G-32TQXPEBSS
Brazylia,  Podróże,  Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – GŁOWA CUKRU

Głowa Cukru – z portugalskiego Paõ de Açúcar- jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rio de Janeiro. Położona nad zatoką Guanabara, góra wyłania się pośród błękitnych fal oceanu. Nazwę nadali koloniści przybyli z Portugalii. Góra wznosi się na 396 m n.p.m, dzięki temu widoki z niej są niezapomniane. Chyba to tu zobaczyłam najpiękniejszy zachód słońca w moim życiu.
Góra Cukru- Rio de Janeiro
Zachód słońca z Głowy Cukru w Rio de Janeiro.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Skąd nazwa Głowa Cukru?

Przyjmuje się, że nazwa wzięła się z wyglądu tej góry. Kształtem przypomina bryłę rafinowanegoo cukru, wysoka, z zaokrąglonym wierzchołkiem.

Gdzie znajduje się Głowa Cukru?

Głowa Cukru znajduje się nad zatoką Guanabara, na terenie Parku Narodowego Góry Cukrowej i Wzgórza Urca. Od 2012 roku park znajduje się na liście UNESCO.

Jak się dostać na Głowę Cukru?

Z Copacabany lub centrum miasta można z łatwością dostać się komunikacją miejską- bilet kosztuje 4 R$ (około 3,50 PLN), lub najłatwiej uberem, który w Rio funkcjonuje bardzo dobrze. My zdecydowaliśmy się na ubera, przejazd kosztował 10 R$ (około 8 PLN).

Jak się dostać na szczyt?

Kiedy już dojedziecie na miejsce, wjazd na górę odbywa się za pomocą kolejki linowej zwanej teleférico. Jest ona cała przeszklona i jeżeli uda wam się stanąć przy szybie, widoki będą piękne. Na kolejkę jednak czasem trzeba trochę poczekać-jeżdżą 2 kolejki ruchem wahadłowym. Jedna kolejka może zabrać około 60 osób na raz, wjazd zajmuje 20minut.

Są dwie stacje pośrednia: Morro de Urca, warto spędzić na niej chwilę zanim przysiądziemy się do kolejki na sam szczyt. Widoki stąd są bardzo piękne, bardzo dobrze można zobaczyć zatokę i plaże Botafogo. Dodatkowo stąd jest najlepszywidok na szczyt Głowy Cukru.

Widok na szczyt z Morro de Urca
Widok z samego szczytu

Ze stacji Morro de Urca na samą górę dostaniemy się znów za pomocą kolejki.

Z samego szczytu panorama roztacza się na całe Rio de Janeiro. Widać piękne zielone wzgórza, zatoki, złociste plaże Copacabana i Ipanema, a nad tym wszystkim pomnik Chrystusa Zbawiciela królującego nad miastem.

Widok ze szczytu Głowy Cukru

Ile kosztuje bilet?

Koszt od osoby to 110 R$ (ok. 100 PLN). Nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Bilety należy nabyć przy kasie.

Jaka pora będzie najlepsza, żeby odwiedzić Głowę Cukru?

Uważam, że każda pora jest dobra i o każdej porze musi być tam pięknie, jednak myślę, że najlepiej jest się wybrać popołudniu, kiedy już nie ma takich upałów, a na górze nie ma żadnych limitów czasowych, więc można poczekać na zachód słońca, a ten jest przepiękny.

Co jest na samym szczycie Głowy Cukru?

Na samym szczycie, oprócz pięknych tarasów widokowych, jest sklep z pamiątkami, a także restauracja gdzie można napić się kawy lub zjeść coś drobnego.

Na Głowę Cukru można się też wspinać! Jest wyznaczonych ponad 270 tras wspinaczkowych na samą górę, niestety, nie mam w tym doświadczenia.

Widok z Morro de Urca.

Podsumowując, jeżeli odwiedzicie Rio, to koniecznie musicie odwiedzić też ten punkt. Widoki stąd są moim zdaniem najpiękniejsze w całym Rio de Janeiro, a wrażenia niezapomniane. To jeden z najlepszych punktów widokowych w całym mieście. Koniecznie dopiszcie to do listy must see!

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.