G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

VEREDA DO LARANO | NAJPIĘKNIEJSZY TREKKING MADERY

Dzisiaj zabiorę Was na wędrówkę po najpiękniejszej trasie trekkingowej Madery, co ciekawe wcale nie aż tak popularnej. Ścieżka prowadzi z południa wyspy na północ i prowadzi najpierw wzdłuż lewady a później wąską ścieżką, bez zabezpieczeń wzdłuż klifów i oceanu aż na północ wyspy! Widoki tu są niepowtarzalne i wyjątkowo piękne!

Trasa Vereda do Larano zaczyna się w Machico na południu i prowadzi do miejscowości Porto da Cruz na północy wyspy. Trasa ta używana jest przez miejscowych do podróżowania między tymi dwoma miejscowościami. Wśród turystów jest mniej popularna, a szkoda, bo naszym zdaniem jest to jedna z piękniejszych tras na całej Maderze (znajduje się w mocnym top 3 tras wędrówkowych).

Szczegóły trasy

Start: Machico
Koniec: Porto da Cruz
Długość: 12 kilometrów (w jedną stronę).
Czas: 3/4 h.
Powrót: tą samą trasą dodatkowe 12 km, Taxi, lub uber.
Koszt taxi: 22€ / über 12-15€
Trudność: trasa jest dość trudna, prowadzi nad urwiskami i nie ma barierek ochronnych. Średnio widzę to jako trasę dla rodzin z dziećmi, czy dla osób, które mają lęk wysokości.

Start trasy

Początek trasy Vereda do Larano znajduje się w miejscowości Machico na południu wyspy, w pobliżu starego tunelu łączącego Machico z Caniçal przy drodze ER 109. Najlepiej w nawigację wpisać „Vereda do Larano”, nawigacja poprowadzi dokładnie w to miejsce. W pobliżu tunelu, przy ulicy można zostawić auto, nie ma niestety żadnego dużego parkingu.

Jeśli podróżujecie autobusem, należy dojechać do Machico a później dojść w stronę tunelu, z centrum Machico jest to trochę ponad 2 kilometry (30 minut na nogach).

Od samego tunelu Vereda do Larano trasa nie jest oznakowana. My mieliśmy trochę problem ze zlokalizowaniem jej startu. Zapytaliśmy się dopiero miejscowego, który pracował w ogródku żeby nam pomógł. Pierwsza część trasy prowadzi wzdłuż lewady Levada do Caniçal – Machico, start jest zaraz przy tunelu, po prawej stronie, po lewej będziecie mieć miasteczko Machico). Trzeba podążać wzdłuż niej jakieś 3 kilometry. Pierwsza część trasy jest bardzo łatwa i przyjemna, po drodze oferuje ona przepiękne widoki na oddalające się Machico i Ocean Atlantycki.

Po przejściu około 3 kilometrów, należy odbić w prawo na punkt widokowy BOCA DO RISCO, znak jest dość mały, więc nie przegapcie go, bo tak jak my, będziecie musieli wracać! My wracaliśmy jakieś 2 kilometry bo poszliśmy za daleko. Od lewady do Boca do Risco, droga staje się już trudniejsza, pnie się w górę.

Boca do Risco

Boca do Risco to punkt widokowy na północne wybrzeże. Widoki stąd zapierają dech w piersi, a dalej robi się jeszcze piękniej.

Kolejna część trasy prowadzi przez wzgórza, klify, wąska ścieżką, bez barierek ochronnych, wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Poziom trudności tutaj znacznie wzrasta, ale za to widoki są nieporównywalne z żadnym innym miejscem. Vereda do Larano stała się jednym z naszych ulubionych szlaków, przez całą drogę zachwycaliśmy się bez końca i zastanawialiśmy, jak to możliwe, że nie jest wśród turystów tak popularna. Przez całą trasę, nie spotkaliśmy ŻADNEGO innego turysty. To niesamowite.

Z resztą, zobacz zdjęcia. Te mówią same za siebie.

Koniec trasy

Trasa Vereda do Larano kończy się w miejscowości Porto da Cruz, wychodzi się niedaleko plaży- Praia da Maiata i do samego centrum Porto da Cruz jest jeszcze jakieś 40 minut trekkingu.

Jeśli będziecie mieć czas, warto odwiedzić Porto da Cruz, przespacerować się i trochę odpocząć. Miejscowość Porto da Cruz znana jest przede wszystkim ze starej Fabryki Cukru. Można też usiąść na czarnej plaży i delektować się widokami i urokiem północnego wybrzeża Madery.

Powrót

Jeśli Auto zostawiliście przy początku trasy w Machico, czyli przy starym tunelu, wrócić możecie następująco:

  • Tą samą trasą, czyli kolejne 12 kilometrów, wtedy radzę jednak nie schodzić do samego Porto da Cruz.
  • Taxi– jeśli jesteście już zmęczeni, robi się ciemno, lub poprostu nie macie ochoty wracać tą samą trasą, można zamówić taksówkę. Koszt przejazdu w naszym przypadku to było 22€. O zamówienie taksówki poprosiliśmy w jednym ze sklepów w Porto da Cruz.
  • Uber – jeśli macie aplikację, to w Portugalii, jak i na Maderze działa ona super. Przejazd z Porto da Cruz do Machico waha się od 12-15€.

Wydaje mi się, że właśnie skomplikowany powrót to powód, dla którego miejsce to, nie jest tak popularne.

Inna opcja wędrówki

Jeśli nie chcecie wracać całej trasy spowrotem, interesują was tylko najpiękniejsze jej zakątki i punkty widokowe, chcecie oszczędzić na taksówce, mam dla was inną propozycję przejscia tej trasy.

W takim wypadku, wędrówkę warto zacząć w miejscowości Porto da Cruz i przejść tylko do punktu widokowego Boca do Risco (to będzie jakieś 7 kilometrów w jedną stronę) a później wrócić tą samą trasą. Oszczędzicie trochę czasu i pieniędzy, a najpiękniejsze widoki zobaczycie na własne oczy.

Wskazówki

  • Wygodne buty trekkingowe to podstawa.
  • Warto zaopatrzyć się w wodę, po drodze nie ma żadnego sklepu żeby uzupełnić zapas.
  • Obliczcie czas tak, żeby nie utknąć w środku trasy po zmroku, nie będzie to zbyt bezpieczne ze względu na wąska ścieżkę i brak barierek.
  • Kiedy pada- trasa może być dość niebezpieczna, lub zamknięta. Zdarzają się osuwiska, które blokują wąską ścieżkę.
  • Warto przygotować się na powrót i wcześniej zaplanować jak wrócicie.
  • Jeśli macie więcej czasu, warto przespacerować się po Porto da Cruz.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *