G-32TQXPEBSS
Ameryka Środkowa,  Meksyk,  Podróże

NAJPIĘKNIEJSZE CENOTY NA JUKATANIE | CO TO I KTÓRE WYBRAĆ?

Tajemnicze i mistyczne cenoty na Jukatanie. Jeżeli wybierzesz się do Meksyku- i postawisz na Jukatan, a podczas tego pobytu nie odwiedzisz chociaż kilku cenot, możesz być pewnien- Twój pobyt nie był kompletny! Przepiękne jaskinie z idealnie czystą wodą to wizytówka Jukatanu!

Z tego wpisu dowiesz się co to są w ogóle te słynne cenoty, i opiszę Ci kilka, które ja odwiedziłam, i które polecam odwiedzić. Zanim jednak przejdziesz do lektury, zapoznaj się z wpisem: MEKSYK – JUKATAN NA WŁASNĄ RĘKĘ | CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

Ogółem mówi się, że w regionie jest ponad 10 000 cenot! Nie jest to dokładna liczba, bo sporo z nich nie zostało jeszcze odkrytych. Niektóre, ze względu na swoje sakralne przeznaczenie w przeszłości, nie są udostępnione do zwiedzania. Większość z nich znajduje się w stanie Quintana Roo, mniej w stanie Jukatan. Najłatwiej dotrzeć do cenot z Playa del Carmen, Tulum lub Valladolid. Ja wybrałam cenoty w okolicach Valladolid i jedną w okolicy Tulum. Skupiłam się głównie na tych w Valladolid z powodu niższych cen i mniejszej ilości osób odwiedzających.

Cenoty

Może zanim przejdę do tematu cenot, powinnam wyjaśnić dokładnie co to takiego jest.

Cenota, to w rzeczywistości zawalona jaskinia krasowa wypełniona czystą wodą. Występują w różnych formach.

  • Otwarta
  • Półotwarta
  • Zamknięta

Niektóre bardziej przypominają jezioro (otwarte), inne są prawie całkowicie zamknięte i bardziej przypominają jaskinię (półotwarte), ale są też takie, które są całkowicie zamknięte.

Znaczenie cenot dla Majów

Cenoty w przeszłości miały wielkie znaczenie dla Majów. Były święte. Po pierwsze uważano je za siedzibę Bogów, i dlatego miały ważne znaczenie duchowe i religijne. W wielu cenotach znaleziono ofiary i ludzkie szkielety. Po drugie, na Jukatanie prawie nie ma rzek na powierzchni, przez co cenoty były ważnym źródłem wody i z tego powodu ich znaczenie dla Majów było jeszcze bardziej istotne.

Najpiękniejsze cenoty

Choć wątpię, że da się wybrać najpiękniejszą, to i tak przedstawię Ci listę- moim zdaniem jednych z najpiękniejszych cenot. Przed wyjazdem zrobiłam naprawdę spory reaserch, żeby wybrać te naj-naj. Niestety czas nie pozwolił żeby było ich jeszcze więcej.

Laguna Kaan Luun

Na środku tej laguny znajduje się otwarta cenota. Bardzo dobrze widać to od góry jeśli masz drona, albo z platformy widokowej, która dostępna jest na miejscu. W tej cenocie można nurkować jeśli masz uprawnienia.

Jak dostać się z Tulum do laguny?

Laguna oddalona jest od Tulum (pueblo) o około 11 kilometrów w jedną stronę. Jak się tam dostać?

-autem/skuterem– wypożyczony środek transportu to najlepsza opcja. Skuter wypożyczysz nawet za 15euro za dobę
rowerem– jest możliwe, ale droga jest dość ruchliwa i nie ma pobocza
collectivo– dojdz do przystanku collectivo i dojedź do początku jungli, później do przejścia będziesz mieć około 15min
-taxi- my tak pojechałyśmy, w pierwszą stronę 250 peso, powrót 150, czyli około 20euro za jazdę w 2 strony

Informacje

-wstęp 300peso (15€)
-opłata za drona 150peso (sprawdzali czy wykupione jest pozwolenie)
-kajak, SUP – 150peso / 1h

Co jeszcze warto tu robić?

-Do dyspozycji są huśtawki, hamaki, czyli miejsce idealne na chillout.
-Platforma widokowa- nie masz drona? Nie martw się, jest tu takze platforma widokowa, z której zobaczysz cenotę znajdująca się na środku laguny.
-A propos cenoty- możesz w niej nurkować jeśli masz odpowiednie kwalifikacje (z przewodnikiem).

To miejsce zrobiło na mnie największe wrażenie z całego Tulum!

Więcej na temat Tulum znajdziesz we wpisie: INSTAGRAMOWE TULUM | CO ZOBACZYĆ?

Cenoty – Cenota Suytun

Chyba najpopularniejsza cenota na Jukatanie, przed przyjazdem do Meksyku widziałam wiele zdjęć i zapragnęłam zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Na terenie tej cenoty jest jeszcze jedna, zdecydowanie mniej popularna, ale skoro już tu jesteś to śmiało! Podczas naszego pobytu była niestety zamknięta (otwierali ją dopiero po 14:00, nie było sensu czekać).

To właśnie tutaj znajduje się znana Ci pewnie z wielu zdjęć platforma, na której można stanąć i zrobić idealne zdjęcie. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz jeśli przyjdziesz pomiędzy 12:00-14:00, to właśnie wtedy przez dziurę w górze wpadają do jaskini promienie słoneczne, które razem tworzą jeszcze bardziej magiczny efekt.

Ten efekt najbardziej jednak chyba potrafią zepsuć ludzie, dlatego.. Najlepiej przyjść z samego rana żeby uniknąć kolejek do zdjęć (tak, jeśli przyjdziesz między 12:00-14:00 jest duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz tu sam/sama a do zdjęcia będzie trzeba się ustawić i zrobić je „na czas”- tak, strażnik odlicza. Cenotę otwierają o 9:00, my byliśmy o 9:00 i było zaledwie kilka pojedyńczych osób.

wstęp: 150peso / 7,5€

Cenota Sac-Aua

Bardzo urocza i wcale jeszcze nie tak popularna cenota na Jukatanie. Kiedy światło wpadło do cenoty efekt był cudowny, a woda mieniła się w przeróżne odcienie błękitu. Zdecydowanie moja ulubiona cenota, którą udało mi się odwiedzić. Wpływ na to miało zdecydowanie to, że w cenocie było tak spokojnie: poza nami było może kilku lokalsów! Miejsce jeszcze mało znane w porównaniu do innych, które odwiedziliśmy.

Aby tu dojechać potrzebny będzie samochód. Niestety nie dojedziesz tu komunikacją publiczną. Miejsce znajduje się około 30 minut drogi od Valladolid.

Na miejscu można wypożyczyć kajak za 100 peso/ 5€.
wstęp: 150 pesos / 7,5€

Cenota Xcan che

Cenota jak sie okazało- dość popularna, było tu sporo osób poza nami (choć wcale nie tłoczno), ale tutaj jest zdecydowanie co robić. Liny do skoków, koła ratunkowe, no jest fajnje, zdecydowanie polecajka dla rodzin z dziećmi i osob, ktore poza ładnymi zdjęciami chcą się trochę zabawić.

Cenota znajduje się w dżungli. Od głównej drogi jest jeszcze trochę drogi żeby dojechać na miejsce. Pod cenotą jest parking, ale z ograniczoną ilością miejsc. Alternatywa- zostawiasz auto na głównym parkingu i następne 2km jedziesz rowerem- te są wliczone w cenę wstępu do cenoty.

wstęp: 160peso / 8€

Cenota Sagrado de Chichen Itza

Czyli święta cenota. Chichen Itzá Cenote Sagrado jest wyjątkowa pod wieloma względami. W cenocie nie można nurkować ani pływać, a też przez zielony kolor- woda nie wygląda zachęcająco.

Cenota znajduje się na terenie Chichen Itza i można ją odwiedzić z tym samym biletem. Co jest z jednej strony bardzo interesujace, ale z drugiej odrobine przerażające- na dnie cenoty znaleziono wiele drogocennych przedmiotów między innymi złoto, ale co najbardziej budzi przerażenie to także obok skarbów- duża ilość ludzkich szkieletów, stąd wiadomo, że i ludzie byli skladani tu w ofierze. 

Ze względu na swoje znaczenie dla Majów Święta Cenota z Chichen Itza nie mogła zostać pominięta na mojej liście.

Wstęp: 570 pesos, czyli około 125 zł (bez przewodnika).

Ważne informacje

  • Na Jukatanie cenoty można zliczyć w tysiącach, nie wszystkie są otwarte dla odwiedzających.
  • Niektóre: ponieważ nie ma możliwościach dotarcia do nich, a inne ze względu na swoje sakralne przeznaczenie w przeszłości.
  • Zakaz używania kremów z filtrem.
  • Przed wejściem do każdej cenoty należy wziąć prysznic.
  • Najlepiej wybrać się z samego rana, zwłaszcza jeśli chcesz ominąć tłumy.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *