G-32TQXPEBSS
Ameryka Południowa,  Brazylia,  Podróże,  Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – PLAŻE COPACABANA I IPANEMA

Rio de Janeiro to jedno z najpiękniej położonych miast na świecie, całe miasto robi ogromne wrażenie. Z jednej strony otoczone zielonymi wzgórzami, z drugiej oblewane przez błękitne fale oceanu Atlantyckiego z pięknymi, szerokimi, złocistymi plażami- o nich właśnie będzie ten wpis, nad tym wszystkim królujący pomnik Chrystusa Zbawiciela. Rio de Janeiro to miasto jak ze snu. Calpirinia wypita na plaży w rytmach samby to najlepsza Calpirinia na świecie!

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

W samym Rio spędziliśmy tylko 3 dni, z tego powodu odwiedziliśmy tylko te obowiązkowe i najpopularniejsze plaże. Jedna z najsłynniejszych plaż świata, czyli Copacabana i druga równie popularna Ipanema– obie uważane za jedne z symboli miasta. Rio ma jednak do zaoferowania znacznie więcej, jeżeli będziecie mieć więcej czasu niż my to znajdziecie dużo więcej plaż, w samym Rio jest ich aż 15!

W tym wpisie opowiem wam o tych, które my odwiedziliśmy, porównam je i powiem wam o różnicach.

http://www.riohere.com/tourist-maps.html

Copacabana

Tej plaży chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jedna z najsłynniejszych plaż na świecie. Można powiedzieć, że to coś więcej niż sama plaża, śmiało można stwierdzić, że to miejsce kulturowe, tu dzieje się dosłownie wszystko!

Plaża długa jest na 4 kilometry, przy tym szeroka i piaszczysta. Copacabana zaczyna się przy Bulwarze Księżnej Izabeli, a kończy się przy Posto Seis (szósta wieża ratownicza).

Przy plaży ciągnie się słynna czarno-biała promenada, jest to portugalski chodnik. Tradycyjnie wykorzystywany w wielu portugalskich miastach, a także dawnych koloniach portugalskich, przeznaczonych do ruchu pieszego. Składa się z wielu małych kawałków, ułożonych we wzór, coś jak mozaika. Przy Copacabanie są ułożone na wzór fal.

Przy promenadzie znajduje się wiele drogich hoteli i restauracji, słynny hotel Palace Copacabana- tu zatrzymują się wszystkie gwiazdy kiedy przyjeżdżają do Rio, Copacabana to brazylijska aleja gwiazd, codziennie łatwo tam spotkać gwiazdy światowej sławy.

Można powiedzieć, że Copacabana nigdy nie śpi, ludzie tańczą, śpiewają, bawią się, wszystko w rytmach gorącej samby..

Nasz hotel zlokalizowany był około 200 metrów od Copacabany, dzięki temu mogliśmy obserwować bardzo piękne wschody słońca, plaża była praktycznie pusta a widoki obłędne.

Wschód słońca na Copacabanie
dzień na Copacabanie

Z samego rana, kiedy nie jest jeszcze tak gorąco, jest to miejsce idealne do uprawiania sportu. 4 kilometrowa promenada rano zamienia się w siłownię na świeżym powietrzu. Mnóstwo ludzi tam biega, co jakiś odcinek plaży dodatkowo rozmieszczone są stacje z maszynami do ćwiczeń- podciągania, brzuszków, pompek, dosłownie do wszystkiego.

Boiska do gry w siatkówkę plażową, stacje do ćwiczeń crossfitu! Ta plaża jest idealna dla osób, które dbają o siebie, tu ćwiczy dosłownie każdy! Widać, że dla Brazylijczyków wygląd i forma mają znaczenie, już wiem skąd wzięło się określenie brazylijskie pośladki.

Popołudniu plaża idealna na wypoczynek.. Muzyka, rytmy samby, kolorowe drinki, słynna brazylijska Calpirinia smakuje tam jak nigdzie indziej na swiecie.. Do tego wszystkiego szum oceanu i błękitna, ciepła woda.

Żeby nie było tak idealnie, dla osób, które cenią spokój tu dzieje się za dużo. Bardzo dużo jest także naganiaczy, którzy cały czas próbują Ci coś sprzedać. Dodatkowo na Copacabanie trzeba bardzo uważać. Często dochodzi do kradzieży- nas też próbowali okraść, na szczęście w porę zauważyliśmy. Dokładniej tą sytuację opisałam w TYM WPISIE.

Wieczorem plaża zamienia się w miejsce spotkań, odbywają się imprezy na plaży, koncerty, można napić się drinka, lub przejść na spacer wzdłuż wybrzeża. Wieczorem bezpieczeństwa pilnuje bardzo dużo policji.

Ipanema

Ipanema jest przedłużeniem Copacabany, równie piękna, szeroka, piaszczysta, w tle widać chatekterystyczne piękne wzgórza. Plaża ma opinie tej, na którą ludzie przychodzą się lansować, jest trochę bardziej ekskluzywna. Sama Ipanema jako dzielnica Rio jest trochę droższa niż Copacabana.

Przy plaży na promenadzie zlokalizowanych jest wiele knajpek, od tych tych hipstetskich, vege po burgery i pizze.

Ipanema jest spokojniejsza. Nie ma tylu ludzi, nie ma głośnej muzyki i natrętnych sprzedawców, którzy podchodzą co chwilę żebyś coś kupił. Tu da się zrelaksować, dla osób ceniących spokój polecam tę plażę znacznie bardziej. Dodatkowo widoki zapierają tu dech w piersiach. Góry wyłaniające się po prawej stronie plaży robią ogromne wrażenie.

Podsumowując:

  • Copacabana jest idealna dla osób, które nie potrafią leżeć plackiem na plaży i muszą zawsze coś robić.
  • Copacabana jest idealna dla imprezowoczów, sportowców i ludzi szukających wrażeń.
  • Ipanema będzie idealna dla osób pragnących się trochę wyciszyć zrelaksować.
  • Ipanema wizualnie, moim zdaniem jest piękniejsza.

Jeszcze kilka ujęć plaż..

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Widok na plażę Diablo pomiędzy Ipanema a Copacabana

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.