowiesz się o najważniejszych informacjach dotyczących Parku Narodowego Teide i dlaczego warto go odwiedzić. Niestety, nie będzie to wpis o tym, jak zorganizować wędrówkę na sam szczyt, ale mam nadzieję, że następnym razem…

Zanim jednak zabierzesz się za ten artykuł, polecam przeczytanie wpisu na temat planowania idealnych wakacji na Teneryfie: TENERYFA NA WŁASNĄ RĘKĘ | CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Wulkan Teide

Teide to aktywny wulkan na hiszpańskiej wyspie Teneryfa, najwyższy szczyt Hiszpanii i trzeci co do wysokości wulkan na świecie, osiągający 3,718 metrów nad poziomem morza. Choć uznawany jest za aktywny, ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 roku. Centralnym punktem Parku Narodowego Teide, uznawanego przez UNESCO za rezerwat biosfery, wulkan przyciąga turystów swoim imponującym krajobrazem, który obejmuje pustynne obszary i malownicze lasy sosnowe.

Wierzchołek Teide jest dostępny za pomocą kolejki linowej, umożliwiając każdemu podziwianie spektakularnych widoków. Inną opcją jest wdrapanie się na szczyt o własnych siłach! Miałam to w planie, ale niestety nie tym razem… Plany pokrzyżowała nam pogoda. Niestety, podczas naszego pobytu napadło tyle śniegu, że ze względów bezpieczeństwa szlaki piesze zostały zamknięte…

Dlatego o hike na szczyt wulkanu przeczytasz nastepnym razem! Tu znajdziesz status trasy TEIDE TODAY

Jeśli masz ochotę wjechać na Teide, to jest tam kolejka! Funkcjonuje praktycznie przez cały rok – niemal zawsze, chociaż przy silnych wiatrach może być zamykana. Zdarza się to głównie zimą, kiedy temperatury niestety nie są aż tak stabilne. Stacja dolna znajduje się na wysokości 2356 metrów, a stacja górna, zwana La Rambleta, na wysokości 3555 metrów. Od kolejki do szczytu Teide czeka Cię jeszcze 40-minutowa trasa. Całość ma około 700 metrów, ale nachylenie jest dosyć spore, dlatego to trwa.

Wjazd i zjazd kosztują 43,50€ (cena na dzień 22.11.2023). Bilety należy rezerwować online z wyprzedzeniem, ponieważ niestety szybko się wyprzedają! Znajdziesz je tutaj: TEIDE KOLEJKA

Tu znajdziesz status kolejki: TEIDE TODAY

Szczyt Teide- zezwolenie

Pamiętaj jednak, że kolejka nie zatrzymuje się na samym szczycie, a liczba osób mogących dziennie wejść na wierzchołek wulkanu jest limitowana! Dlatego bardzo ważne (dotyczy to zarówno wędrówki, jak i wjazdu kolejką), musisz zarejestrować się na oficjalnej stronie Parku Narodowego i wygenerować pozwolenie! Zalecam zrobienie tego dużo, dużo wcześniej. Ja zrobiłam to około pół roku przed planowaną wizytą. Koleżanka, która później zdecydowała się dołączyć do nas, chciała to zrobić miesiąc przed, niestety nie było już miejsc. Rejestracja jest bezpłatna.

Zarejestruj swoje wejscie: PICO DEL TEIDE ACCESS PERMIT

Park Narodoy Teide

Park Narodowy Teide, uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery, stanowi jedno z najważniejszych przyrodniczych miejsc na Wyspach Kanaryjskich. Jego centralnym punktem jest imponujący szczyt Teide, najwyższy punkt Hiszpanii, osiągający wysokość 3,718 metrów nad poziomem morza. Panorama z wulkanu obejmuje nie tylko inne wyspy archipelagu, ale także afrykańskie wybrzeże przy sprzyjającej pogodzie.

Park fascynuje nie tylko swoją geologią, obejmując obszary skaliste, kratery wulkaniczne i malownicze doliny, ale także różnorodnym krajobrazem, który przyciąga miłośników przyrody i geologii. Na zboczach Teide znajduje się międzynarodowe Observatorium Astronomiczne Roque de los Muchachos, cieszące się doskonałymi warunkami do obserwacji gwiazd.

Dla aktywnych podróżników park oferuje liczne trasy trekkingowe o różnym stopniu trudności. Popularną trasą jest ta prowadząca do schroniska Altavista, gdzie można podziwiać zachód słońca i przygotować się do wspinaczki na szczyt Teide następnego dnia. Warto także podkreślić bogactwo roślinności, mimo surowego klimatu, z unikalnymi gatunkami roślin, takimi jak kanaryjskie sosny, tajinastes czy endemiczne kaktusy.

Trekking w Parku Narodowym Teide

Możliwości trekkingu w Parku Narodowym Teide jest mnóstwo. Jeśli ściągniesz sobie aplikację Komoot, będziesz miał dostęp do ponad 150 tras! Jestem pewna, że nie zdążysz ich wszystkich przejść w ciągu swoich wakacji!Sama aplikacja jest płatna, dlatego drugą opcją jest wybranie sobie trasy, a potem po prostu kierowanie się znakami i drogowskazami. Ja zawsze tak robię i sprawdza się doskonale.

Tak jak wspomniałam wcześniej, na początku nastawiałam się na wejście na sam szczyt Teide, ale gdy to nie wyszło, szukałam trasy, która dostarczy mi wyzwania, żeby nie miałam siły dłużej się smucić, hahaha. Wybór padł na trasę w okolicach Montaña Blanca (czyli miejsca, gdzie zaczyna się trasa na Teide). Wyszukana przeze mnie trasa miała prawie 18 kilometrów, więc była dosyć wymagająca!

Całość była bardzo zróżnicowana. Choć 18 kilometrów to niby nie dużo, kilka razy dosłownie zmieniał nam się krajobraz. Na całej trasie było pustkowato! Czasem miałam chwile, kiedy zastanawiałam się, czy idziemy prawidłowo, bo przez cały ten czas nie widziałam nikogo w pobliżu.

Trasę polecam, jeśli masz dobrą kondycję. Zostawiam cię ze zdjęciami, pewnie one cię przekonają! Jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy dasz radę, znajdź jakąś krótszą trasę. Wybór jest ogromny, a pięknych miejsc w tym parku narodowym setki! Sam park jest jak najpiękniejsza pocztówka!

Ważne informacje: Po drodze nie ma gdzie kupić wody! Weź odpowiednio dużo. To samo dotyczy prowiantu. Przez 8-godzinny trekking można trochę zgłodnieć! Zabierz ze sobą także porządne buty trekkingowe, bo jest tam mnóstwo ostrych kamieni, a całość nie jest absolutnie utwardzana (oprócz ostatniego odcinka). Pamiętaj, aby zimą ubrać się ciepło. Temperatura podczas mojego pobytu w lutym wynosiła około 2 stopni Celsjusza i było sporo śniegu.

Podsumowanie

Park Narodowy Teide to symbol wyspy. Koniecznie odwiedź to miejsce, nawet jeśli nie masz zamiaru wdrapywać się na wulkan, lub z przyczyn niezależnych od Ciebie (jak w moim przypadku), to się nie uda. Park oferuje mnóstwo ścieżek trekkingowych, dzięki którym będziesz miał możliwość odkrycia tego cudownego miejsca.

Więcej na temat Teneryfy przeczytasz w pozostałych wpisach, które znajdziesz w zakładce: TENERYFA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *