G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Toskania,  Włochy

PIZA- ATRAKCJE I INFORMACJE

Z czym kojarzy Wam się Piza? Pewnie większość z Was odpowie – “z Krzywą Wieżą!”. Tak! Zdecydowanie. To właśnie Krzywa Wieża w Pizie jest najczęściej fotografowanym zabytkiem w całej Toskanii. Piza to nieduże miasteczko położone w Toskanii. Swoją popularność zawdzięcza właśnie Krzywej Wieży. Jest to jedna z wizytówek Italii. Piza jest także znana z wielkich osobistości. To tutaj urodził się Galileusz a ostatnie lata swojego życia spędził Giuseppe Mazzini, który był jedenym z pomysłodawców zjednoczenia Włoch. Ja, wybierając się do Toskanii od razu wiedziałam, że chcę przyjechać do Pizy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Pize warto połączyć też z kolorowym regionem CINQUE TERRE.

Jak się dostać do Pizy?

Z Polski do Pizy samoloty latają dość często, tanie linie oferują bezpośrednie przeloty z Krakowa czy Gdańska. Ceny w 2 strony zaczynają się już od 240 PLN.

Lotnisko Galileo Galilei jest położone zaledwie 1km na południe od centrum Pizy. Co 10 minut z lotniska jezdzi autobus do centrum Pizy (linia Lam Rossa). Przejazd zajmuje maksymalnie 15 minut a bilet kosztuje 1,20 euro.

Można też ewentualnie dostać się do sąsiednich miast takich jak Bolonia czy Florencja i stamtąd dotrzeć pociągiem Trenitalia. Przejazd na trasie Florencja-Piza to koszt około 10 Euro. Z Florencji można także bardzo łatwo dostać się do innych miast Toskanii, takich jak Siena czy Prato.

Więcej informacji na temat przelotów i możliwości przeczytacie: TUTAJ.

Gdzie się zatrzymać?

Piza nie jest dużym miasteczkiem. Jeżeli zależy wam na miejscu w dobrej lokalizacji i niedrogim to polecę wam nocleg, z którego ja skorzystałam.

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Obiekt nazywa się Smart Line Airport Piza, jego główną zaletą jest lokalizacja. Hotel ten znajduje się jedyne 1,5 km od lotniska w Pizie, zaraz obok dworca, z którego odjeżdżają pociągi do Florencji czy w inne rejony Włoch. Od Krzywej Wierzy i Katedry Wniebowzięcia NMP obiekt dzieli zaledwie 3 km. Spacerem trasę można pokonać w około 30 minut. Ogólnie obiekt był bardzo czysty, cena za nocleg dla 2 osób była przystępna- to tylko 45 Euro. W cenę wliczone jest śniadanie (oczywiście skromne, włoskie, czyli jakieś małe słodkie przekąski) i kawa.

Obiekt polecam tylko dla osób, którym nie zależy na bardzo dobrym standardzie i luksusach!

Co zobaczyć w Pizie?

PIAZZA DEI MIRACOLI

Z języka polskiego oznacza to Plac Cudów- to najsłynniejszy plac w Pizie. Znajdują się tu 4 budowle powstałe w latach 1063-1350.

  • Doumo, czyli Katedra
  • Battistero, czyli Baptysterium
  • Campanile, czyli dzwonnica
  • (Krzywa Wieża)
  • Campo Santo- Cmentarz


W 1987 roku Plac Cudów wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

KRZYWA WIEŻA

Powodem, dla którego Piza przyciąga takie tłumy turystów to oczywiście słynna Krzywa Wieża czyli Torre Pendente. Jest jedną z budowli na głównym placu Pizy, Piazza dei Miracoli- po polsku- Plac Cudów.

Wieża ma wysokość 56 m i waży ponad 14 tysięcy ton.

Budowa ma smukła sylwetkę i składa się z sześciu nałożonych na siebie pierścieni, zdobionych arkadami.

Na samej górze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Pizy.

Krzywa Wieża z początku miała pełnić funkcję dzwonnicy dla stojącej obok Katedry. Budowa rozpoczęła się w roku 1173, szybko jednak została wstrzymana. Po ukonczeniu trzeciego z pierścieni zaczęła się przechylać. Potem w roku 1275 zaczęto kontynuować budowę wieży, ukończono ją dopiero w połowie XIV wieku. Odchylenie od pionu na ten moment wynosi 3,99m i co roku przechyla się ona średnio o 1mm.

Ciekawostka: w roku 1600 Galileusz zrzucił ze szczytu wieży dwie kule: 80 kg i 200 kg. Dzięki temu udowodnił, że czas swobodnego spadania nie zależy od masy.

Wstęp na wieżę kosztuje aż 18euro.

KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NMP

Katedra została zbudowana na przełomie XI i XII wieku. Natomiast w XVII wieku została przebudowana w związku z pożarem. Kościół robi ogromne wrażenie. Fasada udekorowana jest czterema rzędami lóż i kolumnami. Całość jest bardzo bogato zdobiona. Posągi, kolumny, arkady, portale- a mimo to katedra uważana jest za przykład architektonicznej harmonii.

We wnętrzu katedry sufit pokrywa XIII wieczna mozaika przedstawiająca Jezusa, Maryję i Jana Chrzciciela. Również ambona jest bardzo bogato zdobiona scenami z życia Jezusa i rzeźbami lwów.

Wstęp do katedry jest bezpłatny.

W tym miejscu można spędzić bardzo fajnie popołudnie. My postanowiłyśmy zamówić pizze na wynos i koło wieży zrobić sobie mały piknik. Wszystkie główne atrakcje Pizy znajdują się właściwie tutaj, na Placu Cudów. Cała reszta miasta bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej.. To oznacza, że większa część zabudowy jest relatywnie nowa.

Po zobaczeniu tych dwóch wspaniałych miejsc poszłyśmy dalej podziwiać Pize. Zrobiłyśmy sobie małą rundkę po centrum, kupiłyśmy pamiątki j wróciłyśmy do hotelu.

Co zobaczyć w Pizie jeszcze oprócz tych dwóch charakterystycznych obiektów?

MOST ŚRODKA

Czyli dokładniej Ponte di Mezzo. Dzieli Pize na dwie części. Powstał po II wojnie światowej. Rzeką przepływającą przez Pizę jest Arno. Nad rzeką Arno znajduje się Palazzo Reale. To właśnie tutaj Galileusz po raz pierwszy przedstawił swoje odkrycia dotyczące planet.

Ciekawostką jest, że co roku w ostatnią niedzielę czerwca na moście odbywają się zawody w przeciągniu specjalnie przygotowanej pod tą okoliczność konstrukcji mechanicznej. Udział w zawodach biorą mieszkańcy północnej i Południowej dzielnicy. Wygrywają ci, którym uda się zająć most i jak najdalej odepchną przeciwnika.

WIEŻA GWELFA

Czyli Torre Guelfa. Gdy w roku 1406 Florencja przejęła władze nad Pizą, zburzono wcześniej istniejące fortyfikacje i wieżę, która istniała w tym miejscu. Na początku XV wieku obudowano wieżę, zmieniając jej kształt. Był to jeden z symboli dominacji Florencji. W 1944 roku wieża została ponownie zniszczona podczas II Wojny Światowej i bombardowania Pizy. Na szczęście tuż po zakończonej wojnie wieże odbudowano w swoim wcześniejszym, oryginalnym kształcie.

Ja polecam się trochę „zgubić” w centrum Pizy, poza Placem Cudów, turystów nie ma prawie wcale. Można poczuć włoski klimat, pospacerować i po prostu cieszyć się słońcem Toskanii. Jednak zdecydowanie, jeżeli planujecie odwiedzić Pizę to jeden dzień tutaj w zupełności wystarczy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Toskanii przeczytasz we wpisie: TOSKANIA – WSKAZÓWKI I INFORMACJE | CO WARTO WIEDZIEĆ. Kilkudniowy plan zwiedzania Toskanii znajdziesz tutaj: TOSKANIA NA WEEKEND – 3 DNIOWY PLAN ZWIEDZANIA + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Toskanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: TOSKANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *