G-32TQXPEBSS
Ameryka Środkowa,  Meksyk,  Podróże

IZAMAL | ŻÓŁTE MIASTO W MEKSYKU

Izamal to ukryty klejnot w samym sercu Jukatanu! Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia jeśli wypoczywasz na Rivera Maya. Z tego wpisu dowiesz się dlaczego warto, a także przeczytasz o przydatnuch wskazówkach, i o tym, jak najlepiej wykorzystać swój pobyt.

Izamal w stanie Jukatan w Meksyku, to jedno z najpiękniejszych, a na pewno najbardziej klimatycznych miejsc w całym kraju. Izamal nazywa się „Żółtym Miastem” ponieważ całe miasteczko pomalowane jest, lub nosi żółty akcent.

Z tego wpisu dowiesz się: ile czasu przeznaczyć na Izamal, czemu nazywa się ono żółtym miastem, co to jest lista magicznych miasteczek w Meksyku i co zobaczyć w Izamal. A także zaskoczę Cię polskim akcentem pośrodku półwyspu Jukatan. Zanim jednak przejdziesz do lektury, zapoznaj się z wpisem: MEKSYK – JUKATAN NA WŁASNĄ RĘKĘ | CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

Ile czasu potrzeba na Izamal?

Izamal jest idealnym celem jednodniowych wycieczek na Półwyspie Jukatan, ponieważ do miasta można bardzo łatwo dotrzeć z Mérida, Chichen Itzá czy Valladolid. My bazę noclegową mieliśmy w Valladolid, a zwiedzanie Izamal połączyliśmy z Chitzen Itza. Uważam też, że Izamal mógłby być świetnym miejscem na nocleg, ponieważ kiedy większość jednodniowych turystów opuszcza miasto, musi być tam jeszcze cudowniej.

Jeśli jednak nie masz wystarczająco czasu- dwie godziny (w zależności od tempa i liczby wykonanych zdjęć) powinny wystarczyć.

Izamal – informacje ogólne

Liczące zaledwie 16 000 mieszkańców Izamal jest małym miasteczkiem w Meksyku na półwyspie Jukatan. Jednak historia Żółtego Miasta jest bardzo, bardzo długa i ciekawa. Do dziś można podziwiać liczne piramidy Majów, na których zostało wybudowane miasto. Imponujący klasztor z czasów podbojów hiszpańskich oraz klimatyczne miasteczko meksykańskie w jednym. Innym przydomkiem Izamal jest: miasto trzech kultur (Ciudad de las tres culturas).

Miasto trzech kultur- łączy w sobie świadectwa kultury Majów z piramidą Kinich-Kakmó, kultury hiszpańskiej z klasztorem San Antonio de Padua, a także współczesnego Meksyku

Ze względu na swoje wyjątkowe piękno i znaczenie kulturowe, Izamal jest również jedną z Pueblos Magicos – magicznych wiosek Meksyku. Zawdzięcza to nie tylko żółtemu kolorowi, ale także bogatej historii i kolonialnej zabudowie. Nagroda ta jest przyznawana przez meksykański Sekretariat Turystyki.

Dlaczego miasteczko Izamal pomalowane jest na żółto?

W około tego punktu krąży kilka legend. Każdy niech wybierze to, co akurat mu pasuje, bo do prawdy chyba nie da się dokopać.

Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych żółty kolor wcale nie był znakiem rozpoznawczym miasteczka i tym, co przyciąło turystów do niego. Podobno zmieniło się to dopiero w 1993, kiedy to Papież Jan Paweł II odwiedził miasteczko w trakcie pielgrzymki po Meksyku. Odniósł się do sytuacji Indian w Meksyku i wyraził dla nich poparcie, a w ramach wdzięczności pomalowano miasteczko w odcienie żółtego kolor Watykanu. Miasteczko nazwano La Ciudad Amarilla, co tłumacząc znaczy- Żółte Miasto. To w teorii ta najpopularniejsza opowieść, ale nie jedyna. Inne teorie mówią, że:

  • była plaga komarów i podobno żółty kolor jest w stanie je odstraszyć,
  • żółty to kolor Majów a kolor żółty powstał cześć boga słońca- Kinichkakmo

Jakby nie było.. kolor żółty sprawdził się znakomicie i dzięki niemu o miasteczku dowiedział się świat.

Co zobaczyć w Izamal?

Nierówny bruk i urocze żółte domy – stare miasto Izamal samo w sobie jest najlepszym powodem żeby odwiedzić tę część Meksyku. Miłośnicy fotografii zdecydowanie będą w raju. Najlepszy sposób na poznanie tego miasteczka to błąkanie się bez celu po jego uroczych uliczkach- POLECAM! Jednak podczas podróży tutaj nie powinieneś przegapić kilku istotnych zabytków.

Convento de San Antonio de Padua

Po militarnym podboju Jukatanu w XVI wieku Hiszpanie przystąpili do niszczenia rdzennych świątyń i piramid. Władcy kolonialni zbudowali z kamieni i na gruzach kościoły katolickie i między innymi klasztor San Antonio de Padua.

A teraz uwaga- polski akcent!

Na dziedzińcu klasztoru znajdziesz pomnik papieża Jana Pawła II, który został wzniesiony w Izamal na jego wizytę w 1993 roku.

Klasztor i kościół można zwiedzać za darmo.

Piramidy w Izamal

Izamal już w czasach prekolumbijskich było miejscem ceremonialnym i miejscem pielgrzymek Majów. Piramida Kinich Kak Moo (nazywana też Kinich-Kakmó ), poświęcona bogu słońca, sprawia wrażenie dawnej wielkości i znaczenia. Ze szczytu roztacza się imponujący widok na panoramę miasta i okolic Jukatanu. 

Niestety, podczas naszego pobytu teren piramidy był zamknięty i zobaczyłam ją tylko „zza płotu”.

Po mieście „porozrzucanych” jest też kilka mniejszych piramid. Zdecydowanie pospaceruj i poszukaj ich!

Izamal nie jest jeszcze tak popularny, jak można by oczekiwać od miejsca pełnego dobrze utrzymanych zabytków, instagramowych miejsc, klimatu i cudownych kadrów na każdym kroku, ale prawdopodobnie zmieni się to w niedalekiej przyszłości!

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *