G-32TQXPEBSS
Europa,  Podróże,  Szwajcaria

MÜRREN – NAJPIĘKNIEJSZA SZWAJCARSKA WIOSKA

Najpiękniejsza szwajcarska wioska? Póki co, moim numerem jeden pod tym względem jest Mürren! Przepiękne miejsce, położone nad pionowymi klifami Lauterbrunnen, miejsce pełne przygód, drewnianych domków i przepięknych widoków. Jeśli chcesz być bliżej gór- nie ma lepszego miejsca. Co ciekawe, dostać można się tam tylko kolejką, lub pieszo. Miejsce niedostępne jest dla ruchu kołowego, coś niesamowitego.

Położenie Mürren

Mürren to miejscowość w Szwajcarii, położona w Alpach Bernenskich, w kantonie Berno, w dystrykcie Interlaken, należy do gminy Lauterbrunnen. Mürren leży na wysokości 1650 m. n.p.m, w otoczeniu takich szczytów jak Schlitchorn (tu nagrywany był Bond), Jungfrau i Mönch, jeśli chcesz być blisko gór- nie ma lepszego miejsca. Mürren jest malutkie, wioskę zamieszkuje tylko 418 osób! Małe, ale jak urocze.

Jak się dostać do Mürren

Z Lauterbrunnen są trzy możliwości – kolejka, pociąg, albo trekking.

Pierwsza opcja to kolejka Stechelberg, jedzie na trasie: Stechelberg – Gimmelwald – Mürren – Birg- Schlitchorn. Stacja kolejki znajduje się w Stechelberg, jakieś 5 kilometrów od centrum Lauterbrunnen, w okolicy Campingu Breithorn, w którym się zatrzymaliśmy, niedaleko są też wodospady Trüummelbach, o tych miejscach przeczytasz w poście poświęconym Lauterbrunnen. Do kolejki dostać można się oczywiście na piechotę, autem (są parkingi-płatne), lub autobusem, który kursuje regularnie między Lauterbrunnen a Stechelberg. Koszt przejazdu kolejką między Lauterbrunnen a Mürren to 11 CHF w jedną stronę / 22 CHF w dwie strony. Bilet na trasie Lauterbrunnen – szczyt Schlitchorn kosztuje 126 CHF w dwie strony, jeśli zatrzymasz się w Lauterbrunnen dostaniesz kartę dla gości, z którą dostaniesz -30% na niektóre atrakcje, w tym wjazd na Schlitchorn (tylko do Mürren zniżka się nie nalicza). Kolejka kursuje od 9:00 do 17:00, co 20 minut.

Bergbahn, czyli górski pociąg, odjeżdża z centrum Lauterbrunnen, prosto do Mürren. Cena za pojedynczy przejazd wynosi także około 11 CHF w jedną stronę.

Trekking Lauterbrunnen – Mürren. Z samego Lauterbrunnen możliwy jest również trekking do Mürren. Trasa rozpoczyna się w Stechelberg, to znaczy, że należy przejść: Lauterbrunnen – Stechelberg – Gimmelwald – Mürren, (a dalej nawet na Schlitchorn). Trasa do Mürren to około 10 kilometrów, podejścia są jednak bardzo strome, więc warto zarezerwować sobie na tę trasę nawet 2,5h, dalej na szczyt Schlitchorn- Piz Gloria – 8h.

Ja na górę wjechałam kolejką linową ze Stechelberg, na dół zdecydowaliśmy się jednak na trekking.

Mürren, co tam robić?

Miasteczko Mürren to malutka, tradycyjna, szwajcarska wioska, warto odwiedzić to miejsce podczas zwiedzania Szwajcarii. Mürren zamknięte jest na ruch samochodowy, dzięki temu, panuje tu cudowny spokój i cisza. Sama natura. Spacer po tym uroczym miasteczku to punkt obowiązkowy. Urocze uliczki, drewniane domki obwieszone flagami Szwajcarii, lokalne sklepiki z tradycyjnymi wyrobami, a co najpiękniejsze, to oczywiście góry otaczające tę wioskę. Kawa i lokalne przysmaki, jedzone w jednej z kilku restauracji z widokiem na szczyty gór, to niesamowite doświadczenie.

To miasteczko to najlepsze miejsce do obcowania z górami i cieszenia się nimi. Mnóstwo tu przepięknych tras trekkingowych z widokami na najwyższe szczyty, słynna Via Ferrata (mój kolejny cel), ale miejsce to także super baza wypadowa do trekkingu na Schlitchorn i szczyt Piz Gloria, Birg i słynny Skyline, a także wiele, wiele innych miejsc, zimą miejsce to jest perfekcyjnie przystosowane do uprawiania sportów zimowych.

Mürren – The North Face Trail

To, na co my się zdecydowaliśmy, to trekking. W miasteczku, tak jak już wspominałam, jest dużo tras. Wszystkie cechują się przepięknymi widokami na góry, bo będąc w Mürren, jest się naprawdę bardzo blisko nich.

My zdecydowaliśmy się na przejście trasy The North Face Trail– jest to 7 kilometrowa trasa, która rozpoczyna się w Mürren (przy stacji kolejki) i kończy się również w Mürren, więc jest to pętla. Trasa nie jest trudna, raczej odpowiednia dla każdego, jest kilka podejść pod górę, ale raczej nie jakiś stromych. Różnica podejść to jakieś 320 metrów.

Szlak North Face w Mürren ma w sobie po trochę ze wszystkiego: oszałamiające widoki na góry, lasy, małe wioski i chaty schowane pośród gór, alpejskie łąki pełne kwiatów i pastwiska pełne krów i ich dźwiękowych dzwonków.

Szlak polecam przechodzić tylko podczas dobrej pogody. Ja przechodziłam go dwa razy. Za pierwszym razem było pochmurno, mgła, widoczność zerowa. Za drugim słońce i błękitne niebo. Wrażenia są nieporównywalne, zupełnie jak dwa różne miejsca. Bez widoku na góry to jednak nie to samo.

Czas przejścia: około 2,5 – 3h. Szlak najlepiej przejść od maja do października, my będąc na początku czerwca, miejscami mieliśmy jeszcze sporo śniegu.

Polecam założyć dobre buty i wziąć zapas wody. Po drodze jest kilka źródełek gdzie napełnić można butelkę.

W miasteczku zaczyna się także wiele innych tras, tych krótszych i dłuższych. Najkrótsza- Flower Trail jest przystosowana do dzieci i rodzin, trwa około godziny. Do wyboru są też prawdziwe górske szlaki, które wymagają wzorowej kondycji i samozaparcia. Każdy znajdzie coś dla siebie, to pewne.

Podsumowanie

  • Do Mürren z Lauterbrunnen dostać się można kolejką, pociągiem Bergbahn, lub na piechotę.
  • Kolejka i pociąg kosztują około 11 CHF w jedną stronę.
  • Trekking rozpoczyna się w Stechelberg, trasa ma jakieś 10 kilometrów, spokojnie ponad 3h drogi.
  • Miasteczko na klifie to miejsce, które ma naprawdę wiele do zaoferowania.
  • Via Ferrata Mürren – Gimmelwald to najpiękniejsza Via Ferrata jaką widziałam.
  • W Mürren wiele jest tras trekkingowych, ja polecam szczególnie The North Face Trail.
  • Stąd można dojść do góry Schlitchorn i dalej szczytu Piz Gloria, gdzie nagrywali Bonda „W służbie jej królewskiej Mości”.
  • Weź zapas wody (na trasie nie ma sklepów, ale jest kilka źródełek, gdzie można napełnić butelkę).
  • Dobre buty trekkingowe są konieczne.
  • Trekking polecam tylko w ładną pogodę, bez widoku na góry traci ona wiele.

To już ostatni wpis dotyczący Szwajcarii. W ciągu tygodnia zobaczyliśmy wiele przepięknych miejsc – Mürren i okolicę. Gelmersee i Gelmerbahn – kolejka górska, która prowadzi do Gelmersee, przepięknego górskiego jeziora. Nachylenie kolejki to aż 106%, co czyni ją najbardziej stromą kolejką linową w Europie. Blausee– Jedno z najpiekniejszych górskich jezior na całym świecie! A przynajmniej w Szwajcarii. Augstmatthorn– jedną z najbardziej fotogenicznych tras trekkingowych w Szwajcarii i oczywiście Lauterbrunnen – przepiękną dolinę otoczoną przez ogromne trzy- i czterotysięczniki i 72 wodospady! Szwajcaria to przecudowny region, który polecić mogę z czystym sumieniem. Do zobaczenia Szwajcario!

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *