G-32TQXPEBSS
Azja,  Jordania,  Podróże

JORDANIA | CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM

Jordania, do niedawna tajemniczy kraj położony gdzieś na Bliskim Wschodzie, owiany tajemnicą. Mistyczna Petra, zaliczana do jednego z siedmiu cudów świata, pustynia Wadi Rum, która służyła za plan zdjęciowy do wielu filmów, ze względu na klimat, który przypomina Marsa. Akaba z pięknymi rafami koralowymi Morza Czerwonego. Wszystko w klimacie orientu i kultury arabskiej, pachnące przyprawami i miętą. Ten miks daje gwarancję niezapomnianego wyjazdu. W ostatnim czasie Jordania zyskała na popularności, wszystko dzięki tanim liniom lotniczym, które rozbudowały siatkę połączeń do tego kraju, dając szanse poznać ten kawałek tajemniczego świata każdemu, kto tylko zapragnie.

Gotowy plan zwiedzania Jordanii znajdziesz we wpisie:JORDANIA W 7 DNI | TYGODNIOWY PLAN ZWIEDZANIA. A inne wpisy z Jordanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: JORDANIA.

Geografia

Jordania to państwo niedużych rozmiarów, położone na Bliskim Wschodzie w Azji południowo -zachodniej. Kraj posiada niewielki dostep do morza przez zatokę Akaba (26 km). Jordania sąsiaduje z Izraelem, Palestyną, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską.

Ponad 92% społeczeństwa to muzułmanie sunnici. Ok. 6% stanowią chrześcijanie, których liczba wzrosła, gdy wybuchł konflikt w Iraku, pozostałe 2% stanowią szyici i druzowie.

Język

Językiem używanym w Jordanii jest język arabski. Jednak w miejscach turystycznych, hotelach czy położonych przy głównym turystycznym szlaku sklepach dogadasz się po angielsku.

Kiedy lecieć do Jordanii?

Żeby odwiedzić ten kraj każda pora będzie dobra. Oczywiście trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym zależy nam najbardziej. Plażowaniu, zwiedzaniu czy na obydwóch rzeczach jednocześnie. Jordania leży w trzech różnych strefach klimatycznych:

 • Na północy panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski.
 • W środkowej czesci, podzwrotnikowy kontynentalny.
 • Na południu panuje klimat podzwrotnikowy suchy.

Oznacza to tyle, że w ciągu jednego dnia, w zależności od szerokości geograficznej, temperatura może się bardzo różnić.

Przykładowo: Ja będąc w lutym w Jordanii, w Akabie opalałam sie w bikini, nurkowałam w morzu, a 200 kilometrów dalej, w Petrze spadł śnieg i dzień po naszym wyjeździe drogi do Petry zostały zablokowane na kolejny tydzień.

Kiedy więc wybrać się do Jordanii?

Grudzieńluty : Są to najchłodniejszy miesiące. Na północy tempetarura spada średnio do 4-7 stopnii Celsjusza. W nocy zdarzają się temperatury minusowe. Zdarzają się, nawet często, opady śniegu. Na południu temperatura jest przyjemna, mniej wiecej okolo 17-22 stopni Celsjusza, można śmiało pływać w morzu czy się opalać.

W ZIMIE CZĘSTO NIE MOŻNA DOJECHAĆ DO PETRY BO DROGI SĄ ZABLOKOWANE PRZEZ OPADY ŚNIEGU.

Marzecmaj : Są to bardzo dobre miesiące na zwiedzanie Jordanii. Na północy jak i południu temperatury sa wysokie, ale nie są uciążliwe. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 25-30 stopni Celsjusza.

Czerwiec – wrzesień : Są to najgorętsze miesiące. Temperatury sięgają nawet do 50 stopni Celsjusza. Zwiedzanie może być uciążliwe. Osobom starszym i źle znoszącym upały, odradza się w tym czasie zwiedzania.

Październik – listopad : Tak samo jak w przypadku wiosny, są to bardzo dobre miesiace na zwiedzanie Jordanii. Na północy jak i południu temperatury są wysokie, ale nie są uciążliwe. Średnie temperatury utrzymują się na poziomie 25-30 stopni Celsjusza.

Czy potrzebna jest wiza?

Obywatele RP mają obowiązek posiadania wizy uprawniającej do przejazdu i pobytu. W Polsce nie ma przedstawicielstwa dyplomatyczno-konsularnego Jordanii. Najbliższa placówka jordańska akredytowana na Polskę znajduje się w Berlinie. Więcej informacji znajdziecie na stronie MSZ.

W celach turystycznych wiza wydawana jest na okres 30 dni. Bez problemu otrzymać można ją na lotnisku, oraz na przejściach granicznych (poza przejściem granicznym na moście Króla Husajna – Allenby Bridge, czyli przejsciu granicznym z Palestyna.

