G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Wenecja Euganejska,  Włochy

WENECJA | 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ W WENECJI

Tak naprawdę w Wenecji każda uliczka jest piękna, każdy zakamarek ma niepowtarzalny klimat. Każdy kanał i most to idealny kadr do zdjęć. Wenecja jest bardzo fotogeniczna, a już samo przechadzanie się po tym mieście to atrakcja, tak samo jak i przeprawa tramwajem wodnym po kanałach. Dziś jednak przygotowałam dla Was propozycje takich 10 must see & do w Wenecji.

Ahh Wenecja, Wenecja.. Zanim przejdziesz do lektury zapraszam na inne wpisy dotyczące Wenecji: WENECJA | WSKAZÓWKI I INFORMACJE o tym jak ogarnąć Wenecję na własną rękę i KOLOROWE BURANO I SZKLANE MURANO | ATRAKCJE I INFORMACJE o dwćh małych i kolorowych wysepkach w okolicy Wenecji. Całe podsumowanie regionu znajdziesz: Tutaj.

1. Przepłyń się Gondolą

Jak Wenecja, to oczywiście rejs Gondolą! Czy może być coś bardziej romantycznego od pływania po ciasnych kanałach weneckich Gondolą z ukochaną osobą? Jakby dodać jeszcze do tego zachód słońca i lampkę wina na pokładzie. No lepiej być nie może! Chociaż nawet jeżeli, tak jak i ja, do Wenecji polecicie bez tej ukochanej osoby to warto wybrać się na taki rejs! Jest to niezapomniane przeżycie, a Wenecję można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy.

Sam rejs nie zalicza się do najtańszych atrakcji Wenecji, ale uważam, że ten raz w życiu można sobie pozwolić. 30 minutowy rejs kosztuje 80€, ta cena obowiązuje do godziny 19:00, potem ta cena wzrasta do 100€. W całym mieście ceny są takie same. Różnią się trasy. Dobrze jest dopytać jak płynie dana gondola. Do jednej gondoli wsiąść może 6 osób, wtedy cena za rejs nie jest już wcale taka wygórowana.

Dla bardziej budżetowych podróżników.. Mam dobrą wiadomość! Gondolą da się przejechać też za.. Uwaga..2 euro!
Jak? Może nie będzie to tak romantyczne, ale lepszy rydz niż nic! Wzdłuż całego Canal Grande jest kilka przystanków „Traghetto”, tam przepłyniecie się Gondolą za 2€!

Niestety tylko na drugą stronę kanału i z innymi pasażerami, ale będąc w Wenecji rejs Gondolą jest przecież obowiązkowy! Oficjalnie, gondole te, zastępują braki w mostach przy głównym kanale, tam gdzie ich nie ma- kursują właśnie takie publiczne Gondole. No więc, nie trzeba wydawać majątku żeby spełnić marzenia!

2. Zjedz wyjątkowe śniadanie

W Wenecji nie trzeba długo szukać miejsca idealnego. Klimatycznego, z pięknym widokiem. Mam na myśli coś, co zapamięta się do końca życia. Takie śniadanie, które wspominać będzie się jeszcze długi czas. Oprócz drogich restauracji z przepięknymi widokami na Grande Canal, w których śniadanie kosztuje ponad 50 euro za osobę, Wenecja bogata jest w miejsca bardziej kameralne. Czasem wystarczy kupić croissanty, kawę na wynos i zgubić się w labiryncie wąskich uliczek, po czym znaleźć przypadkowo miejsce idealne.

3. Zobacz Plac Świętego Marka

Plac Świętego Marka to tak naprawdę serce Wenecji. Główny plac, gdzie toczy się życie kulturalne. W tym miejscu nigdy nie jest pusto. Grajkowie, kawiarnie serwujące aromatyczną kawę czy Aperol. Te tłumy wcale nie dziwią. Plac Świętego Marka to miejsce, które trzeba zobaczyć. To właśnie tu zlokalizowane są najważniejsze atrakcje Wenecji.

Historia placu zaczyna się już w IX wieki i wiąże się z budową Bazyliki. Już wtedy na placu (choć nie wyglądał wtedy tak jak dziś) odbywały się ważne uroczystości.

Co znajduje się na Placu Świętego Marka?

Bazylika Świętego Marka

Najważniejsza bazylika w całej Wenecji. Bazylika zbudowana została w IX wieku, ta jednak spłonęła doszczętnie. To co teraz możemy oglądać, to trzecia wersja Bazyliki. Druga została poprostu rozebrana, po jakimś roku powstał nowy, lepszy projekt. Bazylika miała być bardziej elegancka, zdobna, wyniosła. W to miejsce turyści przychodzą bardzo tłumnie, czasem trzeba odstać w kolejce jakiś czas. Wstęp jest bezpłatny. Wstęp na taras widokowy – 5€, Skarbiec – 3€.

Dzwonnica św. Marka – Campanile di San Marco

Wieża ma 100 metrów wysokości. Udostępniona jest zwiedzającym, na górę można wjechać windą. Wieża ta jest jednym z niewielu punktów widokowych, które oferuje Wenecja. Dzwonnica w przeszłości pełniła także funkcję latarni morskiej, a jej dzwony biły z przeróżnych okazji. Co ciekawe, to co oglądamy teraz, nie jest oryginałem. Oryginalna wieża zawaliła się w wyniku trzęsienia ziemi. Aktualna powstała 10 lat później i jest jej idealnym odzwierciedleniem. Wstęp na górę to koszt 8€, bardzo często trzeba stać w kolejce.

Pałac Dożów

Jest to bardzo ważna część historii Wenecji. Prawdziwa perełka architektury i jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków. Pałac Dożów powstał w IX wieku i był pierwszą siedzibą lokalnych władców. Miejsce było wielokrotnie przebudowywane, finalnie robi ogromne wrażenie. W Pałacu była także sala obrad, gdzie skazywani byli podejrzani. W Pałacu mieściła się także sala tortur. Pałac połączony jest z więzieniem. Do więzienia prowadził słynny Most Westchnień. Zwiedzanie Pałacu Dożów to koszt 25€, najlepiej jest rezerwować bilety online. Na zwiedzanie przeznaczyć trzeba do 2 godzin.

Most Westchnień – ten opisany jest poniżej.

Oprócz tych, oczywistych atrakcji, na Placu Świętego Marka zlokalizowanych jest wiele muzeów. Muzeum Archeologiczne, Muzeum poświęcone sztuce weneckiej, czy historyczne sale biblioteki miejskiej.

4. Westchnij na moście Westchnień

Most westchnień łączy Pałac Dożów z więzieniem. Powstał on na początku XVII. Osoby skazane przez Trybunał Kryminalny prowadzone były właśnie przez Ponte dei Sospiri do swoich cel (most oficjalnie nie nazywał się mostem westchnień). Obecna nazwa zwiezana jest z epoką romantyzmu, w XIX wieku pisarze romantyczni nadali taką nazwę temu miejscu. Przez te małe okienka więźniowie mogli spojrzeć ostatni raz na Wenecję, wzdychali do swoich ukochanych i do wolności. Tak przynajmniej  wyobrażali to sobie weneccy artyści i pisarze, ale to dzięki właśnie tym, romantycznyn pisarzom, most został rozsławiony na cały świat i stał się taką atrakcją.

Mimo tak mrocznej historii, z mostem związane są także przesądy. Mówi się, że jeśli para przepłynie gondolą pod mostem, gwarantuje to szybki ślub, a pocałunek przy tle zachodzącego słońca to gwarancja dozgonnej miłości.

Miejsce z jednej strony tak mroczne, z drugiej ukazywane jako coś romantycznego.. Jedno trzeba przyznać, robi wrażenie.

Most podziwiać można z mostu na przeciwko, przejście jest od Placu Świętego Marka. Jeżeli jednak chcielibyście przejść się mostem i poczuć tę tęsknotę do świata- jest taka możliwość. Most udostępniony jest do zwiedzania przy okazji wizyty w wyżej wymienionym Pałacu Dożów.

5. Podziwiaj zachód słońca na dachu FONDACO DEI TEDESCHI

Jak wyżej wspomniałam, Wenecja nie ma za dużo punktów widokowych. W większości dodatkowo trzeba stać w kolejkach i płacić za wstęp na nie. Jeżeli jednak chcielibyście zobaczyć Wenecję od trochę innej strony mam dla was idealną propozycję. Punkt widokowy znajduje się na dachu ekskluzywnej galerii handlowej- Fondaco dei Tedeschi. Wstęp na taras widokowy jest bezpłatny. Należy jednak rezerwować wejściówki (online) dzień przed planowaną wizytą, na miejscu macie 15minut.

Wejściówkę rezerwować należy TUTAJ.

6. Rozkoszuj się widokiem na most Rialto

Jeden z najsłynniejszych mostów Wenecji. Znak rozpoznawczy miasta. Most Rialto to najstarszy wenecki most- wybudowany w 1854 roku. Jako pierwszy też połączył oba brzegi Canal Grande (na chwilę obecną jest jednym z czterech mostów, które łączą te brzegi), jest uznawany za geograficzny środek miasta. Most ten przyciąga wielu turystów. Na lewym brzegu kanału rozciąga się najstarsza część miasta – Rialto. W okół mostu zlokalizowanych jest wiele sklepików, restauracji, kawiarni. Typowo handlowa część miasta. Warto znaleźć jakiś spokojny punkt widokowy na most, usiąść i poprostu podziwiać przepływające pod nim gondole.

7. Wejdź na szczyt SCALA CONTARINI DEL BOVOLO

Jeżeli szukacie kolejnych fajnych miejsc i punktów widokowych to mam coś jeszcze. Scala Contarini del Bovolo. Jest to bardzo wyjątkowa, spiralna klatka schodowa, ukryta pośród małych, wąskich weneckich uliczek. Powstała w 1499 roku obok nieco starszego pałacu należącego do rodziny Contarini. „Scala Contarini” oznacza po prostu schody rodziny Contarini, podczas gdy Bovolo w dialekcie weneckim oznacza ślimaka, określa to formę spiralną schodów. Z góry roztacza się przepiękny widok na dachy Wenecji i Plac Świętego Marka. Nie jest to miejsce często uczęszczane przez turystów i bardzo dobrze. Zachowuje niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Wstęp na górę kosztuje 7€, a do pokonania jest około 80 schodów. Kiedy ja byłam na miejscu, niestety przez wirusa trzeba było kupować bilety online. Miejsce to, otwarte jest codziennie od 10:00-18:00. Schody są zamknięte w dniach 15 sierpnia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia.

Adres do wpisania w nawigację:

Scala Contarini del Bovolo
Venezia, San Marco 4299
Corte Contarini del Bovolo
30124 Venezia

8. Przejdź się po moście Ponte Chiodo

Wenecja oferuje wiele pięknych, klimatycznych mostów, każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób, każdy niesie za sobą jakąś historie. Mostem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest też Ponte Chiodo. Co wyróżnia go na tle innych?

Ponte Chiodo pokazuje nam jak mosty wyglądały kiedyś. Należy zwrócić na brak barierek i jakichkolwiek zabezpieczeń przy moście. Jest to jeden z dwóch mostów, który zachował się w takiej formie do dziś. Przed XIX wiekiem wszystkie mosty wyglądały właśnie tak. Świadczą o tym obrazy weneckich malarzy z XVIII wieku. Dopiero relatywnie niedawno zaczęto troszczyć się tak o bezpieczeństwo przechodniów, zdecydowanie miało to poprawić komfort przemieszczania się po Wenecji, zwłaszcza w nocy.

Ponte Chiodo bierze swoją nazwę od szlachetnej weneckiej rodziny, która kiedyś była właścicielem mostu. Na dzień dzisiejszy most także należy do prywatnych właścicieli. Teoretycznie nie można na niego wchodzić, prowadzi do prywatnych kamienic. W praktyce ja dowiedziałam się o tym dopiero szukając informacji na jego temat po powrocie. Będąc tam o 8:00 rano nie spotkałam nikogo kto powiedziałby mi o tym, czy żadnych tabliczek informujących o zakazie wstępu. Należy jednak mieć to na uwadze.

9. Przespaceruj się po Dzielnicy Żydowskiej w Wenecji

Teraz czas na tę Wenecję mniej znaną. Wenecja może pochwalić się jednym z najstarszych i zarazem najlepiej zachowanych Getto w całej Europie. Niewielu turystów odwiedza to miejsce. Zazwyczaj panuje tu błogi spokój i atmosfera zupełnie inna niż przy znanych weneckich zabytkach. Wyglądem wcale nie przypomina typowych turystycznych miejsc, zabytków i krajobrazów. Znajdziecie tu knajpki z falafelem, synagogi i zupełnie inną zabudowę. Zwrócić uwagę należy właśnie na budynki. O ile w całej Wenecji te nie przekraczają 3 pięter, tak w dzielnicy Żydowskiej i gettach sięgają nawet 7-8 pięter. Obszar, w którym Żydzi mogli mieszkać był niewielki. Takie budownictwo miało to na celu zamknięcie jak największej ilości Żydów w jednym miejscu.

Jak się dostać?

Getto znajduje się w dzielnicy Cannaregio, około pięć minut spacerem od głównej stacji w Wenecji – Venezia st. Luca. Należy dojść do mostu Guglie w dzielnicy Cannaregio, a następnie od razu skręcić w lewo i przejść pod łukiem o nazwie, „Sotoportego ghetto Vecchio”, była to dawna brama getto.
Obszar ten odgradzał żydowskie getto. Za dnia Żydzi mogli opuszczać to miejsce, jednak musieli nosić specjalne żółte odznaki. W nocy bramy zamykały się, bram strzegli strażnicy.

Co ciekawe samo słowo Ghetto pochodzi właśnie z Wenecji. Nazwa wywodzi się z połączenia dwóch słów „gitar”, czyli topić metal i „gett”, czyli huta, bo na terenie, gdzie mieszkali Żydzi, do 1390 roku znajdowały się tu huty żelaza, które dostarczały metal na produkcję armat w arsenale. Od 1298 roku Żydzi nie mogli dłużej zamieszkiwać Wenecji, został przyznany im mały skrawek miasta gdzie mogli się osiedlić. Dopiero po upadku Republiki Weneckiej (1797r.)pozwolono Żydom mieszkać także w innych częściach miasta. Do dziś jednak parę rodzin wciąż mieszka w tej dzielnicy.

W tym miejscu znajduje się także muzeum. Muzeum getta żydowskiego można zwiedzać za 4€. Wycieczki po getto i zwiedzanie pięciu synagog jest dostępne przez cały rok w Muzeum Żydowskim i kosztuje 10€.

Bardzo polecam wybrać się w to miejsce.

10. Odwiedź pobliskie wysepki Murano i Burano

Będąc w Wenecji koniecznie wybierzcie się też na pobliskie wysepki. Przede wszystkich bajkowe i kolorowe Burano. A także słynące z produkcji szkła Murano.

Burano to wysepka słynąca przede wszystkim z przepięknych kolorowych domków. Każdy pomalowany na inny kolor. Małe spokojne i jakże klimatyczne miasteczko. Na Burano, w przeciwieństwie do Wenecji, nie ma wielu zabytków. To małe miasteczko idealne jest, żeby się przespacerować i spędzić tam kilka godzin ciesząc oczy.

Wyspa Murano słynie przede wszystkim z wytwarzania szkła. Szkło weneckie od bardzo dawna było towarem pożądanym. Do tego stopnia, że władze w XIII wieku postanowiły przenieść wszystkie zakłady na Murano aby móc je z łatwością kontrolować.

Technika wytwarzania szkła na Murano przez długi czas była owiana ogromną tajemnicą. Mistrzowie szkła zostali zamknięci na wyspie a za ujawnienie sekretu, trafić można było do więzienia. Dzisiaj przestało być już to sekretem. Zainteresowani mogą odwiedzić muzeum szkła na Murano. Oryginalne produkty z Murano kosztują majątek. Ceny sięgają nawet do kilku tysięcy euro. Kupić tu można żyrandole, ozdoby do domu, biżuterię a także dużo, dużo więcej.

Więcej na temat wysepek Murano i Burano przeczytasz we wpisie: KOLOROWE BURANO I SZKLANE MURANO | ATRAKCJE I INFORMACJE.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *