G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Portugalia,  Portugalia kontynentalna

ALGARVE | BENAGAIL CAVES I OKOLICE | INFORMACJE

Typowe, pocztówkowe widoki z wybrzeża Algarve. Wysokie klify, złociste plaże, zatoczki niedostępne od strony lądu, przepiękne formacje skalne i jaskinie. W tym jedna, szczególnie upodobana przez turystów odwiedzających to miejsce, mowa o Banagail Cave. Słynnej jaskini z zawalonym sklepieniem przez które wpadają promienie słoneczne. W dzisiejszym wpisie przybliżę wam ten region wybrzeża Algarve.

Planując naszą wyprawę po wybrzeżu Algarve, jednym z priorytetów i must see była ta jaskinia. Dziś podpowiem wam jak się tam dostać i jakie macie możliwości. A także co można robić ciekawego w okolicy.

Jak się dostać do Banagail?

Benagil to malutka wioska rybacka, w tym momencie bardzo rozwinięta turystycznie za sprawą właśnie licznych turystów chcących zobaczyć liczne jaskinie położone w okolicy. Wioska mieści się między dwoma większymi miastami Carvoeiro i Armação de Pêra.

Samochód– (my poruszaliśmy się właśnie wypożyczonym autem z Lagos) – Najlepiej jest wpisać w nawigację plażę Benagil (Praia de Benagil). Jakieś 300 metrów od plaży jest ogromny, bezpłatny parking. Z parkingu można pójść w lewo i przejść klifami aż do Praia da Marinha, po drodze podziwiając jaskinie Benagil od góry, mijając przepiękne, dzikie plaże, lub schodząc w dół- w 5 minut dojedziecie do plaży Benagil.

Komunikacja miejska– Jeśli jednak nie chcecie wypożyczyć samochodu, dotarcie tu będzie bardzo trudne (na szczęście nie niemożliwe). Trzeba dotrzeć do Portimao, tam wsiąść w autobus do Carvoeiro i przesiąść się na kolejny do Praia do Carvalho. Zostanie wam 1,5 km pieszo do plaży w Benagil.

Benagil Cave

Choć region ten pochwalić może się dziesiątkami jaskiń i pięknymi klifami, to co przyciąga tu turystów, to przede wszystkim ta jedna jaskinia. Co w niej wyjątkowego? Zawalone sklepienie. Wpada przez nie do jaskini piękne światło.

Kiedy już dostaniecie się do plaży w Benagil, żeby dostać się do Banagail Cave macie trzy opcje:

 • Wycieczka zorganizowana statkiem.
 • Wypożyczenie SUP bądź kajaku.
 • Dopłynięcie o własnych siłach.

W skrócie opiszę wam wszystkie trzy opcje i wszystkie ich za i przeciw.

Wycieczka zorganizowana

Wycieczka dostępna dla każdego i praktycznie z każdego miejsca. Oczywiście rejsy odbywają się z plaży Benagil, ale nie tylko. Wypłynąć można także z pobliskiego Carvoeiro, popularnego Lagos, Albufeira, Portimão, Ferragudo czy Vilamoura. Ceny rejsów zaczynają się od 15-40€ za osobę. Wszystko zależy od tego, co wliczone jest w cenę i ile trwa rejs.

Plusy: zobaczycie nie tylko słynną jaskinię Benagil, ale też mnóstwo innych jaskiń i plaż w okolicy.

Minusy: niestety w 90 procentach rejsów, niemożliwe jest żeby zejść na brzeg w Benagil Cave czy na inne okoliczne plaże (czasem zdarzają się wyjątki i dostać można 10 min na dopłynięcie samemu).

SUP / Kajak

My zdecydowaliśmy się wypożyczyć kajak. Wypożyczalnie znajdują się na plaży w Benagil. Cena za godzinę (kajak 2 osobowy) – 30€. Około godziny potrzeba na przepłyniecie dystansu Praia de Benagil – Praia da Marinha. Warto mieć ze sobą jakiś pokrowiec wodoodporny na telefon, pieniądze itp. Nasz kajak niestety zaliczył kilka wywrotek podczas cumowania przy brzegu.

Plusy: można zatrzymać się gdzie się chce i na ile się chce. Możliwe jest zatrzymanie się w Benagil Cave.

Minusy: my nie odważyliśmy się na wpłynięcie do każdej jaskini, prąd przy brzegu jest zbyt mocny. Trzeba uważać też na motorówki, te robią duże fale. Jest to dość wyczerpujące, ja kolejne 2 dni miałam zakwasy od wiosłowania!

Dopłynięcie samemu

Z plaży Benagil do Benagil Cave jest zaledwie jakieś 100 metrów. Osoby umiejące dobrze pływać spokojnie pokonają ten dystans. Należy uważać na silne prądy.

Plusy: można popłynąć kiedy się chce. Oszczędność.

Minusy: Nie zobaczycie innych, równie interesujących jaskiń czy formacji skalnych.

Tip: wcześniej w internecie przeczytałam dużo na temat tłumów w Benagil Cave. Najlepszym sposobem jest udanie się tam z samego rana. Ja wzięłam sobie to zbyt do serca i byłyśmy tam już o 7:30 – nie musicie tego robić! Pierwsze wycieczki i stoiska z wypożyczalniami startują o 9:00 rano! My kajak otrzymaliśmy dopiero o 9:30. Szybko popłynęliśmy do jaskini i faktycznie, pierwsze 5 minut byliśmy tam sami. Później robiło się już ciasno.

Warto jednak wiedzieć, że z samego rana promienie słoneczne nie wpadają tak spektakularnie przez zawalone sklepienie.

Rejs do Praia da Marinha

Dalej płynąć na południe od Benagil Cave, będziecie mijać inne przecudne jaskinie, formacje skalne i dzikie plaże. Jeśli zdecydujecie się na kajak, do każdej z nich będziecie mogli podpłynąć czy zrobić sobie przerwę. My zdecydowaliśmy się na zobaczenie najpopularniejszych łuków skalnych przy Praia da Marinha, tam zawróciliśmy i popłynęliśmy z powrotem do Praia de Benagil. Całość (z długą przerwą w Benagil Cave) zajęła nam 1,5h.

Benagil Cave z innej perspektywy

Benagil Cave, tak jak wspominałam już wcześniej, jaskinię można podziwiać także z innej perspektywy. Od góry. Wystarczy z parkingu, (o którym pisałam wcześniej) kierować się w lewo, w stronę morza. Następnie należy kierować się na południe, w stronę Praia da Marinha. Po drodze oprócz słynnej Benagil Cave zobaczyć można przepiękne plaże, ogromne klify, formacje skalne wyłaniające się z morza. Dojść można aż do Praia da Marinha (tam znaleźć można słynne, instagramowe miejsce, gdzie łuki skalne z odpowiedniej perspektywy tworzą serce). Ja zapomniałam o tym kompletnie, dlatego wstawiam wam zdjęcie z internetu. Na spacer trzeba poświęcić około 1,5h.

Do jaskini nie da się wejść od góry – jest zdecydowanie za wysoko i jest to zbyt niebezpieczne.

Podsumowanie

 • Aby dostać się do Benagil Cave należy kierować się autem na Praia da Benagil.
 • Komunikacja publiczna jest dość skomplikowana, ale nie niemożliwa.
 • Do Banagail Cave dostać się można tylko od strony morskiej.
 • Wycieczka zorganizowana, kajak / SUP, bądź dopłynięcie o własnych siłach.
 • Podczas wycieczki zorganizowanej nie można wysiąść w jaskini.
 • Najeży pamiętać o wodoodpornych pokrowcach (zwłaszcza przy SUP i kajaku).
 • Nie zawsze możliwe jest wpłynięcie do jaskini, często prądy są zbyt silne.
 • Warto przepłynąć się dalej, aż do Praia da Marinha. Po drodze mija się wiele innych jaskiń, plaż o formacji skalnych.
 • Jaskinie, klify i zatoczki podziwiać można też od góry. W tym celu z parkingu nad plażą Benagil należy kierować się na południowy wschód.
 • Do jaskini nie można wskoczyć od góry, jest za wysoko.
 • Parking dla samochodów jest darmowy.
 • Pierwsze wypożyczanie otwierają o 9:00. Im wcześniejszy rejs, tym mniej ludzi.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na południu Portugalii przeczytasz we wpisie: ALGARVE | WSKAZÓWKI I INFORMACJE |CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM. A także inne wpisy z Portugalii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: PORTUGALIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *