G-32TQXPEBSS
Apulia,  Europa,  Podróże,  Włochy

LOCOROTONDO W APULII | CO ZOBACZYĆ

Locorotondo to urokliwe miasteczko w regionie Puglia, w południowych Włoszech. Znane jest ze swojego malowniczego otoczenia i tradycyjnej architektury, charakteryzującej się białymi domami z kamienia. Nazwa „Locorotondo” tłumaczona z włoskiego oznacza „krągłe miejsce”, co odnosi się do okrągłego układu miasta.

W tym wpisie zabieram Cię na spacer po kolejnym urokliwym miejscu Apulii. Locorotondo znajduje się w Apulii. Gdybym miała użyć jednego przymiotnika opisującego to miasteczko, to zdecydowanie byłoby to właśnie: urokliwe. Do tego stopnia, że samo miasteczko zostało umieszczone na liście Borghi più belli d’Italia – „najpiękniejszych małych miasteczek Włoch”. Dziś pokażę Ci tę perełkę a także owiesz się, jak zorganizować zwiedzanie Locorotondo, jak się do tego zabrać, ile czasu przeznaczyć, a także wiele więcej.

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie Locorotondo, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje: APULIA NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSZISZ WIEDZIEĆ

Jak dojechać do Locorotondo?

Jeśli planujesz podróż z Bari, możesz skorzystać z pociągów Trenitalia. Locorotondo jest oddalone od Bari o około 60 kilometrów. Z uwagi na trwające remonty torów, które trwają już od 4 lat (od 2019), dojedziesz tam autobusem zastępczym, niestety nie ma bezpośrednich połączeń. Możesz się także przesiąść, na przykład w Monopoli, wybierając trasę Bari-Monopoli-Locorotondo.

Jak już wspomniałam, także w poprzednim wpisie, zwiedzanie warto połączyć ze zwiedzaniem Alberobello w Apulii. O tym dowiesz sie we wpisie: BAJKOWE ALBEROBELLO I TRULLI | CO ZOBACZYĆ

Alberobello i Locorotondo są odległe od siebie zaledwie o 8 kilometrów, a przejazd zajmuje zaledwie 15 minut. W żadnym z tych miasteczek nie potrzebujesz spędzać wielu godzin, więc połączenie tych miejsc w jedną wizytę zdecydowanie jest warte rozważenia. Przejazd z Alberobello trwa 15 minut i kosztuje 1,1 €. Przystanek autobusowy w Alberobello znajduje się na przeciwko hotelu Astoria i decydowanie zalecam zakup biletu powrotnego od razu. Ewentualnie możesz zainstalować aplikację, aby zakupić go online. Aplikacja nosi nazwę Trenit. Dzięki niej łatwo sprawdzisz dostępne połączenia między miasteczkami, z uwzględnieniem czasu przejazdu i cen biletów. Przystanek powrotni w Locorotondo znajduje się przy restauracji Pietranuda a bilet kostuje okolo 5€. My jednak wracałyśmy bezpośrednio do Monopoli i tam zatrzymałyśmy sie na kolejne noce.

Locorotondo

Locorotondo to malownicze miasteczko położone w regionie Apulii, w południowych Włoszech, znane jest z urokliwej architektury, wąskich białych uliczek i tradycyjnych kamieniczek. Nazwa „Locorotondo” oznacza „krągłe miejsce” i odnosi się do okrągłego układu miasta.

Główną cechą charakterystyczną Locorotondo są białe domy zbudowane z kamienia, tworzące malowniczy krajobraz. Każdy zakątek miasteczka jest pełen uroku, a kolorowe kwiaty na balkonach dodają mu jeszcze większej atrakcyjności i uroku.

Jednym z najbardziej znanych punktów w Locorotondo jest Basilica di San Giorgio, uroczy kościół zlokalizowany na centralnym placu. Ten zabytkowy kościół kryje w sobie szereg cennych dzieł sztuki i jest ważnym punktem orientacyjnym w mieście.

Locorotondo to również miejsce, gdzie tradycja związana z produkcją wina odgrywa istotną rolę. Miasteczko leży w regionie winiarskim Valle d’Itria, słynącym z charakterystycznego białego wina Locorotondo. Położone w sercu regionu, oferuje nie tylko urokliwe krajobrazy, ale także możliwość zanurzenia się w autentycznej atmosferze włoskiego stylu życia. To miejsce idealne dla miłośników historii, architektury i kulinariów, pragnących doświadczyć spokoju południowych Włoch.

Podczas spaceru przez urokliwe uliczki, można natrafić na różnorodne sklepiki oferujące lokalne rękodzieło, tradycyjne produkty spożywcze a także pamiątki. Lokalne restauracje serwują wyborne potrawy oparte na świeżych składnikach, oraz dania typowe dla kuchni apulijskiej.

Nie ma tu wielu punktów, które są konieczne do zobaczenia, ale w miasteczku najlepiej jest spacerować bez celu, aby odkryć jego uroki.

Podsumowanie

Jeśli planujesz podróż do Apulii, Locorotondo powinno znaleźć się na Twojej liście, nie bez powodu zostało uznane za jedno z najpiękniejszych małych miasteczek we Włoszech. Połącz zwiedzanie z wizytą w Alberobello i zobacz oba białe miasteczka w ciągu jednego dnia.

Region Apulii to jedno z najpiękniejszych i najbardziej autentycznych miejsc we Włoszech! Będąc tam czułam się jak w bajce. Wiem, że wrócę tam wkrótce. Inne wpisy z Włoch i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: WŁOCHY. a także APULIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *