G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

MONTEROSSO AL MARE – MIASTECZKA CINQUE TERRE

Błękitne, krystalicznie czyste morze, długie plaże, charakterystyczne, rozsławione pomarańczowo – granatowe parasole, cudowna śródziemnomorska roślinność, historyczne centrum miasta.. Idealne włoskie wakacje.. Tak! Chodzi o Monterosso al Mare, włoską perełkę położoną w Parku Narodowym Cinque Terre!

Monterosso al Mare to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Jest ono, najbardziej na północ (i w sumie na zachód) wysuniętym ze wszystkich w 5Terre. Miasteczko znacząco wyróżnia się na tle pozostałych w Cinque Terre. Charakteryzuje się przede wszystkim wakacyjną infrastrukturą, plażą, długą promenadą i licznymi sklepikami wzdłuż niej. Jest też największym z wszystkich pięciu miasteczek. Jeśli chcesz odpocząć w jednym z luksusowych hoteli, codziennie korzystać z plaży – Monterosso al Mare to będzie najlepszy wybór.

Z tego wpisu dowiesz się co robić w Monterosso al Mare, na co zwrócić uwagę, a na koniec będzie też polecajka jedzeniowa.

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre.

Monterosso al Mare

Wysiadając na dworcu kolejowym, pierwsze co rzuci się w oczy, to rozsławione pomarańczowo – granatowe parasole. Przy stacji kolejowej są dwie opcje, skręć w prawo – dojdziesz do typowego nadmorskiego kurortu. Promenada ciągnie się wzdłuż miasteczka i portu. W lewo- do historycznego centrum miasta, z typową włoską zabudową i klimatem.

Plaże w Monterosso al Mare

Zacznę od tego, co głównie przyciąga turystów wypoczywających w Cinque Terre do Monterosso, mianowicie – plaże. Monterosso, jako jedyne spośród pięciu miasteczek może poszczycić się plażą (większą niż 5 metrowa). W Monterosso plaże ciągną się praktycznie przez kilometr (taka jest odległość mniej więcej z pierwszego, na drugi koniec miasta).

W Monterosso al Mare większość plaż jest prywatna. Najbardziej znany pocztówkowy widok z Monterosso to plaża z pomarańczowo – granatowymi parasolami. Tych w Monterosso jest naprawdę sporo, większość plaż ma teraz parasole właśnie w takich kolorach. Ta najbardziej znana plaża jednak to ta, gdzie z wody wychodzi piękna skała.

Niestety wstęp jest tam płatny, leżak dla 2 osób, na cały dzień w lipcu 2021 kosztował 30€ za dzień (komplet: 2 leżaki plus parasol). Sporo, a o dziwo była to jedna z bardziej atrakcyjnych cen w całym miasteczku. W pozostałych miejscach ceny za komplet wahały się od 30 do nawet 50€ za dzień.

Tip: jeśli chcesz zrobić tylko zdjęcia przy słynnej plaży i skałce, wejdź na plażę od strony plaży publicznej i prześlizgnij się dyskretnie. Nam niestety pan sprzedający bilety nie pozwolił wejść głównym wejściem i właśnie to zasugerował.

Praktycznie całe Monterosso ma na plażach postawione prywatne leżaki, przez co nie można się tam rozłożyć ot tak. Jest kilka sektorów wydzielonych dla plażowiczów z własnymi kocami / ręcznikami. Miejsca te, znajdują się na krańcach każdej z plaż.

Tip: plaże w Monterosso al Mare są kamieniste/żwirkowe, weź koniecznie buty do wody!

Spacer z widokiem na Monterosso al Mare

To, co jeszcze bardzo polecam zrobić w Monterosso, to spacer po górze Świętego Krzysztofa, która oddziela od siebie dwie części miasta. Kilka krętych tras z widokiem na miasteczko. Wejście znajduje się zaraz przy tunelu, którym można przejść na drugą stronę miasta. Należy po prostu przy tunelu odbić w prawo i wejść na górę.

Z góry roztacza się naprawdę piękny widok na miasteczko. Na szczycie znajduje się też Zakon Kapucynów, pomnik Świętego Franciszka z Asyżu i wieża Aurora – wieża z dawnych czasów, kiedy to Monterosso było twierdzą i w całym miasteczku wznosiły się wieże strażnicze.

Historyczne centrum Monterosso al Mare

Zaraz za wieżą Aurora, zaczyna się historyczne centrum miasteczka. Pomiędzy kolorowymi domkami, wąskimi uliczkami, zachowały się jeszcze średniowieczne akcenty takie jak: kapliczki, pozostałości murów, wież, kościółki- warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Kościół Św. Jana i kaplicę Mortis et Orationis z XIII wieku.

Poza tym, centrum miasteczka jest naprawdę bardzo urocze, warto przespacerować się między tymi wąskimi uliczkami. Mnóstwo tu sklepików z pamiątkami, restauracji, stoisk z owocami. Ogólnie miasteczko ma w sobie wszystko, co kojarzy nam się z włoskością. Mnie się bardzo podobało!

Gdzie zjeść w Monterosso al Mare?

Przechadzając się po historycznym centrum miasta, natknęłyśmy się na panie, które skubały własnoręcznie bazylię na pesto przed lokalem. Postanowiłyśmy zjeść właśnie tam, i to był strzał w dziesiątkę.

Miejsce nazywa się – Gastronomia Sant Martino – naprawdę przepyszne dania kuchni włoskiej, wszystko świeże i widać, że gotowane z pasją. Menu nie jest duże, kilka podstawowych dań, lokalne wino.. Pani na wstępie uprzedziła nas, że nie są restauracją, tylko małą gastronomią. Nie mają koktajlów, deserów i dużego wyboru. Ale to chyba właśnie dzięki temu lokal może oferować wszystko tak dobrej jakości.

Przyszłyśmy chwilę przed 12 (o 12 lokal się otwiera), usiadłyśmy i poczekałyśmy. Wyszło nam to na dobre bo już o 12:10 była kolejka i brak stolików. Także miejsce jest dość popularne.

Zamówiłam spaghetti z owocami morza i lokalne winko. Za całość zapłaciłam 16€. Ceny są dość przystępne, a jakościowo wypada to miejsce super.

Trekking Monterosso – Vernazza

To, co polecam z całego serca, to trekking z Monterosso al Mare do Vernazzy.

Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi! Widoki po drodze są niezapomniane.

Trasa zaczyna się przy ostatnim odcinku plaży w okolicy starego miasta. Nie jest trudna, trochę idzie się w górę, ale później widoki to wynagradzają.

Czas przejścia: 1,5h.

O trasach trekkingowych przeczytasz w osobnym wpisie, który tu podlinkuję.

Podsumowanie

  • Monterosso al Mare to miasteczko Cinque Terre, które jest najbardziej wysunięte na północ.
  • Jako jedyne miasteczko, posiada tak rozbudowaną infrastrukturę hotelową i plażową.
  • Parasole zaczynają się od 30-50€ za komplet / dzień.
  • Jest kilka sektorów wydzielonych dla plażowiczów, którzy nie chcą płacić za leżak.
  • Polecam wejść na górę Świętego Krzysztofa i zobaczyć widok na Monterosso.
  • Historyczne miasto Monterosso to perełka, koniecznie idź tam na spacer! Monterosso to nie tylko plaża!
  • Trekking z Monterosso do Vernazzy zaczyna się przy końcu plaży w historycznej części miasta.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *