G-32TQXPEBSS
Ameryka Południowa,  Brazylia,  Podróże,  Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS

Rio de Janeiro uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast na świecie, jest także jednym z najpopularniejszych. Co roku w to miejsce przybywa mnóstwo turystów. Miasto ma wszystko czego można tylko zapragnąć. Dostęp do morza, piękne plaże, wszystko otoczone zielonymi wzgórzami. To wszystko w rytmie samby i zakrapiane calpirinią. W tym wpisie przedstawię wam wszystkie informacje praktycznie, które pozwolą zaplanować wyjazd w to miejsce.
Panorama Rio de Janeiro

Geografia

Rio de Janeiro położone jest w Ameryce Południowej, na terenie Brazylii, w stanie Rio de Janeiro. Jest drugim co do wielkości i znaczenia dla gospodarki miastem w Brazylii.

https://pl.maps-rio-de-janeiro.com/mapa-%C5%9Bwiata-z-rio-de-janeiro

Język

Językiem urzędowym w Brazylii jest język portugalski, jednak znacznie różniący się od tego, którego używa się w Portugalii. Mieszkańcy z reguły nie mówią po angielsku, więc nie jest łatwo się porozumiewać.

Kiedy lecieć do Rio de Janeiro?

Rio de Janeiro położone jest niedaleko zwrotnika Koziorożca, panuje tam klimat tropikalny. To oznacza, że każda pora będzie dobra żeby wybrać się do Rio de Janeiro. Wyróżnia się dwie pory:

 • Pora deszczowa (od grudnia do kwietnia)- Przede wszystkim, pora deszczowa w tym wypadku absolutnie nie oznacza wielkich tropikalnych ulew, mogą zdarzyć się lekkie opady, jednak chodzi o bardzo dużą wilgotność powietrza. Jest to najgorętsze pora, termometry pokazują około 30 stopnii. Morze jest ciepłe i idealne do kąpieli.
 • Pora sucha (od maja do listopada). Pora sucha to tak zwana brazylijska zima, ale nie oznacza to chłodu i zimna. Temperatury, których można oczekiwać, to około 25 stopnii. Pora sucha wyróżnia się mniejszą wilgotnością powietrza.

Podsumowując, najpopularniejszym miesiącem wśród turystów jest luty– wtedy odbywa się słynny karnawał w Rio de Janeiro. Do miasta przybywają miliony turystów. Oglądając zdjęcia z tego szczytu sezonu, na plażach są tłumy, każdy chce uczestniczyć choć raz w życiu w takim wydarzeniu jak karnawał w Rio. Ja wrócę w tym okresie napewno jeszcze raz. Niestety, w tym okresie ceny idą drastycznie w górę.

Ja do Rio pojechałam w maju, czyli wtedy, kiedy zaczynała się brazylijska zima. Uważam to za bardzo dobrą decyzję. Podsumowując, temperatura była bardzo przyjemna. W całym mieście nie było tłumów.

Panorama Rio de Janeiro

Czy potrzebna hest wiza?

Obywatele polscy przybywający do Brazylii w celu turystycznym i/lub biznesowym mają prawo do 90-dniowego pobytu bezwizowego w okresie 180 dni.

Podczas wjazdu do Brazylii należy mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Przy przekraczaniu brazylijskiej granicy podróżujący otrzymuje kartę wjazdu. Należy ją bezwzględnie zachować, gdyż okazanie tego dokumentu jest niezbędne podczas kontroli granicznej przy wyjeździe z Brazylii. Służby graniczne mogą żądać okazania biletu powrotnego, jak również odpowiednich środków finansowych na czas pobytu (karty kredytowe, czeki podróżne bądź gotówka). (więcej informacji na stronie ministerstwa spraw zagranicznych Klik).

Zdrowie

Jak przy każdej podróży zaleca się posiadanie ubezpieczenia medycznego, obejmującego pomoc za granicą i koszty transportu medycznego do Polski. Należy wybrać ubezpieczyciela mającego swoją siedzibę w Ameryce Południowej, w innym przypadku ubezpieczenie może nie być honorowane.

Podróżni przybywający z Europy nie muszą przedstawiać na granicy międzynarodowej książeczki szczepień.

Świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze wymagane jest od osób wjeżdżających do Brazylii, które w ciągu ostatnich 90 dni przebywały w krajach  o wysokim poziomie występowania tej choroby (dotyczy to głównie: Boliwii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru
i Wenezueli).

W latach 2016 i 2017 odnotowano liczne przypadki zarażenia wirusem zika. Należy stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przychodnie i szpitale publiczne w Brazylii są bezpłatne w ramach posiadanego ubezpieczenia, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii.

Więcej informacji na stronie MSZ.

Bezpieczeństwo

W całej Brazylii, a szczególnie w Rio de Janeiro istnieje bardzo duże zagrożenie przestępczością.

W Rio de Janeiro, na pieszym szlaku wiodącym do figury Chrystusa (Corcovado), mają miejsce częste przypadki napadów z bronią w ręku. Aby uniknąć tego zagrożenia, zaleca się korzystanie z kolejki szynowej lub autoryzowanych busów.

Odradza się także zwiedzanie slumsów czyli faweli. Nawet z wycieczkami zorganizowanymi- istnieje duże zagrożenie przestępczością.

Nie zaleca się noszenia przy sobie paszportów, cennych rzeczy, zegarków, biżuterii, wyciągania telefonów w miejscach publicznych. Wszystkie kosztowności i paszport najlepiej przechowywać w sejfie hotelowym.

Podsumowując, szczególnie uważać trzeba niestety na dzieci! W Brazylii dzieci są niebezpieczne, ponieważ do 14 roku życia nie grozi im odpowiedzialność karna!

Jadąc do Rio de Janeiro wiele osób ostrzegało mnie, że miasto jest bardzo niebezpieczne. Starałam się zachować wszelkie środki ostrożności. Całą biżuterię, zegarek itp zostawiłam w domu. Nie brałam żadnych droższych ciuchów, czy torebek, które swoim logiem mogłyby przyciągać czyjąś uwagę. Z Rio de Janeiro nie mam za dużo zdjęć, ponieważ starałam się nie wyciągać za często telefonu. Przy sobie nosiłam jedynie odrobinę gotówki- tyle ile było mi potrzebne na dany dzień. Paszporty zostały w hotelu, a przy sobie miałam jedynie ksero. Po zmroku raczej zostawaliśmy w miejscach turystycznych, które patrolowała policja. Nie poruszaliśmy się piechotą, a raczej uberem z punktu A do B.

Nasza historia

Przede wszystkim, mimo całych naszych starań już pierwszego dnia zostaliśmy prawie okradzeni. Prawie, ponieważ na szczęście zauważyliśmy. Opowiem wam w skrócie sytuację, która nam się przytrafiła. W 4 osoby byliśmy na plaży Copacabana. Ja oczywiście zachowując wszelkie środki ostrożności zakopałam swój dobytek pod piaskiem i na tym położyłam swój koc. Moja siostra natomiast torebkę miała na zewnątrz. Podeszła do nas pewna para młodych ludzi (moja siostra akurat paliła papierosa), mężczyzna zapytał ją czy mogłaby go poczęstować, wyjęła z torebki paczkę i wręczyła mu jednego papierosa, oddalili się na chwilę, po czym on podszedł i zapytał czy ma jeszcze zapalniczkę, podała mu. Jednak on udawał, że ma problem z odpaleniem, poprosił ją czy może mu pomóc. Podał jej zapalniczkę i pochylił się nad nią dość blisko. W jedej ręce trzymał papierosa, w drugiej swoją koszulkę.

Nikt nic nie zauważył, dopiero jak papieros został odpalony, on się podniósł- z ręki, w której miał koszulkę wysunął się mu portfel mojej siostry i upadł na ziemię. Chłopak powiedział tylko: przepraszam i się oddalił. Kiedy ona odpalała mu papierosa- on ręka, którą zasłonił swoją koszulką wygrzebał jej portfel. Mieliśmy szczęście, że wyślizgnął się mu z dłoni. W portfelu miała ona pieniądze na cały pobyt, czyli około 1000 euro.

Przede wszystkim, nie oceniam tych ludzi, absolutnie. Rozumiem, że czasem życie ich po prostu do tego zmusza. Jednak my trafiliśmy też na dobrych ludzi w Rio, więc nie powiem złego słowa.

Jak się dostać do Rio?

Przede wszystkim, niestety na tę chwilę nie ma lotów bezpośrednich z Polski do Rio de Janeiro. Możliwy jest przelot z przesiadkami w Paryżu, Londynie czy innych europejskich miastach.

Ceny przelotów zaczynają się od około 2000 PLN- za lot w 2 strony, z przesiadką.

Ja skorzystałam z oferty linii lotniczych TAP Portugal. Przelot ze Stuttgartu gdzie mieszkam, z przesiadką w Lizbonie kosztował mnie 550 euro. Linie lotniczą oceniam bardzo dobrze. Bilety kupowaliśmy na 2 miesiące przed wylotem.

Przelot trwa około 12h (bez przerwy na przesiadkę) nasze loty:

 • Stuttgart – Lizbona (2h)
 • Lizbona – Rio de Janeiro (10h)

Elektryczność

Nie ma jednego standardowego poziomu napięcia elektrycznego: w części stanów wynosi 127 V lub 110 V, a w części 220 V. Wtyczki kontaktowe są takie same jak w Europie.

Strefa czasowa

Strefa czasowa w Brazylii to (GMT-3). Co oznacza, że różnica w czasie do czasu europejskiego to minus 5 godzin w Brazylii.

Waluta i ceny

Walutą w Brazylii jest Real Brazylijski. Oznaczany jako BRL lub R$.

1 Real Brazylijski dzieli się na 100 centavos.

Na miejscu można wymienić zarówno euro jak i dolary, jednak ja korzystam za granicą z karty kredytowej DKB- pozwala ona na wypłatę w każdym miejscu na ziemi bezkosztowo. Przez to nigdy nie muszę mieć przy sobie dużej ilości gotówki.

1 BRL = 0,80 PLN

Przykładowe ceny na miejscu:

 • Calpirinia- 15 BRL
 • Woda- 2 BRL
 • Kokos na plaży- 10 BRL
 • Coca-Cola- 5 BRL
 • Kolacja dla 2 osób w normalnej knajpce- 50-70 BRL
 • Hot-dog na ulicy- 5 BRL
 • Bilet na autobus- 4 BRL

Przede wszystkim, ceny w Rio de Janeiro można porównać do cen polskich.

Zdjęcie z: nextews.com

Jak poruszać się po Rio de Janeiro?

Po Rio de Janeiro można poruszać się na kilka sposobów.

 • Uber- moim zdaniem najlepsza opcja. Aplikacja działa w całej Brazylii bardzo sprawnie. Ceny są dużo niższe niż te proponowane przez taksówki. Przykładowo odcinek z Copacabany na górę Cukru kosztował tylko 10 BRL. Przy 4 osobach ceny za ubera są lepsze niż za autobus.
 • Taxi- trochę droższa opcja, ale również polecam.
 • Komunikacja publiczna- w całym mieście komunikacja publiczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Cena za odcinek jazdy to 4 BRL.

Gdzie się zatrzymać?

My wybraliśmy dzielnice Copacabana. W samym Rio de Janeiro byliśmy zaledwie 3 pełne dni, przede wszystkim, zależało nam na dobrej lokalizacji, blisko plaży i z możliwością łatwiego przemieszczania się. Hotele przy pierwszej linii brzegowej są dość drogie my skorzystaliśmy z oferty znalezionej na booking.com

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Zatrzymaliśmy się w hotelu Best Western Plus Copacabana Design- Tutaj. Przede wszystkim, uważam, że wybór był bardzo dobry, po pierwsze lokalizacja była super, zaledwie kilka kroków od Copacabany, w pobliżu restauracje, bary, przystanek autobusowy i wszystko czego można potrzebować. Po drugie, sam hotel był o bardzo dobrym standardzie, pokoje nowoczesne, śniadania dobre i urozmaicone.

1 nocleg ze śniadaniem, w pokoju dla 2 osób to koszt około 40 euro za osobę, za noc.

Zdjęcie zaczerpnięte ze strony: Bestwestern.com

Kostorys tygodnia w Brazylii

Podsumowując, w całej Brazylii spędziliśmy dokładnie tydzień.

 • Przelot: 550euro / 2300zł.
 • Hotel w Rio de Janeiro: 60euro / 260zł.
 • Hotel na Ilha Grande: 35euro / 150zł. (na temat Ilha Grande będzie niedługo osobny post).
 • Jedzenie: 1150 BRL / 210euro / 920zł.
 • Transport: 180 BRL / 30euro / 140zł.
 • Atrakcje: 365 BRL / 65euro / 290zł.

Tydzień w Brazylii: około 4100 zł.
Jest to kwota bardzo subiektywna, przede wszystkim, wszystkozależy od waszych potrzeb.

Ciekawostki Rio de Janeiro

 1. Rio de Janeiro oznacza dokładnie tłumacząc- styczniową rzeka. Przez Rio przepływa ponad 200 rzek. O którą chodzi? Żadną. Nazwa odnosi się do zatoki. Legenda głosi, że odkrywca Gaspar de Lemos, kiedy żeglował przez zatokę Guanabara- pomylił ją z ujściem rzeki.
 2. Pomnik Chrystusa Zbawiciela w 2007 został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów świata.
 3. Karnawał w Rio de Janeiro jest największym na świecie.
 4. Przez pięć dni w roku miasto jest zarządzane przez mitycznego błazna o imieniu Król Momo.
 5. Większość szkół samby mieści się w fawelach- slumsach Rio de Janeiro.
 6. Rio było niegdyś jedyną europejską stolicą poza granicami starego kontynentu. W roku 1807 kiedy armia Napoleona zbliżała się do Portugalii, żeby zmusić ją do złożenia pokłonu Francji i uznać jej rządy. Dom João VI chciał uniknąć tego scenariusza za wszelką cenę, więc spakował manatki i przeniósł całe królestwo do Rio, gdzie przeczekał do 1821 roku.
 7. Największy mecz piłki nożnej miał miejsce w Rio de Janeiro. Brazylijczycy nie wspominają tego dnia dobrze, 16 lipca 1950 roku zapisał się w historii. Brazylii grała przeciwko Urugwajowi w ostatniej rozgrywce Mistrzostw Świata piłki nożnej. Wszystko miało miejsce na stadionie Maracana, zbudowanym specjalnie na tę okazję.Na stadionie było 173 850 widzów z biletami – i około 20 tysięcy bez – którzy sądzili, że będą świadkami pierwszego zwycięstwa Brazylii w Mistrzostwach Świata. Niespodziewanie zwyciężył Urugwaj, a cisza, która zapadła na stadionie była tak głośna, że została nazwana „Maracanazo”.
 8. W Rio znajdują się jedne z największych slumsów na świecie, w których żyje prawie jedna czwarta mieszkańców.

Zwiedzanie Rio de Janeiro

10 RZECZY, KTÓRE WARTO ZROBIĆ W RIO DE JANEIRO

POMNIK CHRYSTUSA ODKUPICIELA

GŁOWA CUKRU

SCHODY ESCADARIA SELARON I DZIELNICA LAPA

PLAŻE COPACABANA I IPANEMA

 

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.