G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

VERNAZZA – MIASTECZKA CINQUE TERRE

Przepiękne, kolorowe miasteczko, najpiękniejsze punkty widokowe, zamek, na który warto się wdrapać, ujmujący port z łódeczkami i błękitną wodą, mini plaża i najpyszniejsze lody na świecie. Takim oto sposobem Vernazza ląduje bardzo wysoko na moim podium jeśli chodzi o miasteczka Cinque Terre.

Vernazza to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Jest ono drugim, zaraz po Monterosso al Mare miasteczkiem wysuniętym na północ. Vernazza to śliczne, pocztówkowe miasteczko, które wyróżnia się swoimi kolorami. To właśnie tutaj znajdują się najwspanialsze punkty widokowe i przepiękny porcik z kolorowymi łódkami. To właśnie w tu, jadłam moje najlepsze lody w życiu!

Z tego wpisu dowiesz się co robić w Vernazzie, na co zwrócić uwagę, a na koniec będzie też polecajka jedzeniowa, czyli właśnie najlepsza lodziarnia.

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre i Monterosso al Mare, z którego doszłyśmy właśnie do Vernazzy.

Vernazza

Vernazza to jedno z moich ulubionych miasteczek. Już wychodząc z dworca kolejowego widać, że miasteczko jest bardzo klimatyczne, kolorowe i popularne jeśli chodzi o turystów. Ja się wcale nie dziwię, jest przepiękne, myślę, że Vernazza to miasteczko, na które warto przeznaczyć sporo czasu, jest tu trochę do zobaczenia.

Punkty widokowe na Vernazzę

Zacznę od tego, co spodobało mi się chyba najbardziej w miasteczku, mianowicie- punkty widokowe! W tym dwa, to zdecydowane must see!

Pierwszy punkt widokowy jest bardzo popularny na instagramie, jestem pewna, że już widziałaś / widziałeś zdjęcia z tego miejsca. Piękny widok na zatoczkę, zamek i całe miasteczko. Punkt znajduje się na głównym szlaku trekkingowym na trasie Vernazza – Monterosso al Mare, praktycznie na samym początku trasy (jakieś 15 minut od centrum miasteczka). Myślę, że na pewno zobaczysz to miejsce idąc szlakiem, ale uwaga.. TRZEBA SKAKAĆ PRZEZ PŁOT! Miejsce znajduje się już za miejscem, w którym należy kupić bilety do Parku Narodowego (7,5€), ewentualnie z kartą Cinque Terre Card, wstęp jest bezpłatny. Kartę dokładniej opisałam TUTAJ.

Drugi przepiękny punkt widokowy, znajduje się zupełnie po drugiej stronie, czyli na trasie trekkingowej Vernazza – Corniglia. Do tego miejsca idzie się również jakieś 15 minut. Miejsce znajduje się jeszcze przed bramką z biletami, także nie trzeba dodatkowo płacić jeśli nie masz w planie robić trekkingu.

Miasteczko Vernazza

Vernazzę trzeba zobaczyć- moim zdaniem to tutaj znajduje się najwięcej takich punktów must see. Oczywiście kolorowe domki to to, co Vernazzie daje najwięcej uroku, dlatego zwiedzanie warto zacząć od wizyty właśnie w porcie i krótkim spacerze po nim. Z samego końca portu, będziesz mieć przepiękny widok na całe miasteczko, kościółek, kolorowe domki i łódeczki.

Centrum miasteczka natomiast jest niewielkie, ale zdecydowanie bardzo urocze. W takich miejscach zawsze polecam po prostu błąkanie się bez celu po wąskich uliczkach. W taki sposób najlepiej jest poznać miejsca takie jak np. Vernazza.

Zwrócić uwagę koniecznie na Kościół Św. Małgorzaty z XI wieku, a także Castle Doria, zamek wzniesiony w XI wieku, który miał za zadanie bronić miasta i kontrolować wybrzeże. Z samej góry roztacza się przepiękny widok na miasteczko i wzgórza, które Vernazzę otaczają. Główna wieża to symbol miasteczka. Wstęp kosztuje 2€. Te dwa miejsca to nieodłączne symbole miasta, zobaczysz je praktycznie na każdej pocztówce z Vernazzy!

Warto wiedzieć– Vernazza bardzo ucierpiała w trakcie powodzi kilka lat temu, miasteczko powstało praktycznie od nowa. Prawie wszystkie budynki, położone na niższych kondygnacjach, zostały zrekonstruowane.

Plaża w Vernazzie

Mimo, że plaża Vernazie niewiele ma wspólnego z szeroką, długą plażą, znaną z Monterosso, to mi, ta podobała się bardziej. Bardzo podobał mi się klimat tej plaży, mała zatoczka (żwirek i kamienie), z widokiem na kolorowe łódki i domki. Plaża jednak jest naprawdę bardzo mała, więc sporo osób rozkłada się po prostu na skałkach, murku i innych miejscach. Nie ma tu serwisu plażowego.

Gdzie zjeść w Vernazzie

A teraz najlepsze, co można zrobić po długim trekkingu, zobaczeniu punktów widokowych, po wdrapaniu się na zamek zobaczeniu wszystkich miejsc must see, czyli nagroda. Najlepsze lody jakie do tej pory jadłam w życiu, kupiłam właśnie w porcie w Vernazzie! Takiej czekolady o intensywnie czekoladowym smaku, nie jadłam nigdy, a kokos smakował tak bardzo jak kokos! Pistacjowe podobno też boskie. Bardzo polecam to miejsce! 2 kulki lodów w wafelku – 4€. Miejsce nazywa się Gelateria Il Porticciolo i znajduje się w porcie miasteczka.

Przy okazji, warto wiedzieć, że to właśnie tu produkuje się białą Vernaccię, czyli jedno z najlepszych liguryjskich win! Winorośla rosną na wyrzeźbionych tarasach, jeśli skusisz się na trekking, na pewno zobaczysz przepiękne plantacje winorośli!

Trekking Vernazza – Corniglia

To, co polecam z całego serca, to trekking z Vernazzy do Corniglii.

Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi! Widoki po drodze są niezapomniane.

Trasa zaczyna się praktycznie w samym centrum miasta, należy kierować się w stronę zamku, a później odbić w lewo, w stronę drugiej wieżyczki.

Czas przejścia: 1,5h.

O trasach trekkingowych przeczytasz w osobnym wpisie, który tu podlinkuję.

Podsumowanie

  • To właśnie tutaj są najpiękniejsze punkty widokowe na miasteczko.
  • W Vernazzie zjesz najlepsze lody w życiu.
  • To tu produkowane jest lokalne wino- biała Vernaccia.
  • Koniecznie zwróć uwagę na kościół i Zamek z XI wieku.
  • Wstęp na zamek kosztuje 2€.
  • Jest tu mała plaża.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *