G-32TQXPEBSS
Europa,  Hiszpania,  Majorka,  Podróże

CAP DE FORMENTOR – NAJBARDZIEJ NA PÓŁNOC WYSUNIĘTA CZĘŚĆ MAJORKI

Cap de Formentor to półwysep, który jest najbardziej na północ wysuniętą częścią Majorki. Uznawany za jedno z najpiekniejszych miejsc na wyspie, z czym się absolutnie zgadzam. Miejsce to jest dzikie, naturalne, przepiękne. W około spotkać można dzikie kozy, ogromne klify, mnóstwo natury i ogólnie przepiękne widoki.

Półwysep Formentor to najbardziej na północ wysunięta część Majorki. Całość ma około 20 kilometrów i jest przedłużeniem gór Sierra de Tramuntana, co oznacza, że przylądek jest bardzo górzysty a drogi kręte, miejsce szczególnie upodobali sobie kolarze. Cały teren przylądka jest bardzo dziki i naturalny. Piękne klify, otoczenie morza i gór, dzikie kozy, piękne zatoczki. To wszystko sprawia, że zapisanie Cap de Formentor na listę must see, jest koniecznością.

Jak się dostać na Cap de Formentor?

Dojazd przyznam szczerze jest tu dość skomplikowany. Na całość i komfort może wpłynąć wiele czynników, ale generalnie nie należy do najłatwiejszych.

Auto – Cap de Formentor

Własny samochód to chyba najłatwiejsza opcja dostanie się na przylądek i zobaczenia wszystkich miejsc, które się na nim znajdują. Niestety, liczyć się trzeba z tym, że będzie tu bardzo tłoczno w sezonie, a parkingów nie ma za wiele. Przy punkcie widokowym Es Colomer i latarni morskiej parking jest bezpłatny, natomiast przy plaży Formentor- płatny, 0,07€ za minutę lub 20€ za cały dzień.

Zdarza się też, że w szczycie sezonu droga od Playa Formentor jest blokowana i zamykana dla ruchu samochodowego, spowodowane jest to zbyt dużym ruchem. W 2020 z powodu niedużej ilości turystów, nie było potrzeby w prowadzenia tego, co do 2021- od 15.06 do 15.09 w godzinach od 10:00-19:00 wjazd na Formentor będzie ograniczony. Wtedy w dalszą część trasy, do latarni podjechać można autobusem.

Komunikacja miejska – Cap de Formentor

Z Palmy dojechać trzeba do miejscowości Port de Pollenca autobusem numer 301, ewentualnie do Alcudii autobusem numer 302.

Dalej należy przesiąść się na autobus 333, lub 334, te kursują na Formentor. Ich trasa zaczyna się w Alcudii -Port de Pollença – Camp de futbol – Mirador del Colomer – Formentor platja (tu 333 kończy kurs), 334 jedzie jeszcze dalej do: Cala Murta / Cala Figuera – Far de Formentor. Jest tylko jeden problem, autobusy kursują tylko w sezonie, czyli zazwyczaj od 15 czerwca do 15 września. W innych miesiącach niestety nie da się dojechać dalej niż Port de Pollenca.

Rower – Cap de Formentor

Bardzo popularna opcja, zwłaszcza wśród kolarzy. Na trasie można ich spotkać naprawdę sporo. Oczywiście trasa jest długa, bo około 40 kilometrów w dwie strony. Do tego góry, zakręty.. No można się zmęczyć, zdecydowanie opcja dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję.

Alternatywa to rower elektryczny, wtedy nawet amator da radę! To właśnie był mój pomysł, niestety, pogoda mi nie dopisała na tyle. Rower elektryczny można wypożyczyć na przykład w Port de Pollenca (jest wiele wypożyczalni), ceny zaczynają się już od około 20€ za jeden dzień.

Co zobaczyć na półwyspie? – Cap de Formentor

Mirador del Colomer

Moim zdaniem, jeden z najpiękniejszych punktów widokowych całego półwyspu. Z tego miejsca zobaczyć można praktycznie cały półwysep. Góry, morze, klify. Tu spotkałam też rodzinkę dzikich kóz. Jest tu dość tłoczno, zwłaszcza w sezonie.

Playa de Formentor – Cap de Formentor

Jedna z moich ulubionych plaż. Jest dzika, piękna.. Otoczona pięknym lasem sosnowym, a kiedy świeci słońce woda ma przepiękny kolor, ten porównać można do Karaibów. Odpoczywałam na niej w 2017 i zapadła mi w pamięć jako jedna z moich ulubionych. Niestety w 2021, kiedy padało, straciła trochę na uroku, jednak dalej uznaje ją jako moją ulubioną i jedną z piękniejszych.

Cala Murta / Cala Figuera

Są to dwie dzikie zatoczki, które znajdują się tuż przy końcowym odcinku półwyspu. Jednak trzeba się trochę zmęczyć żeby do nich dojść, bo nie prowadzi tam ulica. Jadąc ulicą, drodze mija się Cala Figuera, ta nawet w pochmurny dzień miała przepiękny kolor wody. Niestety tym razem tam nie byłam, ale wpisuje na listę do odwiedzenia przy kolejnej wizycie na wyspie.

Latarnia Morska – Cap de Formentor

Czyli końcowy punkt podczas całej wycieczki, to właśnie dotąd prowadzi droga. Ostatnie odcinki są naprawdę pełne zakrętów, niczym serpentyna. Punktem głównym na końcu jest Faro de Formentor – czyli latarnia morska z 1863 r. mierząca 56 metrów, w jej środku zlokalizowana jest restauracja (niestety w kwietniu 2021 zamknięta). Kawa z takim widokiem musi być przepyszna. Samochód można zostawić pod latarnią, jest sporo miejsc parkingowych, jednak w sezonie bardzo ciężko o miejsce. W pobliżu latarni, warto zobaczyć jeszcze Foto Point Cap Formentor (tak nazywa się w mapie Google), jest to przepiękny widok na latarnię morską i krętą drogę prowadzącą do latarni.

Podsumowując

Jeśli wybierasz się na Majorkę, koniecznie poświęć minimum jeden dzień na odwiedzenie półwyspu Formentor. Widoki, atmosfera, natura, plaże.. Miejsce to jest naprawdę wyjątkowe i warte zobaczenia.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *