G-32TQXPEBSS
Europa,  Kampania,  Podróże,  Włochy

ŚCIEŻKA BOGÓW | PATH OF THE GODS | WYBRZEŻE AMALFI

Włochy to nie tylko pizza, aperol i pyszne gelato. Czasem warto skorzystać z aktywności fizycznej, jaką oferuje region Kampanii. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków trekkingowych na Wybrzeżu Amalfi jest Ścieżka Bogów – „Path of the Gods” (Il Sentiero degli Dei) która łączy Bomerano di Agerola z Positano. Przeżyj niezapomniane chwile, podziwiając widoki na malownicze, wkomponowane w klify, kolorowe miasteczka, szmaragdowe morze i otaczającą przyrodę. W tym wpisie przekonam Cię, dlaczego warto poświęcić czas i wybrać się na ten niezwykły trekking.

Ścieżka Bogów to odcinek łączący Bomerano di Agerola z Nocelle, a następnie dalej do Positano. Długość trasy do Nocelle wynosi około 7 km. Następnie trzeba pokonać aż 1700 schodów, aby dotrzeć do drogi, a stamtąd jeszcze 1 km do Positano. Alternatywnie możemy poczekać na autobus, który zawiezie nas dokąd chcemy. Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek regionu Amalfi, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje: WYBRZEŻE AMALFI I KAMPANIA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSZISZ WIEDZIEĆ.

Dojazd do Bomerano di Agerola

Jak już wspominałam, start znajduje się w Bomerano di Agerola, niewielkiej i mało turystycznej miejscowości położonej w górach pomiędzy słynnym Positano a Amalfi.

Komunikacja publiczna: Jeśli chodzi o transport publiczny, musisz wziąć autobus z Amalfi – jest on bezpośredni i zajmuje kilkanaście minut. Z Sorrento czy Positano, autobusy do Amalfi w sezonie kursują regularnie. Ewentualnie, są także bezpośrednie autobusy łączące Agerolę z Neapolem, choć nie jeżdżą one zbyt często, a przejazd trwa prawie 2h.

Wzdłuż Wybrzeża Amalfitańskiego kursują autobusy firmy SITA, oferując bilety za 10 euro, które pozwalają na nieograniczone podróże między miejscowościami przez całą dobę. Alternatywnie istnieje możliwość zakupu pojedynczych biletów, kosztujących od 1,2 do 2 euro, w zależności od docelowego miejsca podróży.

Przewoźnik ten obsługuje połączenia między miasteczkami na wybrzeżu i jest głównym środkiem komunikacji publicznej w tej okolicy. Planując korzystanie z transportu publicznego, pamiętaj o dwóch kwestiach: Po pierwsze, w sezonie autobusy są często przepełnione, a kierowcy nie zatrzymują się na przystankach, żeby wpuścić więcej turystów. To kluczowa rada: unikaj ostatnich autobusów, bo ryzykujesz, że w ogóle nie wrócisz! Po drugie, zimą autobusy nie kursują.

Bilety na autobusy we Włoszech nie są dostępne u kierowcy ani w automatach. Możesz je kupić w kioskach oznaczonych literą „T” (tabacchi) lub w barach. Najlepiej mieć kilka biletów zapasowych, bo w przypadku, gdybyś chciał/a podjechać w czasie sjesty (przerwy obiadowej), może się okazać, że w okolicy nie będzie otwartego miejsca, gdzie można je kupić.

Własny środek transportu: dobra opcja zo skorzystanie z własnego samochodu lub na przykład Vespy! W Ageroli możesz zaparkować samochód i udać się na trekking. Pamiętaj jednak, aby w sezonie wyruszyć dosyć wcześnie, aby mieć szansę na znalezienie miejsca parkingowego! Minus jest jeden – musisz później i tak wrócić do Ageroli po samochód, co oznacza podróż komunikacją miejską.

Początek trasy

Trekking zaczyna się w Ageroli, wysiądź na przystanku Bomerano Centro. Przystanek jest przy placu. Kup koniecznie wodę, bo po drodze nie ma miejsca, gdzie zapasy można uzupełnić, a w trakcie pełnego słońca gwarantuję, że niewielki zapas może się przydać! Powyżej zamieszczam mapkę z dokładną lokalizacją startu.

Trasa PATH OF THE GODS

Moim zdaniem trasa wcale nie jest taka trudna. Oczywiście trzeba być osobą sprawna fizycznie i nie przeceniać swoich możliwości. Przy rozpoczęciu trasy znajduje się informacja o konieczności posiadania odpowiedniego obuwia. Ja będę szczera i przyznam, że tę informację w sumie zignorowałam, a trasę przeszłam w birkenstockach, ale nie musicie mnie naśladować.

Już na samym początku trasy ukazują się niesamowite widoki! Wysokie klify, morze o intensywnie niebieskim odcieniu… Pierwsza część trasy kończy się przy rozwidleniu przy fontannie. Kierując się w lewo, ścieżka prowadzi do Praiano (skąd również można dostać się na szlak, jednak trasa ta jest znacznie trudniejsza, co sprawia, że jest mniej popularna), a skręcając w prawo, w stronę Positano, kontynuuje się „Ścieżką Bogów”. TZ tego miejsca mamy widok na cały półwysep Sorrento, a nawet na Capri. Po minięciu tego punktu trasa zmienia charakter, stając się nieco trudniejszą. W niektórych miejscach pojawiają się strome podejścia, a sama ścieżka prowadzi głównie zboczami góry, gdzie umieszczone są barierki, ale większość trasy jest niezabezpieczona, co może być stresujące dla osób cierpiących na lęk wysokości.
Zostawiam Cię z zdjęciami. One mówią same za siebie.

Koniec trasy PATH OF THE GODS

Teoretycznie trasa kończy się w Nocelle, ale warto kontynuować aż do Positano. W Nocelle zrobiłam krótką przerwę i Tobie też polecam! Napij się wyśmienitej lemoniadki z amalfijskich cytrynek! Polecam: Lemon Point Positano. I tak będziesz tamtędy przechodzić. Budka znajduje się na małym placu, zaraz przy kościółku.

Dalej czekają na Ciebie wspomniane wcześniej 1700 schodów, ale także malownicze widoki na Positano! Po przejściu schodów będziesz musiał jeszcze kawałeczek iść główną drogą, aż dojdziesz do uroczego Positano!

A to zdecydowanie warto! Więcej o Positano i tym, co warto tam robić, znajdziesz w wcześniejszym wpisie: INSTAGRAMOWE POSITANO | CO ZOBACZYĆ

Positano to prawdziwa perła na Wybrzeżu Amalfi. Znane jest z przepięknych, kaskadowo usytuowanych budynków, które opadają ku lazurowemu morzu. Urokliwe uliczki wąskie jak labirynt, pełne kolorowych sklepików, restauracji i galerii sztuki, przyciągają turystów. Plaże są tu piękne, choć często kamieniste i czarne. Jego charakterystycznym punktem jest Kościół Santa Maria Assunta z wielką kopułą.

Podsumowanie

  • Trasa łączy Bomerano di Agerola z Nocelle, kontynuując aż do Positano.
  • Długość trasy do Nocelle to około 6,5 km, a następnie 1700 schodów do drogi i dodatkowy 1 km do Positano.
  • Autobusy często przepełnione w sezonie, unikaj ostatnich.
  • Start w Ageroli, przystanek Bomerano Centro.
  • Informacja o konieczności odpowiedniego obuwia na starcie.
  • Rozwidlenie przy fontannie – w lewo do Praiano, w prawo „Ścieżka Bogów” do Positano.
  • Ścieżka Bogów oferuje niezapomniane widoki, wymaga kondycji fizycznej.
  • Urokliwe miasteczko Positano to punkt docelowy.

Region Wybrzeża Amalfi to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech! Nie bez powodu stało się tak popularne. Będąc tam czułam się jak w bajce. Wiem, że wrócę tam wkrótce. Tym razem jednak na pewno nie wybiorę sierpnia!  Inne wpisy z Włoch i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: WŁOCHY. lub KAMPANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *