G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Szwajcaria

TREKKING DO AESCHER BERGGASTHAUS | APPENZELLAND

Berggasthaus Aescher przez wielu nazywany jest najpiękniejszą restauracją na świecie. Ja się z tym zgadzam, dawno nie widziałam tak klimatycznego miejsca! Berggasthaus Aescher to jednak tylko jeden z punktów przepięknego widokowo trekkingu.

Ta miejscówka, to kolejne miejsce na mapie, które odkryłam dzięki instagramowi. Jak tylko zobaczyłam to miejsce, wpisałam ją na moją bucketlist. I tak oto.. jak tylko trafiła się okazja..

Przy okazji polecam także inne wpisy dotyczące Szwajcarii, jeśli planujesz spędzić tam więcej niż tylko jeden dzień, lub szukasz inspiracji na kolejne podróże, zdecydowanie się przyda. Wpisy znajdziesz tutaj: SZWAJCARIA.

Miejsce znajduje się w północno-wschodniej część Szwajcarii, w kantonie Appenzell Innerrhoden, pasmo górskie nazywa się Alpstein i znajduje się w Alpach Appenzeller. 

Możliwości dojścia do Berggasthaus Aescher i tras jest sporo. W tym poście opiszę tę, na którą ja się zdecydowałam.

Wasserauen – Seealpsee – Äscher – Ebenalp (trasę wykonać można też w drugą stronę i zacząć od wjazdu na Ebenalp a później schodzić).

Aescher Szczegóły trasy

Start trasy: Wasserauen
Koniec trasy: Ebenalp
Powrót: wyciąg z Ebenalp do Wasserauen, lub oczywiście trekking powrotny.
Koszt wyciągu: 22CHF (około 100 zł w jedną stronę).
Dystans: 7km
Wysokość: 1640 m.n.p m
Podejście: 859 m.
Czas: 3:11
Trudność: średnia
Kiedy najlepiej się wybrać: teoretycznie czerwiec – październik (my byliśmy w listopadzie).
Parking w Wasserauen: tak, do 1,5 h darmowy, każda następna godzina 0,50€, można płacić we Frankach i Euro.

Start trasy: Wasserauen

Trasa rozpoczyna się w Wasserauen. Tutaj możesz spokojnie zostawić swoje auto. Parking jest dość spory, ale w sezonie pewnie lepiej przyjechać dość wcześnie bo podejrzewam, że mogą być problemy ze znalezieniem wolnego miejsca.

Pierwsze 1,5 godziny jest darmowe. To wystarczy, jeśli zdecydujesz się na wjechanie od razu na Ebenalp wyciągiem, dojście na spokojnie do Berggasthaus Aescher, tam jakieś 30 minut i powrót także wyciągiem.

Każda kolejna godzina to dodatkowy koszt 50 centów. Można płacić w euro jak i we frankach.

Kolejka linowa kursuje co 15 minut i jest w stanie przewieźć  jednorazowo nawet do 40 osób. Kolejka jedzie około 7 minut. Cena za przejazd to 22 CHF za osobę dorosłą w jedną stronę, lub 24 CHF za przejazd w dwie strony. Ceny pewnie mogą się w przyszłości zmienić. Zmienne są też godziny kursowania kolejki w zależności od sezonu, dlatego zostawiam tu link, pod którym zawsze będzie można znaleźć aktualne informacje: EBENALP.

Seealpsee

Od parkingu należy kierować się do Seealpsee. Trasa jest dość wymagająca i stroma, ale widoki wynagradzają wszystko.

Podczas trekkingu okrąża się praktycznie całe jezioro. Po okrążeniu jeziora odbijamy na lewo, pod górę. Od jeziora kierować należy się do Berggasthaus Aescher. Droga zaczyna robić się wąska, stroma i kręta.

Berggasthaus Aescher

Ta słynna drewniana chatka przyczepiona do klifu, to nic innego jak schronisko górskie. Bardziej służy jako restauracja, okrzyknięta też jedną z najpiękniejszych na świecie, aniżeli miejsce noclegowe, choć to też jest możliwe.

Schronisko powstało, w formie, którą znamy, w około 1860 roku, co czyni je jednym z najstarszych schronisk górskich w całej Szwajcarii. Chatka znajduje się na wysokości 1454 m.n.p m. przez co nawet w lato może być tu chłodno.

Restauracja: serwuje dość podstawowe dania, oczywiście znajdą się tradycyjne dla Szwajcarii Rosti (coś jak placki ziemniaczane), często podawane z serem, boczkiem, jajkiem itp. Cena około 20 CHF. Są też sałatki ziemniaczane, oczywiście kiełbaski, i inne klasyczne dla takich miejsc dania.

Noclegi: niestety nie ma dużo pokoi, a miejsce jest bardzo popularne, może być ciężko o wolny pokój. Pokój 4 osobowy kosztuje 115 CHF. Jest też możliwość noclegu w „grupowym pokoju”, dla 6-15 osób. Należy mieć wtedy własny śpiwór. Cena jest „na zapytanie” w zależności od wielkości grupy, terminu itp. W cenę noclegów wliczone są śniadania. Uwaga: schronisko nie jest ogrzewane!

Chatka otwarta jest od maja do końca listopada. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz na stronie BERGHAUS.

Jaskinia Wildkirchli

Dalej, kierując się od Aescher, przechodzi się obok kościółka wydrążonego w klifie.

Następnie, kierując się na szczyt Ebenalp, przechodzi się przez prehistoryczną jaskinię Wildkirchli. Ścieżka prowadzi przez sam środek jaskini. Ogólnie podejrzewa się, że jaskinia ta, była zamieszkana około 40 tysięcy lat temu. Znaleziono tu prehistoryczne narzędzia z kamienia oraz szczątki niedźwiedzi jaskiniowych.

Szczyt Ebenalp

Dalej już tylko ścieżka prowadząca prosto na szczyt Ebenalp 1640 m.n.p m. Ebenalp, to najbardziej wysunięty na północ szczyt Alp Appenzell. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na całe pasmo górskie, ale także w oddali zobaczyć można Austrię i Niemcy. Szczyt Ebenalp to także popularne miejsce dla paralotniarzy.

Powrót

Wrócić można kolejką, którą opisałam już wyżej, ewentualnie powrót z Ebenalp przez Aescher i później zamiast kierować się na jezioro Seealpsee, można iść bezpośrednio do Wasserauen, trasa zajmuje około 1,5-2 godzin.

Przy okazji polecam także inne wpisy dotyczące Szwajcarii, jeśli planujesz spędzić tam więcej niż tylko jeden dzień, lub szukasz inspiracji na kolejne podróże, zdecydowanie się przyda. Wpisy znajdziesz tutaj: SZWAJCARIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *