G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Portugalia

STOLICA PORTUGALII – LIZBONA W JEDEN DZIEŃ – INFORMACJE

Lizbona- barwna stolica Portugalii. Tu nowoczesność miesza się z tradycją a miasto tętni przez cały czas życiem. Od zawsze Lizbona kojarzyła mi się przede wszystkim z żółtymi tramwajami, niebieskimi azulejos, czerwonymi dachami i sardynkami. Wszystko w rytmach fado w towarzystwie zapachu świeżo wypieczonych Pasteis de Nata i aromatycznej kawy, lub pysznego wina. Lizbona uznawana jest za jedno z najwspanialszych miast na świecie! Lonely Planet okrzyknęło ją jednym z Top 10 miast całego świata!

Lizbona, stolicy Portugalii nie da się dokładnie zwiedzić w jeden dzień, uważam że potrzebne byłoby co najmniej trzy dni żeby zobaczyć najciekawsze zakątki. Jednak jeśli będziecie w stolicy Portugalii tylko przejazdem, zanim udacie się na południe w poszukiwaniu pięknych plaż, lub jeżeli wasza podróż to tak zwana „jednodniówka”, albo jeżeli tak jak my, w Lizbonie macie tylko stopover, warto choćby posmakować tego miasta!

My w drodze powrotnej z Rio de Janeiro, w Lizbonie mieliśmy tylko dłuższą przesiadkę.

Jeżeli interesują Was wpisy z Rio de Janeiro, znajdziecie je TUTAJ.

W Lizbonie wylądowaliśmy o godzinie 10:55 a lot do domu zaplanowany mieliśmy na godzinę 18:55, co dawało nam na miejscu dokładnie 8 godzin, albo nawet trochę mniej odejmujac czas potrzebny na lotnisku. Szkoda byłoby marnować czas i przesiedzieć te długie godziny w zimnym korytarzu lotniska, dlatego postanowiliśmy trochę Lizbony zasmakować w tempie ekspres.

Pierwsze co zrobiliśmy, to zostawiliśmy nasze plecaki w przechowywalni bagażu, nie chcieliśmy się z nimi tłuc po mieście. Potem szybkie mycie zębów w lotniskowej łazience i byliśmy gotowi na szybką wycieczkę po stolicy Portugalii.

Z lotniska do centrum

Dużym ułatwieniem jest to, że lotnisko znajduje się w samym centrum Lizbony, co za tym idzie, jest to duża oszczędność czasowa. Z lotniska do centrum miasta można dostać się na kilka sposobów: uber, metro, autobus.

Metro – aby dojechać do centrum trzeba na lotnisku wsiąść do linii oznaczonej kolorem czerwonym, a później przesiąść się do linii oznaczonej kolorem zielonym. Jednorazowy bilet to koszt 1,45€.

Autobus – Z lotniska w Lizbonie do centrum miasta kursuje Aerobus. Pojedynczy bilet kosztuje 4,00/2,00 euro (dorosły/dziecko), w czym zawiera się także 24-godzinny bilet na wszystkie publiczne autobusy. Aerobus jeździ od 7:30 do 23:00 i odjeżdża sprzed hali przylotów, niedaleko głównego postoju taksówek.

Uber – w całej Portugalii Uber jest bardzo popularny i niedrogi. Można bez problemu dojechać z lotniska w wyznaczone miejsce. Dla nas była to najlepsza opcja, ponieważ bardzo zależało nam na oszczędności czasowej. Przy tym, kiedy podróżowaliśmy w 4 osoby, różnica między uberem a metrem czy autobusem nie wydawała się być duża. Z lotniska do centrum Lizbony uber kosztował 12 euro.

Po zamówieniu przez aplikację naszego transportu, kierowca był po nas już w kilka minut, cały przejazd trwał maksymalnie 15minut. Sypmatyczny kierowca powiedział nam od czego poleca zacząć zwiedzanie i co jest musst see w jego mieście. Około godziny 11 już zaczęliśmy zwiedzanie miasta.

Rua Augusta

Główny deptak Lizbony (jest wyłączony z ruchu samochodowego), tutaj zaczęliśmy nasze zwiedzanie miasta. Jest to ulica typowo handlowa, prowadząca na Praça do Comércio czyli na główny plac Lizbony. Na Rua Augusta znajdują się liczne sklepiki, kawiarnie, restauracje. Ulica zastawiona jest stolikami należącymi do restauracji, oferujących dania kuchni z całego świata, ale przede wszystkim króluje kuchnia Portugalska (ceny na tej ulicy są wyższe niż w pozostałych miejscach). Zobaczyć można też tutaj także wielu grajków, artystów czy mimów. Ulice przecina też słynna trasa żółtego tramwaju linii 28.

Praca do Comercio

Praca do Comércio położony jest w dzielnicy Baixa, przechodząc całą Rua Augusta na końcu znajduje się łuk triumfalny, o nazwie Arco da Rua Augusta, na jego szczyt można też wjechać i zobaczyć panoramę całej dzielnicy Baixa, wejście na główny plac Lizbony, znajduje się tuż za łukiem.

W tym miejscu miały miejsce najważniejsze wydarzenia w historii Portugalii, plac jest także jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy kraju. To miejsce to też przede wszystkim miejsce spotkań, jedno z najbardziej ulubionych miejsc nie tylko turystów (każdego roku przez plac Comercio przewijają się miliony turystów), ale także mieszkańców. Praça do Comércio położony jest nad brzegiem rzeki Tag, która przepływa przez Lizbonę.

Ciekawostką jest, że przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku na placu tym stał Pałac Królewski – Paços da Ribeira. Po trzęsieniu ziemi plac został całkowicie przebudowany.

1 listopada 1755 roku w Lizbonie miało miejsce ogromne trzęsienie ziemi, które na zawsze wpisało się w jej historią odmieniając przede wszystkim jej wygląd, wiele budynków zostało doszczętnie zniszczonych.

Plac miejski i ratusz w Lizbonie– Praca do Municipio

Praca do Município to rynek Lizbony. Tu znajdziesz ratusz miejski. Miejsce dość spokojne, ponieważ zazwyczaj pomijane przez turystów. Znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od popularnego Praca Comércio. Ratusz został wybudowany w latach 1865 – 1880 i jest uznawany za jeden z najładniejszych budynków w całej Lizbonie. Zaprojektowany został przez Eugene Carvalho dos Santos, który stoi również za projektem wspomnianego wyżej Placu Comércio.

XVIII wieczny pomnik, znajdujący się przed ratuszem symbolizuje przestrzeganie sprawiedliwości w mieście.

My na Plac trafiliśmy całkowicie przypadkiem, żaden nasz papierowy przewodnik nie opisywał tego miejsca, przeglądając wcześniej w internecie blogi, dotyczące Lizbony też nie znalazłam informacji o nim. A szkoda, bo plac był piękny i spokojny.

Elevador de Santa Justa

Kolejną atrakcją, którą mieliśmy okazję zobaczyć to winda. W Lizbonie są cztery publiczne, historyczne windy. Elevador de Santa Justa, Elevador da Bica, Elevador da Glória i Elevador do Lavra.

Najpopularniejszą windą jest właśnie Elevador de Santa Justa. Jedyna pionowa spośród wszystkich czterech zabytkowych. Łączy ona Baixe z leżącą wyżej dzielnicą Chiado, na szczycie znajdują się dwa wspaniałe tarasy widokowe, z których rozprzestrzenia się widok na dzielnicę Baixa. Jest ona wysoka na 45 metrów.

Winde zaczęto budować w roku 1900, oddana została do użytku w 1902, budowa zajęła dwa lata.

Winda została zaprojektowana w stylu neogotyckim, bardzo często porównuję się jej wygląd do wieży Eiffla. Winda została zaprojektowana przez Raoula Mesnier de Ponsard, był on właśnie uczniem słynnego Gustawa Eiffla, stąd prawdopodobnie porównywanie tych dwóch obiektów.

Bilet kupiony u konduktora: 5,30€, zawiera on dwa przejazdy windą oraz wstęp na punkt widokowy.

Do windy ustawia się dość długa kolejka, przynajmniej tak było w czerwcu, kiedy odwiedziałam Lizbonę.

https://www.trekearth.com/gallery/Europe/Portugal/South/Lisboa/Lisboa/photo1550028.htm zdjęcie zdjecie zapożyczone, nie wiem jakim cudem nie mam z tego miejsca żadnych zdjęć..

Katedra Se

Katedra Sé znajduje się w dzielnicy Alfama, jest to najstarsza część Lizbony, która dla wielu Portugalczyków nadal jest najważniejszą dzielnicą miasta, ta dzielnicą to kolejny punkt Lizbony, który postanowiliśmy zobaczyć.Dzielnica Alfama nie ma do zaoferowania wielu zabytków a mimo wszystko odwiedza ją mnóstwo turystów. To miejsce ma po prostu duszę. Nam bardzo zależało na zobaczeniu tej Katedry.

Oficjalna nazwa tej Katedry to Katedra Najświętszej Marii Panny w Lizbonie. Jest to najstarszy kościół w stolicy Portugalii i zarazem najważniejszy obiekt sakramentalny.

Historia Katedry sięga czasów zdobycia Portugalii przez Krzyżowców, upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Budowa katedry trwała od roku 1147 do pierwszej dekady XIII wieku. Całość wybudowano w stylu romańskim. We wnętrzu świątyni znajdują się relikwie patrona Lizbony, czyli świętego Wincentego z Sarragossy.

Trzęsienie ziemi z roku 1755 nie oszczędziło także tej świątyni, zniszczone zostały Królewski Panteon czy główna kaplica. Wygląd, który katedra ma w tym momencie, został nadany jej na początku XX wieku.

Godziny otwarcia Katedry Se:

Od poniedziałku do niedzieli od godziny 07:00 do 19:00
Skarbiec i krużganki każdego dnia w godzinach 10:00 – 17:00

Ceny:

Wstęp do głównej części jest bezpłatny.

Bilet łączony upoważniający do zwiedzania Skarbca i krużganek to koszt 4 euro (osoba dorosła). Dzieci płacą 2 euro.

Przejazd tramwajem numer 28

Bardzo popularną formą zwiedzania dzielnicy Alfama jest przejazd żółtym tramwajem numer 28, który pochodzi z lat 30-tych. Trasa prowadzi przez wiele pięknych miejsc i klimatycznych ulic w sercu Lizbony.

Pierwszy przystanek tramwaju znajduje się na placu Martim Moniz, warto wsiąść już tutaj, żeby zapewnić sobie jak najlepsze miejsca. Przejazd tym tramwajem to atrakcja sama w sobie.

Elevador da Gloria

Kolejną zabytkową windą, którą udało nam się zobaczyć po Elevador de Santa Justa to Elevador da Glória.

Winda Elevador da Gloria została otwarto w październiku 1885 roku. Przejazd nią to najlepszy pomysł żeby dostać się na jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Lizbonie. Z góry rozciąga się widok na zamek św. Jerzego i najstarszą część Lizbony.

Winda ta łączy Bairro Alto, dokładnie punkt widokowy Miradouro de São Pedro de Alcântara (punkt widokowy świętego Piotra z Alcantary), z położonym niżej placem Praça dos Restauradores.

Rocznie winda przewozi średnio około 3 miliony osób.

Przejazd windą to koszt 3,80€, bilet można nabyć u motorniczego.

Miradouro de Sao Pedro de Alcantra

Jest to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych w Lizbonie. Rozciąga się z niego wspaniały widok na całe centrum Lizbony – dzielnicę Baixa, Alfama, Graca oraz Avenida da Liberdade.

Punkt widokowy składa się z dwóch tarasów, pierwszego tętniącego życiem i drugiego, tętniącego spokojem. Górny taras otoczono drzewami, które dają przyjemny cień nawet w upalne lato, są ławeczki, idealne miejsce żeby zrelaksować się i odpocząć. Można się tu napić kawy, dobrego wina czy zjeść jakieś proste dania i przekąski.

Na górnym tarasie w centrum znajduje się pomnik Eduardo Coelho.

Dolny taras jest trochę spokojniejszy, różni go też to, że nie ma tam drzew. Można cieszyć się słońcem przez cały dzień. Na Dolnym tarasie znajduje się ogród różany i wiele rzeźb nawiązujących do mitologii greckiej.

Te dwa tarasy to idealne miejsce żeby spędzić tam wieczór. Często można spotkać tutaj lokalnych grajków, posłuchać muzyki, napić się wina i cieszyć pięknym widokiem na miasto.

My tym punktem skończyliśmy naszą szybką wycieczkę po stolicy Portugalii. Na punkcie widokowym spędziliśmy trochę czasu, rozkoszowaliśmy się widokami, zjedliśmy, napiliśmy się zimnego cydru.. Tutaj też zamówiliśmy ubera, żeby wrócić spowrotem na lotnisko.

Poszukiwanie Azulejos

W między czasie poszukiwaliśmy słynnych płytek Azulejos, z których słynie Portugalia. W Lizbonie znajduje się nawet muzeum Azulejos. Nam niestety zabrakło czasu, więc w taki sposób wynagrodziliśmy sobie brak możliwości wizyty w nim. W Lizbonie prawie na każdym kroku można spotkać domy, kamienice, kościoły, dekorowane tymi płytkami.

To by było na tyle z naszej krótkiej przygody, do zobaczenia Lizbono!

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. Lizbona to nasz przystanek w drodze do Rio. A także inne wpisy z Portugalii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: PORTUGALIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *