G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

ACHADAS DA CRUZ | ZOBACZ KONIEC ŚWIATA I NAJWYŻSZĄ KOLEJKĘ LINOWĄ W EUROPIE

Dziś zabiorę Cię na krótki spacer po jednym z najpiękniejszych miejsc na Maderze. Miejsce wyjątkowe, spokojne, inne. Można poczuć się jak w innej epoce, można poczuć się jak na końcu świata. Spokój, cisza, szum oceanu, klify wysokie na prawie 500 metrów i wąska ścieżka spacerowa wzdłuż nich.. Zapraszam na spacer po Achadas da Cruz!

Jak dojechać do Achadas da Cruz?

Achadas da Cruz to mała wioska, która znajduje się w północno zachodniej części wyspy. Z Funchal jest to około 60 kilometrów. Najłatwiej dostać się tam autem.

Warto po drodze zobaczyć jeszcze naturalne baseny w Porto Moniz i zatrzymać się choć na chwilę w Seixal- te miejscowości znajdują się w niedalekiej odległości. Piękne miejsce na zachód słońca to Porto do Prago- najbardziej na zachód wysunięta część wyspy.

Możliwy jest też dojazd autobusem z Porto Moniz. Do Porto Moniz kursuje także autobus z Funchal. Autobusy polecam sprawdzać tutaj: Rome2Rio.com.

Sama wioska nie jest zbyt urokliwa. Polecam od razu kierować się z nawigacją do Miradouro do Teleférico das Achadas da Cruz. Jest to przepiękny punkt widokowy na ocean i „to co w dole” czyli główny gwóźdź programu- około 500 metrów poniżej znajduje się piękna ścieżka spacerowa wzdłuż oceanu.

Na miejscu znajduje się bezpłatny parking.

Na dół nie dostaniemy się autem czy autobusem. Jedyny sposób to zjechanie najbardziej stromą kolejką linową w Europie.

Kolejka – Teleférico das Achadas da Cruz

Teleférico das Achadas da Cruz to najbardziej stroma kolejka w Europie. Wysoka na 451 metrów, o nachyleniu 98 procent!

Kiedy dojechaliśmy na parking, pierwsze co zrobiliśmy to rzut oka „w dół” i pierwsze pytanie.. „Serio mamy tam zjechać?!”. Pytanie było oczywiście retoryczne. Szybko kupiliśmy u starszego pana bilety i wsiedliśmy do kolejki. Zjazd nie był taki straszny jakby mógł się wydawać. Choć podobno kiedy zawieje, to każdy podmuch jest odczuwalny!

Bilet w obie strony kosztuje 3€ za osobę. Bilety kupuje się w budce obok punktu widokowego. Od razu dostaniesz informację o tym, że ostatnia kolejka na górę odjeżdża o 18:00. Dostaniesz też instrukcję dotyczącą powrotu. Kolejka jest automatyczna. Żeby wrócić wystarczy nacisnąć guzik a kolejka po Ciebie przyjedzie.

Kolejka kursuje od 8:00-12:00 i 13:00-18:00 później się już z tamtąd nie da wydostać.

Kiedy wiatr jest silny, pogoda brzydka- kolejka niestety nie kursuje.

Achadas Da Cruz

Po zjechaniu kolejką na dół, poczujesz się jak „na końcu świata”. Z prawej strony cudowny ocean rozbijający się o brzeg, plaża z ogromnymi czarnymi kamieniami. Z lewej natomiast ogromne, prawie pięciuset metrowe, zielone klify i kilka wodospadów spadających prosto z nich. Pomiędzy wiedzie ścieżka, którą można wybrać się na ten krótki spacer.

W tym miejscu miejscowi mają swoje pola uprawne i działki. Także niech nie zdziwi was widok rolników, tak naprawdę to dla nich zbudowana została ta kolejka.

Miejsce to zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Jest takie ciche i spokojne. Mały raj na ziemi, to miejsce dosłownie na końcu świata.

Spacer do samego końca zajmie około 30 minut, później powrót tyle samo czasu. Na końcu trasy będzie trzeba zboczyć z wybrukowanej ścieżki i przejść po takiej wydeptanej. Kiedy już nie będzie żadnej innej ścieżki i możliwości pójścia dalej – zobaczysz przepiękne wodospady, wpadające prosto do oceanu.

Achadas da Cruz to przepiękne miejsce na podziwianie zachodu słońca- to możliwe jest jednak tylko w miesiącach zimowych, kiedy to zachód jest przed godziną 18:00, lub kiedy zdecydujesz się na spędzenie nocy w tym miejscu. O tym niżej.

Nocleg w Achadas da Cruz

Jak żałuję, że nie widziałam o tym przed wylotem na Maderę.. Napewno skusiłabym się na coś takiego! O tym dowiedzieliśmy się jednak dopiero będąc na miejscu od parki, którą poznaliśmy. Wiem jednak, że przy następnym razie na Maderze, będzie to punkt obowiązkowy.

Na dole, wśród wszystkich pól i działek jest też kilka mniejszych domków, przeznaczonych na noclegi dla turystów. Domki są o różnym standardzie. Od tych podstawowych, do tych trochę bardziej luksusowych (no bez przesady z tym luksusem, bo to pojęcie względne).

Domki można wynająć na przykład przez platformę AIRBNB – i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Tip: Nie polecam jednak nocować tam ostatniej nocy. Tak jak wyżej wspominałam, zdarza się, że przy silniejszych wiatrach czy brzydkiej pogodzie można utknąć na dole, przez co może być niemożliwe dotarcie na lotnisko. Polecam wcześniej sprawdzać pogodę i dla pewności wybrać się tam już na początku pobytu.

Podsumowanie

  • Kolejka Teleférico das Achadas da Cruz kursuje codziennie od 8:00-18:00
  • Kolejka nie kursuje w wietrzne dni.
  • Bilet na kolejkę kosztuje 3€ w dwie strony.
  • Jest to najwyższa kolejka linowa w Europie. Wysokość to 451 metrów, a nachylenie to aż 98%!
  • Na dole można nocować w małych chatkach nad brzegiem oceanu.
  • Zachód słońca podziwiać tu można zimą, lub nocując w tym miejscu.
  • Niedaleko znajdują się też cudowne wulkaniczne baseny Porto Moniz, polecam przy okazji zobaczyć.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *