G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

PORTO MONIZ | NATURALNE BASENY | MADERA

Jedno z najpiękniejszych przeżyć, za które kochamy podróże to możliwość doświadczania. Odkrywania świata, którego nie znamy. Niecodzienne przeżycia.. W skrócie- jednym z takich zdecydowanie jest kąpiel w naturalnych basenach wydrążonych z lawy, właśnie takie znajdziecie w Porto Moniz na Maderze.

Przede wszystkim Porto Moniz na Maderze słynie z przepięknych naturalnych basenów wydrążonych przez lawę. Miasteczko przyciąga masę turystów- to, czego tam szukają to przede wszystkim odrobina relaksu właśnie w tych basenach. O ile sama Madera nie ma do zaoferowania wielu pięknych plaż, tak popularne są tu właśnie takie kąpieliska. A najpiękniejsze są przecież te naturalne..

Jak dojechać do Porto Moniz?

Porto Moniz znajduje się w północno zachodniej części wyspy.

W zależności od miejsca, w którym się zatrzymaliście, odległości mogą się różnić. Od Funchal jest to około 50 kilometrów – jakieś 50 minut jazdy. Porto Moniz znajduje się przy drodze numer ER101. W Porto Moniz jest naprawdę wiele miejsc parkingowych. Te przy samych basenach są płatne, ale wystarczy przejechać trochę dalej (200-300 metrów) i już znajdzie się darmowe.

Do Porto Moniz da się dojechać również autobusem. Autobus linii Rodoeste o numerach 80 lub 139. Kursują one dość regularnie z Funchal. Sam przejazd zajmuje sporo czasu, ponad 2,5h.

Ja polecam jednak wybrać się własnym samochodem, powodem jest bliskość innych przepięknych miejsc, które możnaby było zobaczyć łącząc te wyprawy na jeden cały dzień. My połączyliśmy wizytę w Porto Moniz z Seixal, Achadas da Cruz i Ponta do Prago.

Naturalne baseny w Porto Moniz

Baseny w Porto Moniz na Maderze to jedna z najpopularniejszych atrakcji wyspy. Ja się wcale nie dziwię dlaczego. Kąpiel w takich basenach wydrążonych z lawy to nie lada przeżycie. Obowiązkowy punkt podczas wizyty na wyspie.

Baseny powstały na skutek wybuchy wulkanu, kiedy lawa zastygła, powstały naturalne baseny napełniane regularnie wodą z oceanu.

Baseny znajdują się w zachodniej części miasta. Zaplecze sanitarne jest bardzo dobrze przystosowane. Jest bezpiecznie. Wybudowane są schodki, linie, ogrodzenia. Dodatkowo w tym miejscu znajdują się toalety, prysznice, przebieralnie, można wypożyczyć leżaki i funkcjonuje nawet bar. Miejsce idealne dla każdego, nawet dla rodzin z mniejszymi dziećmi.

Przede wszystkim minusem jest to, że w sezonie potrafi być tam naprawdę tłoczno. My w grudniu za to byłyśmy tam kompletnie sami! Przez kilka godzin mieliśmy to miejsce tylko dla siebie!

Wstęp kosztuje 1,5€ (bez ograniczeń czasowych).

Drugie „nieoficjalne baseny”

Kiedy w sezonie na basenach bywa tłoczno, dużo osób zbiera się w innym miejscu. Zaraz obok tych „oficjalnych” basenów, znajdują się inne (w odległości może 200 metrów na wschód, obok Aquarium). Niekomercyjne. Równie piękne, niektórzy twierdzą nawet, że piękniejsze. Zdecydowanie i moim zdaniem mają swój urok.

Podsumowując, różnica jest taka, że są dzikie, po pierwsze, nie ma tu żadnego zaplecza, ratowników, schodków do wody, toalet, przebieralni. Po drugie , wchodzi się tu na własne ryzyko.

Tych nie polecam rodzinom z dziećmi, czy osobom, które nie umieją pływać (czyli ja), dlatego właśnie my skorzystaliśmy z pierwszej opcji, ale i te, postanowiliśmy zobaczyć.

Wstęp jest bezpłatny.

Podsumowując

  • Weź koniecznie bikini / strój kąpielowy!
  • Woda nie jest podgrzewana, ma temperaturę taką, jaka aktualnie jest w oceanie.
  • W Porto Moniz są 2 rodzaje naturalnych basenów.
  • Od zachodniej strony miasta komercyjne i od wschodniej dzikie.
  • Wstęp na cały dzień kosztuje 1,5€ (komercyjne z zapleczem).
  • Wstęp na dzikie baseny jest bezpłatny.
  • Dla rodzin z dziećmi i osób, które nie umieją pływać-dzikie baseny nie będą odpowiednie.
  • Dojechać można samochodem – w mieście jest dużo parkingów.
  • Dojechać można też komunikacją miejską, autobus numer 80 lub 139.
  • Jeśli będziesz w Porto Moniz, koniecznie zobacz też miejsca zlokalizowane w niedużej odległości takie jak: Seixal, Achadas da Cruz, Porto do Prago.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *