G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Portugalia,  Portugalia kontynentalna

ALGARVE | OLHÃO DA RESTAURAÇÃO | RIA FORMOSA

Jeśli miałabym wybrać jedno, najbardziej autentyczne, klimatyczne miasteczko, na całym wybrzeżu południowej części Portugalii, zdecydowanie wybrałabym Olhão da Restauração. Piękne uliczki, mozaiki, wzory Azulejos. Spokojnie płynący rytm dnia. Rano tradycyjny targ rybny, który wieczorem zamienia się w restaurację na świeżym powietrzu. To tutaj zjecie świeże owoce morza i poczujecie klimat prawdziwej Portugalii. Odległość pięknego Parku Narodowego Ria Formosa czyni to miejsce jeszcze bardziej wyjątkowym.

Olhão da Restauração

Miasteczko Olhão da Restauração znajduje się zaraz przy lotnisku w Faro. W zasadzie jest to tylko jakieś 15 minut jazdy samochodem, dlatego zdecydowanie warto zaplanować tam krótki przystanek.

Co czyni miasteczko Olhão da Restauração wyjątkowym? – zdecydowanie jego autentyczność. Miejsce nie jest zjedzone i zadeptane przez turystykę. Jest tu bardzo swojsko i lokalnie. Miasteczko ma niesamowity klimat. Wąskie uliczki, kamienice ozdobione przeróżnymi, kolorowymi płytkami Azulejos, piękna promenada przy brzegu morza, klimatyczne knajpki zaraz obok. Lokalni mieszkańcy pijący kawę w małych, lokalnych knajpkach..

Codziennie rano w budynku z czerwonej cegły, zaraz przy promenadzie jest słynny rybny targ, wieczorem miejsce to, zamienia się w restaurację pod gołym niebiem. Przed wejściem do budynku wieczorem właściciele restauracji rozstawiają parasole, stoliki, krzesła. Podawane są wszędzie ryby i świeże owoce morza. Lokalni grajkowie umilają ten wieczór grając przy promenadzie. Tu podziwiać też można przepiękne zachody słońca.

Za talerz owoców morza, sałatkę z krewetkami i parmezanem oraz dużą wodę, zapłaciliśmy 33,50€ za dwie osoby.

Tip: Olhão da Restauração znajduje się zaraz przy lotnisko w Faro, dobrą opcją jest tu spędzenie pierwszej lub ostatniej nocy pobytu.

Ria Formosa Natural Park

Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na odwiedzenie Olhão da Restauração to właśnie Park Narodowy Ria Formosa.

Rezerwat Przyrodniczy Rzeki Formosa jest położony przy ujściu tej rzeki do Oceanu Atlantyckiego. Powierzchnia rezerwatu rozciąga się na ponad 170 kilometrów kwadratowych, co czyni ten Park Narodowy jednym z największych w całej Portugalii.

Park Naturalny Ria Formosa jet odseparowany od oceanu przez 2 półwyspy i kilka wysp, dzięki temu jest miejscem niezwykle różnorodnym. Spotkać tu można bagna, wyspy, wydmy, laguny (słodko i słono wodne), lasy i różnorodną faunę i florę.

Na terenie Parku Narodowego Ria Formosa znajduje się bardzo dużo gatunków zwierząt. Przede wszystkim to raj dla wielbicieli ptaków. To tutaj zatrzymują się one na jesień i wiosnę w drodze do i z Arfyki kiedy migrują. Można spotkać tu na przykład flamingi! My niestety nie mieliśmy takiego szczęścia. Ptaki przyciąga tu dobra pogoda i przede wszystkim laguna, gdzie jest płytko i bardzo łatwo tu o pożywienie.

Są tu też kameleony (co jest bardzo rzadko spotykane w Europie), koniki morskie, delfiny czy psy wodne! – ich hodowla znajduje się właśnie na terenie Parku Narodowego Ria Formosa, jest to portugalska rasa, którą właśnie tu, uratowano przez wyginięciem. Między „palcami” znajdują się błony, to pozwala psom tym nurkować i doskonale pływać!

Jak zwiedzić Park Narodowy Ria Farmosa?

W miasteczku przy porcie znajdziecie kilka budek, które oferują rejsy po wysepkach i lagunach. Istnieje naprawdę dużo możliwości. Obserwacja delfinów, wycieczki z lornetkami w poszukiwaniu najciekawszych okazów ptactwa, wycieczki z możliwością plażowania, rejs obejmujący zachód słońca w Parku Narodowym Ria Formosa. Wszystko zależy od tego na co macie ochotę, dla każdego się coś znajdzie.

Na co zdecydowaliśmy się my? Na początku mieliśmy zaplanowany w tym miejscu cały dzień, uważam, że to jest najlepszy pomysł. Niestety, przez opóźnienie samolotu, później problemy z wypożyczeniem auta, dotarliśmy tam dopiero koło 15:30. Nie byliśmy do końca pewni czy znajdziemy jeszcze jakieś wycieczki po Parku Narodowym. Pierwsze co, to poszliśmy do portu, żeby zorientować się jakie mamy możliwości.

 • Godzinny rejs po Ria Formosa o zachodzie słońca. W normalnych warunkach, kiedy turystów jest więcej, wycieczki o zachodzie słońca są popularne, jednak przez obecną sytuację na świecie, byliśmy jedynymi chętnymi na ten dzień. Mogliśmy wypłynąć sami, ale wtedy godzinna wycieczka to koszt 70€ za 2 osoby. W normalnych warunkach 15€/osoba.
 • Zdecydowaliśmy się na prywatny, godzinny rejs, ale bez zachodu słońca, koszt 12,50€ za osobę, czyli 25€ za dwie osoby. Ten rejs obejmował łódkę z Olhão na wyspę Armona. Tam mieliśmy 30 minutową przerwę i powrót.
Passeios Ria Farmosa

Lokalne biuro, z którego skorzystaliśmy nazywa się PASSEIOS RIA FORMOSA. Znajduje się w centrum miasteczka Olhão – należy kierować się na północ wzdłuż promenady, biuro znajduje się zaraz obok ogromnego hotelu.

Istnieje dużo innych, lepszych ofert wycieczek, na które możecie się zdecydować. My przez godzinę, o której dotarliśmy do Olhão, nie mieliśmy wielu możliwości. Polecam wybrać się wam tam z samego rana, wtedy jest najwięcej możliwości.

 • 4 godzinna wycieczka – obejmuje 4 wyspy, 2 przystanki (wypływa o 13:00) – 20€ /osoba.
 • Obserwacja delfinów – 2,5h – 30€ /osoba.
 • Obserwacja życia podwodnego- snurkowanie i podziwianie koników wodnych – 2h – 40€ /osoba.
 • Armona Route – godzinna wycieczka na największą wyspę laguny (z tej skorzystaliśmy) – 12,50€ /osoba.

O ile wycieczki powyżej mogą być warte swojej ceny, tak niestety nasza nie. Daliśmy się trochę naciągnąć. Pomiędzy wyspami kursują promy. Koszt na trasie Olhão – Armona za niecałe 2€ na kurs w jedną stronę.

W sezonie, promy kursują codziennie o 07:30, 08:15, 09:30 następnie co godzinę do 18:30, ostatni rejs 20:00.

Poza sezonem (21.09-31.05) pływają rzadziej- 08:30, 10:00 (tylko kwiecień i maj), 12:00, 15:00 * i 17:00 także o 19:00 w kwietniu i maju.

To opłacałoby się trochę bardziej.

Ze względu na to, że skorzystaliśmy jednak z wycieczki zorganizowanej, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek. Chłopak, który z nami płynął pokazał nam ludzi, którzy zbierają muszle, opowiedział o rybakach w okolicy, ciekawych miejscach, a także o wyspie, na którą się wybraliśmy.

Ilha da Armona

Wyspa Armona (nazywana także Ilha da Fuseta), to największa wyspa Parku Narodowego Ria Formosa, długa na 9 kilometrów i szeroka na 0,1 – 1 km. Można się tu dostać już w 20 minut promem z Olhão, taksówką , lub wycieczką wykupioną w lokalnym biurze (tak jak my). Na wyspie znajduje się zaledwie 5 barów i domki. Można się tu zatrzymać też na kilka dni. Na wyspie są bungalowy, gdzie zatrzymać mogą się turyści. Nie ma tu dużych sieci hoteli, większość to prywatne wakacyjne domki Portugalczyków.

Wyspa Armona może pochwalić się przepiękną, szeroką, dziewiczą plażą od strony Oceanu Atlantyckiego. Jest to bardzo popularny cel jednodniowych wycieczek organizowanych z Olhão.

Ważne informacje

 • Olhão da Restauração to przepiękne, bardzo autentyczne miasteczko, które leży bardzo blisko lotniska w Faro.
 • Warto zatrzymać się tu pierwszej bądź ostatniej nocy.
 • Znajdziecie tutaj tradycyjny targ rybny i najlepsze owoce morza.
 • Z Olhao organizowane są wycieczki po Ria Formosa Natural Park.
 • Te najlepsze wycieczki zaczynają się rano.
 • Na większe wyspy dostaniecie się także promami. Cena za przejazd osoby dorosłej 1,85€.
 • Można spotkać tu flamingi, kameleony, koniki morskie i wodne psy.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na południu Portugalii przeczytasz we wpisie: ALGARVE | WSKAZÓWKI I INFORMACJE |CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM. A także inne wpisy z Portugalii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: PORTUGALIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *