G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Toskania,  Włochy

LUKKA- PEREŁKA TOSKANII- ATRAKCJE I INFORMACJE

Lukka to moje odkrycie! To miejsce mnie po prostu zauroczyło. Całe miasteczko otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi. Łącznie ze swoją renesansową starówką i urokliwymi zaułkami całość tworzy magiczny klimat. Lukka nazywana jest też miastem kościołów. Powstało ich tutaj aż 100!

Niektórzy twierdzą, że to właśnie Lukka jest najpiękniejszym miasteczkiem Toskanii. Nie widziałam każdego miasteczka, ale na dzień dzisiejszy mogę się pod tym podpisać! Wielu turystów pomija Lukke, kierują się do Florencji, Sieny czy Pizy, uważam że to bardzo niesprawiedliwie!

Miasteczko nie jest duże, więc jeden dzień tutaj w zupełności wam wystarczy. Całość znajduje się na niewielkim terenie, w dodatku wszystkie zabytki znajdują się w niedużych odległościach od siebie. Przy tym wszystkim Lukka nie przytłacza swoim zgiełkiem i tłumem turystów jak Siena czy Florencja.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Jak się dostać do Lukki?

Najlepszym sposobem będzie przyjazd tutaj z Pizy. Bilet na Trenitalia to koszt około 3,5 euro. Pociągi odjeżdżają regularnie z głównego dworca.

Po dojechaniu pociągiem do Lukki należy kierować się do starego miasta, już kiedy wysiądziecie w oczy rzucą wam się potężne mury obronne, wystarczy kierować się w ich stronę. Cała trasa zajmuje około 5 minut.

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

CO WARTO TAM ZOBACZYĆ?

Mury obronne Lukki

Proponuję zacząć od spaceru w okół murów obronnych. Dzięki temu spojrzycie na miasto z trochę innej perspektywy. Uda wam się zlokalizować wszystkie ciekawe miejsca i złapać trochę orientacji przez możliwość wcześniejszego zobaczenia wszystkiego z góry. Czerwone dachy, wieże kościołów, piękne place. Z drugiej strony murów- niekończąca się zieleń.

Mury obronne Lukki pochodzą z okresu renesansu. Miasto nie było tak naprawdę nigdy atakowane, co za tym idzie mury są nadal w bardzo dobrym stanie. Zachował się cały 4 kilometrowy odcinek na wysokości 12 metrów. Mury przydały się tylko raz, kiedy to w 1812 przez rzekę Serchio (jest to druga największą rzeka Toskanii) Lukka zagrożona była powodzią.

Spacer w okół zajmuje około godzinki.

Mury obronne to też ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Poranny jogging, niedzielny spacer, wieczorne spotkanie z przyjaciółmi- mury to idealne miejsce!

100 kościołów Lukki

Sami mieszkańcy nie wiedzą dobrze ile dokładnie kościołów znajduje się w ich mieście! Każdy, nawet najmniejszy plac, zdobi jakaś kaplica czy miejsce kultu religijnego. Niemożliwe jest odwiedzenie ich wszystkich, ale dobrze zobaczyć te najważniejsze. Kościoły budowano w średniowieczu na znak świadectwa dobrobytu.

Katedra św. Marcina (Cattedrale di San Martino)

Powstala w XI – XIV wieku. Katedra wybudowana w stylu romańskim. Co ciekawe to właśnie w tym kościele znajduje się prawdziwy portret Jezusa! Legenda głosi, że krucyfiks został wyrzucony przez morze na wybrzeżu Toskanii. Następnie na polecenie biskupa drewniany krzyż załadowano na wóz bez woźnicy. Konie miały go dowieźć do Lukki i zatrzymać się przed kościołem San Martino. Uznano to za cud i z tej okazji biskup podniósł rangę kościoła do katedy. Bardzo ciekawie przedstawiona jest także scena ukrzyżowania Chrystusa. Z zewnątrz to miejsce także prezentuje się bardzo majestatycznie. Na zewnątrz znajduje się fasada ukazująca świętego Marcina dzielącego się swoim płaszczem z żebrakiem (oryginał znajduje się jednak teraz we wnętrzu świątyni).

Kościół św. Michała Archanioła (San Michele in Foro)

Został wzniesiony na dawnym forum miasta rzymskiego. Pochodzi z VIII wieku, jednak obecny kościół został postawiony w XI wieku. Z zewnątrz ozdobiony jest rzeźbionymi Aniołami i rzeźbą Michała Archanioła, stąd bardzo łatwo poznać, który to kościół.

Spacer uliczkami starego miasta

To jest moje ulubione zajęcie, zwłaszcza w takich miejscach jak Lukka. Spacer przez te wszystkie uliczki, co krok napotykanie nowych pięknych budynków, z jeszcze piękniejszymi okiennicami, kwiaty w oknach, rzeźby, fontanny. Lokalne sklepiki, restauracje kawiarenki. To wszystko tworzy taką magiczną otoczkę takich miejsc. Po spacerze dobrze jest się zatrzymać w jednym z takich miejsc, napić Aperolu, zjeść pizze czy tiramisu.

Torre Guingi

Jest to XV wieczna wieża. Polecam wdrapanie się na nią. Aby wejść na szczyt wieży należy pokonać 230 schodów. . Wieża jest niesamowita, a widok, który można podziwiać z owej wieży, jeszcze lepszy. Czerwone dachy całej Lukki i zieleń winorośli w oddali. Wszystko to co przyczynia się do typowoego klimatu i krajobrazu Toskanii.

Wejście na wieżę kosztuje 4€. Można kupić bilet łączony na Torre Guinigi i Torre delle Ore w cenie 6€.

Ciekawostka – urodziły się tu takie osobowości jak: Elisa Bonaparte (księżna), Lucjusz III (papież), czy Giaccomo Puccini (kompozytor) .

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *