G-32TQXPEBSS
Azja,  Jordania,  Podróże

WADI RUM | WSKAZÓWKI I INFORMACJE

Wadi Rum to miejsce, którego nie może zabraknąć podczas zwiedzania Jordanii. Jest to spełnienie marzeń każdego, kto chodź raz marzył, żeby zobaczyć i poczuć magię pustyni obozowiska. Gorące słońce za dnia, czerwony piasek, wielbłądy, i rozstawione po pustyni, Beduini w swoich długich szatach. Chłodne noce i pięknie rozświetlone gwiazdami niebo. Wadi Rum to jedna z najpopularniejszych pustyń świata. Kręcone zostały tutaj między innymi ujęcia do filmu „Marsjanin”. Czerwone piaski pustyni, wysokie, czerwone słały, kaniony. Wszystko to sprawia, że klimat Wadi Rum przypomina właśnie Marsa.

Wadi Rum to jeden z głównych turystycznych celów osób, które odwiedzają Jordanię. Pewnie wcześniej czy później, będąc w Jordanii, będziecie chcieli odwiedzić tę magiczną przestrzeń i wcale się nie dziwię. Klimat w tym miejscu jest niesamowity, jakby technologia nie istniała, a wszystkie problemy świata doczesnego przestaly was dotyczyć, zupełnie inny świat, zupełnie inne cele i priorytety. W tym wpisie spróbuję przybliżyć Wam trochę temat tej magicznej pustyni.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Jordanii przeczytasz we wpisie: JORDANIA | CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM. Gotowy plan zwiedzania Jordanii znajdziesz we wpisie:JORDANIA W 7 DNI | TYGODNIOWY PLAN ZWIEDZANIA. A inne wpisy z Jordanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: JORDANIA.

O samej Petrze przeczytasz we wpisie: PETRA | WSKAZÓWKI I INFORMACJE.

Jak się dostać do Wadi Rum?

Najłatwiejsza opcja to auto – większość turystów przyjeżdżających do Jordanii wypożycza samochód. To najłatwiejsza i najszybsza opcja. Zarówno z Akaby jak i z Ammanu do Wadi Rum dostać się można relatywnie szybko. Drogi są bardzo dobre, przy tym bardzo malownicze. Ceny za wypożyczenie auta w Jordanii zaczynają się nawet od 20-30 JOD za dzień. Obok Visitor Center znajduje się bezpłatny parking, gdzie można zostawić swoje auto.

Poza tym, dla osób, które nie planują wynajęcia auta:

Z Akaby:
  • Taxi– w Akabie co kierowcy taxi nas zaczepiali i oferowali przejazdy do Wadi Rum. Koszt to 25 JOD w jedną stronę.
  • Busy turystyczne firmy JETT– autobus odjeżdża codziennie o 8:00 rano spod biura firmy JETT a na miejscu jest około godziny 11:00. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 JOD a w dwie strony 18 JOD. Bilety należy rezerwować najlepiej dzień wcześniej. Autobus powrotny do Aqaby wyjeżdża o godzinie 17:00, a na miejsce dojeżdża o 18:30.
  • Komunikacja publiczna– najtańszy sposób żeby dotrzeć do Wadi Rum to autobusy publiczne. Odjeżdżają one ze stacji głównej w Akabie. Nie ma sztywnego rozkładu jazdy, trzeba przyjść dzień wcześniej i zapytać się o godzinę, autobusy odjeżdżają dopiero jak się zapełnią. Cena zależy od ilości osób, ale będzie to mniej więcej około 4 JOD.
Z Wadi Musa (Petra) :
  • Taxi– koszt to około 25-30 JOD.
  • Prywatny transport/ Mini Bus – My do Wadi Rum wybieraliśmy się właśnie z Wadi Musa. Mieliśmy w planie jechać komunikacją publiczną, jednak na przystanku nie było żadnego rozkładu, a nikt nie potrafił nam dać jednoznacznej informacji, o której będzie jakiś autobus. Właściciel hostelu, w którym się zatrzymaliśmy, zaproponował nam transfer, który oferuje jego kolega, przyjechali po nas pod same drzwi i odstawili do Wadi Rum. Cena za osobę wynosiła 9 JOD. Usługi transportu do Wadi Rum oferuje praktycznie każdy hotel w Wadi Musa.
  • Turystyczny autobus JETT – Autobus wyjeżdża z Petry (Wadi Musa) o godzinie 10:00, a do Wadi Rum dojeżdża o 13:00. Bilet z Petry do Wadi Rum kosztuje 15 JOD. Autobus z Wadi Rum do Petry również odjeżdża o 10:00, a na miejsce dojeżdża o 13:00. Bilety można kupić przez internet na stronie przewoźnia.
Z Ammanu:
  • Komunikacja publiczna– Z Ammanu – brak bezpośredniego autobusu. Trzeba się przesiąść w Ma’an albo w Wadi Musa.

Kiedy wybrać się do Wadi Rum?

Najlepszym okresem, żeby wybrać się do Wadi Rum, są marzec-maj i wrzesień-listopad. Wtedy pogoda jest najlepsza, dni są słoneczne i bardzo ciepłe a noce przyjemne, pustynia wygląda bardzo pięknie wiosną, kiedy wszystko zaczyna kwitnąć.

W okresie czerwiec-wrzesień dni są upalne, temperatury sięgają nawet 40 stopnii Celsjusza i są dość uciążliwe. Te miesiące będą dobre tylko dla ludzi, którzy dobrze znoszą upały.

Grudzień-marzec na pustyni jest dość chłodno, nocami temperatura spada nawet do 0 stopni, namioty nie są ogrzewane, trzeba poradzić sobie z grubymi kocami. Za dnia temperatura wynosi około 18-20 stopnii Celsjusza, także jest przyjemnie. W zimie na pustyni zdarzają się też deszcze czy nawet opady śniegu.

My Wadi Rum odwiedziliśmy w lutym, temperatura za dnia była bardzo przyjemna, można powiedzieć- piękna, słoneczna wiosna. Po zachodzie słońca temperatura spadała nawet do 0 stopni. W nocy, w namiocie, który nie był ogrzewany, było bardzo zimno. Najgorsze było jednak, kiedy potrzeba wzywała, a do toalety szło się przez cały obóz na zewnątrz. Problemem też był prysznic, gdzie woda była bardzo zimna, ponieważ baniaki z wodą nagrzewane są przez energię słoneczną. Dla mnie to wszystko to nie był żaden problem, ale jeżeli ktoś nie jest przyzwyczajony do spartańskich warunków to wybierzcie inne miesiące.

Ile czasu przeznaczyć na Wadi Rum?

Większość turystów w Wadi Rum zostaje na 1/2 noclegi. Przyjeżdża, korzysta z wycieczki, nocuje i wraca.

My też tak zrobiliśmy, pierwszego dnia, po przyjeździe, zakwaterowaniu, poszliśmy poszwędać się w okolicy naszego obozu. Obejrzeliśmy przepiękny zachód słońca na pustyni, zjedliśmy tradycyjnie przygotowaną, beduińską kolację, popatrzeliśmy w rozświetlone przez gwiazdy niebo (te jest wyjątkowo piękne na pustyni, gdzie nie ma innego światła) i poszliśmy spać.

Następnego dnia skorzystaliśmy z wycieczki półdniowej (około 10:00-14:00), wróciliśmy do obozu – większość turystów tutaj kończy swój program i wraca, my postanowiliśmy zostać jeszcze jedną noc, powtórzyliśmy schemat dnia poprzedniego i znów mieliśmy szansę rozkoszować się cudownym zachodem słońca w tak magicznym miejscu.

Po kolejnym noclegu i śniadaniu, opuściliśmy nasz obóz i zostaliśmy zawiezieni do Visitor Center.

Uważam, że te 2 noclegi to był dobry wybór.

Do Wadi Rum można przyjechać także na wycieczkę jednodniową, bez noclegu. Wtedy najlepiej umówić ją wcześniej przez internet.

Nocleg na pustynii

Nocleg na pustyni, to jedna z tych magicznych chwil, które wspominać będziecie do końca życia. Koniecznie musicie tego doświadczyć i poczuć te beduińskie klimaty. Gotowanie tradycyjnej beduińskiej kolacji w piasku, piękne zachody słońca nad czerwoną pustynią, wielbłądy, które można spotkać co krok, pasterze pilnujący swoich owiec i najpiękniejsze niebo jakie kiedykolwiek widzieliśmy. To trzeba poczuć!

Po całej Wadi Rum porozstawiane są obozowiska Beduiniów, którzy świadczą usługi noclegowe w namiotach.

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Wersję podstawową- noclegu na pustyni- można zarezerwować już od 3 euro za dobę, że śniadaniem! Jest to mega tanio, pamiętajcie jednak, że Beduini będą oczekiwali od was wykupienia jakiejś wycieczki po pustyni.

Wersja delux- najdroższa oferta to nawet około 400 Euro za dobę w przeszklonej kapsule na pustyni. Oczywiście usługi świadczone są już tu ma innym poziomie.

Trzeba pamiętać, że woda ogrzewana jest jak już wspomniałam wyżej, przez energię słoneczną, dlatego w miesiącach zimowych nie można liczyć na ciepłą wodę. Łazienki w większości obozowisk są wspólne. Na miejscu jest możliwość wykupienia kolacji czy suchego prowiantu przy wycieczce.

Nasza historia

My się zatrzymaliśmy w obozie o nazwie: Desert Sunset & Tour.

Piszę to dlatego aby Was ostrzec przed rezerwacją tego obiektu. Absolutnie NIE POLECAM!

Zacznijmy od początku:

  • Z Visitor Center zostaliśmy odebrani przez jednego z braci, który prowadzi obóz- pierwsze gdzie nas zabrał to jakieś mieszkanie w około Visitor Center, tam poprosił nas o skasowanie rezerwacji z Booking, w przeciwnym razie chciał doliczyć nam koszty prowizji dla Booking.
  • Po tym, przedstawił nam opcje wycieczek, nie było możliwości „zastanowienia się”, decyzję trzeba było podjąć tam (na Booking widnieje jedna opinia, która opisuje taką samą sytuację, jednak pan, który opisuje to, nie chciał skorzystać z wycieczek, więc kazali mu iść na piechotę do obozu, który nie wiadomo gdzie się znajduje).
  • Łazienka- ja rozumiem, że jesteśmy na pustyni, nie ma ciepłej wody itp. Jednak łazienki były okropnie brudne.
  • Bracia, którzy prowadzą obóz byli mega nieprzyjemni. Pod koniec, kiedy jeden z nich zapytał nas jak podobał się nam pobyt a mój chłopak powiedział, że było trochę zimno- w odpowiedzi dostał odburknięcie, że kim on jest, że mógł wziąć sobie koc, że oni są bogaci, mają wielbłądy itp, i opryskliwie zapytali „a Ty co masz?!”.
  • Kolejny z braci, który słowem nie mówił po angielsku, drugiego dnia wieczorem wziął mojego chłopaka na bok, wskazał na mnie, później na wielbłądy, później znów na mnie, sugerując wymianę. Nie wiem na ile mogliśmy się źle zrozumieć, bo dość jasno sugerował o co mu chodzi.
  • Wiele razy czytałam też opinie i oglądałam relacje jak w obozach są swego rodzaju „imprezy” ogniska, tradycyjne pokazy, śpiewy. Tu nic takiego nie było.

Mimo wszystko obiekt na Booking ma oceny ponad 9/10. Pewnie dlatego, że zmuszają do kasowania komentarzy.

Pomijając wszelkie niedogodności, pustynia jest tak piękna, że wspominam pobyt na niej bardzo miło.

Zwiedzania Wadi Rum

Najpopularniejszą formą zwiedzania pustyni Wadi Rum jest przemierzanie jej w samochodach 4×4, z tyłu na naczepie, która jest przerobiona specjalnie pod cele turystyczne. Zamontowane są na niej siedzenia dla kilku osób. W ten sposób dane nam będzie zobaczenie wielu atrakcji w krótkim czasie.

Istnieją wycieczki całodniowe i półdniowe.

Wycieczka całodniowa zaczyna się o godzinie 9:00 i trwa do zachodu słońca. Cena około 55 JOD / osoba.

Wycieczka półdniowa (4h)- 9:00-13:00 i 14:00-18:00. Cena około 35 JOD / osoba.

Godziny i ceny mogą się trochę różnić w zależności od campu. Są to ceny samej wycieczki, bez wliczenia kosztów noclegu czy lunchu.

W naszym Capmie lunch w formie prowiantu kosztował 7 JOD za osobę.

My skorzystaliśmy z wycieczki półdniowej, organizowanej rano.

To co udało nam się zobaczyć podczas 4 godzinnej wycieczki jeepami po pustymi to między innymi:

ABU KHASHABA CANYON – SPACER KANIONEM

Wadi Rum obfituje w pięknie kaniony, Abu Khashaba to jeden z piękniejszych. Dość długi i jak na miarę pustynnych krajobrazów różnorodny. Kierowca naszcego jeepa wysadził nas po jednej stronie kanionu i odebrał po drugiej. Całość przeszliśmy w około 30 minut. Wejście zaczyna się od dość szerokich formacji skalnych a później zawęża się. Trasa jest dość prosta i niezbyt wymagająca, na całej trasie było zaledwie tylko kilka punktów, w których trzeba było zachować ostrożność żeby nie zrobić sobie krzywdy. Poza tym trasa była bardzo przyjemna.

SMALL ROCK ARCH – MAŁY ŁUK SKALNY

Był to pierwszy łuk skalny, który było dane nam zobaczyć na Wadi Rum. Na całej pustyni jest ich kilka. Ten jest jednym z mniejszych, ale bardzo uroczy. Na szczyt można dostać się w bardzo łatwy sposób. To miejsce jest też bardzo popularne jeżeli chodzi o zdjęcia.

UMM FRUTH ROCK ARCH – WYSOKI ŁUK SKALNY

Jeden z piękniejszych łuków skalnych. Robi jeszcze większe wrażenie niż poprzedni, który udało nam się zobaczyć. Kilkunastometrowy łuk wyłania się pośrodku pustyni, wejście na niego zajmuje około 10 minut, w skałę wydrążone są schodki, które prowadzą na szczyt. Bywa jednak bardzo stromo i dość niebezpiecznie, trzeba bardzo uważać. Trasa na szczyt będzie odpowiednia tylko dla osób całkowicie sprawnych fizycznie. Cały trud wynagrodzi Wam widok z góry na pustynię Wadi Rum. Na górze nie trzeba obawiać się niczego, łuk jest bardzo szeroki, więc jeżeli ktoś ma lęk wysokości nie powinno to stanowić dla niego problemu.

KHAZALI CANYON – KANION KHAZALI

Jedna z największych atrakcji Wadi Rum, a w zasadzie znajdujące się w niej petroglify- czyli wyryte w ścianach napisy i rysunki z czasów Nabatejczyków. Prawdopodobnie mają one około 2000-2500 lat, ile w tym prawdy nie wie nikt. Cały Kanion ma zaledwie 100 metrów długości, jest dość wąski i znajdują się w nim pojedyncze wgłębienia wypełnione wodą. Czasem była tu bardzo tłoczno, ale zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce. Trzeba być bardzo uważnym żeby zobaczyć wszystkie rysunki.

RED SAND DUNE – CZERWONA WYDMA AL RAMAL

Jest to bardzo popularne miejsce, gdzie można zjechać na desce snowboardowej po wydmie (deskę można wypożyczyć na miejscu za drobną opłatą). Choć obserwując kilka śmiałków doszłam do wniosku, że jest to bardziej zsuwanie się aniżeli faktyczną jazda. Piasek dość hamuje deskę i ta nie ślizga się odpowiednio. Jeżeli ktoś nie ma ochoty zjeżdżać na desce, a sama wydma to nic nadzwyczajnego, to istnieje możliwość wspięcia się na szczyt i podziwiania widoków. Przyznam, że robią ogromne wrażenie.

Poza tymi głównymi atrakcjami zobaczyliśmy mnóstwo wielbłądów, nawet jednego malucha. Te wszystkie widoki, niekończąca się przestrzeń i potęga natury, połączone z wiatrem we włosach zagwarantowały nam niezapomniane wrażenia i wspomnienia, które zostaną z nami do końca życia. To jedna z tych chwil, która zapisała się w nasza historię.

Pustynie Wadi Rum można zwiedzać też na inne sposoby. Są organizowane wycieczki kilkudniowe czy jednodniowe na wielbłądach (czego ja absolutnie polecać nie będę). Są też kilkudniowe trekkingi, loty balonem- o tych czytałam w internecie przed wyjazdem, ale niestety na miejscu nasz Camp tego nie organizował.

Ciekawostki

  • Pustynia Wadi Rum została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2011 roku.
  • Najwyższym wzniesieniem jordańskiej pustyni jest Dżabal Umm ad Dami, liczący 1840 metrów nad poziomem morza.
  • Powierzchnia Wadi Rum to około 720 km2, czyli jest ogromna.
  • Mówi się, że pustynia Wadi Rum przypomina Marsa. Nakręcono tu wiele filmów np. „Marsjanin”, „Prometeusz” czy „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Ważne informacje

  • Bilet wstępu do Wadi Rum kosztuje 5 JOD– opłatę należy uiścić w Visitor Center. Jeżeli ktoś ma Jordan Pass, jest zwolniony z opłaty.
  • Parking przy Visitor Center jest bezpłatny.
  • Z Visitor Center do obozu zawsze zapewniony jest transfer, należy skontaktować się z campem.
  • W niektórych obozach dostępne jest WiFi.
  • Krem z filtrem to podstawa.
  • Noce, zwłaszcza w zimie bywają zimne, weźcie koniecznie coś ciepłego do spania.
  • Obozy zapewniają całodniowe wyżywienie, w okolicy nie można zjeść czegoś „na własną rękę”.
  • Jednodniowe wycieczki organizowane są z Akaby czy Wadi Musa, jednak nocleg na pustyni to coś niesamowitego.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Jordanii przeczytasz we wpisie: JORDANIA | CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM. Gotowy plan zwiedzania Jordanii znajdziesz we wpisie:JORDANIA W 7 DNI | TYGODNIOWY PLAN ZWIEDZANIA. A inne wpisy z Jordanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: JORDANIA.

O Petrze przeczytasz we wpisie: PETRA | WSKAZÓWKI I INFORMACJE.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *