G-32TQXPEBSS
Ameryka Południowa,  Brazylia,  Podróże,  Rio de Janeiro

RIO DE JANEIRO – JEZUS CHRYSTUS ODKUPICIEL

Jezus Odkupiciel – główny symbol Rio de Janeiro. Kiedy słyszymy Rio pierwsze co nam przychodzi do głowy to właśnie ten pomnik. Jeden z siedmiu nowych cudów świata. Pomnik znajduje się na wysokości 710 m n.p.m. Widok roztacza się z jednej strony na złociste plaże, błękitne wody oceanu Atlantyckiego, zielone wzgórza.. Wszystko jak z bajki.. Z drugiej strony za plecami Jezusa widać Fawele. Dociera do Ciebie ogrom jedych znajwiększych slumsów na świecie. Miasto Boga.. Mówią, że Jezus błogosławi całe Rio wyciągając ręce, ale błogosławieństwo nie dociera do faweli bo ma je za plecami..
Chrystus Odkupiciel na górze Corcovado

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Historia

W 1921 roku rozpoczęto zbiórkę na budowę pomnika. Pomnik miał upamiętniać setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Brazylie. Było także kilka innych pomysłów takich jak gigantyczny krzyż czy Jezus z kulą ziemską. Wybrano pomysł Hektora da Silvy, ogromny pomnik Jezusa z wciągniętymi rękoma obejmującymi miasto. Odsłona nastąpiła 12.10.1931r.

W 2007 Jezus Chrystus Odkupiciel z Rio de Janeiro został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Polska też ma swój udział w pomniku, który stoi w Rio! Otóż zaprojektował go francuski rzeźbiarz- polskiego pochodzenia- Paul Lewandowski. Rzeźbę wykonano we Francji i przetransportowano ją do Rio de Janeiro.

Gdzie jest pomnik?

Pomnik ma 38 metrów i znajduje się na szczycie góry Corcovado-710 m n.p.m.

Jak się dostaćna szczyt Corcovado?

Najpierw trzeba się dostać pod stacje kolejki szynowej Corcovado Rack Railway.

  • Autobusem publicznym
  • Uberem
  • Taxi

My wybraliśmy ubera – ze względu na czas i bardzo małe koszty kiedy dzieliliśmy na 4 osoby. Przejazd to koszt około 20R$ czyli jakieś 18 PLN.

Przejazd autobusem około 4 R$ czyli około 3,50 PLN.

Kiedy będziemy już pod stacją kolejki Corcovado Rack Railway, możemy skorzystać z:

  • Kolejki na szczyt – Corcovado Rack Railway
  • Busów, które zabierają turystów na samą górę.
  • Można dojść też na pieszo. – trasa jest dość wymagająca – 7 km, około 2 h marszu pod górę.

Kiedy wysiądziemy z naszego transportu oczywiście rzucą się na nas kierowcy żeby pojechać z nimi.

Kolejka jezdzi co 30 minut, przejazd trwa 20 minut. W sezonie jednak zazwyczaj są duże kolejki i trzeba czekać. Bilet kosztuje około 67 R$ poza sezonem i 82 R$ w sezonie, czyli jakieś 60/75 PLN. W cenę przejazdu wliczony jest wstęp na pomnik i przejazd w dwie strony.

My skorzystaliśmy z busa, który zawiózł nas na szczyt, plus był taki, że zatrzymaliśmy się jeszcze w kilku punktach widokowych no i koszty były trochę tańsze. Cena za osobę w dwie strony to koszt około 35 R$ czyli jakieś 30 PLN. – dostajecie bilecik, pamiętajcie żeby go zachować! Będzie potrzebny na drogę powrotną!

W drodze na szczyt, widok na Rio de Janeiro i Głowę Cukru.

Kiedy wysiądziecie już w punkcie docelowym, należy kupić bilet aby zobaczyć pomnik Chrystusa Odkupiciela. Po zakupie biletu trzeba kierować się wyznaczoną trasą na sam szczyt- uwaga schody.

Różnica między kolejką a busem, który zawiezie nas na szczyt jest tak, że kolejka wjeżdża na samą górę i zostaje nam do pokonania 200 schodów na sam szczyt.

Busy zatrzymują się na parkingu przed kasą biletową, trasa jest odrobinę dłuższa.

Gdzie kupić bilety?

Jeżeli zdecydujecie się na Busa lub dojście na piechotę- bilet należy kupić w kasie kiedy wysiądziemy na górze. Cena około 30 R$ czyli jakieś 25 PLN.

Można też kupić online- dobra opcja w sezonie na ominięcie kolejek. Cena około 90 PLN- wliczony wjazd kolejką!

Kupując bilet na kolejkę wstęp na pomnik jest wliczony.

W jakich godzinach miejsce jest otwarte?

Otwarte codziennie od 8:00 do 19:00

Kiedy najlepiej tam pojechać?

Miejsce jest tak popularne, że chyba cały czas jest tam masa turystów, najlpepsza pora byłaby od razu o 8 rano, zaraz po otwarciu, może udałoby się uniknąć tych tłumów. Poza tym zachody słońca muszą być tu cudowne, z panoramą na całe Rio de Janeiro.

Teoria.
Tak wygląda to w praktyce.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dla widoków! Z samej góry roztacza się piękny widok na całe Rio de Janeiro. Z jednej strony piękne złociste plaże, zielone pagórki, niebieskie fale oceanu Atlantyckiego.. Niestety z drugiej zaś widok na Fawele.. Cała panorama Rio w jednym miejscu. Po za tym.. Być w Rio i nie widziec Jezusa? To jeden z must see.

Zdjęcie znalezione w internecie

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.