Do otrzymania wizy nie potrzeba żadnych dokumentów, zdjęć itp. Wzstarczy paszport, który musi być ważny jeszcze 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.

Wiza kosztuje 40 JOD, czyli około 220 zl.
Dzieci także mają obowiązek wizowy.

Na lotnisku w Ammanie czy Akabie można za wizę zapłacić kartą płatniczą.

Kolejną opcją, ktora istnieje, to wykupienie Jordan Pass, wiza do Jordanii wliczona jest w cene.

Jordan pass

Jordan Pass- Jest to swego rodzaju bilet / karta, która zawiera w sobie:

 • Wizę (warunek jest taki, że trzeba spędzić w kraju minimum 3 noce).
 • Wstęp do Petry na 1,2 lub 3 dni.
 • Darmowe wstępy do ponad 40 atrakcji na terenie Jordanii.

Jordan Pass można kupić online: TUTAJ, lub na lotnisku w specjalnym okienku (są 2, jedno wydaje wizy, drugie z napisem Jordan Pass, oferuje możliwość ich zakupu).

Są różne taryfy, w zależności od tego, ile czasu chcecie poświęcić na zwiedzanie Petry.

 • 1 dzień Jordan Wanderer: 1-dniowy bilet wstępu do Petry – 70 JOD.
 • 2 dni Jordan Explorer: 2-dniowy (2 kolejne dni) bilet wstępu do Petry – 75 JOD.
 • 3 dni Jordan Expert: 3-dniowy (3 kolejne dni) bilet wstępu do Petry – 80 JOD.

Dzieci do 12 roku życia wstęp do wszystkich atrakcji mają bezpłatny, dlatego nie opłaca się dla nich kupować Jordan Pass.

Tak wygląda Jordan Pass

UWAGA, ISTNIEJE SPOSÓB ŻEBY UNIKNĄĆ CAŁKOWICIE OPŁATY ZA WIZĘ.

Warunek jest jeden, w trakcie pobytu musicie dotrzeć do Akaby. Akaba znajduje sie w specjalnej strefie ekonomicznej, która próbuje zachęcić turystów do wypoczynku. Dzięki temu wiza, jeżeli przekraczacie granicę w Akabie, jest bezpłatna (dotyczy to lotniska w Akabie i przejscia granicznego z Izraelem w Akabie).

Większość samolotów jednak ląduje w stolicy Jordanii czyli Ammanie.

Jak zdobyć bezpłatną wizę?

Lądując w Ammanie (lub przekraczając inną lądową granicę) należy poinformować strażnika granicznego, że waszym miejscem docelowym jest właśnie Akaba i poprosić o zniesienie opłaty za wizę. Wtedy w ciągu 48 godzin musicie odwiedzić biuro Aqaba Special Economic Zone w Akabie i tam się zameldować. Opłata za wizę zostanie zniesiona pod warunkiem przebywania w Jordanii minimum 3 nocy.

Więcej na ten temat przeczytacie: TUTAJ.

Ja miałam takie szczęście, że moim lotniskiem docelowym była właśnie Akaba. Dzięki temu od razu na lotnisku dostaliśmy darmową wizę i nie musielismy nigdzie chodzić i załatwiać formalności, nie opłacało mi się też kupować Jordan Pass, ponieważ bilet do Petry i inne atrakcje, które planowałam zobaczyć wychodziły korzystniej cenowo bez Jordan Pass (przez brak koniecznosci płacenia za wizę).

Zdrowie i szczepienia

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Istnieje jednak ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą.

Zaleca sie nie spożywać wody z kranu, nie jeść surowych owocow czy warzyw. Usta zaleca sie płukać wodą butelkowaną.

Opieka medyczna w miastach, zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 15 do 30 JOD, a pobytu w szpitalu od 15 do 80 JOD dziennie. Opłaty za wszystkie usługi medyczne i zastosowane leki naliczane są oddzielnie. Osoby, które zamierzają przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, muszą na miejscu wykonać badania lekarskie.

Wwóz leków do Jordanii zależny jest od ich rodzaju. Zwykłe leki przeciwbólowe dostępne są w Jordanii bez recepty, przewóz leków specjalistycznych uzależniony jest natomiast od posiadania wystawionego w języku angielskim przez lekarza zaświadczenia o konieczności ich zażywania. Zakazany jest wwóz silnych leków psychotropowych (np. tramal) i środków narkotycznych.

Więcej przeczytacie: TUTAJ.

Bezpieczeństwo

Jordania jest państwem zagrożonym terroryzmem. Wszystko przez swoje położenie geograficzne w regionie pogrążonym w konflikty.

Zagrożenie przestępczością pospolitą nie jest bardzo wysokie. Niemniej nie należy odwiedzać obozów dla uchodźców palestyńskich, syryjskich lub irackich.

Wiecej oficjalnych komunikatow przeczytacie na oficjalnej stronie MSZ.

Od siebie dodam, że osobiście mam odczucie, że ludzie w Jordanii są niezwykle mili, gościnni i cieszą się na widok turysty. To co dzieje się w krajach sąsiadujących z Jordanią nie ma wpływu na bezpieczeństwo na miejscu, choć wiadomo, trzeba mieć to jednak gdzieś z tyłu głowy na uwadze.

Jordania jest jednym z najlepiej zorganizowanych, czystych i bezpiecznych państw w tamtejszym regionie.

Jak dostać się do Jordanii?

Odkąd tanie linie uruchomiły siatkę połączeń z Polski, bilet bezpośredni do Jordanii można kupić za naprawdę śmieszne pieniadze.

Przelot można kupić już od 300 zł w dwie strony przez stronę Ryanair.com (bez bagażu podręcznego, w standardowej taryfie). Często zdarzają się też promocje, gdzie bilety można kupić nawet za mniej niz 100 zł w jedną stronę.

Z Polski do Jordanii- Amman, bezpośrednie loty znajdziecie z Krakowa i Warszawy (Modlin) .

Można też lecieć polskim Lotem, lub innymi standardowymi liniami lotniczymi, lecz na dzień dzisiejszy, wszystkie one są z przesiadkami.

Kolejną możliwością, z której korzysta bardzo duża liczba osób, jest przelot do Izraela- Ejlat a następnie przejście piechotą przez granicę w Akabie.

Tanimi liniami do Izraela – Eilat, dolecieć można już od 200 zł w dwie strony.

Przekraczanie granicy z Jordanią przez Izrael.

Najważniejsza kwestia to to, że przejścia graniczne Jordanii i Izraela nie są otwarte całą dobę. Godziny możecie sprawdzić: TUTAJ. Trzeba pamiętać także o opłacie po stronie izraelskiej za opuszczenie Izralea  29$ i sporym zapasie czasowym, takie przejscie potrafi zająć nawet około 2h.

Ja nie przekraczałam granicy w ten sposób, szczegółowe informacje na temat cen i transportu znajdziecie na blogu wapniakiwdrodze.pl

Ile trwa przelot?

Przelot trwa około 4 godzin.

Strefa czasowa

 • Czas zimowy: UTC +2
 • Czas letni: UTC +3

To oznacza, że w porównaniu z Polską, czas różni się o godzinę do przodu (+1).

Waluta i ceny w Jordanii

Waluta, która obowiązuje w Jordanii to Dinar Jordaański – JOD.

1 JOD = 5,50 PLN

Ceny w Jordanii sa dość wysokie, napewno wyższe niż można byłoby się spodziewać. Ja pierwsze co kupiłam to bilet za grosze, myśląc, że zrobię sobie budżetowy wyjazd. Z każdym kolejnym krokiem planowania wyjazdu utwierdzałam się w przekonaniu, że tak wcale nie będzie.

Pierwsze co, to wiza, która jest bardzo droga (nam udało sie uniknąć opłaty tak jak pisałam już wyżej).

Hotele w Jordanii też nie należą do najtańszych.

Podam wam przykładowe ceny, na które trzeba się nastawić:

herbata – 1 JOD
kawa – 1 JOD
cola – 2 JOD
świeżo wyciskany sok – 3 JOD
lody na ulicy – 2-4 JOD
falafel – 4-6 JOD
obiad w restauracji – 10-15 JOD
shisha – 5 JOD

magnes – 1-2 JOD
wstep na prywatną plażę – 10 JOD
1 litr paliwa – 0,7 JOD
wypozyczenie auta – 35 JOD / dzien

Elektryczność

Gniazdka elektryczne w Jordanii sa takie same jak w Europie, wyglądają trochę inaczej, jednak do wielu z nich europejskie wtyczki da się podłączyć. Na wszelki wypadek można zabrać przejściówki, choć my nie mielismy sytuacji, że wtyczka nie pasowała. Prąd ma napięcie 220V przy 50Hz.

Internet

Kartę SIM zakupić można na lotnisku – za 14 GB Internetu zaplacic trzeba 11 JOD (ok. 60 zł). Wi-Fi jest popularne, dostępne w większości hoteli i restauracji, o dziwo także na pustynii Wadi Rum w obozowiskach.

Jak poruszać się po Jordanii?

 1. Auto – Jest to najprostsza opcja jeżeli planujecie dużo się przemieszczać. Dzięki temu zyskacie niezależność i w szybki sposób przedostaniecie się z punktu A do B. W wiele miejsc nie dojedzie się komunikacją publiczną (takowa jest dość słabo rozwinięta, zwłaszcza ta lokalna).
  Wypożyczenie auta na dzień to koszt około 35 JOD.
 2. Komunikacja miejska- w większość popularnych, turystycznych miejsc można dostać się komunikacją publiczną. Często jednak jest tak, że lokalne busy odjeżdżają dopiero wtedy, kiedy sie zapełnią. Co oznacza, że na przystanku można czekać czasem nawet 3h. My skorzystaliśmy z komunikacji publicznej z Akaby do Petry. Dzień wczesniej poszliśmy na dworzec , z którego odjeżdżają autobusy do Wadi Musa (Petra) aby dowiedzieć się o godzine odjazdu. Teoretycznie była to 6:30, w praktyce wyruszyliśmy dopiero około 10 rano. Plusem jest oczywiście oszczędność. Trasa Akaba – Petra kosztowała nas za osobę około 6 JOD.
 3. Taxi – Łatwa i szybka opcja, do tego nie trzeba się stresować. Taksówki nie mają jakichś kosmicznych cen. My skorzystaliśmy w drodze z i na lotnisko. Koszt okolo 10 JOD. Przykładowo także: Akaba – Wadi Rum 25 JOD w 1 stronę, Petra około 40 JOD w 1 stronę.
 4. Autobusy turystyczne. Autobusy firmy JETT, oferują przejazdy na najpopularniejszych turystycznych szlakach. Bilety nie są bardzo tanie, ale zachowany jest komfort przejazdu.
  Więcej informacji na temat rozkładu i cen znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika JETT.

Więcej na temat transportu z punktów A do B opisanych będzie w kolejnych postach dotyczących miejsc, które odwiedziliśmy w Jordanii.

Normy i obyczaje. Jak się zachowywać w Jordanii?

Jordania to kraj przede wszystkim muzułmański, co bardzo oddziaływuje na kulturę, która tam jest mocno zakorzeniona. Jadąc do Jordanii należy przestrzegać pewnych norm moralnych i społecznych. Dużo zachowań, które dla nas mogą wydawać się normalne, tam są nie do zaakceptowania i nie ma na nie przyzwolenia. Jadąc do obcego nam kraju należy się dostosować do panującej tam kultury.

Co musimy wiedzieć przed wyjazdem do Jordanii?

Ubranie

Kobiety powinny przestrzegać zasad odpowiedniego ubioru. Nie są mile widziane krótkie szorty czy bluzki na ramiączkach, odsłonięty dekolt czy ramiona. Oczywiście nie jest to uregulowane prawnie, ale trzeba liczyć się wtedy ze spojrzeniami czy nawet komentarzami ze strony lokalnych mieszkańców. Mężczyznom zaleca się nosić spodenki za kolano.

Ja cały wyjazd przechodzilam w sukienkach maxi. Chcąc wejść do meczetu należy zakryć włosy- tyczy się to kobiet.

Na plaży publicznej, miejscu gdzie przebywają kobiety z dziećmi, nie wypada opalać się w bikini. Topless jest zakazane. Dla turystów wyznaczone są specjalne prywatne plaże na South Coast, gdzie swobodnie można opalać się w bikini. Na publicznej plaży widziałam kilkoro turystów, którzy nie za bardzo chcieli dostosować się do panujących zasad i przebywali tam w bikini. Ja jednak uważam, że kiedy nie jesteśmy u siebie, to my musimy się dostosować.

Jedzenie prawą ręką.

W krajach gdzie dominującą religią jest islam, jedzenie lewą ręką nie jest mile widziane. Lewa ręka służy do czynności „fizjologicznych” uważana jest za „nieczystą”, jeść należy prawą ręką.

ponad to..

Okazywanie sobie uczuć publicznie.

Pocałunki i publiczne okazywanie sobie uczuć nie są mile widziane w Jordanii. Chodzenie za rękę przejdzie, ale pozostałe czułości lepiej zostawic na później.

Kontakt mężczyzny z kobietą.

Ze względu na religię i kulturę, obcy sobie kobiety i mężczyźni, a raczej nie pokrewni sobie, nie powinni się dotykać. To oznacza, że mężczyzna nie powinien wyciągać ręki do kobiety na powitanie, bo ta prawdopodobnie i tak nie odwzajemni tego gestu. Wszystkie salony hamman przeznaczone są także jedynie dla kobiet.

Alkohol

Alkohol dostępny jest praktycznie w każdym sklepie, ale nie wypada się z nim afiszować publicznie.

Za import, eksport, sprzedaż lub nawet posiadanie narkotyków grozi kara śmierci.

Gotowy plan zwiedzania Jordanii znajdziesz we wpisie:JORDANIA W 7 DNI | TYGODNIOWY PLAN ZWIEDZANIA. A inne wpisy z Jordanii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: JORDANIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *