G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

PORTOVENERE | PEREŁKA NA WYBRZEŻU LIGURYJSKIM

Magiczne Portovenere nazywane jest bramą do Cinque Terre. Przepiękne kolorowe miasteczko z portem jachtowym, królujący nad miastem zamek i centrum z wąskimi uliczkami oraz klimatycznymi sklepikami. To wszystko sprawia, że Portovenere zostało jednym z moich ulubionych włoskich miasteczek. Portovenere zostało wpisane na listę UNESCO.

W tym wpisie przybliżę Ci jedną z największych perełek wybrzeża Liguryjskiego, czyli miasteczko Portovenere. Te nazywane jest bramą do Cinque Terre. Mimo, że nie wchodzi w skład popularnych Pięciu Ziem, niczym nie odchodzi od tych miasteczek. Jest równie piękne, urocze i kolorowe, ale uznałabym je nawet za ciekawsze pod wieloma względami.

Jeszcze zanim zacznę opowiadać Ci o Portovenere, zachęcam do zapoznania się z wpisem, z którego dowiesz się gdzie najlepiej się zatrzymać, jak się poruszać, znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje praktyczne dotyczące planowania wakacji w 5Terre- Cinque Terre.

Poza tym, opisałam jeszcze każde miasteczko z osobna, tak abyś mogła/ mógł jak najdokładniej poznać ten rejon. Zobacz koniecznie co robić w Monterosso al Mare, Vernazzie, Corniglii, Manaroli i Riomaggiore.

Gdzie znajduje się Portovenere?

Portovenere znajduje się na wybrzeżu Riwiery Liguryjskiej, jest to jedno z najpiekniejszych miasteczek całego rejonu. Wpisane zostało nawet na listę UNESCO. Miasteczko znajduje się na południu od La Spezia, czyli miasta najchętniej wybieranego jako baza wypadowa do zwiedzania miasteczek Cinque Terre.

Jak dotrzeć do Portovenere?

Samochód

Jeśli masz samochód, to w przeciwieństwie do miasteczek Cinque Terre, do Portovenere z łatwością dojedziesz samochodem. Znajdziesz tu sporo parkingów wzdłuż wybrzeża gdzie możesz zostawić samochód.

Autobus

Dobra wiadomość także dla tych niezmotoryzowanych- z La Spezia do Portovenere z łatwością dojedziesz także komunikacją miejską. Jeździ tutaj autobus linii 11P. Zatrzymuje się on na przykład na przystanku autobusowym w La Spezia obok dworca (wystarczy zejść schodkami na dół i skręcić kawałek w lewo). Autobusy kursują bardzo często, mniej więcej co 10-30 minut, w zależności od dnia tygodnia, godziny itp. Przejazd trwa maksymalnie 30 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 2,50€, bilety można kupić w kioskach z napisem Tabaccheria, polecam od razu kupić w dwie strony.

Prom

Trzecia opcja to prom. Do Portovenere możesz dotrzeć także promem. Promy kursują od Levanto przez miasteczka Cinque Terre, La Spezię aż do Portovenere. Kursują mniej więcej od kwietnia do listopada, a cena uzależniona jest od tego, skąd masz zamiar wypłynąć.

Nielimitowany bilet na 1 dzień w Cinque Terre, Portovenere i La Spezii: 35€, tylko po Cinque Terre: 27€. Wycieczka dookoła trzech wysp z Portovenere: 15 euro. Ceny na pojedyńcze przejazdy zaczynają się już od nawet 6€ na najkrótszych trasach, np. Riomaggiore – Manarola. La Spezia – Riomaggiore- 18€.

Uwaga! Promy kursują tylko wtedy, kiedy morze jest spokojne i są do tego warunki. Jeśli są wysokie fale, rejsy są zawieszane. Przez to nie można kupować biletów z wyprzedzeniem. Podobno 95% rejsów się odbywa. My miałyśmy pecha- chciałyśmy wziąć ostatniego dnia wycieczkę w okół 3 wysp z Portovenere, a przez warunki nie było to możliwe.

Co robić w Portovenere?

Portovenere jest naprawdę ciekawym miasteczkiem, decydując się na odwiedzenie go, polecam przeznaczyć na nie cały dzień. Gwarantuję, że nikt nie będzie się nudził. Można odbyć wycieczkę w okół trzech wysp, plażować, spacerować po kolorowym miasteczku i porcie, zobaczyć słynny kościół na wodzie i zamek położony nad miastem.

Wycieczka w okół trzech wysp z Portovenere

Będąc w Portovenere, koniecznie wybierz się na wycieczkę w okół trzech wysp. Wycieczka trwa 1,5h minut i w ciągu tego czasu będziesz mieć możliwość zobaczenia trzech wysepek: Palmaria, Tino i Tinetto, a także kilku jaskiń.

Wszystkie trzy wyspy, tak jak i Portovenere, znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i przy okazji mają naprawdę ciekawą historię. Tino jest bazą wojskową, na Tinetto występuje bardzo rzadki rodzaj endemicznych gadów. Palmaria natomiast, to mały raj. Znajdują się tu piękne trasy wędrówkowe, plaże z czystą wodą i piękna natura. Istnieje możliwość dopłynięcia tylko na Palmarię i spędzenie tam całego dnia.

Wycieczka rozpoczyna się w Portovenere przy porcie. Tam też można kupić bilety. Cena za ten rejs wynosi 13€ (2021). Wycieczka odbywa się zazwyczaj dwa razy dziennie, podczas naszego pobytu była to 11:00-12:30 i 14:30-16:00.

Niestety, tak jak wspominałam, przez pogodę podczas naszego pobytu nie było możliwe skorzystanie z tej wycieczki.

Kościół na wodzie

Portovenere słynie przede wszystkim z malowniczego kościółka Świętego Piotra (Chiesa di San Pietro), który znajduje się na samym końcu cypelka, na urwistym brzegu . Nazywany jest też kościołem na wodzie, ponieważ z daleka tak wygląda. Jednak bardziej aniżeli kościół, całość przypomina twierdzę. Jest naprawdę bardzo pięknie. Kościółek pochodzi z XII wieku, choć pierwsze mury postawiono już w V wieku.

Warto zobaczyć kościółek, jego teren, ale najpiękniejszy widok na niego będziesz mieć z zamku Doriów, który położony jest wyżej.

Zamek Doriów

Zamek Doriów, który góruje nad miasteczkiem, dodaje całości jeszcze większego klimatu. Został on wybudowany w XII-XIV wieku. W tym momencie jego mury otwarte są dla zwiedzających.

Cena wstępu to 5€, czas nie jest limitowany. Godziny dla zwiedzających: codziennie od 10:30 – 17:30. Najpiękniejszy punkt widokowy na kościółek jest jeszcze przed bramką z biletami.

Centrum Portovenere

Oprócz tego, bardzo polecam pospacerować po Portovenere. Miasteczko jest naprawdę bardzo ładne. Wysokie kolorowe domki z typowo włoskimi okiennicami, klimatyczne uliczki, stragany, sklepiki z rękodziełem, bary. Tu poczujesz typowo włoski klimat miasta.

W Portovenere jest też naprawdę wiele starych murów, które urozmaicają te bajkowe obrazki. Warto zwrócić uwagę też na kolorowy port, bramę do miasta, czy kościółki, nie tylko Świętego Piotra, ale i Wawrzyńca. Oba pochodzą z XII wieku.

Plażowanie w Portovenere

Poza zabytkami, pięknym deptakiem i typowo włoskim centrum, Portovenere ma do zaoferowania także jedne z niewielu piaszczystych plaż! Pierwszą już wymieniłam, znajduje się na wysepce Palmaria, druga, mniejsza znajduje się w samym centrum miasteczka. Jest dość mała, może nie za piękna, ale piaszczysta. Dobre urozmaicenie po plażowaniu w Cinque Terre.

Poza tym, jadąc w stronę La Spezia z Portovenere, w pierwszym odcinku drogi mija się wiele innych, super wyposażonych plaż, które są zdecydowanie spokojniejsze i stworzone do całodniowego odpoczynku (ale tam są już kamieniste).

Podsumowanie

 • Będąc w Cinque Terre, koniecznie wybierz się do Portovenere.
 • Dojechać można autobusem z La Spezia, bilet kosztuje 2,50€ a autobus jedzie 30 minut.
 • Auto w tym wypadku to też dobry pomysł, są tu parkingi.
 • Można dopłynąć też promem.
 • Na zwiedzanie przeznacz cały dzień.
 • Wybierz się na wycieczkę w okół 3 wysp. 13€ za 1,5h przygód.
 • Zobacz słynny kościół Świętego Piotra na wodzie.
 • Zobacz zamek Doriów. Wstęp 5€.
 • Przespaceruj się po centrum kolorowego miasteczka.
 • Portovenere to jedno z niewielu miejsc gdzie znajdziesz piaszczystą plażę.
 • Portovenere to perełka Wybrzeża Liguryjskiego, koniecznie odwiedź to miejsce!

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto zobaczyć to miejsce. Liguria to nie tylko słynne Cinque Terre. Żałuję, że nie starczyło mi czasu jeszcze na inne miejscówki jak Portofino czy Levanto, ale jest powód żeby wrócić. Więcej na temat Ligurii i miejsc tam polecanych znajdziesz w zakładce na blogu- Liguria.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *