G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Szwajcaria

BLAUSEE – NAJPIEKNIEJSZE JEZIORO W SZWAJCARII

Jedno z najpiekniejszych górskich jezior na całym świecie! A przynajmniej w Szwajcarii. Blausee zachwyca swoim odcieniem błękitu, przeźroczystą i czystą wodą, widoczność jest prawie na 12 metrów! Rejs łódką z przeszklonym dnem, zdecydowanie jest jednym z przeżyć, które zapamięta się na zawsze. Legenda, która krąży w okół jeziora, dodaje mu jeszcze większej magii. Zapraszam na krótką wycieczkę po Blausee!

Blausee znaczy nic innego jak Niebieskie jezioro. Tutaj nie ma się co dziwić, kolor faktycznie robi ogromne wrażenie, tak błękitnego jeziora nie widziałam jeszcze nigdy. Woda jest bardzo czysta i przejrzysta, jezioro ma głębokość 12 metrów i wszędzie widać dno, to jest niesamowite. W jeziorze pływają też pstrągi, te rybki dodają jeszcze więcej uroku.

Gdzie znajduje się Blausee?

Blausee to malutkie (naprawdę malutkie) jeziorko znajdujące się w Szwajcarii, w regionie Alp Berneńskich, zaraz w okolicy miasteczka Kandersteg. My dojechaliśmy tu z Lauterbrunnen, w którym się zatrzymaliśmy (około 50 kilometrów). Po intensywnej trasie Augstmatthorn poprzedniego dnia, potrzebowaliśmy czegoś spokojniejszego.

Jezioro Blausee znajduje się w „Naturalnym parku przyrody jeziora Blausee”. Mimo, że jezioro nie jest duże, okolica ma naprawdę wiele do zaoferowania, 20 hektarów atrakcji takich jak: ścieżki spacerowe w lesie, miejsca na ognisko, grilla, piknik, plac zabaw dla dzieci, wycieczki łodzią z przeszklonym dnem (tylko latem), można tu nurkować (zimą), kawiarnie, a nawet hotel i ekologiczną hodowlę pstrągów.

Jezioro Blausee

Dość często widywałam na instagramie zdjęcia ze słynnego jeziora Blausee i marzyłam żeby się tam wybrać. Zdjęcia wywarły na mnie ogromne wrażenie, ale na żywo, kiedy okazało się, że faktycznie wszystko wygląda jak na zdjęciach, byłam w jeszcze większym szoku.

Po dotarciu na parking, który znajduje się przed parkiem, kupiliśmy bilet parkingowy, a następnie bilety wstępu do parku. Bilet wstępu do parku kosztuje w tym momencie 10 CHF. Zdecydowanie pieniądze warte wydania.

Przez bramkę wchodzi się już od razu na teren parku. Do jeziora prowadzi kilka leśnych dróg, jedna główna, która nada się dla wszelkiego rodzaju wózków. Jeśli jednak wózka nie masz, polecam wybrać jakąś inną drogę, te wąskie są o wiele bardziej urocze i piękniejsze. Przez lasek idzie się maksymalnie 10 minut, po czym dociera się do jeziora. Blausee, mimo, że wiedziałam, że jest niewielkich rozmiarów, tak naprawdę okazało się jeszcze mniejsze.

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to błękit wody! Takiego jeziora jeszcze nigdy nie widziałam. Błękit i przejrzystość wody, do tego mnóstwo ogromnych rybek!

Rundka w okół jeziora to maksymalnie 30 minut, ale można ją przedłużyć i obejść jeszcze teren parku, zobaczyć ekologiczną hodowlę pstrągów, wodospad, zobaczyć jezioro od góry. Taka rundka zajmie maksymalnie 1,5 h.

Najfajniejszą atrakcją, z której warto skorzystać, jest rundka łódką z przeszklonym dnie po jeziorze. Kursy odbywają się co jakieś 30 minut, taka wycieczka trwa około 10 minut maksymalnie, ale co najważniejsze- jest bezpłatna.

Tak jak już wspominałam wyżej, na terenie parku znajduje się wiele miejsc, gdzie można zrobić sobie grilla, ognisko, czy piknik. Jest też kawiarnia i restauracja, gdzie spróbować można tych pstrągów, z których słynie jezioro.

Polecam przeznaczyć na tę wycieczkę co najmniej pół dnia. Mimo, że jezioro jest malutkie, jest tam co robić.

Legenda

W okół jeziora krąży też, z jednej strony romantyczna, z drugiej strony bardzo smutna legenda.

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żyła pewna uboga dziewczyna. Zakochana była ona w pasterzu, para co noc wymykała się z domów, przychodzili nad Blausee i spędzali romantyczne chwile pływając łódką po jeziorze.

Wszystko było pięknie, dopóki młody pasterz nie spadł z klifu, podczas tego wypadku, stracił życie.

Od tej chwili dziewczyna przychodziła co noc sama nad jezioro, wypływała na środek i płakała. Pewnego razu, z żalu pękło jej serce a jej ciało na drugi dzień zostało znalezione na dnie Blausee. Podobno, to po jej śmierci jezioro zmieniło kolor na intensywnie niebieski (kolor jej oczu), a jest tak przejrzyste i czyste dzięki jej szczerym łzom.

„Ciemnoniebieskie były oczy pięknej dziewczyny, której z żalu pękło serce. Od tej pory ciemnoniebieskie jest jezioro Blausee, które przypomina o wielkiej miłości dziewczyny”.

Rzeźba dziewczyny

Rzeźba autorstwa Raphael’a Fuchs’a, przedstawiająca wynurzające się z wody ciało kobiety, przypomina nam o tej pięknej i jakże smutnej opowieści. Statua kobiety podkreśla jeszcze bardziej kolor i przejrzystość wody.

A jeśli nie wierzysz w legendy..

Jezioro Blausee powstało 15 tysięcy lat temu na skutek zerwania się masywu skalnego. Wody Blausee pochodzą tylko i wyłącznie z podziemnych źródeł. Co ciekawe, woda przez cały rok ma temperaturę 8 stopni, a jezioro głębokie jest na około 12 metrów.

Podsumowując

  • Wstęp kosztuje 10 CHF za osobę.
  • Warto poświęcić minimum pół dnia na jezioro.
  • Rejs łódką z przeszklonym dnem jest bezpłatny.
  • Rejsy odbywają się tylko w lato.
  • W zimie w jeziorze można nurkować (mając odpowiednie kwalifikacje).
  • Obok znajduje się ekologiczna hodowla pstrągów.
  • W tym miejscu jest też hotel, Spa, restauracja.
  • 10 minut jazdy od Blausee znajduje się kolejne piękne jezioro – Oechinsee, sprawdźcie koniecznie!

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *