G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Toskania,  Włochy

FLORENCJA | MINI PRZEWODNIK NA 1 DZIEŃ

Florencja od zawsze była na mojej podróżniczej liście musst see. Stolica Toskanii i bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych miast Włoch. Miasto zachwyca na każdym kroku. Architektura, wszędzie obecna sztuka, bogata historia… To czyni właśnie Włochy moim ulubionym krajem, do którego wracam co roku, a Florencja to jedno z moich naj miejsc w całym kraju. Spędziłam tu piękne chwile i uważam, że każdy, kto chce poznać Włochy, musi wybrać się do stolicy Toskanii. Florencja mimo wielu turystów ma swój wyjątkowy klimat.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Jak się dostać do Florencji?

We Florencji jest lotnisko, niestety, z Polski nie ma lotów bezpośrednich, ale to nie jest problem, jest kilka lotnisk niedaleko Florencji, z których można sprawnie dotrzeć do miasta.

Piza- do Pizy z Polski samoloty latają dość często, tanie linie oferują bezpośrednie przeloty z Krakowa czy Gdańska. Ceny w 2 strony zaczynają się już od 240 PLN. Z Pizy do Florencji kursują pociągi Trenitalia. Ceny za przejazd różnią się, ale koszt to mniej więcej 10 Euro. Odległość to około 85 kilometrów, pociąg jedzie niecałą godzinę.

Bolonia- lotnisko położone trochę dalej, ale bilety tam są jeszcze tańsze i samoloty latają jeszcze częściej. Do Bolonii, bezpośrednio z Polski dostać się można z: Krakowa, Warszawy, Katowic czy Wrocławia. Ceny zaczynają się już od 118 PLN w dwie strony. Z Bolonii z lotniska należy dostać się do centrum na dworzec główny i stamtąd pociągiem dostać się do Florencji. Autobus z lotniska do centrum jedzie około 40 minut, pociąg z Bolonii do Florencji około 1,5 h. Koszt waha się od 10-25 euro, w zależności od dnia/ godziny/ tego czy jest bezpośrednio. Ostatni pociąg odjeżdża około godziny 22! Pamiętajcie, że na dworcu potrzeba też trochę czasu na kupno biletów, znalezienie odpowiedniego terminala itp.

Do Florencji można dostać się także z Mediolanu, Rzymu, Neapolu itp. Są to już dużo dłuższe trasy, ale sieć pociągów we Włoszech jest naprawdę świetnie rozwinięta!

Bardzo dobrze działa też Flix Bus! Ja skorzystałam właśnie z ich usług, ponieważ w Bolonii nie zdążyłyśmy na pociąg. Autobusy odjeżdżają w Bolonii z placu obok dworca, cena to około 10-15 euro. Autobus jedzie około 2,5h.

Gdzie się zatrzymać?

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

We Włoszech warto kierować się przede wszystkim lokalizacją. Najlepiej blisko centrum i jak najbliżej dworca, ponieważ we Włoszech z łatwością poruszać się można pociągami. Tym razem nie trafiłam jakoś super, więc nie będę nic polecać.

Jak się poruszać po Florencji?

Komunikacja miejska we Florencji jest bardzo dobrze rozwinięta. Obejmuje ona jedynie autobusy. Wszystkie zabytki i najważniejsze punkty znajdują się w niedużej odległości od siebie, na starówce jednak ustanowiony jest zakaz poruszania się autami. Dlatego najważniejsze to dostać się do centrum miasta, a tam już spokojnie można poruszać się na piechotę.

Bilet 90-minutowy kosztuje 1,20 euro (u kierowcy 2 euro). Bilet dobowy to wydatek 5 euro. 3 dniowy 12 euro. Przystanki są „na żądanie”.

Bilet można kupić w autoryzowanych punktach sprzedaży takich jak bary, kioski z gazetami – edicole, sklepiki tabacchi, w automatach.

Ja po Włoszech uwielbiam chodzić. Co krok można natknąć się na pięknie miejsca i zabytki, które nie są opisane w przewodnikach.

Dobrą opcją jest też wypożyczenie roweru miejskiego.

Polecam zajrzeć do wpisu, który poświęciłam informacją praktycznym przydatnym podczas planowania odwiedzenia Toskanii. Znajdziecie go TUTAJ.

Florencja w jeden dzień

Florencja to jedno z najbardziej włoskich miast, przyciąga mnóstwo turystów, ja się wcale nie dziwię. Liczba zabytków na metr kwadratowy jest bardzo duża. Muzeum na muzeum, kościół na kościele, tyle jest do zobaczenia, że bardzo trudno zdecydować co zobaczyć, kiedy do dyspozycji ma się tylko jeden dzień. Władcy panujący tutaj wspierali najwybitniejszych włoskich artystów: Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Donatello, Boticelliego, stąd ogrom dzieł, które można podziwiać właśnie tutaj.

Trzeba wspomnieć, że Florencja jest bardzo droga, jeżeli chcemy zobaczyć te wszystkie dzieła. Wejściówki są jednymi z najdroższych w Europie.

Istnieje możliwość zakupu Firenze Pass, karta ważna jest 72 godziny, umożliwia wstęp do 72 obiektów i kosztuje 72 euro. Dla tych, którzy lubią zwiedzać inwestycja zwróci się bardzo szybko, ponieważ wstęp do dowolnego muzeum to koszt około 10 Euro. Wiele kościołów jest także płatnych. Ja ze względu na ograniczony czas nie zdecydowałam się na zakup, a większość oglądałam tylko z zewnątrz. Kolejki są ogromne, czas oczekiwania na wejście do katedry Santa Maria del Fiore to minimum 2 godziny.

1. Katedra Santa Maria del Fiore

Florencka katedra jest jedną z największych świątyń katolickich. Budowę ukończono w XV wieku. Jednak aż do 1887 roku trwały pracę przy fasadzie. Katedrę zdobi ogromna kopuła, symbol Florencji. Ściany w jej wnętrzu zdobi prawie 4 tysiące metrów kwadratowych fresków, przedstawiają one Sąd Ostateczny. Na szczycie kopuły jest także punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na całą Florencję.

Wstęp do katedry jest bezpłatny, jednak kolejka to dobre 2 godziny stania (tak było w maju, kiedy udało mi się odwiedzić Florencję) przed sezonem może jest lepiej.

Wstęp na tarasy widokowe, łączone z kryptą to koszt 15 euro. Ja nie skorzystałam- tak jak mówiłam, ze względu na kolejki, poza tym, widok bez charakterystycznej kopuły to nie to samo.

Katedra z zewnątrz robi także bardzo duże wrażenie. Lokalni artyści, którzy malują obrazy, restauracje, kieliszek włoskiego Aperolu w takim miejscu smakuje jeszcze lepiej!

2. Piazza della Signoria

Jest to najważniejszy plac w całej Florencji, że względu na historyczną wartość. To główny punkt powstania i historii Republiki Florenckiej. Jedno z najpiękniejszych- moim zdaniem miejsc. Można powiedzieć, że cały plac to galeria rzeźb pod gołym niebem. Na środku placu stoi XVI wieczna fontanna, którą zdobi postać Neptuna. W ciągu całego dnia na placu zbierają się miejscowi a także turyści, tutaj toczy się życie.

3. Ponto Vecchio

Jest to najstarszy florencki most. Został zbudowany w 1345 roku. Prowadzi z Pałacu Starego do Pałacu Pitti. Tak jak za dawnych czasów, stoją na nim ekskluzywne sklepy jubilerskie. Można kupić tam biżuterię warta kilka tysięcy euro, diamenty, szmaragdy. Mnie bardziej zainteresował sam most i widok z niego niż szopping w takim miejscu, ale zdecydowanie warto się po nim przejść a potem podziwiać widok na niego.

4. Piazza della Repubblica

Plac ten powstał po wyburzeniu starego targu, getta żydowskiego oraz pobliskich slumsów. Budynek z łukiem to punkt główny tego placu, stoi tu także kolorowa karuzela. Ja polecam wam jednak ten plac z innego powodu- widoków na miasto! Jak ja kocham punkty widokowe! Szczególnie takie, z których widać najważniejsze zabytki danego miejsca. Ten punkt znajduje się właśnie na tym placu, w domu handlowym o nazwie: Rinascente Firenze, na drzwich galerii będzie napis: rooftop. Trzeba udać się na 4 piętro i kierować do restauracji. Można napis się tam pysznego Aperolu, zjeść. Coś dobrego, lub poprosić o zgodę na cyknięcie fotki.

5. Basilica di Santa Croce

Bazylika Świętego Krzyża. Wewnątrz tego pięknego gotyckiego budynku znajdują się pomniki nagrobne Michała Anioła i Galileusza. W tym kościele skrywają się prawdziwe dzieła sztuki, na przykład rzeźba autorstwa Donatella przedstawiają zwiastowanie.

Wstęp kosztuje 8 Euro. Ze względu na czas, kościół podziwiałyśmy tylko z zewnątrz.

Niewątpliwie wartymi odwiedzenia są także:

Galeria Uffizi- mieści się ona w XVI wiecznym budynku. Zaprojektowana została przez Giorgia Vasariego. Najważniejsze dzieła, które można podziwiać w galerii to między innymi „Narodziny Wenus” autorstwa Boticelliego czy „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci. To tylko przedsmak. W galerii znajduje się wiele prac Michała Anioła, Rubensa czy Rafaela. Wstęp kosztuje 8 euro.

Muzeum Narodowe Bargello- ma ono siedzibę w XIII wiecznym Pałacu. Wcześniej w tym budynku znajdowało się więzienie a aż do roku 1786 wykonywano tu egzekucje. Na tę chwilę zbiory, które można tu oglądać należą do najcenniejszych na świecie. Zgromadzono tu dzieła Michała Anioła, między innymi „Brutusa”, dzieła Donatella, Dawida- Apolla. Jest także wystawa przedmiotów wykonanychh z kości słoniowej czy kolekcja zbroi i broni. Wstęp kosztuje 8 euro.

Oczywiście Florencja skrywa w sobie dużo więcej perełek, można spędzić tutaj cały tydzień i nadal mieć co robić. Ja chętnie zagłębiła bym się w tę sztukę, chodziła po muzeach, podziwiała to wszystko, obejrzała każdy plac dokładnie z każdej strony… Jednak nasz plan niestety, był dość napięty, miałyśmy jeden dzień i następnego dnia miałyśmy uciekać już dalej, w kolejne piękne miejsce. Żałuję, ale kiedyś napewno wrócę na dłużej i poświęcę Florencji dużo więcej czasu, bo naprawdę warto.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *