G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

TRASY TREKKINGOWE – CINQUE TERRE

Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi! Park narodowy 5Terre jest wręcz stworzony do tego żeby po nim chodzić! Przyroda, widoki.. Trasy trekkingowe to cudowne urozmaicenie wakacji na Wybrzeżu Liguryjskim. Jeśli będziesz w tym regionie.. Koniecznie przejdź chociaż jedną.

W tym wpisie chciałabym Ci opowiedzieć trochę na temat tras trekkingowych w Cinque Terre. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje, które zdecydowanie pomogą Ci zaplanować aktywny wypoczynek na wybrzeżu.

Jeszcze zanim zacznę opowiadać Ci o trasach, zachęcam do zapoznania się z wpisem, z którego dowiesz się gdzie najlepiej się zatrzymać, jak się poruszać, znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje praktyczne dotyczące planowania wakacji w 5Terre- Cinque Terre.

Poza tym opisałam jeszcze każde miasteczko z osobna, tak abyś mogła/ mógł jak najdokładniej poznać ten rejon. Zobacz koniecznie co robić w Monterosso al Mare, Vernazzie, Corniglii, Manaroli i Riomaggiore.

Trasy trekkingowe w Cinque Terre

Tak jak już wspominałam, Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi. Wzdłuż całego Parku Narodowego znajduje się wiele tras. Są one przepiękne widokowo. Zachwycają widoki na morze, na góry, a także pola winorośli, które porastają wzgórza 5Terre. Jeśli będziesz w rejonie, koniecznie przejdź chociaż jedną/ dwie trasy a nie odhaczaj tylko na szybko miasteczek. Uważam, że trasy trekkingowe są jednym z symboli i tym co najpiękniejsze w Cinque Terre.

Czy trasy trekkingowe w Cinque są płatne?

Niektóre tak. Można powiedzieć, że na głównej trasie, czyli na Lazurowej Ścieżce obowiązują opłaty. Reszta tras jest bezpłatnych, tych bezpłatnych jest mnóstwo.

Lazurowa Ścieżka Cinque Terre

Lazurowa ścieżka, to trasa, która łączy ze sobą poszczególnymi odcinkami, wszystkie miasteczka Cinque Terre. Od Monterosso al Mare – Vernazzy – Corniglii – Manaroli do Riomaggiore. Z tym, że ostatnie dwa odcinki trasy, czyli Corniglia – Manarola – Riomaggiore są niestety zablokowane. Przez osunięcie się terenu w 2012, trasy zostały zamknięte na długi okres czasu, prawdopodobne ponowne otwarcie – 2024/25, ale zobaczymy jak będzie, bo otwarcia zostawały już przesuwane.

Monterosso al Mare – Vernazza – otwarte
Vernazza – Corniglia – otwarte
Corniglia – Manarola – zamknięte
Manarola – Riomaggiore – zamknięte

Wstęp na jeden dzień kosztuje 7.5€, od Ciebie zależy czy trasy przejdziesz w jeden dzień, czy może rozłożysz sobie je na kilka dni (wtedy musisz kupić osobne bilety na każdy dzień). Alternatywa to Cinque Terre Card, czyli karta uprawniająca do nieograniczonych przejazdów pociągiem, autobusami i bezpłatnego wstępu na trasy. Kartę opisałam TUTAJ.

Przejście pieszo Cinque Terre

To, że niektóre odcinki Lazurowej Ścieżki są zamknięte, nie znaczy, że nie można przejść całego wybrzeża. Ja wyznaczyłam sobie właśnie takie zadanie.

Zastanawiasz się czy starczy Ci siły na raz, czy może lepiej podzielić sobie trekkingi na kilka dni? Myślę, że na raz to trochę za dużo, trasa miałaby prawie 20 kilometrów, góry, słońce i upał raczej nie sprzyjają takim wędrówkom. Myślę, że dziennie można zrobić maksymalnie dwie trasy.

My byłyśmy w Cinque Terre 5 dni, więc codziennie robiłyśmy jeden trek z rana jak jeszcze nie było tak upalnie. Takie rozwiązanie też bardzo polecam.

Trekking Monterosso – Vernazza

Start: trasa zaczyna się przy ostatnim odcinku plaży w okolicy starego miasta. Nie jest trudna, trochę idzie się w górę, ale później widoki to wynagradzają.
Dystans: 3,5 km
Czas przejścia: 1,5h.
Trudność: łatwa
Przewyższenie: 175m
Płatna: tak

Często idzie się wzdłuż morza, z przepięknymi widokami. Trasę polecam tym bardziej, że pod koniec jest przepiękny punkt widokowy na Vernazzę.

Trekking Vernazza – Corniglia

Start: trasa zaczyna się praktycznie w samym centrum miasta, należy kierować się w stronę zamku, a później odbić w lewo, w stronę drugiej wieżyczki.
Dystans: 3,2km
Czas przejścia: 1,5h
Trudność: łatwa
Przewyższenie: 220m
Płatna: tak

Trasa jestt jedną z piękniejszych (u mnie ma 2 miejsce). Już po rozpoczęciu trekkingu, jeszcze w Vernazzie, będziesz mieć przepiękny widok na miasteczko. Później jest równie pięknie.

W połowie trasy jest malutki bar, który polecam z całego serca, można się zatrzymać na krótką przerwę i szklankę świeżego soku pomarańczowego z widokiem na Corniglie. Swoją drogą widoki tutaj powalają.

rbt

Trekking Corniglia – Manarola

Start: trasa zaczyna się praktycznie w samym centrum miasteczka, należy wejść po schodach na górę, ewentualnie podjechać busem i później zamiast do centrum, to od razu odbić w prawo.
Dystans: 5,5km
Czas przejścia: 2,5h
Trudność: łatwa (na początku dość męcząca).
Przewyższenie: 396m
Płatna: bezpłatna

W związku z tym, że słynna Lazurowa Ścieżka w Corniglii póki co się urywa, szukałyśmy alternatywy. Zdecydowałyśmy się na trasę Corniglia – Manarola przez Volastre. Tę polecam z całego serca, była to najpiękniejsza trasa w całym 5Terre, a przypominam, że przeszłam całe wybrzeże.

Pierwszy odcinek jest dość męczący, bo trzeba wspiąć się dość wysoko. Szybko jednak widoki zaczynają wynagradzać cały ten trud. Z góry widać prawie całe wybrzeże. Później idzie się wśród tarasów winorośli, z widokiem na morze.

Volastra to malutkie miasteczko, bardzo autentyczne i spokojne. Warto poświęcić 20 minut i przejść się po nim. Jeśli nie dasz rady iść dalej, stąd możesz dojechać do Manaroli busem.

Pod koniec trasy jest też super miejsce, które mogę polecić, mała winiarni wśród pól winorośli, idealna sceneria do napicia się lampki lokalnego winka przed dalszą drogą.

Trekking Manarola – Riomaggiore

Start: trasa zaczyna się w górnej części miasteczka, zaraz przy kościółku.
Dystans: 1,4km
Czas przejścia: 1h
Trudność: łatwa (ale podła, najpierw ostro w górę, później od razu ostro w dół).
Przewyższenie: 249m
Płatna: bezpłatna

Trasa ta, moim zdaniem była tą najbardziej nieprzyjemną. Ogólnie niby jest to tylko godzinka, ale połowę drogi szło się ostro w górę a drugą połowę ostro w dół. Nie było niczego pomiędzy. Bardzo męczące.

Co ciekawe jednak, jeszcze do 1920 roku była to jedyna droga, która łączyła Manarolę z Riomaggiore, nie było innych możliwości.

Podsumowanie

 • Nie bierz ze mnie przykładu i weź wygodne buty sportowe, albo jeszcze lepiej trekkingowe.
 • Mi się niestety nie zmieściły do bagażu, ale jak coś to w birkenach i vansach przeszłam i żyję.
 • Ubierz się wygodnie.
 • Na trekking najlepiej wybrać się z samego rana, albo wieczorem, zanim będzie gorąco.
 • Weź zapas wody, na szlakach nie ma jak jej uzupełnić.
 • Wszystkie trasy da się pokonać w jeden dzień, choć będzie to mega męczące.
 • My szłyśmy 1 dzień – 1 trasa.
 • Trasy trekkingowe – Błękitna Ścieżka są płatne (Monterosso – Vernazza – Corniglia). 7.5€ za dzień.
 • Z Cinque Terre Card wstęp jest bezpłatny.
 • Ścieżka Miłości Riomaggiore – Manarola jest zamknięta do 2025.
 • Ścieżka Manarola – Corniglia także zamknięta do 2025.
 • Alternatywa to ścieżki położone wyżej, te są bezpłatne.
 • Ścieżka Corniglia – Manarola przez Volastre jest moim numerem jeden. Jeśli masz przejść jedną trasę, to koniecznie tę.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *