G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

NAJPIĘKNIEJSZE LEWADY |25 FONTES| CALDEIRÃO VERDE | FANAL

Lewady to jeden z symboli Madery, teoretycznie odpowiedzialne za transport wody, praktycznie wzdłuż nich, zlokalizowane są najpiękniejsze trasy wędrówkowe na wyspie. Przejście choć jednej lewady to obowiązkowy punkt programu podczas pobytu na wyspie.

Sieć lewad na Maderze jest długa na prawie 2500 kilometrów! To pewne, że nie przejdziemy się wzdłuż wszystkich. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam te najpiękniejsze i zdecydowanie warte wysiłku.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Ale co to są w ogóle te lewady?

Zacznijmy od początku. Lewady to sieć kanałów wybudowanych już w XV wieku, służących do transportowania wody z północy Madery (bardziej wilgotnej i deszczowej) na południe (te jest suche i zamieszkałe przez dużo większą ilość osób). Obok kanałów transportujących wodę, zlokalizowane są ścieżki. Pierwotnie służące do tego, aby lewadę można było udrożnić i oczyścić. Dziś, wzdłuż lewad ciągną się najpiękniejsze ścieżki wędrowne, a lewady stały się symbolem Madery.

Ciekawostka – na Maderze znajduje się około 200 lewad o łącznej długości prawie 2500 kilometrów! Wzdłuż nie wszystkich da się przejść.

Poniżej przedstawiam Wam te, moim zdaniem najpiękniejsze, które udało nam się przejść.

Levada 25 Fontes / Levada do Risco – PR6 / 6.1

Długość: około 12 kilometrów (można skrócić po około 2 kilometry w każdą stronę dojeżdżając busem). Długość samej lewady to 4,3 kilometra (w jedną stronę).
Czas: 5h w dwie strony
Trudność: średnia

Lewada 25 źródeł i jej przedłużenie wodospad Risco – to zdecydowanie najczęściej wybierana przez turystów lewada. W sumie nic dziwnego, jest też jedną z najpiękniejszych. Tu raczej nie ma szans na to, że będziecie sami.

Trasa zaczyna się w Rabacal, na płaskowyżu Paul da Serra. W sumie w nawigację wystarczy wpisać dokładnie „Levada 25 Fontes”, doprowadzi Was to dokładnie do parkingu, skąd rozpoczyna się trasa. To nie jest jeszcze oficjalny start lewady. Przy parkingu znajduje się szlaban, więc dalej, w dół-nie da się przejechać. Oficjalny start znajduje się dwa kilometry dalej.

Na dół można przejść te dwa kilometry, lub skorzystać z kursującego co chwilę busa.

Bus

Przejazd w grudniu 2020 kosztował 2€ w jedną stronę, 3€ w dwie strony. W październiku 2017 natomiast 3€ w jedną stronę, 5€ w dwie strony. Podejrzewam, że w tym momencie spowodowane jest to kompletnym brakiem turystów. Ja za każdym razem pokonywałam te dodatkowe 4 kilometry na nogach. O ile w pierwsza stronę nie robi to większego problemu, tak powrót (pod górę) jest już dość męczący.

Po pokonaniu tych 2 kilometrów dochodzi się/ dojeżdża do schroniska, skąd zaczyna się już ta oficjalna część trasy. To jedyne miejsce na trasie gdzie można coś zjeść / kupić coś do picia czy skorzystać z toalety.

Lewada jest przepiękna i bardzo malownicza. Prowadzi przez wyjątkowe w skali światowej lasy laurowe – wawrzynowe (Laurassilva), które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, od grudnia 1999 r. są też częścią europejskiej sieci – Natura 2000.

Cała trasa jest bardzo piękna i różnorodna, mijać będzie się też wiele punktów widokowych, czasem występują naprawdę strome przepaście, lecz zawsze są odpowiednio zabezpieczone.

Po jakieś 1/3 trasy, dochodzi się do rozgałęzienia. Można przedłużyć trasę o jakiś kilometr i przejść lewadą do Risco – do wodospadu Risco. Zdecydowanie warto. Wodospad Risco to jeden z najpiękniejszych wodospadów Madery. Można zrobić to idąc w pierwszą stronę, lub podczas powrotu (wraca się tą samą trasą). My zdecydowaliśmy się zobaczyć go najpierw, a później ruszyć dalej do 25 Fontes.

Ostatnim punktem lewady 25 Fontes, jest właśnie wodospad i laguna z 25 mniejszymi źródełkami. Przepiękne i bardzo malownicze miejsce. Warto zrobić sobie tu krótką pauzę i zatrzymać się na chwilę, zanim zdecydujecie się na powrót. Jeśli pogoda dopisuje to śmiało można popływać!

Levada Caldeirão Verde – PR9

Długość trasy: 7km w jedną stronę. Można przedłużyć o kolejne 2km.
Czas: 5-6h w dwie strony
Trudność: średnia

Jedna z dłuższych lewad na całej Maderze, ale zdecydowanie warta przejścia i każdego wysiłku.

Lewada Caldeirão Verde znajduje się na północy wyspy, pomiędzy Sao Jorge i Santaną. Zaraz przy miejscu, gdzie rozpoczyna się lewada, znajduje się ogromny parking, a nawet kilka (część z nich jest płatnych), to sugeruje, że w sezonie musi tu być naprawdę sporo osób.

My byliśmy w grudniu, podczas pandemii, w deszczową i zimną pogodę. Przez to na trasie byliśmy praktycznie sami. Czasem po drodze mijaliśmy jakiś pojedynczych turystów.

Zaraz przy parkingu znajduje się stare schronisko. Bardzo charakterystyczny domek, wyglądający jak z bajki. Dach okryty strzechą, przedziwne drzewa, to wszystko we mgle wygląda co najmniej magicznie, coś jak chatka Baby Jagi. To miejsce to stare schronisko, można napić się tu czegoś, lub coś przekąsić.

Levada Caldeirão Verde jest bardzo zielona. Pełna wodospadów. Tych, zwłaszcza po licznych opadach jest naprawdę sporo. My byliśmy na Maderze w grudniu, podczas naszego pobytu naprawdę sporo padało, zwłaszcza na północy wyspy. Przez to cała trasa pełna była wodospadów, pod którymi i przez które musielismy przechodzić.

Na trasie jest też kilka tuneli – warto wziąć ze sobą czołówki i uważać na głowy. No, ja raz przekonałam się, że trzeba być bardzo ostrożnym i nie podnosić głowy jeśli nie mamy pewności, że już można..

Ponad to, trasa jest przepiękna widokowo. Jest taki etap, gdzie idziemy ścieżką, a po drugiej stronie jest wielka przepaść i widok na ogromną zieloną przestrzeń i wysoki wodospad.

Koniec trasy to właśnie wspomniany wodospad. Dalej można wędrówkę przedłużyć o kolejne 2 kilometry, podobno z przepięknymi widokami, jednak my byliśmy tak przemoczeni i zmarznięci, że zostawiamy to na kolejny raz. Wracaliśmy tą samą trasą.

Levada dos Balcões – PR11

Długość trasy: 3 km (w dwie strony)
Czas: 1h w dwie strony
Poziom: łatwa

Lewada dos Balcões znajduje się praktycznie w samym sercu wyspy, na wschód od najwyższych szczytów Madery- Pico Rouvio i Pico do Arieiro. W miejscowości Ribeiro Frio, przy drodze ER103.

Lewada jest bardzo krótka i bardzo łatwa, idealna dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych. Taka lekcja tego, czym są lewady, nam przejście zajęło maksymalnie 30 minut w jedną stronę, czasem zastanawiam się czy przypadkiem jej jakoś nie skróciliśmy.. Jako start przyjęliśmy restaurację Ribeiro Frio, tam też zostawiliśmy samochód.

Trasa w porównaniu do innych, nie jest spektakularna, ale oczywiście ładna. gwoździem programu jednak nie jest ona sama, a jej koniec. Czyli przepiękny taras widokowy na najwyższe szczyty Madery. Stąd przy ładnej pogodzie, zobaczyć można szczyty najwyższych gór wyspy.

Tę trasę, w przeciwieństwie do pozostałych, można przejść w sandałkach, czy trampkach.

W naszym przypadku, najbardziej skomplikowanym czynnikiem była pogoda. W związku z tym, że lewada dos Balcões znajduje się w górach, pogoda jest tu nieprzewidywalna. Próbowaliśmy 4 razy i dopiero za czwartym razem, ostatniego dnia (zaraz po wycieczce na Pico Rouvio – byliśmy padnięci, ale nie mogłam odpuścić), postanowiliśmy spróbować ostatni raz. Całe szczęście, bo się udało.

Za pierwszym razem, trasa przez liczne opady i osuwiska, była zamknięta. Kolejny raz, mimo zapewnień prognozy pogody, że na miejscu jest słonecznie, po dojechaniu do początku trasy, padało, odpuściliśmy. Trzeci raz (tym razem moja wina) źle wpisałam w nawigację dos Balcões i pokierowało nas do elektrowni wodnej w Fajã da Nogueira, położonej poniżej lewady dos Balcões, a później robiło się już ciemno. Czwarty raz – sukces.

Levada dos Cedros – PR14*

Punkt rozpoczęcia lewady to znajduje się na płaskowyżu Paul da Serra. Słynny, bajkowy las Fanal. Miejsce to praktycznie zawsze skąpane jest w tajemniczej mgle. To co tam możemy zobaczyć to prastare drzewa wawrzynowe, które są przepięknie powyginane a także jeziora pokrywające kratery wulkanu.

Miejsce oznaczyłam gwiazdką bo my trasy nie przeszliśmy, zatrzymaliśmy się tylko przy początku trasy żeby zobaczyć ten magiczny las. Wędrówkę tam zostawiamy na kolejny raz. Jeśli jednak macie czas, to zachęcam do przejścia tej trasy.

Inną trasą wędrówkową w okolicy Fanal jest PR13 – VEREDA DO FANAL.

Jeśli lubicie piesze wędrówki to polecam Wam jeszcze zapoznanie się z najpiękniejszymi trasami wędrówkowymi na Maderze (które nie są lewadami):

1. Z PICO DO ARIEIRO NA PICO ROUVIO |TREKKING PRZEZ NAJWYŻSZE SZCZYTY MADERY |WSKAZÓWKI I INFORMACJE

2. VEREDA DO LARANO | NAJPIĘKNIEJSZA ŚCIEŻKA TREKKINGOWA MADERY

3. PONTA DE SÃO LOURENCO | PÓŁWYSEP ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA | TREKKING | WSKAZÓWKI I INFORMACJE

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *