G-32TQXPEBSS
Europa,  Madera,  Podróże,  Portugalia

CABO GIRÃO-NAJWYŻSZY KLIF EUROPY |CAMARA DE LOBOS

Jeden z najpiękniejszych i najwyższych klifów Europy znajduje się właśnie na Maderze- Cabo Girao. To, co robi ogromne wrażenie w tym miejscu, to nie tylko sama wysokość, ale też wybudowany taras z przeszkloną podłogą. Dopiero, kiedy patrzy się w dół, można tę wysokość poczuć. Jest to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Madery.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Cabo Girao

Cabo Girao to drugi co do wielkości klif w Europie, sięga na wysokość 580 m.n.p.m, to bardzo dużo. Wysokość można odczuć tu szczególnie wtedy, kiedy spojrzy się pod własne nogi. W 2012 został tu zbudowany taras widokowy z przeszkloną podłogą- skywalk. Kiedy pod stopami mamy prawie sześciuset metrową przepaść, można poczuć, że te 600 metrów to tak naprawdę bardzo sporo. Ponad to z tasasu rozprzestrzenia się widok na południowe wybrzeże Madery, miasteczko Camara de Lobos – jest to drugie co do wielkości miasteczko Madery, ale zobaczyć też można Funchal, czyli stolicę wyspy.

Wstęp na taras jest bezpłatny.

Jak dojechać do Cabo Girao?

Najłatwiejszą (moim zdaniem też najrozsądniejszą) opcją jest własny samochód. Z Funchal jest to około 20 minut, bardzo krętej i bardzo stromej drogi. Przy samym klifie jest bezpłatny parking gdzie można się zatrzymać.

Dlaczego moim zdaniem to najlepsza opcja? Po pierwsze na klifie pogoda jest bardzo zmienna, jeśli nawet w samym Funchal (które oddalone jest o zaledwie 16km.) jest słońce, to może okazać się, że po przejechaniu tych 580 metrów w górę- będzie tak mgliście, że widoczność będzie zerowa. Tak było w moim przypadku, kiedy na Maderze byłam w 2017. Na górze jest też (bardzo często) dość zimno i wietrznie. Oczekiwanie w takich warunkach na autobus powrotny może być delikatnie mówiąc- nie zbyt przyjemne.

Drugim plusem dotarcia tam autem jest możliwość odwiedzenia miasteczka położonego obok klifu, czyli Camara de Lobos i połączenia tego tripu w jeden, (o tym miasteczku informacje znajdziecie poniżej).

Jeśli jednak nie chcecie wypożyczać auta, dotrzeć można autobusem numer 154 z Funchal.

Uber– koszt około 20€ w jedną stronę.

Super opcją jest też przejście do Cabo Girao lewadą – Levada de Norte, lewada ta jest jedną z najważniejszych i najdłuższych na wyspie. Najpopularniejszy jej odcinek rozpoczyna się pod Cabo Girão i prowadzi do Boa Morte w Ribeira Brava. Lewada ma około 9 kilometrów długości w jedną stronę, jeśli nie chcecie jednak iść aż takiego dużego odcinka (18km w dwie strony) wrócić / pojechać w pierwszą stronę można autobusem. Trasa jest bardzo łatwa i dostępna praktycznie przy każdej pogodzie.

Camara de Lobos

Będąc na Cabo Girão, warto też podjechać do kolorowego miasteczka położonego u jego stóp, czyli Camara de Lobos. Jest to drugie co do wielkości miasteczko na Maderze. Otoczone plantacjami bananowca, jego serce jednak jest w porcie, gdzie zobaczyć można mnóstwo kolorowych łódeczek, miejscowych rybaków, obserwować można ich pracę, w przerwach grają natomiast w karty, mnóstwo tu miejscowych pijących kawę w kawiarenkach na ulicy. Tu kręci się życie. Warto odwiedzić to miejsce w tygodniu, kiedy to większość łódeczek dryfuje przy brzegu.

Warto przespacerować się wzdłuż portu, od jednej do drugiej strony.

Na samym końcu portu Rua Nova de Praia, znajduje się wspaniały Mural Bordalo II, powstał on w 2019 i wykonał go artysta Arturo Bordalo. Artysta znany jest z tego, że do swoich prac wykorzystuje odpady komunalne. Mural w Camara de Lobos przedstawia fokę.

Wiele osób kojarzyć możne miasteczko z Winstonem Churchillem, który to z tarasu malował właśnie tę zatoczkę. Na głównym placu znajduje się restauracja Churchill’s.

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić Camara de Lobos? Najlepsze owoce morza, najlepsze ryby i najpyszniejsze restauracje!

Camara de Lobos to miasteczko rybackie, tutaj można dostać zawsze świeże i pyszne owoce morza. Jedno z bardziej klimatycznych miejsc na kolację. Warto zjeść tu lokalny specjał Madery czyli – Espada.

O tym jak zaplanować idealne wakacje na Maderze przeczytasz we wpisie: MADERA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Madery i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: MADERA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *