G-32TQXPEBSS
Europa,  Niemcy,  Podróże

BASTEI | SZWAJCARIA SAKSOŃSKA

Strome i majestatyczne skały wznoszące się do samego nieba, współgrające z widokiem przepięknej doliny rzeki Łaby i ogromem natury w około, robią ogromne wrażenie. Dziś zabieram Cię do małego raju, niedaleko granicy z Polską. Szwajcaria Saksońska, a szczegółowo Bastei, które już od dawna chodziło mi po głowie!

Jeśli tak jak ja, kochasz naturę, piesze wędrówki i widoki, szukasz jakiegoś sprawdzonego pomysłu na weekend, to mam dla Ciebie coś wyjątkowego! Zapraszam Cię na podróż do Bastei, które znajduje się w Szwajcarii Saksońskiej (czyli w Niemczech). W samym regionie można spokojnie spędzić nawet ponad tydzień, ja skupiam się w tym wpisie tylko na Bastei, na które wystarczy jeden dzień.

Gdzie znajduje się Bastei i jak się tam dostać?

Szwajcaria Saksońska znajduje się w Niemczech, zaraz przy granicy z Polską. Największym miastem w pobliżu jest Drezno, Bastei znajduje się około 40 kilometrów od Drezna.

Po regionie najprościej poruszać się oczywiście własnym samochodem. Ewentualnie dostać się do Drezna i później kombinować z transportem publicznym, też się da.

Szwajcaria Saksońska jest dość dużym regionem, tak jak wspominałam wyżej, ja przedstawię w tym wpisie tylko Bastei, czyli jedną z najpiekniejszych atrakcji regionu.

Co ma Szwajcaria wspólnego z Niemcami?

Jedna z kwestii, których nie mogłam zrozumieć przed przyjazdem tu, to nazwa regionu. Szwajcaria Saksońska.. Dobra, ale co tak naprawdę ma wspólnego Szwajcaria z Niemcami i czemu ten region się tak nazywa?

W XVIII wieku w Dreźnie przebywała grupa szwajcarskich malarzy, jednym z nich był Adrian Zigg, któremu krajobrazy przypominały o domu. Uformował on zwrot Szwajcarii Saksońskiej, jak widać było to dość trafne i koniec końców, tak się przyjęło.

W regionie przebywało naprawdę wielu słynnych malarzy, poza Adrianem Zigg był też Anton Graff czy artysta, który namalowal najsłynniejszy obraz przedstawiający ten region-Caspar David Friedrich. Słynny obraz nazywa się: „Wędrowiec nad morzem mgły”- właśnie ta mgła jest bardzo charakterystyczna dla rejonu.

Najlepsza baza wypadowa do zwiedzania Bastei?

Tak naprawdę wcale nie trzeba zostawać na noc w okolicach, można spokojnie przyjechać tu na jeden dzień z Drezna, czy nawet z Polski jeśli ma się blisko od granicy.

Jeżeli chcesz jednak zostać na noc, ja polecam zatrzymać się w miejscowości Rathen (Kurort Rathen), dzięki temu Bastei będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Szlak pieszy do Bastei zaczyna się właśnie tam. Poza tym, jest tutaj przepiękna promenada, która ciągnie się wzdłuż rzeki Łaby (Elba). Co ciekawe, do miasteczka nie można wjechać samochodem, chyba że jesteś mieszkańcem, bądź masz zakwaterowanie właśnie tam. W przeciwnym razie (jeśli nie jesteś mieszkańcem i nie masz tam zakwaterowania) musisz zaparkować przed miasteczkiem. Bilet całodniowy kosztuje 5€/ dzień i trzeba kawałek dojść na pieszo (około 30 minut).

Bastei trekking

Do Bastei dostać się można samochodem. W okolicy samego Bastei jest płatny parking, 5€ na 3 godziny. Radzę przyjechać z samego rana, o 8:00 rano mieliśmy miejsc do wyboru, wracając przed 11:00, był już ogromny korek i ludzie czekali w samochodach aż jakieś miejsce się zwolni. Jest jeszcze parking oddalony trochę dalej, można tam zaparkować samochód i do Bastei podjechać transferem. Niestety, nie zorientowałam się ile to kosztuje i jak dokładnie wygląda.

Oczywiście do Bastei można też dojść. Tak jak wcześniej wspominałam, z miejscowości Rathen jest super ścieżka.

Start: Kurort Rathen – Hotel „Amselgrundschloßchen – Bastei – Zamek Neurathen – Punkt widokowy na Bastei – Schwedenlöcher – jezioro Amselsee – powrót do Neurathen. Trasa razem zajmuje około 3 godziny.

Bastei

Czyli główna atrakcja, która przyciąga turystów praktycznie z całego świata. My też przyjechaliśmy tutaj ze względu na to miejsce.

Najsłynniejszy i rozsławiony widok to bajkowy (i jakże instagramowy) most Bastei, ten jednak został dobudowany tutaj dopiero w XIX wieku. Na początku konstrukcja wykonana była z drewna, jednak w związku z ogromną popularnością, w 1851 drewniany most zastąpił kamienny. Most ma 77 metry i prowadzi do Zamku Neurathen.

Wejście na most i punkt widokowy są darmowe. Z mostu są przepiękne widoki (jeśli akurat nie ma mgły). Po jakichś 30 minutach mgła na szczęście ustąpiła. Od razu krajobraz się odmienił. Mgła zniknęła chyba w 5 minut!

Zamek w chmurach, czyli właśnie Neurathen, jest główną atrakcją (a w zasadzie być powinien), położony jest on po drugiej stronie mostu. Z samego zamku niewiele zostało, ale super jest pochodzić między skałami po podwieszanych metalowych podestach. Widoki też są tam przepiękne. Jest to jedyna płatna atrakcja. Wstęp 2.50€, zwiedzanie „zamku” to około 30 minut- wystarczy żeby dokładnie pochodzić po tym miejscu. Warto! Jeśli okienko kasy jest zamknięte, jest skrzyneczka gdze wrzucić trzeba opłatę.

Co jeszcze zobaczyć w okolicy Bastei?

Z samego Bastei warto przedłużyć trekking o Schwedenlöcher i wodospad Amselfall, razem to będzie jakaś godzinka dodatkowo. Będąc w Bastei nie ma możliwości żeby przegapić znaki prowadzące do tych miejsc.

My po zwiedzeniu Bastei wróciliśmy do Rathen i wzdłuż promenady i rzeki przeszliśmy do Stadt Wehlen, są to około 4 kilometry w jedną stronę. Idzie się bardzo łatwo i przyjemnie. Można wypożyczyć kajaki i przepłynąć sobie ten odcinek.

Jeśli masz więcej czasu i chcesz zobaczyć jeszcze kilka punktów w okolicy sprawdź koniecznie: Schloß Löhnen, Amselsee, Burg Hohenstein, Lilienstein, Polenztal czy Festung Königstein.

Przy okazji wspomnę, że przez Bastei prowadzi też słynna Malerweg, czyli droga malarzy. Malerweg została w 2017 roku uznana za najpiękniejszą ścieżkę wędrowną w Niemczech. Ogólnie ścieżka składa się aż z 8 etapów, razem na 112 km, także nie ma szans żeby przejść ją w jeden dzień. Ścieżka łączy ze sobą najpiękniejsze punkty widokowe i atrakcje regionu. Pierwsze dwa etapy można przejść będąc w okolicy.

Podsumowanie

 • Szwajcarska Saksonia wcale nie znajduje się w Szwajcarii tylko w Niemczech.
 • Fajnie połączyć ze zwiedzaniem Drezna.
 • Bastei to najpopularnie miejsce całego regionu, ale ten ma dużo więcej do zaoferowania.
 • Najlepszą bazą wypadowa do zwiedzania Bastei jest Kurort Rathen.
 • Parking przy Bastei kosztuje 5€ / do 3h.
 • Można wyruszyć też na trekking z Rathen.
 • Wstęp na most jest bezpłatny.
 • Wstęp na Zamek Neurathen kosztuje 2,5€.
 • W okolicy można robić jeszcze wiele innych rzeczy. Region jest idealny dla osób, które kochają aktywny wypoczynek.
 • Aby uniknąć tłumów, wybierz się z samego rana, później trudno jest nawet zaparkować. Rano powinna być słynna mgła, która dodaje klimatu.
 • Parking kosztuje 5 euro / do 3 godzin.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *