G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Wenecja Euganejska,  Włochy

KOLOROWE BURANO I SZKLANE MURANO | INFORMACJE

Wenecja to nie tylko Plac Świętego Marka, most Rialto i stare miasto z wąskimi uliczkami. Będąc w Wenecji warto wybrać się także na pobliskie wysepki. Przede wszystkim piękne Burano z kolorowymi domkami, słynące z produkcji koronek, czy Murano, zlokalizowane zaledwie 10 minut drogi od Wenecji, słynące z długiej tradycji wytwarzania szkła. Wysepki te są dużo spokojniejsze niż Wenecja, mniejsze, ale równie wyjątkowe i klimatyczne.

Zanim przejdziesz do lektury zapraszam na inne wpisy dotyczące Wenecji: WENECJA | WSKAZÓWKI I INFORMACJE o tym jak ogarnąć Wenecję na własną rękę i WENECJA | 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W WENECJI o tym co musisz zrocić w Wenecji. Całe podsumowanie regionu znajdziesz: Tutaj.

Jak dostać się na Burano?

Najłatwiejsza opcja to tramwaj wodny, na Burano z Wenecji płynie tramwaj (Vaporetto) – bezpośredni. Linia numer 12. Tramwaje odpływają z przystanku Venezia f.te Nove. Płynie się 40 minut. Po drodze mija się między innymi: Murano (my się tam udamy w drodze powrotnej), Mazzorbo czy Torcello. Bilet kosztuje 7,50€ (jest to bilet na 70 minut, bądź 20za bilet całodniowy). My zdecydowałyśmy się na bilet całodniowy, zdecydowanie bardziej się nam to opłacało. Tramwaje odpływają mniej więcej co 20 minut.

Na zwiedzanie Burano i Murano przeznaczyłyśmy jeden cały dzień. Zwiedzanie rozpoczęłyśmy od Burano, tam spędziłyśmy czas do południa, po czym z Burano popłynęłyśmy na Murano, pod wieczór znów wróciłyśmy do Wenecji.

My przeszłyśmy Burano wzdłuż i w szerz. Wysepka jest bardzo mała, tak naprawdę można obejść ją w jakieś 30 minut. Jest za to bardzo urocza, ja jestem zakochana w tym miejscu. Te piękne kolorowe domki nadają temu miejscu bardzo specyficzny i bajkowy charakter. Po zobaczeniu wszystkiego, znalazłyśmy pizzerię gdzie usiadłyśmy, zjadłyśmy wyśmienitą pizze, napiłyśmy się Aperolu, podładowałyśmy akumulatory żeby popłynąć dalej.

Burano

Burano, to bardzo urocza wysepka, położona 7 kilometrów od Wenecji. Prawdziwa perełka. Mieszka tutaj na tę chwilę około 3 tysięcy mieszkańców. Wyróżniają ją przepiękne kolorowe domki, urocze mosty i kanały. Bajkowe miejsce.

Na Burano, w przeciwieństwie do Wenecji, nie ma wielu zabytków. To małe miasteczko jest idealne żeby się przespacerować i spędzić tam kilka godzin, ciesząc oczy i obserwując życie lokalnych mieszkańców.

Skąd pomysł na kolorowe domki?

Burano to wyspa rybacka. Legenda mówi, że w przeszłości domki zaczęły być malowane na takie wyraziste kolory, aby rybacy z łatwością mogli trafić do domu. W zimie i podczas jesieni w regionie tym jest często bardzo mgliście. To miało pomóc. Z ciekawostek – przez jakiś czas, ludzie nie mogli od tak zmienić koloru domku, wszystko musiało zostać skonsultowane z władzami, aby wyspa pozostała w dalszym ciągu wyjątkowa. Nie mogły powtarzać się kolory. Na tę chwilę, każdy właściciel może decydować o kolorze sam.

Koronki z Burano

Wyspa Burano znana jest także z produkcji koronek. Produkuje się je tutaj już od średniowiecza. Kiedy mężczyźni wypływali w morze, kobiety robiły koronki. Niektórzy żartowali, że sztuką wytwarzania kotonek to tak naprawdę sztuką reperowania siatek rybackich. Z czasem jednak popularność koronek z Burano wzrosła, te znane były już nie tylko w Wenecji, ale także poza jej granicami. Na wyspie odwiedzić można muzeum koronek- Museo del Merlettoa, a także kupić wiele pięknych ubrań czy serwetek. Co kilka kroków trafić można na sklepiki oferujące produkty z koronki, niestety, większość z nich produkowana jest tylko i wyłącznie na potrzeby turystyczne.

Museo del Merlettoa (muzeum koronek) – wstęp kosztuje 5€. Muzeum czynne jest od 12:00-16:00, od czwartku do niedzieli. Więcej informacji: Muzeum koronek.

Legenda powstania koronek na Burano

Pewien młody rybak popłynął na połów ryb, wypatrzyły go piękne syreny, które zaczęły młodzieńca kusić, ale młodzieniec oparł się wdziękom syren. I one postanowiły go za to wynagrodzić: machnęły ogonami i z morskiej piany powstał, dla narzeczonej owego rybaka, piękny koronkowy welon. Do dziś każda panna młoda chce mieć tak piękny welon, ale musi go sobie sama przygotować.

Krzywa wieża z Burano

Co ciekawe wyspa Burano także może pochwalić się swoją własną krzywą wieżą. Na największym placu w mieście, Piazza Baldassarre Galuppi, znajduje się Kościół San Martino Vescovo. Kościołowi podlega dzwonnica, właśnie ona jest krzywa. Wieżę wybudowano w XVI wieku. Ma 54 metry wysokości i zbudowana jest z brązowej cegły. Niestety nie można jej zwiedzać.

Kierunek Murano!

Jak się dostać na Murano?

Z samej Wenecji tak jak i na Burano, można dostać się tramwajem wodnym (vaporetto) numer 12, który odpływa z przystanku Venezia f.te Nove. Pierwszy przystanek to już Murano. Tramwaj płynie jakieś 10 minut. Ewentualnie z dworca głównego Venezia Santa Lucia można dopłynąć tramwajem numer 5.2. Jeżeli tak jak my, na Murano zdecydujecie się po wizycie na Burano, należy wsiąść w tramwaj numer 12, który z Burano kieruję się do Wenecji. Z Burano na Murano płynie się około 30 minut.

Murano

Wyspa Murano leży na północ od Wenecji, popularny kierunek turystyczny i zakupowy. Wyspa słynie przede wszystkim z bardzo długiej tradycji wytwarzania szkła. Szkło weneckie od bardzo dawna było towarem bardzo pożądanym. Do tego stopnia, że władze w XIII wieku postanowiły przenieść wszystkie zakłady na Murano aby móc je z łatwością kontrolować. Oficjalnym powodem były także kwestie bezpieczeństwa, ponieważ w hutach bardzo często dochodziło do pożarów.

Szkło z Murano

Technika wytwarzania szkła na Murano przez długi czas była owiana ogromną tajemnicą. Mistrzowie szkła zostali zamknięci na wyspie a za ujawnienie sekretu, trafić można było do więzienia, a nawet słyszało się o karach śmierci. Co ciekawe, córki mistrzów wytopu szkła mogły wychodzić za mąż wyłącznie za obywateli Wenecji, by nie zdradzić tajemnicy jak wyrabiane jest szkło. Dzisiaj przestało być już to sekretem. Zainteresowani mogą odwiedzić muzeum szkła na Murano i poznać cały sekret. Oryginalne produkty z Murano kosztują majątek. Ceny sięgają nawet do kilku tysięcy euro. Kupić tu można żyrandole, ozdoby do domu, biżuterię a także dużo, dużo więcej.

Museo del Vetro przy Fondamenta Giustinian 8. – muzeum hutnictwa szkła, ma największą na świecie kolekcję, związaną ze szkłem z Murano. Wstęp kosztuje 12€. Muzeum otwarte jest od 10 do 17 lub 18, w zależności od pory roku. Dowiedzieć można się tutaj sporo o samym procesie wytwarzania szkła, hostorii i wiele innych ciekawostek.

Co zobaczyć na Murano?

Oprócz muzeum szkła i licznych sklepików oferujących lokalne produkty rzemieślnicze, które przyciągają ogromną rzesze turystów, warto poświęcić temu miejscu trochę więcej czasu i przespacerować się po uliczkach. Odwiedzić kilka kościółków, zgubić się pomiędzy ciasnymi uliczkami, poszukać szklanych ozdób. Warto zobaczyć też główny plac Murano- Campo San Stefano, a także znajdująca się na nim XIX wieczną wieżę zegarową. Na koniec warto odwiedzić (miejsce znajduje się przy przystanku tramwaju wodnego (vaporetto) latarnie morską- Murano Faro.

Podsumowując:

  • Nie kończcie zwiedzania na Wenecji, wybierzcie się także na wysepki obok.
  • Burano słynie z kolorowych domków.
  • Na wielu blogach podróżniczych powielają się błędy, że na Burano miszka około 4 tysięcy mieszkańców- na tę chwilę jest ich nie około 3 tysięcy. A także, że mieszkańcy nie mogą sami decydować o kolorze domku- tak było kiedyś, teraz się to zmieniło.
  • Murano słynie z tradycji wytwarzania szkła weneckiego.
  • Bezpośrednio dostaniecie się tam tramwajem wodnym numer 12 z przystanku Venezia f.te Nove.
  • Bilet całodniowy na tramwaje kosztuje 20€.
  • Na Burano warto przyjechać z samego rana, potem przypływa tam bardzo wielu turystów.
  • Na obie wysepki wystarczy poświęcić łącznie jeden dzień.

Zapraszam na inne wpisy dotyczące Wenecji: WENECJA | WSKAZÓWKI I INFORMACJE o tym jak ogarnąć Wenecję na własną rękę. Poza tym: WENECJA | 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W WENECJIo tym co musisz zrocić w Wenecji. Całe podsumowanie regionu znajdziesz: Tutaj.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *