G-32TQXPEBSS
Ameryka Środkowa,  Meksyk,  Podróże

BACALAR | LAGUNA 7 KOLORÓW I LOS RAPIDOS

Jedno z największych zaskoczeń jeśli chodzi o Meksyk! Mowa o jeziorze Bacalar! Nazywa się je także laguną 7 kolorów, co nie wątpliwie nawiązuje to siedmiu różnych odcieni błękitu. Jeśli lubisz miejsca nieoczywiste, do tego niezadeptane przez masową turystykę.. Bacalar będzie dla Ciebie.

Pozory mylą: nierzeczywista turkusowo-niebieska mieniąca się woda nie należy do wcale do Morza Karaibskiego! Bacalar to małe, dość odosobnione miasteczko nad jeziorem o tej samej nazwie, którego odcienie błękitu i turkusu zasłużyły na przydomek „Laguny Siedmiu Kolorów” .

Bacalar to drugie co do wielkości jezioro Meksyku. Nazwa Bacalar to nazwa zarówno laguny jak i małej miejscowości. Zdecydowanie warto się tu wybrać, bo miejsce nie jest jeszcze naruszone przez masową turystykę. Szczerze mówiąc, ta dopiero się rozkręca, ale jestem pewna, że będzie hitem. Rozmawiając z pewnym lokalsem w Mahahual, zapytałam go, gdzie on spędza zawsze swoje wakacje- odpowiedź, która padła: Bacalar. To mówi samo przez siebie.

Do Bacalar dotarłam z Mahahual, które opisałam we wcześniejszym poście.

Jak dostać się do Bacalar?

Do Bacalar dojechałam z Mahahual. Jest kilka autobusów Ado, które jeżdżą kilka razy dziennie, my zdecydowaliśmy pojechać z samego rana o 7:15. Przejazd autobusem firmy Ado kosztuje 120 pesos (około 6€), przejazd trwa około 1,5h. Alternatywa to lokalne busy collectivo- te są tańsze- 90 pesos (4€), jadą z przystankiem w Limones.

Z miejsc takich jak: Tulum, Playa del Carmen, Cancun czy Valladolid dojedziesz równie bezproblemowo autobusami Ado. Nie znam jednak cen i częstotliwości odjazdów.

Bacalar – Gdzie się zatrzymać?

Laguna Bacalar to miejsce idealne nie tylko na jednodniowy trip. Zdecydowanie polecam zostać tam chociaż na jedną noc. Myślę, że dwa pełne dni nad laguną to takie minimum. My mieliśmy łącznie 3 dni. Pierwszy poświęciliśmy na rejs po Lagunie 7 kolorów. Drugi na Los Rapidos. Ostatniego dnia skupiliśmy się na miasteczku Bacalar, forcie i odpoczynku nad brzegiem laguny.

Wszystkie miejsca zakwaterowania znajdują się po zachodniej stronie laguny, a większość z nich znajduje się w mieście Bacalar i jego okolicach. 

Noclegi w Bacalar nie są drogie. Wręcz przeciwnie. W bardzo dobrej cenie znajdziesz tu różne formy zakwaterowania. Ja od siebie mogę polecić: Casa Arte Bacalar. Blisko centrum, darmowy parking, czysto, fajnie, trochę boho dodatków, ale też bez luksusów. Cena za noc w pokoju 2 osobowym: 32€.

Jeśli dysponujesz trochę większym budżetem, warto zatrzymać się w jakimś obiekcie bezpośrednio nad wodą. Można poczuć się jak na Malediwach!

Laguna 7 kolorów

Najważniejsze pytanie, które sama sobie zadawałam zanim tam pojechałam. Czy Laguna faktycznie jest tak niebieska? Tak! Do przesady niebieska!

Jezioro ma 42 kilometry długości, ale jest bardzo wąskie: w najszerszym miejscu jest tylko 2 kilometry do drugiego brzegu. Błękitny kolor to zasługa między innymi wapiennego dna. Oryginalna majańska nazwa to Sian Ka’an Bakhalal, czyli: „Tam gdzie rodzi się niebo otoczone trzcinami”.

Głównymi punktami, które trzeba zobaczyć podczas wycieczki po lagunie, jest oczywiście sama laguna, Kanał Piratów i pobliskie cenoty.

Jest wiele opcji żeby zobaczyć Zatokę Piratów i Lagunę. Można wynająć kajaki, SUP, wybrać się na rejs połączony z pobliskimi cenotami, czy nawet prywatny rejs po Lagunie. Wycieczki łodzią są oferowane na każdym rogu w centrum miasta. Większość trwa około 3 godzin i odwiedza wszystkie te miejsca.

W związku z tym, że różnica między rejsem po jeziorze a prywatna żagłówką nie była duża, wzięliśmy żaglówkę.

Rejs po zatoce: 500 peso / 25€ / osoba (3h)
Żaglówka: 2900 peso / 145€ / 4 os (4h)


W cenie żaglówki i rejsu wliczona była też woda i owocki. Nie mam kontaktu do naszego ziomka od żaglówki, ale nazywa się Hektor, zawsze możecie o niego zapytać.

Los Rapidos

To odcinek laguny Bacalar. Od miasteczka Bacalar, oddalony około 15 kilometrów na południe od miasteczka Bacalar.

Jak się tam dostać? Najlepiej autem, wydaje mi się, że innej opcji nie ma. Ewentualnie taxi. Miejsce otwiera się o 9:00. Warto być już z samego rana kiedy nie ma jeszcze aż tylu osób. My byliśmy o 8:30 przed otwarciem i już byliśmy jako trzeci w kolejce.

Los Rapidos

Los Rapidos to odcinek jeziora z delikatnie rwącą wodą. Popularne są tu kajaki (w jedną stronę wcale nie trzeba wiosłować), możesz także położyć się na wodzie i poprostu dać się porwać nurtowi! Los Rapidos, to także nazwa knajpki przy tym odcinku lagny. Do godziny 12:00 możesz sobie siedzieć i chillować, później obowiązuje „minimum consumo” musisz coś zamówić. Ceny są tu bardzo w porządku.

Największą atrakcją Los Rapidos są: stromatolity– to żywe organizmy, które przeżyły 5 wielkich wymierań. Istnieją juz od ponad 3,5 miliardów lat, przeżyły nawet dinozaury. Stromatolity to skały utworzone przez miliony bakterii i reprezentujące najstarszą formę życia na Ziemi. Laguna Bacalar jest domem dla największej populacji atromatolitów słodkowodnych na świecie.

Są bardzo kruche i łatwo ulegają uszkodzeniu w kontakcie, a ich powrót do zdrowia zajmuje setki, a nawet tysiące lat. Nie wolno nam ich dotykać, ani stać, ani siedzieć, umierają.

Los Rapidos to jedno z najpiękniejszych miejsc, które udało mi się zobaczyć w Meksyku. Super by było gdyby obsługa bardziej pilnowała- może skończyć się to na 2 sposoby:
1. Zakaz pływania za kilka lat.
2. Stromatolity zostaną zniszczone całkowicie.

Los Rapidos to dość popularny odcinek.
Wstęp kosztuje 150 pesos za osobę (7,5€), wynajęcie kajaka 1 osobowego 200 peso za godzinę (10€). Miejscówka otwarta od 9:00 do 18:00. Dobrze jest przyjechać wcześniej żeby uniknąć tłumów.

La Playita

Do polecenia mam jeszcze tę miejscówkę. La Playita to super „beach club”. Zjesz tu wyśmienicie (serio! Polecam empanady i guacamole!!) napijesz się super koktajli czy lemoniady. Możesz też pochillować na pomoście i przy brzegu laguny. Mega klimat! Z zewnątrz i z wystroju trochę fancy, już mieliśmy tam nie iść, ale ceny okazały się bardzo korzystne jak na taką miejscówkę.

Miasteczko Bacalar

Oprócz Laguny Bacalar warto też poświęcić około 2 godzin na eksploatację miasteczka Bacalar. To zostało wpisane na listę Pueblos Magicos- magicznych miasteczek Meksyku.

Pueblos Magicos– stworzona przez Sekretariat Turystyki Meksyku lista miasteczek, które oferują odwiedzającym wyjątkowe przeżycia ze względu na ich naturalne piękno, bogactwo kulturowe, tradycje, folklor, znaczenie historyczne, kuchnię, rzemiosło artystyczne i wspaniałą gościnność.

Next stop: VALLADOLID | KOLONIALNE MIASTECZKO W MEKSYKU

Czym przyciąga Bacalar? Laguna to jedno. Urocze miasteczko to drugie. Znajdziesz tu wiele uroczych murali, które zdobią miasto.

Koniecznie też zwróć uwagę na Fort de San Felipe de Bacalar. Wzniesiony w 1729 roku okazały fort z fosą, muzeum z zabytkami i muralami ilustrującymi historię tego miejsca. Jedyny prawdziwy zabytek w centrum Bacalar. Nie oczekuj jednak za wiele od tego miejsca. W środku jest muzeum piractwa. Wstęp: 110 pesos za osobę. Adres: Avenida 3, Centro, 77930 Bacalar (w samym centrum miasta, w pobliżu nabrzeża).

To co? Namówiłam Cię na Bacalar?

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *