G-32TQXPEBSS
Europa,  Finlandia,  Podróże

ROVANIEMI | WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Będąc w Laponii koniecznie spełnij swoje marzenie i odwiedź PRAWDZIWEGO Świętego Mikołaja! Tak! Tego samego, o którym opowieści słyszeliśmy w dzieciństwie, że mieszka daleko, daleko na biegunie północnym!

Wioska Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi. W dzisiejszym wpisie zabieram Cię w to magiczne miejsce. To nie jest atrakcja tylko dla dzieci, wręcz przeciwnie! Mnóstwo tam dorosłych osób, które chcą spełnić swoje dziecięce marzenie i zobaczyć Mikołaja!

W tym wpisie dowiesz się gdzie znajduje się wioska i jak się tam dostać. Opiszę jak przebiega spotkanie z Mikołajem, ile to kosztuje i czy można sobie zrobić zdjęcie ze Świętym? A także wiele innych praktycznych wskazówek.

Zanim jednak przejdziesz do wpisu, polecam zapoznać się z wpisem: „Jak zaplanować wyjazd do Laponii na własną rękę”.

Gdzie znajduje się wioska Świętego Mikołaja?

Wioska świętego Mikołaja znajduje się w małej miejscowości Rovaniemi na północy Finlandii. Ta nazywana jest często miastem Świętego Mikołaja. Nic dziwnego, panuje tu iście świąteczna atmosfera przez cały rok!

Wioska znajduje się trochę na obrzeżach miasta. Około 7,5 kilometra od centrum Rovaniemi i około 2,5 kilometra od lotniska w Rovaniemi.

Jak dostać się do wioski Mikolaja?

Zacznijmy od samolotu: tak jak wspominałam, wioska Świętego Mikołaja znajduje się zaledwie 2,5 kilometra od lotniska w Rovaniemi. Do Rovaniemi dostać możesz się lotami z Polski przez Helsinki, lub bezpośrednim lotem czarterowym z biura podróży Rainbow (w okresie zimowym).

Z samego Rovaniemi do wioski najlepszym sposobem będzie auto. Pamiętaj jednak, aby wyjechać wcześnie żeby zdobyć bezproblemowo miejsce parkingowe! Te są bezpłatne.

Jeśli nie masz auta, to nie będzie żadnym problemem. Wioska Mikołaja dysponuje specjalnymi autobusami, które przywożą turystów z centrum Rovaniemi i z lotniska do wioski. Rozkład jazdy i więcej informacji na temat autobusów Świętego Mikołaja znajdziesz pod linkiem: https://www.santaclausbus.fi/en/frontpage/

Oficjalny adres Mikołaja:
Santa Claus Village
Tähtikuja 1
96930 Napapiiri (Arctic Circle)
Finland

Wioska Świętego Mikołaja

Wioska Świętego Mikołaja to taki swego rodzaju park rozrywki. Położony na dość dużym terenie oferuje mnóstwo atrakcji. Najważniejsze to oczywiście spotkanie z samym świętym Mikołajem, ale nie tylko!

Samo wejście do wioski jest darmowe! Dodatkowo płatne są praktycznie wszystkie inne atrakcje takie jak: wizyta na farmie reniferów, wizyta na farmie husky, wybudowane stoki do jazdy na sankach etc. Oczywiście na miejscu jest też mnóstwo restauracji ze specjałami prosto z Laponii. Ja z płatnych atrakcji nie korzystałam. Z darmowych znajdzie się: spotkanie ze Świętym, wizyta na poczcie Mikołaja, przekroczenie granicy koła podbiegunowego i cały przępiekny kompleks na miłe spędzenie dnia.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Największą atrakcją tego miejsca jest oczywiście spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem! Jak to wygląda? Podczas mojego pobytu (styczeń 2022), trzeba było zarezerwować sobie u elfa (stoi przy wejściu do Świętego Mikołaja) godzinę wejścia. Ja byłam na miejscu około 11:30 i już na 12:00 udało się umówić żebywejść.

Po przejściu przez drzwi do domu Świętego idziemy korytarzem, mijamy biuro Mikołaja gdzie czyta listy, galerie sław, które zawitały w tym miejscu (ja rozpoznałam tylko Spice Girls), w końcu dochodzimy do miejsca gdzie spotkamy się z Mikołajem! Na miejscu można kupić też prezent, który wręczy nam Mikołaj, koszt 20€. Można też przynieść własny. Jesteśmy informowani, że Mikołajowi nie możemy robić zdjęć, te robią elfy, które są profesjonalnymi fotografami. W kolejce staliśmy około 15 minut.

Spotkanie z Mikołajem to naprawdę magiczny i wzruszający moment! Mikołaj potrafi przywitać się praktycznie w kazdym języku świata! Samo nasze spotkanie było bardzo krótkie, w zasadzie przywitaliśmy się, zrobiliśmy zdjęcie i musieliśmy iść dalej.. Chyba mieliśmy pecha bo było sporo ludzi (to był weekend) i nie było czasu na pogawędki. Normalnie jest około 10 minut czasu na takie spotkanie i rozmowę. Gdyby Mikołaj miał poświęcić każdemu 10 minut rozmowy, nie stalibyśmy tam 15 minut tylko z 3 godziny. Dlatego nie polecam przyjazdu w weekend i to jeszcze w ferie świąteczne!

Aktualna sytuacja w związku z COVID-19 u Mikoła: między Tobą a Mikołajem jest plastikowa szyba, ogólnie na zdjęciach jej aż tak nie widać. Trzeba też nosić maseczki, my nie mogliśmy ich zdjąć nawet do zdjęcia. Kilka dni wcześniej była u Mikołaja dziewczyna, którą poznaliśmy na miejscu i ona mogła, także nie wiem od czego to zależy. Te rzeczy moim zdaniem tak negatywnie wpłynęły na to zdjęcie, że zrezygnowałam z jego zakupu.

Zdjęcie z Mikołajem

Tak jak wspominałam już wyżej, Mikołajowi nie można robić zdjęć. Te robią elfy. Na koniec trzeba też dość słono za nie zapłacić.

Zdjęcie w formie papierowej, wraz z certyfikatem przekroczenia koła podbiegunowego kosztuje 35€. Zdjęcie w formie elektronicznej plus film ze spotkania to koszt 45€.

Przekroczenie Artcic Circle

Kolejną super atrakcją w wiosce jest możliwość symbolicznego przekroczenia granicy koła podbiegunowego! Choć jest to tak naprawdę tylko umowna granica (ta prawdziwa przebiega kilka kilometrów dalej na północ), myślę że to super atrakcja.

Na miejscu dostępne są też certyfikaty przekroczenia koła podbiegunowego. Te dostępne są w Informacji Turystycznej za 4,50€. Możesz poprosić także o stempel do paszportu z koła podbiegunowego- 0,50€.

Wizyta na poczcie Świętego Mikołaja

Kolejną darmową atrakcją w wiosce jest Poczta Świętego Mikołaja. Możesz wysłać list prosto z koła podbiegunowego do swoich bliskich! Są dwie skrzynki. Jedna z wysyłką „teraz”, a druga na kolejne Święta. Pocztówki to koszt już od 1€ a znaczki od około 1,30€. Taki mikołajowy znaczek jest droższy i kosztuje około 2€. Listy te podbite będą też specjalną mikołajową pieczątką. Na miejscu jest też regał z listami do Mikołaja od dzieci z całego świata! Można znaleźć tam listy nawet ze Sri Lanki, odległych krajów Afryki czy nawet z Polski!

Farma reniferów i husky w wiosce

Farmy reniferów i husky w Świętego Mikołaja nie polecam. Dlaczego? Krótko mówiąc uważam, że to nieetyczne. Bardzo mi się to nie podobało. Dzikie zwierzęta (renifery), które zmuszane są do pracy od rana do wieczora, zmuszane do zdjęć i wystawione na dziecięce piski przez cały dzień.. coś tu jest nie tak. Odwiedziłam zarówno farmę reniferów (prawdziwą farmę), jak i skorzystałam z psich zaprzęgów w sprawdzonych miejscach, które za priorytet mają dobro zwierząt. Te mogę polecić. O tym przeczytasz tutaj: „Psie zaprzęgi i farma reniferów„.

Santa Park a Santa Claus Village

Te dwie atrakcje leżą praktycznie obok siebie. Przed wyjazdem najpierw myślałam, że to to samo, a później zastanawiałam się która to ta „prawdziwa wioska”, którą chciałam odwiedzić.

Wioska, którą odwiedziłam, to Santa Claus Village. Tu spotkasz się z Mikołajem, przekroczysz granicę koła podbiegunowego itp. Otwarta jest przez cały rok i wstęp jest darmowy.

Santa Park, to bardziej Park rozrywki, jest kolejka dla dzieci itp. Jest też Mikołaj (ale dla mnie to nie ten „prawdziwy” haha), zdjęcia z Mikołajem są tu darmowe. Za wstęp się płaci, około 39€. Miejsce nie jest czynne przez cały rok, więc warto sprawdzić wcześniej.

Podsumowanie

❄Wstęp jest darmowy.
❄Kosztują jedynie atrakcje.
❄Czas oczekiwania na spotkanie z Mikołajem około 15min.
❄Mikołajowi nie można robić zdjęć, te robią elfy. Zdjęcie plus certyfikat. przekroczenia artcic circle kosztuje 35€, a zdjęcie w wersji elektronicznej plus film ze spotkania 45e.
❄Niestety, teraz między tobą a Mikołajem jest plastikowa plexa i trzeba mieć maseczkę.
❄Mikołaj potrafi się przywitać chyba w każdym języku!
❄Odwiedź pocztę świętego Mikołaja: to tu, dzieci z całego świata wysyłają swoje listy!
❄Możesz też wysłać kartkę bliskiej osobie prosto z poczty Mikołaja!
❄Jedyne, czego nie polecam korzystania tu z atrakcji ze zwierzakami! Niestety, wydaje mi się, że te nie mają tu odpowiednich warunków, tzn np. reniferki, pracują ciężko cały dzień, są to dzikie zwierzaki, które nie są przyzwyczajone do kontaktu z człowiekiem w takich ilościach.

Co jeszcze robić w Rovaniemi? Ounasvaara Winter Trail

Samo Rovaniemi jako miasto nie ma (moim zdaniem) w sobie niczego specjalnego. Pokręciliśmy się po nim chwilkę i uciekliśmy. Nowoczesne budynki, normalne centra handlowe. Miasto jak miasto. Jednak jeśli jesteś w Rovaniemi to mam do polecenia jeszcze jedno super miejsce jakim jest:

Miejsce znajduje się praktycznie w samym sercu Rovaniemi. Było nam polecane przez właścicielkę naszego noclegu od pierwszego dnia kiedy przyjechaliśmy. Ostatniego dnia daliśmy się namówić. Zdjęcia mówią same za siebie! Trasa ,to około 4 kilometry spaceru wśród przepięknej przyrody. Na trasie jest punkt widokowy, z którego podziwiać można całą panoramę Rovaniemi. Po za tym super miejsce na ognisko.

Jeśli lubisz biegówki, tutaj znajdziesz także super trasy!

Tipp: Auto najlepiej zaparkować przy hali sportowej „Lappi Arena” Hiihtomajantie 6, 96400 Rovaniemi. Z centrum Rovaniemi dojdziesz tu w 30 minut. Niestety, nie ma busów do tego miejsca.

Więcej wpisów na temat Laponii, tego co tam robić, znajdziesz tutaj: LAPONIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *