G-32TQXPEBSS
Europa,  Francja,  Podróże

PARYŻ | JAK SIĘ ZAKOCHAĆ? |10 RZECZY DO ZROBIENIA

Jeśli zapytałabym o najromantyczniejsze miasto na świecie? Pewnie połowa odpowiedziałaby, że to Paryż, a druga połowa zbulwersowała się, że jak można nazywać to miasto pięknym. Nie ma chyba drugiego takiego miasta, które wzbudzałoby tyle skrajnych emocji. Jedni Paryż kochają, inni nienawidzą. Paryż doczekał się nawet określenia „syndromu paryskiego” (rozwinę niżej). Ja jestem w gronie osób, które Paryż pochłnął totalnie!

Jedni Paryż kochają, inni nienawidzą. Paryż doczekał się nawet określenia „syndromu paryskiego”, czyli: dolegliwość występująca u turystów, którzy odwiedzając Paryż odkrywają, że miasto nie spełnia ich oczekiwań, a ich wymarzony czy znany z literatury obraz Paryża różni się w znaczący sposób od współczesnej rzeczywistości (Wikipedia).

Paryż taki jest. Piękne uliczki, wieża Eiffla, światowe dzieła sztuki, romantyczne Montmartre, Sekwana, uliczni artyści, drogie butiki, samochody.. A obok leżący bezdomni i śmieci.

To był mój drugi raz w Paryżu, za pierwszym razem byłam na tydzień, teraz udało się wyskoczyć na 3 dni, pokochałam Paryż jeszcze bardziej i już patrzę kiedy wyskoczyć ponownie!

W tym wpisie zdradzę Ci, co zobaczyć wybierając się do Paryża na przedłużony weekend! Wybrałam 10 moich top przeżyć z Paryża!

1. Zrób sobie piknik na Polach Marsowych!

Kup wino, trochę jedzonka i idź pod wieżę Eiffla na Pola Marsowe zrobić piknik! Uwierz mi, to synonim Paryża i piękne uwieńczenie pobytu tam! Szczególnie polecam wybrać się tu wieczorem, przy zachodzie słońca. Kiedy słońce już zajdzie, zrobi się jeszcze lepiej! Oświetlona Wieża Eiffla robi jeszcze większe wrażenie, co godzinę odbywają się pokazy światełek na wieży! Wygląda to naprawdę magicznie, całość nie trwa długo, więc delektuj się!

Z ciekawostek:

 • To chyba najpopularniejsze miejsce na oświadczyny, będąc tam 2h byłyśmy świadkami 2 oświadczyn.
 • Najbliższy market znajduje się jakieś 10 minut drogi od Pól Marsowych.
 • Na miejscu możesz kupić crepsy i inne przekąski.
 • Chodzą też panowie, którzy sprzedają wina. Ogólnie najpierw krzyczą sobie po 25€ za butelkę, ale koniec końców sprzedadzą nawet za 7!
 • Co ciekawe, oświetlenie wieży Eiffla ma prawa autorskie i nie można go upubliczniać (chodzi głównie o profesionalnych fotografów itp).

2. Podziwiaj sztukę w Luwrze, czyli Mona Lisa i nie tylko..

Luwr to chyba najbardziej znane muzeum Paryża, Francji a nawet świata. Jest też największym muzeum na świecie. Już sama jego zewnętrzna część robi ogromne wrażenie a piramida (wejście), stała się jednym z symboli Paryża. Jak to moja współtowarzyszka podróży powiedziała „ja to chciałam zobaczyć tę piramidę nawet bardziej niż Wieżę Eiffla”! Co ciekawe piramida została postawiona w 1989 i najpierw spotkała się z wielkim niezadowoleniem.

Razem Luwr ma ponad 35 tysięcy eksponatów! W tym te, które zapewne widziałaś/eś w podręczniku od historii. Nie ma szansy na zobaczenie wszystkiego w jeden dzień a nawet tydzień. Czy wiesz, że aby zobaczyć każdy eksponat i poświęcić na niego 30 sekund.. Potrzeba by było STU DNI (!!) żeby zobaczyć wszystko. No nie ma szans.

Na czym w takim razie się skupić? Najważniejsze eksponaty Luwru.
 • Mona Lisa, Leonardo da Vinci, czyli chyba najważniejszy eksponat całego Luwru! Pod żadnym eksponatem nie było takiego tłumu. Teraz jednak świetnie sobie z tym poradzono, trzeba ustawić się w kolejce i można podejść samemu pod sam obraz! W 2016 musiałam podziwiać Mona Lisę z odległości chyba 10 metrów.
 • Venus z Milo, Alexandros of Antioch – nie ma jak oglądać rzeźby, które zna się z podręczników do historii!
 • Nike z Samotraki
 • Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna, Antonio Canova.
 • Wielki Sfinks z Tanisu. Polecam z resztą całą przestrzeń poświęconą na starożytny Egipt. Mumie, sarkofagi..
 • Wesele w Kanie, Paolo Veronese.
 • Cztery Pory Roku, Giuseppe Arcimboldo.
 • Moim faworytem był też dział ze sztuką z najdalszych zakątków świata! Nowa Gwinea, Wyspy wielkanocne, Karaiby.. Tam dopiero można znaleźć nieoczywiste skarby!
 • Apartament Napoleona– Napoleon w czasach swojej świetności zamieszkał w Luwrze. Powiesił sobie nawet Mona Lisę u siebie. Dziś można podziwiać jego apartament.

Od czego najlepiej zacząć? Ja zaczęłam od Mona Lisy. Gdzie znaleźć Mona Lisę? Nie martw się, wszystkie szlaki tam prowadzą. A tak na serio, już od wejścia są strzałki prowadzące do tego obrazu (i innych ważnych). Warto wziąć sobie przy wejściu plan Luwru, to zdecydowanie ułatwi poruszanie się i organizacje.

Wstęp kosztuje 17€ (do 26 roku życia wejście jest bezpłatne).
Dodatkowo, od października do marca darmowy wstęp jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
W tym momencie trzeba wejściówkę rezerwować online na konkretną godzinę. Dzięki temu unikamy kolejek! Kiedyś, żeby tu wejść, trzeba było odstać minimum 2h! teraz 10 minut i jesteś w środku.

Bilety i wszelkie ważne informacje znajdziesz na stronie Luwru.

3. Obudź w sobie dziecko i przejedź się na karuzeli pod wieżą Eiffla!

No to skoro było poważnie, to teraz coś dla obudzenia w sobie dziecka! Kto z nas, będąc dzieckiem, nie marzył żeby przejechać się na takiej bajkowej karuzeli! W Paryżu masz szansę! Znajduje się tu kilka takich starych karuzel. Między innymi pod Katedrą Sacré-Cœur i pod Wieżą Eiffla.

Karuzela nazywa się Le Carrousel de la Tour Eiffel i znajduje się od strony Sekwany. Koszt przejażdżki 2,50€!

4. Rejs po Sekwanie i naleśnik pod Wieżą Eiffla!

Cudownym sposobem na poznanie Paryża jest wybranie się na rejs po Sekwanie!

Rejs trwa godzinę, trasa zaczyna się przy Wieży Eiffla, później statek płynie aż do wyspy, na której mieści się Noter Dame i za nią zawraca. Po drodze zobaczyć można oczywiście Wieżę Eiffla, Muzeum D’Orsay, Luwr, Most Alexandra III, a także Noter Dame. Po drodze można dowiedzieć się wiele o Paryżu.

Ceny takich rejsów zaczynają się od około 15€. My nasze bilety kupiłyśmy przez getyourguide. Ogólnie można spodziewać się większego wow, ale jest fajnie!

Po wszystkim polecam udać się pod Wieżę Eiffla na crepsa z czekoladą!

5. Napij się Prosecco z widokiem na Paryż – Montparnasse

Chcesz napić się wina / prosecco i przy tym rozkoszować się panoramą całego Paryża? Koniecznie zajrzyj do Montparnasse, a dokładnie na dach wieżowca, który udostępniony jest dla zwiedzających!

Jak wygląda wizyta w Montparnasse? Najpierw wchodzi się do wieżowca, jest kontrola i bramki (coś jak na lotnisku), należy przejść do windy, która zabierze Cię na ostatnie piętro! Tam znajduje się przeszklone pomieszczenie z panoramą na cały Paryż i kawiarnia. Można się napić kawy, zjeść coś drobnego, a później przejść na dach!

Na dachu czeka oczywiście przepiękny widok, stoliki, fotele.. Można się rozłożyć, podziwiać panoramę i delektować się chwilą! Warto wybrać się przed zachodem słońca. My byłyśmy w piątek wieczorem, był też DJ i zapowiadała się naprawdę fajna impreza! Czas na górze nie jest limitowany.

Co ciekawe..

 • Do 2009 (od 1972) był to najwyższy budynek Paryża.
 • Wejście kosztuje 15 euro dla osób dorosłych. Dla studentów / dzieci są zniżki.
 • Żeby nie stać w kolejce, warto kupić bilet online.
 • Na ten moment, aby wejść na punkt widokowy trzeba posiadać szczepienie / ważny test.

6. Spaceruj po Montmartre, śladami artystów!

Moje ulubione miejsce w Paryżu to zdecydowanie Montmartre!

To jedna ze starszych dzielnic Paryża, wyglądem zdecydowanie różni się od całości. Jest to jedno z miejsc, które przetrwało wielką przebudowę Paryża w XIX wieku. Do tego czasu Paryż wyglądał zupełnie inaczej, Montmartre może dać nam tego namiastkę. Wąskie kręte uliczki, kolorowe domki.. Teraz w centrum Paryża możliwe jest tylko malowanie budynków na odcienie beżu.

Dzielnica jest typowo artystyczną. To właśnie tu zbierali się najbardziej znani artyści jak Picasso, van Gogh, mieszkał tu też Chopin. Teraz dzielnica praktycznie cała opanowana jest przez turystykę, mimo to, jest pięknie. Na głównym placyku Montmartre spotkasz lokalnych artystów malujących obrazy / portrety i poczujesz ten klimat dzielnicy.

Co zobaczyć w Montmartre? Instaspoty.

 • Moulin Rouge
 • Katedra Sacré-Cœur
 • La Maison Rose (różowa restauracja ze zdjęcia).
 • La Consulat (restauracja gdzie swój czas chętnie spędzał Picasso czy Van Gogh).
 • Retro budka forograficzna przy 53 Rue des Trois Frères.
 • Stacja metra Lamarck Caulaincourt – jedna z najstarszych stacji metra.
 • Wall of love – ściana z napisami „kocham Cię” w każdym języku świata.
 • Place du Tertre – główny placyk z lokalnymi artystami.

Jeśli chodzi o Montmartre, powstał osobny wpis żeby opisać to miejsce! Znajdziesz tutaj: MONTMARTRE | NAJPIĘKNIEJSZA DZIELNICA PARYŻA.

7. Poszukaj najpiekniejszych kadrów Wieży Eiffla..

Wieża Eiffla to nieodłączny symbol Paryża! Koniecznie poszukaj najładniejszych spotów z widokiem na nią! Już dziś mogę podpowiedzieć Ci kilka miejsc, ale szczegółowo dowiesz się o nich we wpisie poświęconym symbolowi Paryża- WIEŻA EIFFLA | 8 MIEJSC Z WIDOKIEM NA WIEŻĘ.

 • Trocadéro
 • Pola Marsowe – Champ de Mars
 • Rue de l’Université
 • Pont d’Iéna i Place de Varsovie
 • Most Aleksandra III – Pont Alexandre III.

Ponadto moje ulubione punkty widokowe z Wieżą Eiffla w tle:

 • Łuk Triumfalny
 • Wieżowiec Montparnasse
 • Widok z wieży Eiffla (ale ten jest moim najmniej ulubionym bo nie ma Eiffla w tle, więc bez sensu, polecam wybrać dwa pierwsze).

8. Przejdź się na spacer Polami Elizejskimi aż do Łuku Triumfalnego.

Paryż większości kojarzy się z modą, stylem, drogimi butikami i światowymi domami mody. No i tak jest. Jeśli kochasz modę (i nawet kiedy jej nie kochasz, ale chcesz poczuć Paryż), udaj się na Pola Elizejskie – Avenue des Champs-Élysées. To reprezentacyjna ulica Paryża, łącząca plac Zgody (Place de la Concorde) z placem Charles’a De Gaulle’a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny.

Co ciekawe, jeszcze 400 lat temu były tam jedynie pola uprawne a dziś ulica stała się symbolem najsłynniejszego miasta na świecie.

Wzdłuż Pól Elizejskich znajdziesz nie tylko domy mody najsłynniejszych projektantów, ekskluzywne restauracje, sklepy, drogie samochody jak ferrari czy porsche. To właśnie tam, jak nigdzie indziej dostrzegłam kontrast Paryża. Pod obrazkiem luksusu i przepychu na chodnikach leżeli bezdomni. Trudny widok, ale nieodłączny jeśli chodzi o Paryż.

Dochodząc do Łuku Triumfalnego, zdecydowanie polecam wejść do środka. Oprócz pięknego widoku na Paryż (mój ulubiony punkt widokowy), we wstęp wliczone jest wejście do muzeum.

Łuk Triumfalny w Paryżu to jedna z najsławniejszych budowli tego typu na świecie, został zbudowany na polecenie Napoleona, ten niestety nie zobaczył kompletnego dzieła za swojego życia bo zmarł zanim Łuk został ukończony.

Wstęp na Łuk kosztuje 13€, myślę, że godzina wystarczy na zwiedzenie. Tak jak w przypadku Luwru i innych atrakcji Paryża, wstęp do 26 roku życia jest bezpłatny. Dodatkowo, od października do marca darmowy wstęp jest w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

9. Poszukaj ulicznych grajków i artystów!

Serio! Nie ma nic bardziej romantycznego i pięknego niż Ci wszyscy utalentowani artyści na ulicach Paryża! I wcale nie przesadzam. O ile zazwyczaj coś takiego ani mnie nie wzrusza, ani nie porusza.. Raczej nie zdarza mi się nawet stanąć na chwilę żeby posłuchać.. Tak w Paryżu co chwilę zatrzymywałam się żeby posłuchać! Nawet nie tylko zatrzymywałam.. Nawet siadałam na dłuższą chwilę, wzruszałam się i biłam brawo jak szalona Paryż to miasto artystów!

10. Kulinarna uczta, czyli spacer po Rue Mouffetard w 5 dzielnicy.

Wyjazd nie może być udany bez.. Oczywiście, że dobrego jedzenia! W Paryżu tego na szczęcie nie brakuje! Nie spędziłam wiele czasu w tym mieście, ale jest miejsce, które zdecydowanie musisz sprawdzić! Mowa o Rue Mouffetard w 5 dzielnicy. Jest to uliczka, całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego, wzdłuż której zlokalizowane są przeróżne knajpki, restauracje. Znajdziesz tu dosłownie chyba każdą kuchnię świata, od francuskich crepsów, przez włoską pizzę, arabskie przysmaki, japońskie sushi po meksykańskie tacosy! Raczej restauracje nie są fancy, mają bardzo przystępne ceny. Wieczorem to miejsce żyje!

Mam jedną szczególną restaurację do polecenia w tym miejscu: jeśli lubisz kuchnie libańską, to zdecydowanie sprawdź to miejsce: Le Cedre Rue Mouffetard 6, Paris. 100/10! W Paryżu byłyśmy 3 dni i dwa razy poszłyśmy właśnie tam! A jak wrócę do Paryża, to ta restauracja będzie pierwszym miejscem, do którego się udam!

Poza tym, co polecam zjeść w Paryżu? Crepsy, mule, spróbować ślimaków, świeże bagietki, kolorowe ciasteczka, croissanty i makaroniki!

Podsumowując.. Ja Paryż kocham!

Dla mnie to miasto jest mega romantyczne, mimo że brudne, mimo, że pełne smutnych obrazów, oszustów.. Mojego obrazu romantycznego Paryża nic nie zaburzyło. Chyba chodzi o to, że widzimy w nim to, co chcemy zobaczyć.

Inne wpisy na temat miasta miłości znajdziesz tutaj: Francja.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *