G-32TQXPEBSS
Europa,  Kampania,  Podróże,  Włochy

POMPEJE- INFORMACJE I CIEKAWOSTKI

Starożytne miasto u podnóża majestatycznego wulkanu Weziwiusza. Niegdyś miasto cieszyło się latami świetności. Miasto grzechu starożytności. Seks dla mieszkańców Pompei nie był tematem tabu. W starożytnym mieście nawet niewolnika było stać na płatną miłość. Cena za usługi była warta mniej więcej tyle co szklanka przeciętnej jakości wina.

W Pompejach wiele domów zdobią erotyczne freski. Symbol starożytności i jednocześnie jeden z najlepiej zachowanych parków archeologicznych na świecie. Wszystko legło w gruzach, kiedy to w roku 79 wybuchł wznoszący się nad miastem wulkan. Chwilę po eksplozji temperatura powietrza wzrosła do ponad 600 stopnii Celsjusza, a całe miasto przykryła 6 metrowa warstwa popiołu. Dzięki temu budowle, czy niektóre ciała ludzi, zostały bardzo dobrze utwardzone i możemy podziwiać je do dzisiaj.

Pompeje warto połączyć z Capri, o tej przeczytasz we wpisie: CAPRI – WŁOSKA PEREŁKA W JEDEN DZIEŃ- ATRAKCJE I INFORMACJE. A także inne wpisy z Włoch i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: WŁOCHY.

Historia

Miasto zostało założone w VII w. p.n.e. przez Osków. W późniejszym czasie znajdowało się pod panowaniem Greckim, Etruskim czy Związku Samnickiego. Pod koniec IV wieku p.n.e. Pompeje zawarły z Rzymem układ sojuszniczy, który zobowiązywał je do pomocy militarnej, ale pozostawiał Pompejańczykom autonomię, własne urzędy i język. Pomiędzy IV a I wiekiem p.n.e. miasto było samorządne. W III i II wieku p.n.e. miasto przeżywało okres dynamicznego rozwoju, będąc jednym z najważniejszych portów w regionie.

W tym momencie zespół archeologiczny Pompeje, został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zagłada Pompei

Pierwsza katastrofą, która przydarzyła się mieszkańca Pompei, było trzęsienie ziemi, które nastąpiło w 62 roku. Już wtedy miasto zostało zniszczone w ponad 65 procentach. Mieszkańcy jednak bardzo szybko uporali się ze stratami i odbudowali miasto.

Jednak zaledwie 17 lat później, w roku 79 przytrafiła się kolejna katastrofa. Wulkan, który dumnie wznosił się nad miastem, niespodziewanie wybuchł.

Nieporozumienie, które błędnie krąży po świecie głosi, że Wezuwiusz wybuchł a miasto pokryła fala gorącej lawy, niszcząc wszystko na swojej drodze. Jednak to nie było tak. Pompeje znajdują się za daleko od wulkanu. Kiedy Wezuwiusz wybuchł, na miasto spadł pył. Czarny popiół, który przykrył swoją grubą, sześcio metrową warstwą wszystkie budynki i ludzi, którzy nie zdarzyli się ewakuować. Temperatura w ciągu kilku sekund wzrosła do około 600 stopnii Celsjusza. W ciągu kilku chwil miasto, które cieszyło się swoimi latami świetności, nagle zniknęło z powierzchni.

Pozytywną stroną tego zjawiska jest fakt, że popiół, który przykrył miasto, bardzo dobrze zakonserwował i utrwalił budynki czy ciała ludzi. Dzięki temu w dniu dzisiejszym Pompeje możemy oglądać w praktycznie nienaruszonym stanie.

Prace odkrywkowe rozpoczęły się w 1748 roku i trwają po dziś dzień. Prawdopodobnie duża część Pompei czeka jeszcze pod ziemią na odkrycie.

Pompeje miastem grzechu

Często mówi się o Pompejach, że są miastem grzechu i rozpusty, a wybuch Weziwiusza to kara, która spotkała mieszkańców miasta za to jak żyli.

W samych Pompejach było kilkadziesiąt domów publicznych. Większość z nich znajdowała się na tyłach tawern i była jednoizbowa. Temat seksu nie był tematem tabu. Tutaj nawet niewolnika było stać na usługi płatnej miłości. W Pompejach wiele domów zdobią erotyczne freski. Nad wejściami do sklepów widniały rzeźby w kształcie męskich przyrodzeń, mających zapewnić obfitość. Temat seksu stanowił temat żartów w sztuce. Sztuka erotyczna otaczała mieszkańców Pompei na każdym kroku.

Zadziwiające były ceny płatnych usług seksualnych w starożytnych Pompejach. W większości usługi seksualne kosztowały około 2 asy. Za 2 asy można było kupić np. 2 bochenki chleba, lub pół litra wina. Przeciętny robotnik zarabiał 16 asów dziennie. Na płatną miłość było stać nawet niewolnika, jeżeli trochę zaoszczędził.

Popyt w starożytnym Królestwie Rzymskim na usługi seksualne był bardzo wysoki. Stąd ceny tych usług. Prostytucja, w przeciwieństwie do cudzołóstwa, była legalna, a nawet pochwalana i uważana za konieczną. Dzięki temu mężczyźni mogli się wyszaleć, przy tym zostawiali porządne czy zajęte panny w spokoju.

Jak dostać się do Pompei?

Najłatwiej będzie z Neapolu. Na tę chwilę wiele linii lotniczych oferuje bezpośrednie przeloty z wielu lotnisk w Polsce do Neapolu, (Wrocław, Kraków, Warszawa). Ceny za podróż w 2 strony zaczynają się już czasem nawet od 80 zł (za tyle kupiłam bilet na trasie Wrocław-Neapol-Wrocław) oczywiście bez bagażu i poza sezonem. Regularna cena tanich linii lotniczych to coś około 250-300 zł.

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Jak dostać się z Neapolu do Pompei?

Najprościej będzie pociągiem. Pociągi firmy Trenitalia kursują z dworca centralnego, bezpośrednio do Pompei mniej więcej co godzinę. Cena za przejazd to 2,80 euro, pociąg jedzie około 40 minut.

Następnie ze stacji, gdzie zatrzymują się pociągi, do Parku Archeologicznego należy dojść- po prostu skręcić w lewo i iść główna drogą. Idzie się jakieś 20/30 minut zależy od tempa.

Ile kosztuje bilet?

Bilet normalny kosztuje 16 euro.
Bilet ulgowy (18-24 lata) 2 euro.
Dzieci i młodzież do 18 lat – bezpłatnie.

Istnieje też możliwość zakupu biletu 3 dniowego łączącego Pompeje, Oplontis i Boscoreale. Cena za taki bilet to 18 euro.

Aktualne ceny można sprawdzić także na oficjalnej stronie:KLIK

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Najlepiej cały dzień. Teren parku archeologicznego jest dość rozległy. Zaraz przy wejściu znajduje się punkt informacji turystycznej, warto poprosić o bezpłatną mapkę. W ten sposób zaoszczędzicie trochę czasu. Z mapą w ręku, dobrym tempem starczą nawet 4 godziny. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć większość budynków, pooglądać je dokładnie, czasem zrobić przerwę, nie biegać to zarezerwujcie cały dzień.

https://www.visitarepompei.org/mappa.php

Godziny otwarcia parku archeologicznego Pompei:

Poniedziałek-piątek: 9:00 – 17:00 (ostanie wejście 15:30)

Sobota-niedziela: 8:30 – 17:00 (ostatnie wejście 15:30)

Na mapie pompei

Amfiteatr (Anfiteatro di Pompei)– Pompejski Amfiteatr jest najstarszym zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie. Rzymskie Koloseum powstało 100 lat później niż Amfiteatr w Pompejach. Budowa amfiteatru zakończyła się w 80 roku p.n.e.. Trybuny areny mogły pomieścić około 20 000 widzów (czyni go to trochę mniejszym amfiteatrem niż ten zbudowany w Rzymie).

Forum (Foro Civile de Pompei)- Najważniejsze miejsce w całym mieście. To tutaj toczyło się życie publiczne. Zlokalizowane są tutaj świątynie, i urzędy.

Bazylika i Świątynia Apollina w Pompejach (Tempio di Apollo) – jest to jedna z najlepiej zachowanych świątyń. Została poświęcona rzymskiemu bogu Apollinowi. Znajduje się zaraz przy forum.

Wielki Teatr (Teatro Grande)– jest to najstarszy z zachowanych teatrów rzymskich na świecie. Powstał w III w p.n.e. Był w stanie pomieścić nawet do 5 tysięcy widzów. Obiekt różni się trochę od teatrów wznoszonych w późniejszym czasie, te miały budowy półkoliste. Teatr w Pompejach ma wzór podkowy.

Świątynia Izydy (Tempio di Iside)– Wzniesiono ją w II wieku p.n.e. i jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli na terenie stanowiska archeologicznego.

Terme (Łaźnie)– Na terenie Pompejów znajdziemy trzy przykłady łaźni rzymskich. Najlepiej zachowane z nich znajdują się kawałek za Forum (Terme del Foro). W środku wyglądają na nienaruszone i są w całości przykryte dachem. Kolejnymi, które można zobaczyć są: Łaźnie Centralne (niestety trochę gorzej zachowane) i Łaźnie Stabina, z bardzo ciekawymi dekoracjami.

Villa dei Misteri (Willa tajemnic)- Willa została zachowana w bardzo dobrym stanie. To co najpiękniejsze, to malowidła, które ja zdobią. Przedstawiają one prawdopodobnie tajemnicze obrzędy religijne. Willa znajduje się na obrzeżach, 29 minut drogi od centrum. Jej właściciel nie jest znany.

Co jeszcze?

Lupanar– czyli dom publiczny, ozdobiony erotycznymi freskami. Lupanar został wybudowany w bardzo dobrym miejscu – w pobliżu forum, przy zbiegu ulic, tak że klienci mogli wchodzić z dwóch stron. Zachęcał ich pokaźnych rozmiarów wizerunek fallusa, opatrzony napisem: Hic habitat felicitas, czyli:„Tu mieszka szczęście”.

Casa del Fauno (Dom Fauna)– nazwa wzięła się od posągu fauna, który stoi przed domem. Rzeźba z brązu przedstawia bożka płodności i lasów górskich, a także opiekuna pasterzy. Posąg był dekoracją do pojemnika, w którym zbierała się woda deszczowa. W tym momencie posąg to replika. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Neapolu. Dom Fauna, z powodu swojego rozmiaru oraz dopracowania szczegółów, uważany jest za jeden z najważniejszych przykładów antycznej architektury prywatnej posiadłość. Dom Fauna, z powodu swojego rozmiaru dekoracji i dopracowanych szczegółów, uważany jest za jeden z najważniejszych przykładów antycznej architektury prywatnej posiadłości.

Polski akcent, czyli rzeźby Igora Mitoraja-w 2016 roku miała tu miejsce wystawa polskiego artysty, który mieszkał i tworzył w Toskanii, Igora Mitoraja „Mitoraj w Pompejach”. Dwie rzeźby zostały do dzisiaj, ponieważ idealnie wpisują się w klimat Pompei.

To wszystko, to tylko przedsmak tego, co czeka Was w Pompejach. Nie sposób wszystkiego opisać. Każdy budynek, który się tam znajduje, niesie za sobą historie.

Ciekawostki

  • To nie lawa zniszczyła Pompeje a popiół, który zakrył całe miasto.
  • Miejscami warstwa popiołu wynosiła aż 6-7 metrów.
  • Oprócz Pompejów, zniszczeniu uległy także Stabie i Herkulanum.
  • Skamieniałe sylwetki ludzkie to nie ludzie, a odlewy z gipsu, który wypełnił przestrzeń w popiole, gdzie wcześniej znajdowali się ludzie (lecz ulegli naturalnie rozkładowi).
  • W Pompejach istniały chodniki i przejścia dla pieszych (zebra).
  • Amuletem mającym zapewnić dobrobyt domostwu był penis.
  • Mimo że z usług prostytutki mógł korzystać tylko mężczyzna, usługi świadczyli zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
  • Praktycznie w każdej tawernie znajdował się dom publiczny.
  • Uslugi seksualne były zadziwiająco tanie. Przeciętny robotnik zarabiał 16 asów dziennie. Płatną miłość można było kupić średnio za 2 asy.
  • Prostytucja w przeciwieństwie do cudzołóstwa nie była karana. Pochwalano ją. Dzięki temu mężczyzna mógł się wyszaleć i zostawić „porządnepanny w spokoju.
  • Średnia długość życia mężczyzn wynosiła 40 a kobiet 30 lat.
  • W związku z wybuchem Wezuwiusza w roku 79 zginęło około 2000 osób, czyli około 15% mieszkańców.
  • Ruiny odwiedza około 2,5 miliona osób rocznie!
  • Amfiteatr Pompei jest najstarszym kamiennym budynkiem w swoim rodzaju znanym ludzkości.
  • W czasie II wojny światowej Pompeje zostały zbombardowane. Większość budynków uległa zniszczeniu, zostały odbudowane.

Pompeje warto połączyć z Capri, o tej przeczytasz we wpisie: CAPRI – WŁOSKA PEREŁKA W JEDEN DZIEŃ- ATRAKCJE I INFORMACJE. A także inne wpisy z Włoch i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: WŁOCHY.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *