G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

Z PICO DO ARIEIRO NA PICO ROUVIO | SZCZYTY MADERY

Jeśli kochacie góry i piękne widoki to Madera zdecydowanie rozpieszcza pod tym względem. Dziś zabieram Was w podróż przez najwyższe szczyty tej niewielkiej wyspy. Cała trasa obfituje w widoki tak piękne, że zapierają dech w piersi. To istna gratka dla miłośników trekkingów, gór i wysiłku, który jest tego wart.

W dzisiejszym poście przedstawię Wam wszystkie szczegóły i ważne informacje dotyczące zdobycia najwyższego szczytu Madery, czyli Pico Rouvio – 1862m i pokonania najpiękniejszej trasy trekkingowej na Maderze (tak wiem, powtarzam się, ale naprawdę ciężko wybrać mi tę najpiękniejszą). PR1, czyli trasa z Pico do Arieiro 1818m na Pico Rouvio 1862m, najpiękniejsza i najbardziej wymagająca trasa Madery, ale bez wejścia na szczyt, uważam, że pobyt nie będzie kompletny.

Szczegóły trasy

Start: Pico do Arieiro 1818m
Koniec trasy: Pico Rouvio 1862m
Możliwość przedłużenia trasy do: Achada do Teixeira i zdobycie trzech szczytów Madery.
Dystans:
Pico do Arieiro – Pico Rouvio – 7km.
Pico Rouvio – Achada do Teixeira – 2,5km.
i Pico Rouvio – Pico do Arieiro – 7km.
Achada do Teixeira – Pico do Arieiro – 9,5km.
Najwyższy punkt: 1857m.
Najniższy punkt: 1491m.
Poziom: trasa jest bardzo wymagająca. Mimo, że odległości mogą nie wydawać się bardzo duże, należy pamiętać, że są to wysokie góry, najpierw trzeba zejść z jednego szczytu, aby wdrapać się na kolejny. Trasa prowadzi też przez tunele, skarpy i bardzo strome schody i podejścia.
Powrót: jeśli wybieracie się na własną rękę, auto najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu przy Pico do Arieiro i trasą PR1 udać się na szczyt Rouvio, lub dalej do Achada do Teixeira, wrócić należy tą samą trasą.

Jeśli nie dasz rady, trasa jest naprawdę ciężka, możliwy jest powrót taksówką z Achada do Teixeira na Pico de Arieiro, koszt to ponad 70€, mimo, że odległość nie jest duża, to autem z jednego szczytu, na drugi jest trochę kilometrów do pokonania.

Wycieczki z biur podróży mają lekką przewagę, turyści zostawiani są na szczycie de Arieiro, wędrują przez Pico Rouvio do Achada do Teixeira, tam odbiera ich autokar, także nie trzeba wracać później tą samą trasą.

Jak się dostać na Pico de Arieiro

Na Pico de Arieiro, niestety nie kursują żadne autobusy. Jedyną opcją żeby dostać się na Pico de Arieiro jest dojechanie własnym samochodem. Szczyt de Arieiro znajduje się praktycznie w samym sercu wyspy, dojazd praktycznie z każdego miejsca będzie trwał około godziny. Na sam szczyt Pico de Arieiro 1818m wjechać można samochodem, na górze są bezpłatne parkingi, z parkingu zostaje 5 minut drogi i jesteście ja szczycie. Alternatywa to wycieczki zorganizowane, z takiej korzystałam w 2017, kiedy to pierwszy raz byłam na Maderze.

Tip: Właśnie przez to, że można wjechać tu samochodem, Pico do Arieiro to też miejsce idealne (i bardzo popularne) do podziwiania wschodów i zachodów słońca. Już zaraz przy początku trasy, znajdują się przepiękne miejsca na sesje zdjęciowe.

PR1 Vereda do Arieiro

Czyli przechodzimy do gwoździa programu, trasy z Pico do Arieiro 1818m na Pico Rouvio 1862m, najpiękniejszej trasy Madery.

Już od samego początku trasa bardzo zachęca do trekkingu, gdzie nie spojrzeć, tam przepiękne widoki, góry, przepaście. Czasem bywa naprawdę strasznie, ale zarazem pięknie. Jest wymagająco, ale widoki wynagradzają cały włożony trud. Trasa prowadzi przez kilka tuneli (warto wziąć czołówki), bywają też przejścia nad samą przepaścią (osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy z pokonaniem trasy).

Z resztą, co ja będę opowiadać.. Sami spójrzcie na zdjęcia, jakie widoki oferuje ta trasa.

Szczyt Rouvio 1862m

Pico Rouvio to najwyższy szczyt Madery, zaraz przed głównym atakiem na szczyt, będzie malutkie schronisko, gdzie napić można się kawy, coś zjeść, czy uzupełnić wodę (jest to jedyne schronisko i taki punkt na trasie), później na szczyt zostaje jeszcze tylko kilka ostatnich kroków.

Ze szczytu Madery, przy dobrej pogodzie, zobaczyć można praktycznie całą wyspę. Ocean otaczający z północy i południa. Doskonale rozpoznać można Dolinę Zakonnic – Curral das Freiras, czy płaskowyż Paul da Serra. Po zdobyciu szczytu warto zostać na górze jeszcze chwilkę i cieszyć się widokiem.

My na górze zrobiliśmy sobie mały piknik i byliśmy z siebie bardzo dumni, pozostał tylko powrót do Pico de Arieiro, powrót jest tą samą trasą.

Jeśli jednak macie więcej siły, choć gwarantuję, że już po tym odcinku można czuć się lekko mówiąc wykończonym (mnie przerażała wizja powrotu..) można przedłużyć wędrówkę.

Tres Picos – Achada do Teixeira

Od Pico Rouvio do Achada do Teixeira jest jeszcze jakieś 2,5 kilometra. Jeśli macie siłę, można przedłużyć wędrówkę i zdobyć trzy szczyty Madery. Będzie to jakaś godzina / dwie dodatkowego trekkingu (jeśli wracacie na Pico de Arieiro). Ewentualnie, tak jak wspomniałam na samym początku wpisu, możliwy jest powrót z Achada do Teixeira na Pico de Arieiro taksówką (od 70€). Jeśli jednak skorzystacie z jakieś wycieczki organizowanej to prawdopodobnie zostaniecie wysadzeni na pierwszym szczycie i odebrani na trzecim.

Ja przeszłam wędrówkę Tres Picos za pierwszym razem, w 2017 kiedy byłam na Maderze, dlatego tym razem, postanowiliśmy z Pico Rouvio przejść od razu na Pico de Arieiro.

Pico Rouvio z Achada do Teixeira

Pico Rouvio, jak już możecie się domyślić, zdobyć można też od drugiej strony, czyli od strony Achada do Teixeira. Trasa jest krótsza i zdecydowanie mniej wymagająca. Zaledwie 2,5 kilometra w jedną stronę. Jednak niestety, pod względem widokowym, nie dorównuje trasie z Pico do Arieiro. Po drodze spotkaliśmy kilka dziewczyn z Niemiec, które w połowie trasy z Pico do Arieiro się poddały, postanowiły zdobyć szczyt innym razem, właśnie od tej łatwiejszej strony, tym bardziej szczęśliwy byliśmy, kiedy nam udało się zdobyć szczyt.

Pogoda w górach

Mimo, że to Madera.. Wyspa powiedzmy tropikalna, góry to góry. Należy pamiętać żeby je respektować. Z pogodą tu (zwłaszcza w zimie) nie ma żartów. Temperatura podczas naszego pobytu w grudniu, wahała się od 2-12 stopni. W lecie sięga nawet ponad 25 stopni.

Tydzień przed naszym przyjazdem na Maderę, na Pico de Arieiro spadł śnieg! Przez pierwszy tydzień naszego pobytu pogoda w górach była cały czas bardzo mizerna, zimno, mokro, mgliście. Warunki absolutnie nie nadające się na trekking po górach.

Pogoda praktycznie codziennie pokazywała coś innego. Wieczorem można było zobaczyć, że kolejnego dnia wyprawa może się udać, rano nie było już nadziei, innym razem z kolei, rano pogoda pokazywała 12 stopni i słońce, a po przyjechaniu na miejsce zastaliśmy mgłę, deszcz i jakieś 3 stopnie.

Nasz trekking udał się dopiero ostatniego dnia pobytu. Już pomału traciłam nadzieję, ale jednak! Udało się! Byłam przeszczęśliwa! Do samego końca pogoda była niepewna, padało, było mgliście.. Po przejechaniu ostatnich 5 kilometrów, znaleźliśmy się ponad chmurami! Radości nie było końca!

To czego mnie to nauczyło, nie warto na Maderze sprawdzać pogody w górach. Polecam sprawdzanie kamerek internetowych, które pokazują pogodę w danym miejscu „teraz” – netmadeira.com

Przydatną aplikacją do sprawdzania pogody w górach (i nie tylko) jest: Windy.

Nam udało się zdobyć szczyt, w pięknej pogodzie, jednak w zimie jest to dość ryzykowne. Właśnie w momencie kiedy piszę ten post, na Pico de Arieiro i całej trasie na Pico Rouvio spadł śnieg, trasy są pozamykane do odwołania (poprawy warunków pogodowych), wcześniej padał obficie deszcz i powstały osuwiska. Lato to dużo pewniejszy moment na chodzenie po maderskich górach, ale zimą warto zaryzykować i poprostu śledzić pogodę.

Co warto mieć ze sobą?

  • Dobre buty trekkingowe to podstawa.
  • Kurtka przeciwdeszczowa – w górach pogoda potrafi być zmienna.
  • Coś ciepłego, najlepiej jest się ubrać na cebulkę.
  • Zapas wody – przy szczycie Pico Rouvio, w schronisku, wodę można uzupełnić.
  • Przekąski – trasa jest dość długa i wymagająca.
  • Czołówka – po drodze mija się kilka tuneli.
  • Telefon z naładowaną baterią.
  • Koniecznie aparat fotograficzny bo widoki wywalają z kapci!
  • Dużo, dużo siły i chęci przygód!

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Cię do tego cudownego trekkingu! Jestem pewna – nie pożałujesz! Inne, warte odwiedzenia szlaki, znajdziesz – TUTAJ.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *