G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

RIOMAGGIORE – MIASTECZKA CINQUE TERRE

Riomaggiore przez wielu uważane jest za najpiękniejsze miasteczko Cinque Terre. Uroku zdecydowanie nie można mu odmówić, na pewno jest najbardziej kolorowe, widok z portu jest jednym z najsłynniejszych widoków z całego Cinque Terre, często właśnie to miasteczko widnieje na wszystkich pocztówkach. Świeże owoce morza jedzone w porcie z widokiem na łódeczki i kolorowe domki to będą najlepsze owoce morza!

Riomaggiore to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Jest ono pierwszym od południa miasteczkiem wchodzacym w skład Pięciu Ziem. Riomaggiore to śliczne, pocztówkowe miasteczko, które wyróżnia się swoimi kolorami. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najsłynniejszych punktów widokowych i to właśnie stąd pochodzi słynny street food z owocami morza, czyli słynne rożki.

Z tego wpisu dowiesz się co robić w Riomaggiore, na co zwrócić uwagę, a na koniec będzie też polecajka jedzeniowa, czyli właśnie najlepszy street food w Cinque Terre!

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre, Monterosso al Mare, Vernazzie, Corniglii czy Manaroli. Miasteczko Riomaggiore było ostatnim miasteczkiem na naszej liście.

Riomaggiore

Riomaggiore, to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miasteczek Cinque Terre, to tu znajdziesz najsłynniejszy punkt widokowy na kolorowe domki i port. Z portu w centrum obserwować można także najpiękniejsze zachody słońca! Koniecznie przyjdź tu wieczorem i usiądź w porcie czekając na zachód!

Punkt widokowy na Riomaggiore

Zdecydowanie najpiękniejszy punkt widokowy jest z portu w dzielnicy rybackiej. Wysiadając na stacji, zamiast skręcać w lewo do centrum, należy przejść przez nieduży tunel prosto do portu. A później kierować się w lewo i polecam zejść na dół na skałki. Będziesz mieć widok na całe miasteczko i wszystkie kolorowe domki.

Z tego miejsca możesz podziwiać teez najpiękniejszy zachód słońca w całym Cinque Terre! Riomaggiore słynie z cudownych zachodów słońca. Koniecznie kup sobie pizzę na wynos, winko w markecie, usiądź wieczorem na skałkach i poczekaj na ten zachód! Bardzo polecam!

Widok od drugiej strony portu- można skręcić też w drugą stronę, widok też jest bardzo ładny, ale już nie tak spektakularny.

Miasteczko Riomaggiore

Miasteczko jest jednym z większych, dlatego warto poświęcić na nie trochę więcej czasu, 3-4h będzie optymalnie. Oczywiście, tak jak przy każdym miasteczku w Cinque Terre, najbardziej polecam pokręcić się po uliczkach bez większego celu, bo właśnie te kolorowe uliczki są najbardziej urocze w całym miasteczku. To, czego nie powinno się jednak pomijać, to Castello Riomaggiore, czyli zabytkowa forteca, która została zbudowana w 1260 roku. Zamek znajduje się na samym szczycie miasta. Z góry będziesz mieć przepiękny widok na całe miasteczko. Poza tym, warto zwrócić uwagę na kościół Świętego Jana Chrzciciela, który pochodzi z XIV wieku! Kościół został jednak przebudowany w XIX wieku, część pozostała jednak oryginalna. Bardzo urocza jest moim zdaniem dzielnica rybacka z portem, kolorowymi domkami i łódeczkami.

Plaża w Riomaggiore

Riomaggiore nie jest stworzone do plażowania, ale dla chcącego, nic trudnego. Tak samo jak w Manaroli czy Vernazzie, wiele osób rozkłada się tu poprostu na skałkach. Skałki są naprawdę duże i wygodne.

Poza tym, jest jedna mini plażyczka, my się na niej chciałyśmy rozłożyć, ale jednak nie było tam tak wygodnie. Firma z kajakami trzyma na niej swoje kajaki, więc co chwilę trzeba było się przesuwać itp.

Jest też jedna kamienista plaża oddalona pięć minut spacerem od portu w Riomaggiore. Nazywa się Spiaggia di Riomaggiore, żeby do niej dojść, należy stojąc w porcie skręcić w lewo i iść ścieżką (w przeciwną stronę niż Manarola).

Przy plaży w Riomaggiore można skorzystać z wielu atrakcji. Dostępna jest szkółka nurkowania, możliwość wypożyczenia kajaków, a także zorganizowane wyprawy łódkami: na zachód słońca, całodniowe z lunchem, z możliwością snurkowania. I wszystko co można sobie tylko wyobrazić. Dobra okazja żeby zobaczyć Cinque Terre od strony morza.

Gdzie zjeść w Riomaggiore

Najsłynniejszy streetfood w regionie Cinque Terre? Będąc w Riomaggiore koniecznie spróbuj najsłynniejszego street foodu w Cinque Terre, czyli rożka z owocami morza. Przekąska popularna jest w całym Cinque Terre, ale w Riomaggiore co druga knajpka sprzedaje właśnie te przysmaki.

Do wyboru są przeróżne owoce morza, krewetki, ośmiornice, kalmary, rybki.. Do tego krążki cebulowe, pieczone ziemniaczki, warzywka. Można wybrać mix wszystkiego, bądź zdecydować się tylko na jedno ulubione. Wszystko smażone jest na głębokim tłuszczu i podawane z sokiem z cytryny, ewentualnie majonezem. Mała porcja kosztuje około 6€, duża około 9€ (mix). Ja, że oczywiście jem oczami więc wzięłam sobie dużą, a później do wieczora nie mogłam się ruszać. Także spokojnie dużą porcję można brać na pół.

Restauracyjna polecajka– my kupiłyśmy w jednej z najlepszych knajpek na TripAdvisor polecam: Il Pescato Cucinato. Rożek najczęściej sprzedawany jest na wynos. My poszłyśmy z naszymi do dzielnicy rybackiej i zjadłyśmy z widokiem na miasteczko i morze.

Podsumowanie

  • Riomaggiore uchodzi za najpiękniejsze miasteczko Cinque Terre.
  • Koniecznie zobacz XIII- wieczny zamek zlokalizowany na szczycie Riomaggiore.
  • Spróbuj lokalnego street food-u, czyli rożka ze smażonymi owocami morza.
  • W Riomaggiore możesz plażować na skałkach, ewentualnie jest też kamienista plaża zlokalizowana kawałek od centrum.
  • W Riomaggiore podziwiać możesz najpiękniejsze zachody słońca. Kup pizzę na wynos w któreś z knajpek, kup jakieś winko, usiądź w porcie i czekaj na zachód!
  • W miasteczku przy porcie znajduje się też szkółka nurkowa.
  • Można się też wybrać na rejs statkiem o zachodzie słońca i nie tylko. Z Riomaggiore wypływa sporo wycieczek jedli chcesz zobaczyć Cinque Terre od strony morza.
  • Wycieczki kajakami też są stąd możliwe.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *