G-32TQXPEBSS
Ameryka Południowa,  Brazylia,  Podróże,  Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – ESCADARIA SELARON I LAPA

Schody Escadaria Selaron to jedno z takich miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Rio de Janeiro. Kolejka do schodów żeby cyknąć fotkę to tu normalka. Barwne płytki zdobiące te schody to coś fenomenalnego, dodają charakteru temu niezwykłemu miejscu, muzyka grana na żywo przez ulicznych grajków. Zapach świeżo pażonej brazylijskiej kawy i przepis na magiczny klimat miasta, który zostanie w naszych głowach na długo mamy gotowy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Trochę historii

Za projektem tych schodów stoi niejaki artysta Jorge Selaron pochodzacy z Chile. Z początku nie miał on żadnej wizji czy koncepcji, tym bardziej nie chciał budować żadnej atrakcji turystycznej.

Jego planem było odnowienie schodów prowadzących wzdłuż jego domu. Schody pokrywają płytki: nebieskie, zielone i żółte – kolory brazylijskiej flagi. Saleron tak się wkręcił w ten projekt, że zaczął wyprzedawać swoje obrazy aby móc sfinansować projekt. Po jakimś czasie całe schody były pokryte lustrami i kolorowymi płytkami i mozaikami.

Na tę chwilę schody pokrywa ponad 2000 płytek z różnych części świata- podobno jest też płytka z Polski (tej niestety nie zlokalizowałam). Początkowo płytki pochodziły z placów budowy czy śmietników, kiedy dzieło się rozrosło Selaron otrzymywał od odwiedzających płytki z różnych zakątków świata. Na przykład płytek jest malowana ręcznie. Budowa schodów zaczęła się w roku 1990 i trwała do 2013.

Schody Escadaria Selaron

Kim był Jorge Selaron?

Artysta pochodzacy z Peru, urodzony w roku 1947, podróżował po wielu krajach, mieszkał w ponad 50 na całym świecie. Potem przyjechał do Rio i właśnie tam postanowił osiedlić się na stałe. W 1990 zdecydował się odnowić słynne teraz schody, codziennie widziany był na schodach, za dnia pracując i realizując założony cel, a w nocy udzielając się towarzysko. W 2013 Selaron został znaleziony martwy na schodach.. Po tym czasie jego dzieło zyskało na popularności, schody występowały w teledyskach gwizd takiej jak U2 czy Snoop Dogg. Opisane zostały w National Geographic, na przykład wystąpiły nawet w serialu i nie raz w filmie. To miejsce stało się symbolem miasta.

Gdzie znajdują się schody?

Schody Escadaria Selaron zaczynają się od ulicy Joaquima Silvy i ulicy Pinto Martins, oficjalnie zwanej ulicą Manuela Carneiro. Biegną po dzielnicach Lapa i Santa Teresa w Rio de Janeiro.

Jak się tam dostać?

  • Uber
  • Komunikacja publiczna

Uber z Copacabany to koszt od 15 R$ – (około 13 PLN)

Autobus publiczny 4 R$ (3,50 PLN) – Z Copacabany odjeżdża autobus numer 102 i wysiąść przy ulicy Avenida Augusto Severo, stąd już tylko 300 metrów do schodów.

Schody Escadaria Selaron

Dzielnica Lapa w Rio de Janeiro

Dzielnica Lapa w Rio de Janeiro nazywa jest Montmartre Ameryki Południowej, dzielnicą artystów, samby i ubóstwa.

Lapa.. To tu spotykają się przedstawiciele wszystkich warstw społecznych, mnóstwo tu artystów, miejscowych, turystów.. To miejsce ma swoją duszę, brudną, zaniedbną, ale jednak uśmiechniętą i roztańczoną. Spacer pomiędzy street artem, kolonialnymi budynkami, lokalnymi domami, kawiarniami na świeżym powietrzu, oddaje idealnie charakter całego Rio de Janeiro.

Kiedyś dzielnica czerwonch latarni, dziś miejsce idealne na nocną zabawę. To miejsce budzi się nocą. Wszędzie słychać z głośników sambę a w powietrzu unosi się zapach calpirinii- narodowego trunku przygotowywanilego na bazie rumu z dodatkiem limonki i brązowego cukru. Jeżeli chcecie się zabawić to zróbcie to właśnie tam.

Taka właśnie jest Lapa.

Lapa w Rio de Janeiro

Ważne: Będąc w dzielnicy Lapa trzeba zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w nocy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *