G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Szwajcaria

GELMERSEE I GELMERBAHN – SZWAJCARIA

Kiedyś przypadkowo w internecie zobaczyłam wideo z kolejki Gelmerbahn i powiedziałam sobie – jadę tam! Koniecznie! Także kiedy planowałam tegoroczny wyjazd do Szwajcarii, oczywiste było, że musimy przejechać się także kolejką Gelmerbahn i zobaczyć przepiękne jezioro Gelmersee, do którego prowadzi kolejka. Bez tego, nie było opcji żebym wróciła do domu!

Jeśli planujesz wakacje w Szwajcarii- koniecznie skorzystaj z kolejki Gelmerbahn, czyli najbardziej stromej kolejki linowej w Europie, a na górze obejdź górskie jezioro Gelmersee, do wyboru są przeróżne trasy, łatwiejsze i trudniejsze. Natomiast na dole, przy stacji kolejki jest jeszcze jedna atrakcja – wiszący most! Na tę wycieczkę najlepiej przeznaczyć cały dzień, okolica jest bardzo malownicza.

Gelmerbahn

Gelmerbahn, to kolejka górska, która prowadzi do Gelmersee, przepięknego górskiego jeziora. Nachylenie kolejki to aż 106%, co czyni ją najbardziej stromą kolejką linową w Europie!

Przejażdżka tą kolejką, to atrakcja sama w sobie. Przepiękne widoki, otoczenie gór, ciszy i natury. Koniecznie usiądź w pierwszym rzędzie!

Kolejka kursuje regularnie co 24 minuty. Pierwszy kurs na górę jest o 9:00 rano, a ostatni powrót o 16:00. Bilety kosztują 32 CHF w dwie strony, lub 16 CHF w jedną stronę. Można je kupić na miejscu w okienku, lub z wyprzedzeniem przez stronę internetową. Zwłaszcza w sezonie, polecam bilet kupić z wyprzedzeniem. Kupując bilet pamiętaj, że jest on na określoną datę i godzinę! W sezonie jest to przestrzegane, poza sezonem, kiedy nie ma za wiele osób, można wrócić jednym wcześniej czy później.

Jak zdobyć siedzenia w pierwszym rzędzie? Uwierz mi, każdemu na tym zależy! Jeśli i Tobie, polecam ustawić się w kolejce z tym 24 minutowym wyprzedzeniem, kiedy to wcześniejsza kolejka odjedzie. Zwłaszcza jadąc w dół warto się poświęcić i przyjść wcześniej.

Szczerze powiedziawszy, kiedy zobaczyłam w internecie filmiki z tej kolejki, myślałam, że faktycznie okaże się ta atrakcja takim- mini-rollercosterem, który podniesie mi tętno. Zapewniam, kolejka nie jest taka straszna na jaką wygląda, nie trzeba się obawiać! Filmiki w internecie są w sporym przyspieszeniu, przez co wygląda to trochę groźnie, ale na spokojnie, tak nie jest! Gelmerbahn jest przeznacony nie tylko dla dorosłych, dzieci i zwierzaki także mogą bezpiecznie korzystać z kolejki.

Gelmersee

Gelmersee, czyli główny cel kolejki. Błękitne górskie jezioro, położone jest na wysokości 1849 m. n.p.m. Warto przespacerować się wokół jeziora (jakieś 4 kilometry), zrobić sobie piknik, czy spędzić trochę czasu na górze. Całość jest naprawdę przepiękna i bardzo malownicza. Małe błękitne jeziorko, wciśnięte pomiędzy ogromne szczyty gór, przecież nie można wyobrazić sobie piękniejszej scenografii na letnie popołudnie.

Do Gelmersee da się oczywiście też dojść. Wtedy doliczyć trzeba jakieś 5 kilometrów w jedną stronę. Ja polecam dojść na górę, a później zjechać kolejką.

My będąc na początku czerwca, niestety nie mogliśmy zrobić rundki wokół jeziora. Całe jezioro było jeszcze zamarznięte a ścieżki zablokowane, przez śnieg i niebezpieczeństwo z nim związane. Zaspy były naprawdę jeszcze ogromne. Najlepszy czas na odwiedzenie jeziora Gelmersee to lipiec – połowa września. Wtedy pogoda powinna być najlepsza, a trasy gotowe do dreptania.

Most Handeckfallbrucke

Na spragnionych jeszcze większej dawki adrenaliny, czeka jeszcze jedna atrakcja, wisienka na torcie, czyli- wiszący most Handeckfallbrucke. Spacer nad przepaścią, po chwiejącym się moście, w otoczeniu gór i przepięknych krajobrazów jest idealnym zakończeniem wycieczki nad Gelmersee. Most znajduje się zaraz przy stacji kolejki Gelmerbahn. Wejście jest bezpłatne, więc zdecydowanie warto dodać na listę.

Ważne informacje

 • Gelmerbahn ma nachylenie 106%, co czyni ją najbardziej stromą kolejką linową w Europie.
 • Cena biletu 16/32 CHF.
 • Bilety są na konkretny dzień i godzinę.
 • Koniecznie przyjdź wcześniej i usiądź w pierwszym rzędzie.
 • W sezonie najlepiej kupić je online, z wyprzedzeniem.
 • Trekking w około Gelmersee to jakieś 4 kilometry.
 • Do Gelmersee można też dojść- około 5 kilometrów w jedną stronę.
 • Obok stacji znajduje się jeszcze jedna atrakcja- wiszący most.
 • Wstęp na most jest darmowy.
 • Przy Gelmerbahn znajduje się bezpłatny parking. W kilka minut jest się przy Gelmerbahn.

Gelmersee to było kolejne przepiękne jezioro, które udało nam się zobaczyć, poprzedniego dnia zobaczyliśmy przepiękne błękitne jezioro Blausee, a dwa dni wcześniej przeszliśmy aktywnie kultową trasę Augstmatthorn! Po wizycie nad Gelmersee wróciliśmy do naszej bazy wypadowej, czyli przepięknego miasteczka Lauterbrunnen.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

2 komentarze

 • Ania

  Hej,
  lecieliście do Szwajcarii samolotem? Skąd najłatwiej dostać się na tą kolejkę? Urodziło mi się kolejne marzenie, chciałabym je sobie spełnić na 40 urodziny w przyszłym roku, ale zupełnie nie wiem, od czego zacząć planowanie wypadu na tą właśnie kolejkę. Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki :*

  • natalia elbl

   Cześć, dojechałam do Szwajcarii autem (nie mieszkam daleko), teoretycznie poruszanie się po Szwajcarii bez auta może być bardzo problematyczne (pociągi i autobusy nie dojeżdżają w wiele pięknych miejsc). Może Camper? Wtedy i na hotelach sporo się zaoszczędzi/ te w Szwajcarii są mega drogie.. 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *