G-32TQXPEBSS
Ameryka Środkowa,  Meksyk,  Podróże

VALLADOLID | KOLONIALNE MIASTECZKO W MEKSYKU

Valladolid to przytulne, kolonialne miasteczko na półwyspie Jukatan. Jest pomijane przez wielu podróżników na rzecz Meridy- stolicy półwyspu. Bardzo niesłusznie. Valladolid to nie tylko najlepsza baza wypadowa do zwiedzania pobliskich cenot, Chitzen Itza czy innych skarbów Jukatanu. Sam Valladolid to perełka!

Valladolid – hiszpańsko brzmiąca nazwa. To dlatego, że hiszpańscy zdobywcy w XVI wieku nazwali nowo założone miasto po ówczesnej stolicy Hiszpanii (aktualnie Valladolid można znaleźć i w Hiszpanii, i w Meksyku). Valladolid to małe meksykańskie miasteczko liczące mniej niż 50 000 mieszkańców, zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc na Jukatanie. Z tego wpisu dowiesz się co warto robić w Valladolid, opowiem Ci o tym, co można zobaczyć na Jukatanie jeśli się tu zatrzymasz i podzielę się z Tobą wieloma przydatnymi informacjami.

Valladolid zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych meksykańskich miasteczek, znajdziesz tu kolorową kolonialna zabudowę. Warto dodać, że Valladolid to kolejne miasteczko na liście Pueblos Magicos- magicznych miasteczek Meksyku.

Pueblos Magicos– stworzona przez Sekretariat Turystyki Meksyku lista miasteczek, które oferują odwiedzającym wyjątkowe przeżycia ze względu na ich naturalne piękno, bogactwo kulturowe, tradycje, folklor, znaczenie historyczne, kuchnię, rzemiosło artystyczne i wspaniałą gościnność.

Co zobaczysz jeśli wybierzesz Valladolid ma bazę wypadową?

Cenoty! Dużo mniej zatłoczone niż te w Tulum i znacznie tańsze!
Izamal– słynne żółte miasto.
-Chitzen itza, czyli jeden z 7 cudów świata.
Rio Lagartos i różowe jezioro Las Coloradas.

Jak dojechać do Valladolid?

My dojechaliśmy z Bacalar wypożyczonym samochodem. Cała trasa zajęła około 3,5 godziny. Droga była prosta i przyjemna. Jeśli chodzi o komunikację publiczną, jest to także możliwe. Zarówno z Bacalar, Tulum, Playa del Carmen czy Cancun regularnie kursują autobusy firmy Ado. Bilety można kupić w okienku na dworcu, albo przez aplikację.

Gdzie i na ile się zatrzymać Valladolid?

Zatrzymałam się w Hostelu Candelaria, który mogę z czystym sumieniem polecić. Wybrałam pokój dwu osobowy i za 4 noce ze śniadaniami zapłaciłyśmy 96€, co daje 12€ za osobę ze śniadaniem (doba). Bardzo uczciwie, zwłaszcza że śniadania były mega dobre. Poza tym lokalizacja obiektu była bardzo na plus- praktycznie w samym centrum Valladolid przy uroczym placyku, mimo centralnego położenia, hostel dysponował cudownym ogrodem. Darmowe miejsce parkingowe przy uliczce obok hostelu.

Na ile się wybrać? 4 noce to optymalna długość żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje w okolicy i same miasteczko. Jednak na samo Valladolid starczy 1 dzień. Ja chętnie zostałabym jeszcze jakieś 2 doby żeby wczuć się bardziej w klimat tego miejsca.

Valladolid- urocze kolonialne miasteczko

Valladolid to trzecie co do wielkości miasto w stanie Jukatan, ale nadal wydaje się bardzo małe i łatwe do zwiedzania. Przy tym jest też bardzo urocze: kolorowe domki, stare garbusy VW, chorągiewki, katedra i urocze placyki.


Najważniejsze miejsca do zobaczenia w Valladolid


Catedral de San Servasio

Sercem Valladolid jest ładny główny plac Plaza e Parque Francisco Canton” i katedra „Catedral de San Servasio. O ile nie czułam potrzeby wchodzenia do katedry, tak od zewnątrz patrzyło się na nią bardzo przyjemnie. Za to bardzo dużo czasu spędziłam na placyku przed katedrą. Siedząc na uroczych ławeczkach w kształcie litery S. Główny plac jest domem dla garstki ulicznych sprzedawców, głównie sprzedających pamiątki, churros, marquesitas – o tym przysmaku napiszę niżej.

Klasztor San Bernardino de Siena

Około 15 minut spacerem od katedry i placu głównego znajduje się tu kolorowy napis „Valladolid” moim zdaniem najpiekniejszy z tych, które widziałam na Jukatanie.

Klasztor San Bernardino de Siena jest jedną z najważniejszych budowli franciszkańskich w Nowym Świecie. Sam klasztor był bardzo ważnym miejscem w czasach kolonialnych- tu nadzorowano początkowe etapy „nawracania” Majów.

Calzada de los Frailes

Kiedy ktoś mnie pyta, co warto robić w Valladolid, odpowiadam, że najlepiej to wybrać się na spacer. Samo miasteczko i jego uliczki są tak piekne, kolorowe i klimatyczne, że mogą robić za atrakcję- odkrywanie pięknych budynków, ozdobnych fasad, okien i ścian zapiera dech w piersiach!

Hot tipp: dojdź do klasztoru ulicą 41A- Calzada de los Frailes. Ta ulica jest zdecydowanie najładniejszą ulicą handlową w całym Valladolid, to właśnie ta z kolorowymi budynkami! Jest to też najpopularniejsza ulica handlowa, jeśli marzysz o shoppingu- zrób to tutaj. Ceny są nawet o połowę niższe niż w Tulum!

Co zjeść w Valladolid?

Marquesitas– Marquesitas są typowe dla regionu a zwłaszcza dla Valladolid „naleśniki”. Często je się je jako deser, choć oryginalna forma składa się z nadzienia serowego, co gorąco polecam! Marquesitas to rodzaj ciasta waflowego , które jest wlewane do dużego gofrownicy. Wypełnić można w zasadzie czymkolwiek, połączenia są zaskakujące! Ale z czym by nie zamówić, sekretny składnik to tarty ser żółty. Mam nadzieję, że połączenie nuttelli, banana i żółtego sera Cię nie szokuje bo to chyba najpopularniejsza opcja! Ja próbowałam jeszcze z truskawkami, mlekiem skondensowanym i serem! Mniam! Gdzie spróbować tego przysmaku? Chociażby w parku przed katedrą w samym centrum Valladolid.

Cocina la Yucateca – moja ulubiona „stołówka” bo raczej fancy restauracją tego nie nazwę. Najważniejsze jednak, że jedzenie było tam przepyszne! Do tego stopnia, że wracałam tam kilka razy podczas tego pobytu. Ceny są baaardzo korzystne!


Valladolid jako baza wypadowa


Cenoty w okolicy Valladolid

Na Jukatanie cenoty można zliczyć w tysiącach, nie wszystkie są otwarte dla odwiedzających. Niektóre ponieważ nie ma możliwościach dotarcia do nich, a niektóre ze względu na swoje sakralne przeznaczenie w przeszłości. Przed wejsciem do każdej cenoty należy wziąć prysznic. Zakaz używania kremów z filtrem.

Valladolid jest znane z tego, że jest otoczone wieloma cenotami (podziemne baseny ze słodką wodą). W przeciwieństwie do Tulum (tam też jest wiele cenot), cenoty w tej okolicy nie są tak zadeptane, no i ceny są niższe.

My na cenoty poświęciliśmy cały dzień. Wyruszyliśmy z samego rana i odwiedziliśmy kolejno: Cenote Suytun, Cenote Sac-Aua i Cenote Xcan.

Cenote Suytun-chyba najpopularniejsza insta cenota na Jukatanie. Najlepiej przyjść z samego rana żeby uniknąć kolejek do zdjęć. Otwierają o 9, my byliśmy o 9 i było kilka pojedyńczych osób. Najlepsze światło jest koło 12-14 ale wtedy spodziewać można się dosłownie tłumów! Wstęp: 150peso / 7,5€

Cenote Sac-Aua– moja ulubiona cenota. Kiedy światło wpadło było jeszcze piekniej. W tej cenocie poza nami było może kilku lokalsów! Miejsce mało znane. Na miejscu można wypożyczyć kajak za o ile dobrze pamietam 100 peso/ 5€. Wstęp: 150peso / 7,5€

Cenote Xcan Che– Cenota w sumie dość popularna, było sporo osób (choć wcale nie tłoczno), ale tutaj jest co robić. Liny do skoków, koła ratunkowe, no jest fajnje. Cenota znajduje się w dżungli. Z głównej drogi jest jeszcze trochę żeby dojechać. Pod cenotą jest parking, ale z ograniczoną ilością miejsc. Alternatywa- zostawiasz auto na głównym parkingu i następne 2km jedziesz rowerem, te są wliczone w cenę wstępu do cenoty. Wstęp: 160peso / 8€.

Więcej o cenotach przeczytasz we wpisie: NAJPIĘKNIEJSZE CENOTY NA JUKATANIE | CO TO KTÓRE WYBRAĆ?

Chitzen Itzá

Chitzen Itza to od dawna było jedno z moich największych marzeń, tyle co ja się na oglądałam dokumentów na ich temat, teorii spiskowych, o kosmitach i związku z piramidami to głowa mała, uwielbiam.

Bilety, tu to nie jest najtańsza sprawa. Wstęp kosztuje ponad 570 Peso czyli około 125 zł, plus przewodnik 1000 pesos (ta kwota jest stała, bez znaczenia ile osób jest w grupie). My podzelilismy koszta na 4 osoby.

Czy warto brać przewodnika? Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć, a nie tylko bezmyślnie oglądać  ruiny, to ZDECYDOWANIE!

Kolejnym plusem było to, że dzięki przewodnikowi weszliśmy bez kolejki i dzięki temu Chitzen Itza mieliśmy praktycznie dla siebie. Obiekt otwierają o 8:00 a my o 7:45 już byliśmy umówieni z przewodnikiem przed wejściem. Miał dla nas bilety, rozliczyliśmy się po zwiedzaniu.

Na terenie Chitzen Itza znajduje się także Święta Cenota. Pełniła ważną funkcję religijną i była sercem Chichén Itzá. Od niej też pochodzi nazwa Chichén Itzá, która oznacza „u wylotu studni Itza”. W tej cenocie składano ofiary z ludzi (często z dzieci) i kosztowności.

Mimo, że widziałam dziesiątki dokumentów o Chitzen Itza, zwiedziłam je z przewodnikiem- nie czuję się na tyle kompetentna żeby miał powstać o tym miejscu osobny wpis. Zdecydowanie polecam odwiedzić- i to z przewodnikiem. Po numer telefonu do mojego przewodnika można się zgłaszać w prywatnej wiadomości.

Izamal

Miasteczko Izamal w stanie Jukatan w Meksyku to jedno z najpiękniejszych, a na pewno najbardziej klimatycznych miejsc w całym kraju. Izamal nazywa się „Żółtym Miastem” ponieważ całe miasteczko pomalowane jest, lub nosi żółty akcent.

Liczące zaledwie 16 000 mieszkańców Izamal jest małym miasteczkiem w Meksyku na półwyspie Jukatan. Jednak historia Żółtego Miasta jest bardzo, bardzo długa i ciekawa. Do dziś można podziwiać liczne piramidy Majów, na których zostało wybudowane miasto. Imponujący klasztor z czasów podbojów hiszpańskich oraz klimatyczne miasteczko meksykańskie w jednym. Innym przydomkiem Izamal jest: miasto trzech kultur (Ciudad de las tres culturas).

Ze względu na swoje wyjątkowe piękno i znaczenie kulturowe, Izamal jest również jedną z Pueblos Magicos , Magicznych Wiosek Meksyku. Zawdzięcza to nie tylko żółtemu kolorowi, ale także bogatej historii i kolonialnej zabudowie. Nagroda ta jest przyznawana przez meksykański Sekretariat Turystyki.

Wiecej o Izamal przeczytsz we wpisie: IZAMAL | ŻÓŁTE MIASTO W MEKSYKU

Rio Lagartos i Las Coloradas

Rio Lagartos i Las Coloradas to miejsca, które koniecznie musisz umieścić na swojej liscie objazdówki po Jukatanie. Rejs o wschodzie słońca po Rio Lagartos był jedną z najpiękniejszych rzeczy jakie przeżyłam podczas tej wyprawy! Krokodyle, różowe flamingi widziane w naturalnym środowisku, różowe jezioro Las Coloradas, a jakby jeszcze było mało- piękna plaża bez żywej duszy ciągnąca się kilometrami!

Rio Lagartos

Położony na półwyspie Jukatan Rezerwat Biosfery Río Lagartos jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla miłośników przyrody. Znajduje się na północnym krańcu półwyspu, 250 km od stolicy Jukatanu- Meridy i około 100 km od Valladolid. 

Częścią rezerwatu biosfery jest malownicza laguna. Obszar chroniony obejmuje kilka ekosystemów, w tym wydmy przybrzeżne, tereny podmokłe, tropikalny suchy i liściasty las, sawannę i namorzyny i charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną florą i fauną. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet dostrzec kilka krokodyli wylegujących się w słońcu między korzeniami ogromnych pni namorzynowych, które wystają do wody!

Region ten będzie równiez idealny dla ornitologów, ponieważ jest domem dla ponad 400 przeróżnych gatunków ptaków, w tym rzadkich tukanów, czapli i pelikanów. Jednak niekwestionowaną atrakcją tego rezerwatu są niewątpliwie liczne różowe flamingi. Te można oglądać w Lagunie przez cały rok!

Wyjątkowa bioróżnorodność jest jednym z powodów, dla których UNESCO zdecydowało się w 2004 roku ogłosić ten region rezerwatem biosfery godnym ochrony.

Las Coloradas

Laguna Las Coloradas, należąca do Rio Lagartos, zaskakuje przepięknymi różowymi jeziorami, które w zależności od padania światła i pory dnia zachwycją niemal nierealnym odcieniem różu – nic dziwnego, że na Instagramie są niezliczone posty na jej temat. 

Patrząc na zdjęcia Las Coloradas na Instagramie, trudno uwierzyć, że to miejsce na meksykańskim półwyspie Jukatan naprawdę istnieje. Woda mieni się na różowo, czasem tak intensywnie, że aż trudno uwierzyć. Ja też się zastanawiałam czy to magia filtrów, czy faktycznie ta woda ma taki odcienień. I tu odpowiadam.. To zależy.

Wiecej o tych miejscach przeczytsz we wpisie: RIO LAGARTOS I RÓZOWE JEZIORO LAS COLORADAS

Podsumowując

Valladolid to najlepsza baza wypadowa jeśli chcesz zaciągnąć się Jukatanem od tej strony kulturowej, gastronomicznej i lokalnej. Z tego miejsca dojedziesz do wszystkich najpiękniejszych i najbardziej interesujących miejsc po środku półwyspu Jukatan. ODWIEDŹ KONIECZNIE!

Next stop: HOLBOX | RAJSKA WYSPA W MEKSYKU

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *