G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Toskania,  Włochy

TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA

Chcielibyście wybrać się do Toskanii? Nie macie jednak zbyt dużo czasu? I w sumie nawet nie wiecie co warto tam zobaczyć? A może nie chcielibyście wydać za dużo pieniędzy i dlatego nie wiecie czy to się uda? Przecież Włochy są dość drogie.. Jak pozbierać te wszystkie dostępne w różnych miejacach informacje do kupy i po prostu wybrać się do skąpanej słońcem Toskanii?
Widok na Siene

W tym wpisie przyjdę wam z pomocą i przedstawię Wam mój plan, który udało mi się zrealizować i zdecydowanie Wam polecam, jeżeli nie macie dużo czasu a jednak chcielibyście zobaczyć te wszystkie znane wcześniej z katalogów perełki, które ma do zaoferowania ten region Włoch. Przedstawię też Wam kosztorys takiego przedłużonego weekendu w Toskanii.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Toskanie natomiast bardzo łatwo połączyć z Ligurią i rejonem Cinque Terre: LIGURIA.

Lotniska Toskanii

Zaczynając planować podróż, najpierw trzeba kupić bilet lotniczy. Lecąc w ten region Włoch macie kilka możliwości:

  • Bolonia
  • Piza
  • Florencja

Więcej informacji praktycznych znajdziecie TUTAJ.

Mój plan wycieczki obejmuje 4 dni / 3 noclegi na miejscu.

Nasza trasa:
Bolonia – Florencja – Siena – Piza – Lukka – Bolonia

DZIEŃ 1- Przelot do Bolonii.

Lotnisko, które ja wybrałam to Bolonia. Przede wszystkim ze względu na termin, który mi pasował perfekcyjnie. Wylot w piątek wieczorem po pracy, powrót w poniedziałek rano. Drugim decydującym aspektem była cena. Na trasie Stuttgart – Bolonia, Bolonia – Stuttgart, cena (bez bagażu) wynosiła 30 euro.

W Bolonii wylądowałyśmy około godziny 21:00. Plan był taki, żeby jak najszybciej dostać się na Dworzec Centralny w Bolonii i pociągiem Trenitalia przejechać do Florencji.

Z lotniska do centrum Bolonii regularnie co 30 minut odjeżdża autobus. Bilet na niego to koszt 6 euro od osoby. Dojazd do centrum zajmuje około 30 minut.

Po dojechaniu na dworzec, udałyśmy się szybko do automatów żeby zakupić bilety. Nasz pociąg odjeżdżał za 10 minut (bilet to koszt 10 euro – ten był z przesiadką, lub 20 euro bezpośredni).

My chciałyśmy zaoszczędzić, więc wzięłyśmy ten tańszy. Pech chciał, że udałyśmy się w stronę peronu skąd odjeżdżał ten bezpośredni… I? I nie zdążyłyśmy na nasz pociąg, który był ostatnim. Przeanalizowałyśmy wtedy na szybko inne możliwości, które mamy. Pociąg następnego dnia? Niee.. Hotel jest już opłacony.. Taksówka? Za droga.. Bla bla car? Nie, o tej porze nic nie ma.. Über? Niestety nie funkcjonuje.. Całe szczęście na ratunek przyszedł nam Flix Bus, który o 24:00 odjeżdżał z placu obok. Bilet to koszt około 20 euro. Czas przejazdu około 1,5 h.

Po dojechaniu na miejsce dotarłyśmy do naszego wcześniej zarezerwowanego Hostelu (tu spędziłyśmy pierwsze dwie noce) i szybko poszłyśmy spać, żeby następnego dnia wstać jak najszybciej i iść podbijać stolicę Toskanii!

DZIEŃ 2 (Florencja + Siena)

Tego dnia wstałyśmy bardzo wcześnie. W planie była stolica Toskanii, czyli pełna sztuki Florencja.

Więcej na temat Florencji przeczytacie TUTAJ.

Po śniadaniu udałyśmy się spacerem (ja po Włoszech zawsze chodzę! Najpiękniejsze zakątki poznaje się właśnie tak!) do centrum miasta.

To od czego zaczęłyśmy zwiedzanie tego miasta, to Basilica di Santa Croce – Bazylika Świętego Krzyża. Wewnątrz tego pięknego gotyckiego budynku znajdują się pomniki nagrobne Michała Anioła i Galileusza.

Piazza della Signoria – galeria sztuki pod gołym niebem z charakterystyczną fontanną Neptuna.

Katedra Santa Maria del Fiore- punkt bardzo charakterystyczny, kopuły tej Katedry to symbol stolicy Torkanii. Tę jednak, ze względu na tłumy turystów, podziwiałyśmy tylko z zewnątrz. Kolejka do wejścia była ogromna. My jednak nie miałyśmy na tyle czasu. Po obejściu całego placu kierowałyśmy się dalej, dokładnie na:

Piazza della Repubblica- tutaj zależało nam na punkcie widokowym, z którego widać Katedrę. Jak się tam dostać- przeczytacie TUTAJ.

Kolejnymi punktami, które zobaczyłyśmy to słynny most.

Ponto Vecchio- najstarszy florencki most. Znajdują się na nim drogie sklepy jubilerskie.

Przeszłyśmy się przez most, następnie idąc wzdłuż rzeki kierowałyśmy się z powrotem do centrum. Usiadłyśmy w jednej z kawiarni, zamówiłyśmy Aperol i zastanawiałyśmy się co dalej. Na zegarku była dopiero 14, miałyśmy jeszcze sporo czasu. Postanowiłyśmy pojechać dalej.

Kierunek Siena!

Przeszłyśmy na dworzec główny we Florencji. W automacie kupiłyśmy bilety do Sieny. O tej wcześniej czytałam bardzo dużo pozytywnych opinii. Pociąg jest bezpośredni, jedzie około półtorej godziny. Koszt przejazdu to jakieś 10 euro.

Kiedy dojechałyśmy do Sieny, niestety strasznie się rozpadało. Z dworca, gdzie zatrzymują się pociągi złapałyśmy autobus, który kierował się w stronę starego miasta. Bilet w 2 strony kosztuje 5 euro. Poszłyśmy szybko zobaczyć plac główny, następnie znalazłyśmy na szybko resteurację gdzie chciałyśmy przeczekać deszcz. Zjadłyśmy pizzę, napiłyśmy się wina, ale jednak padać nie przestało. Z tego powodu wpisu o Sienie niestety nie będzie. Kiedy zrobiło się już późno, wróciłyśmy na dworzec główny i pojechałyśmy z powrotem do Florencji.

Kilka ujęć ze Sieny:

DZIEŃ 3 (Piza + Lukka)

Tego dnia, wstałyśmy wcześnie rano, zjadłyśmy śniadanie, wykwaterowałyśmy się z tego hotelu, poszłyśmy na dworzec centralny we Florencji i kupiłyśmy bilet do Pizy- tam był nasz kolejny, ostatni nocleg.

Przejazd do Pizy z Florencji trwa około godziny. Pociąg jest bezpośredni. Bilet kosztuje około 8,5 euro.

Już około 10 rano byłyśmy w Pizie. Nasz B&B znajdował się kilka minut drogi od dworca w Pizie. Zaniosłyśmy bagaże i poszłyśmy zwiedzać Pize.

Dokładne informacje na temat Pizy znajdziecie TUTAJ.

Naszym celem była oczywiście Krzywa Wieża, czyli symbol nie tylko Pizy czy Toakanii, ale całych Włoch. Spacer od naszego noclegu do centrum to jakieś 30 minut. Po drodze kupiłyśmy pizzę na wynos i poszłyśmy na Plac Cudów- tam znajduje się właśnie Krzywa Wieża i Katedra Wniebowzięcia NMP, to co Piza ma najlepszego do zaoferowania.

Zrobiłyśmy sobie mały piknik, kilka zdjęć, przeszłyśmy się po placu a następnie poszłyśmy zwiedzić trochę centrum Pizy. Zobaczyłyśmy Most Śródka, Wieże Gwelfów. Przespacerowałyśmy się wzdłuż rzeki, kupiłyśmy pamiątki.

Na zegarku była godzina około 13, więc na dobrą sprawę miałyśmy jeszcze bardzo dużo czasu. Piza nie ma za dużo atrakcji. Ucierpiała bardzo podczas II wojny światowej, więc budowle są relatywnie nowe. Przed wyjazdem ktoś mi bardzo polecił Lukke, a więc?

Kierunek Lukka!

Ale wcześniej jeszcze klika kadrów z Pizy.

Z Pizy do Lukki pociąg jedzie zaledwie około 30 minut. Już koło 14 byłyśmy na miejscu. Bilet to koszt około 3,50 euro za osobę.

Lukka to prawdziwa perełka Toskanii, mój numer 1!

Więcej na temat Lukki przeczytacie TUTAJ.

Zwiedzanie Lukki zaczęłyśmy od placu głównego ze słynną Bazyliką świętego Marcina, pokręciłyśmy się po wąskich uliczkach, przypadkowo natknęłyśmy na wiele innych kościołów (w całym mieście jest ich około 100!). Mijałyśmy, place, małe lokalne sklepiki, targ, Torre Guingi, z której roztacza się piękny widok na całe miasteczko.

Następnie w programie była oczywiście kolejna pizza i kolejny Aperol.

Ostatnim punktem naszej wizyty w tym jakże uroczym miasteczku był spacer po murach obronnych. Mury obronne Lukki pochodzą z okresu renesansu. Miasto nie było tak naprawdę nigdy atakowane, co za tym idzie mury są nadal w bardzo dobrym stanie. Cała trasa ma około 4 km. Przeszłyśmy całość w około godzinę, z góry roztaczają się piękne widoki na całe miasteczko, a z drugiej strony na zieleń Toskanii. Bardzo polecam przejście tej trasy.

Po spacerze przyszła pora niestety na powrót do Pizy i nocleg (trzeci, czyli ostatni nocleg był właśnie w Pizie).

DZIEŃ 4 – Kierunek Bolonia

Ostatni dzień naszej toskańskiej przygody. Wylot z Bolonii był o 11.30, z samego rana wstałyśmy i udałyśmy się na dworzec główny w Pizie.

Tutaj trasa była już trochę bardziej skomplikowana. Z Pizy do Bolonii nie ma bezpośrednich połączeń. My jechałyśmy z 3 przesiadkami. Łącznie około 3 godzin. Cena za bilet to około 15 euro.

Nasza trasa: Pisa Centrale – Lucca – Prato Centrale – Bologna Centrale

W Bolonii byliśmy około 10 rano, więc mając jeszcze trochę czasu, szybko poszłyśmy na śniadanie w okolicy dworca centralnego, a następnie na autobus, który odjeżdża spod dworca na lotnisko. Przejazd tak samo jak w pierwszą stronę kosztuje 5 euro i trwa około 30 minut.

Bolonia to miasto głównie uniwersyteckie, miasto arkad i Kopernika.. Dla mnie szczególnie ważne i bardzo sentymentalne. To tu zaczęła się moja miłość do Włoch i podróży. Bolonia to pierwszy włoski kierunek i pierwszy, do którego wybrałam się na własną rękę. Żałuję, że nie było czasu żeby pokręcić się jeszcze po centrum i powspominać.

Kilka kadrów z Bolonii:

Kosztorys

Przelot Stuttgart-Bolonia i spowrotem: 30 euro

Noclegi (2 noclegi we Florencji, 1 w Pizie): 81 euro (za osobę przy w pokoju 2 osobowym). Noclegi były ze śniadaniem.

Przejazdy: 87,50 euro

Jedzenie (to bardzo subiektywne, my jadłyśmy śniadania w hotelu a później pizze na mieście): 51 euro.

To daje nam razem 250 euro za 3 dni w Toskanii, czyli około 1050 zł. Oczywiście da się to zrobić nawet taniej. Nie spałyśmy w najtańszym hotelu (był po prostu średni). Nas najwięcej wyniosły przejazdy, ale i tak myślę, że kwota jaką wydałyśmy jest zadowalająca.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *