G-32TQXPEBSS
Europa,  Finlandia,  Podróże,  Szwecja

LAPONIA SAMOCHODEM | CO WARTO WIEDZIEĆ

Laponia to ogromny teren, cztery różne kraje i dzika przestrzeń jaką ciężko sobie wyobrazić. Jak więc poruszać się po niej? Co będzie najlepszą opcją? Auto? Czy to bezpieczne po takim lodzie?

Po zakupie biletów do Laponii, przyszła chwila, że zastanawiałam się.. co dalej? Jak ja będę się poruszać po tej zimowej krainie? Auto? Powinnam wziąć dodatkowe łańcuchy? Czy w ogóle drogi będą odśnieżone? Odpowiedzi na próżno szukałam w internecie. Dlatego ja, przychodzę z odpowiedzią do Ciebie!

Ale zanim przejdę do informacji o wypożyczeniu auta, zachęcam do zajrzenia na poprzedni wpis: Laponia- o tym „jak zorganizować pobyt na własną rękę”.

Laponia wynajem samochodu

Za każdym razem korzystam z tej samej internetowej wyszukiwarki: rentalcars.com. Polecam, bo przede wszystkim możesz porównać ceny różnych aut, z różnych wypożyczalni i odbioru w różnych miejscach. Warto też rezerwować tam, bo odwołać można do 24h przed przyjazdem całkowicie za darmo! Sprawdzone! Pieniądze miałam nastepnego dnia na koncie. No i co istotne, umowę dostajesz w języku polskim.

Odbiór samochodu Laponia

Lądowałam na lotnisku w Lulea, dlatego też tam wypożyczyłam auto. Skorzystałam z wypożyczalnia samochodów Thirffty, tę bardzo polecam. Jeszcze w trakcie moich podróży nigdy nie miałam tak mało skomplikowanego odbioru. Wszystko ogarnięte w kilka minut. Co ważne: przy odbiorze nie potrzebowałam katy kredytowej (przy rezerwacji owszem). Na miejscu zapłaciliśmy jeszcze kaucję 200€, która była zabezpczeniem jeśli nie oddałabym samochodu z pełnym bakiem.

Jakie auto wziąć do Laponii?

Nie jestem ekspertką od aut, dlatego ciężko mi powiedzieć i doradzić. Ja zdecydowałam się tym razem na trochę większy samochód jakim była kia w hybrydzie (taka jak na zdjęciu, nie wiem jaki to model), było bardzo fajne, wygodne i dobrze się nim jeździło.

Koszta wynajmu samochodu Laponia

Samochód na 6 dni: 226€ / 1027zł.
Pełne ubezpieczenie: 77€ / 350zł.
Dodatkowa opłata za możliwość przekroczenia granicy (tak aby ubezpieczenie także tam działało): 50€.

Razem: 353€.

Paliwo: około 140€ za przejechanie około 1500 kilometrów. Można taniej, jeśli jeździć na prądzie, mnie przerosło ładowanie go.

To są ceny za całość w styczniu 2022. Wiadomo, że im więcej osób, tym te koszta można podzielić bardziej.

Ważne info: ceny, zwłaszcza w Rovaniemi, mogą być duuuuużo wyższe! U nas była to prawie trzykrotna suma tego, co na lotnisku w Lulea! Dzieje się tak zwłaszcza w wysokim sezonie, kiedy to tłumy turystów zjeżdżają się żeby zobaczyć Mikołaja! Jeśli masz opcję aby wypożyczyć auto w innym mieście, koniecznie zrób to. Jeśli nie, rezerwuj z dużym wyprzedzeniem- tak jak wspominałam, na rentalcars możesz odwołać rezerwację na dzień przed bezpłatnie!

Drogi w Laponii

To, co można powiedzieć o drogach w Laponii, to to, że na pewno są bardzo malownicze! Laponia to długie trasy, ciągnące się przez lasy, na drogach znaki ostrzegające, że należy uważać na łosie (swoją drogą czekałam na jakiegoś, ale się nie doczekałam).. bezkres i natura w czystej postaci. Magia. Ale jak jest tam zimą? Czy jest przede wszystkim bezpiecznie i czy amator porazi sobie za kółkiem?

Drogi są na bieżąco odśnieżane, ale tak czy inaczej, na ich wierzchu jest spora warstwa lodu pokryta śniegiem, nie jest możliwe odśnieżenie do suchego asfaltu. Czy potrzeba łańcuchów? Nie. Każde auto wypożyczane w Laponii jest przystosowane do warunków panujących na zewnątrz. Opony wyposażone są w specjalne małe kolce, które fantastycznie trzymają się drogi. Łańcuchy są zbędne, przez 14 dni nie widziałam nikogo z łańcuchami. Jeśli jednak jedziesz własnym samochodem z Polski (lub innych krajów), dobrze je mieć ze sobą. Po głównych trasach dasz radę bez, ale te mniejsze, plus niektóre podjazdy mogą tego od ciebie wymagać.

Prędkość poruszania się po trasach też nie jest wysoka. Na autostradach to około 90, max 100 km/h. I tego warto się trzymać. Drogi są w miarę proste, także jestem pewna, że i początkujący kierowca ogarnie.

Podsumowując

Warto wypożyczyć auto w Laponii i właśnie tak poruszać się po niej. Jest to najłatwiejsza opcja i wcale nie taka straszna jak wydawać by się mogło. Ceny także nie odstraszają, powiedziałabym, że są wręcz korzystne. Ogromnym plusem jest też to, że moim zdaniem nawet kiepski kierowca da sobie na nich radę. Ludzie jeżdżą dobrze, pomału, nie ma skomplikowanych skrzyżowań i z dobrymi oponami- śnieg nie jest straszny!

Więcej wpisów na temat Laponii, tego co tam robić, znajdziesz tutaj: LAPONIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *