G-32TQXPEBSS
Austria,  Europa,  Podróże

PLANSEE | TYROL | WSKAZÓWKI I INFORMACJE

Przygoda, natura, góry, piękne widoki, brak komercji.. Jeżeli potrzebujecie którejś z tych rzeczy, mam coś idealnego dla Was! Piękne jezioro Plansee położone w północnym Tyrolu zaraz przy granicy Austrii z Niemcami. Miejsce to nie jest aż tak znane i zadeptane przez turystykę. Jeżeli chcecie odpocząć od zgiełku miasta, od pośpiechu, koniecznie tu przyjedźcie!

Plansee, jak i cały Tyrol północny, nie jest kierunkiem aż tak popularnym dla masowej turystyki. Przed wyjazdem próbowałam znaleźć trochę informacji na polskich blogach podróżniczych, na próżno. Wszelkie informacje wygrzebałam dopiero na tych niemieckojęzycznych. Dlatego dziś przychodzę do Was ze wszystkimi istotnymi informacjami na temat tego cudownego miejsca!

Na wstępie przypomnę o wpisie, który pojawił się tydzień temu: SEEBENSEE I DRACHENSEE | TYROL| – oba wyjazdy można ze sobą w prosty sposób połączyć, miejsca znajdują się w niedużej odległości od siebie. Ja rozłożyłam to na dwa osobne wypady, ale dla kogoś, kto chce przyjechać tu z daleka, dużo bardziej opłaca się aby je połączyć. Zaraz obok jest też: EIBSEE | WSKAZÓWKI | INFORMACJE.

Jak dostać się do Plansee?

Tak jak w przypadku Seebensee i Drachensee, które opisałam w poście powyżej, dotarcie tutaj komunikacją miejską to trochę niemożliwe.. Najlepszym sposobem będzie własne auto, lub wypożyczenie auta po wylądowaniu na lotnisku. Najbliższe lotniska to: Innsbruck (75 km), Monachium (150km).

Plansee

Jezioro Plansee to drugie co do wielkości w Tyrolu (zaraz po Achensee) znajduje się w pobliżu gmin Breitenwang i Heiterwang i jest połączone z jeziorem Heiterwang wąskim kanałem. Plansee jest bardzo popularne wśród biegaczy, nordic walking, wędrowców, rowerzystów i wielu innych sportowców. Na brzegu znajduje się również plaża. Można wypożyczyć kajaki, SUP, itp. Jezioro jest również idealnym punktem wypadowym na wycieczki po okolicznych górach.

Gdzie się zatrzymać?

Przy samym Plansee nie ma wielu hoteli, zwlaszcza tych luksusowych. Tutaj dominują Campingi! Jest ich tu kilka! I to zaraz przy brzegu jeziora. Można rozbić namiot, przyjechać camperem i poczuć trochę ducha przygody. W okół jeziora znajdzie się kilka (wydaje mi się, że można policzyć na placach jednej ręki) obiektów noclegowych typu hotel czy pensjonat. Większymi miejscowościami nieopodal są Reutte, Heiterwang czy Berwang.

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Ceny z Campingu (te mogą się oczywiście różnić, w zależności od Campingu, tu wspominam o jednym z kilku, akurat przy tym się zatrzymałyśmy na parkingu).

Osoba dorosła: 7,5€
Dziecko: 5€
Pies: 5€
Miejsce postojowe: 11€
Prąd: 3€

Cena w hotelu przy jeziorze (hotel Forelle) 125€/doba/2os.

Warto wspomnieć, że rozbijanie namiotu w Austrii (Tyrol) jest nielegalne i grożą za to bardzo surowe, finansowe kary.

Tym razem niestety nie mam dla was nic do polecenia bo.. Spałyśmy w aucie na parkingu! Ahoj przygodo!

Przy jeziorze co jakiś czas rozmieszczone są parkingi. Cena za cały dzień to 3€. Od 7:00 do 21:00, w nocy parking jest darmowy.

Najpopularniejszy insta spot

Miejsce, które znam z instagrama. Po wpisaniu w wyszukiwarkę „Plansee” od razu pojawia się to miejsce i zdjęcia z typową, drewnianą chatką, a w tyle widać panoramę gór.

Najlepiej rundę wędrówki zacząć od parkingu pod hotelem Seespitze. Zaraz przy tym miejscu znajduje się chatka a później szlak na jeden z piękniejszych punktów widokowych na Plansee (opisane poniżej).

Sama nie wiem, jak to się stało, że zwykła chatka zyskała taką popularność. Choć kiedy patrzę na zdjęcia zrobione tam, wątpliwości odchodzą. Trudno o lepsze miejsce na klimatyczne zdjęcia. Wspomnieć jednak trzeba, że miejsce to jest prywatne i wstęp jest zabroniony. Także (nie)należy przeskoczyć płot a zdjęcie zrobić z kładki przy brzegu.

Punkt widokowy na Plansee

Kolejne z miejsc, które znałam z instagrama. Piękny widok na całe jezioro Hinterwangersee i Plansee. Problem pojawił się kiedy chciałam się dowiedzieć jak się tam dostać. Tak jak wspominałam wyżej, na polskich blogach podróżniczych niewiele można znaleźć. Przychodzę Wam z pomocą!

Kiedy zaparkujecie już auto i zobaczycie słynną chatkę, należy kierować się w prawo (od chatki w stronę hotelu). Przejść przez deewniany mostek i skręcić w lewo. Później iść jakieś 15 minut szlakiem przy jeziorze. Problemem jest to, że szlak na punkt widokowy nie jest oficjalny. Co za tym idzie- nie jest oznakowany. Ogólnie z głównego szlaku przy jeziorze, należy odbić w prawo i kierować się na Jagdhütte. Mapa google niestety nie pokazuje tej drogi. Podczas odcinka od mostu do ścieżki na górę jest jakieś 15 minut. Po drodze kilka razy mogą zmylić Was inne, wydeptane ścieżki, które prowadzą do nikąd (my na jedną z nich weszłyśmy bo myślałyśmy, że to „ta”. Ta właściwa będzie znajdowała się obok dużego osuwiska kamieni. A na dole będzie plaża z typowym pieńkiem w wodzie (zdjęcie poniżej).

Kiedy już odnajdziecie to miejsce, musicie wiedzieć, że trasa jest ciężka. Raczej polecam odpowiednie obuwie trekkingowe. W sandałkach czy trampkach może być ciężko. Na górę wchodzi się jakieś 45 minut. Nam zajęło około godziny – wolnym krokiem i z odpoczynkiem. Widoki z góry wynagradzają cały wysiłek. Zdecydowanie warto. Na dół zeszłyśmy już tylko w jakieś 20 minut.

Trasy wędrówkowe

Wokoło Plansee zlokalizowanych jest wiele tras wędrówkowych. Naszym pierwotnym planem było przejście całej trasy wokół jeziora Plansee i Heiterwangersee. Całość ma 20 kilometrów. W związku z tym, że wejście na punkt widokowy, odpoczynki, foto pauzy i obiad zajęły nam sporo czasu, tego nie starczyło nam, żeby zrealizować nasz cel. Przeszłyśmy (oprócz punktu widokowego) trasę wokół jeziora Hinteewangersee. Ta miała dystans 10 kilometrów.

Do wyszukiwania tras trekkingowych polecam ściągnąć aplikacje Komoot. Wyszukuje ona wszystkie możliwe trasy w danym miejscu. Bardzo praktyczna i przydatna.

Trasa wokół jeziora Hinteewangersee była bardzo łatwa, przyjemna, a widoki niesamowite. Błękit wody powala. Przyznam, że mniejsze jezioro Hinterwangersee jest moim zdaniem dużo bardziej urokliwe niż duże Plansee. Woda jest piękniejsza, mnóstwo tu także uroczych, idylicznych plażyczek przy brzegu.

Inne aktywności

Oprócz tras trekkingowych i wędrówek, nad Seebensee można skorzystać także z wypożyczalni rowerów, kajaków czy wypożyczyć SUP. W tym miejscu stawia się przede wszystkim na aktywny wypoczynek. Wypożyczenie kajaku czy SUPa to koszt około 20€ za godzinę (wszystko zależy od miejsca, wypożyczalni jest kilka, widziałam też opcje 25€ za 2 godziny).

Ważne informacje

 • Jezioro Plansee połączone jest z mniejszym jeziorem Hinteewangersee.
 • Jest tu bardzo mało hoteli, przeważają kampingi.
 • Parking kosztuje 3€/doba.
 • Weźcie zapas wody.
 • Raczej brak tu restauracji, dobrze mieć trochę przekąsek na „czarną godzinę”.
 • Słynny domek na wodzie – trzeba pamiętać, że oficjalnie jest tak zakaz wstępu.
 • Szlak na punkt widokowy jest nieoficjalny, przez co też nieoznakowany.
 • Początek trasy znajduje się przy hotelu Seespitze.
 • Buty trekkingowe to podstawa.
 • W jeziorze można pływać, warto wziąć stroje kąpielowe i buty do wody (kamieniste dno).
 • Rozbijanie namiotu w Austrii „na dziko” jest nielegalne. Grożą za to wysokie kary.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *