G-32TQXPEBSS
Europa,  Liguria,  Podróże,  Włochy

MANAROLA – MIASTECZKA CINQUE TERRE

Nie musiałam długo się zastanawiać nad wyborem swojego ulubionego miasteczka z całego Cinque Terre. Już po kilku pierwszych minutach w Manaroli, wiedziałam, że ta będzie moim faworytem. Kolorowe domki, pocztówkowe widoki i klimat miasteczka, który mi bardzo podpasował. Do tego przepyszny lunch w najpiękniejszej włoskiej restauracji a później chwila odpoczynku na skałkach. Manarola skradła moje serce!

Manarola to jedno z pięciu miasteczek wchodzących w skład Cinque Terre. Jest ono drugim, zaraz po Riomaggiore, miasteczkiem wysuniętym na południe. Manarola to śliczne, pocztówkowe miasteczko, które wyróżnia się swoimi kolorami. To właśnie tutaj znajdują się: najpopularniejsza restauracja w Cinque Terre i powalający widok na miasto.

Z tego wpisu dowiesz się co robić w Manaroli, na co zwrócić uwagę, a na koniec będzie też polecajka jedzeniowa, czyli słynna restauracja Nessun Dorma i nie tylko.

Zanim jednak zaczniesz planować wyjazd i zwiedzanie miasteczek, zachęcam do przeczytania wpisu o tym, jak zaplanować idealne wakacje w Cinque Terre, Monterosso al Mare, Vernazzie i Corniglii, z której doszłyśmy właśnie do Manaroli.

Manarola

Manarola, to moim zdaniem najpiękniejsze miasteczko na całym wybrzeżu Cinque Terre. Sama nie wiem, czym do końca mnie tak zauroczyła. Na pewno pięknymi widokami, dobrym jedzonkiem i tymi kolorami. Poza tym trasa trekkingowa z Corniglii do Manaroli była moim zdaniem tą najbardziej spektakularną. Na Manarolę warto przeznaczyć jakieś 3-4h minimum. Choć na szybko to nawet godzina wystarczy.

Punkty widokowe na Manarolę

Najpiękniejszy punkt widokowy w całym miasteczku znajduje się zaraz przy słynnej restauracji Nessun Dorma. Tam też zaczynała się słynna Lazurowa Ścieżka, która łączyła Corniglię i Manarolę (w tym momencie jest nieczynna ze względu na osuwiska, planowane otwarcie 2025). Jednak nieduży kawałek (300 metrów) jest dostępny dla turystów, z tej trasy zobaczysz Manarolę z najlepszej perspektywy. Nad popularną restauracją Nessun Dorma jest też niedużych rozmiarów park, z którego widok jest przepiękny (w sumie taki sam jak z restauracji). Jako punkt widokowy polecam też samą restaurację.

Miasteczko Manarola

Manarola sama w sobie jest chyba największą atrakcją, poza widokami, atmosferą i kolorowymi uliczkami, nie ma tu za wiele. Manarola jest idealnym miejscem żeby trochę zwolnić, nie biegać, rozkoszować się widokami. Właściwie to one przecież są tu najpiękniejsze. Warto pobłądzić po uliczkach, przejść się po centrum, odpocząć na skałkach. Bez pośpiechu. Warto zwrócić uwagę na kościół Świętego Wawrzyńca, który został wzniesiony w 1338 roku.

Ciekawostką jest, że w Manaroli wystawiana jest co zimę największa szopka bożonarodzeniowa NA ŚWIECIE! Zazwyczaj można podziwiać ją już od 8 grudnia, ale jak długo? Jest to zmienne.

Plaża w Manaroli

Manarola nie dyzponuje typową plażą. W tym miasteczku rozłożyć można się na skałkach i z tych skałek wchodzić do wody. Jest to bardzo popularne, w zasadzie czasem ciężko znaleźć jakiś wolny skrawek skałki tylko dla siebie. Wbudowane są także drabinki, które ułatwiają wejścia i wyjścia z wody.

Nessun Dorma – najsłynniejsza restauracja Cinque Terre

Chętnie opiszę teraz najpopularniejszą restaurację na całym wybrzeżu Cinque Terre i pewnie jedną z najpopularniejszejych w całych Włoszech. Mowa oczywiście o Nessun Dorma w Manaroli!

Przyznam, że nie do końca wiedziałam czego się spodziewać, oczywiście od początku jasne było, że restaurację muszę przetestować.

Do Manaroli ruszyłyśmy trasą trekkingową z Corniglii (przepiękna!), restauracja otwiera się o 12:00, więc doszłyśmy do wniosku, że podejdziemy już o 11:00, może uda się dzięki temu zdobyć jakiś super stolik. Jakie było zdziwienie jak o 11:30 kolejka była już sporych rozmiarów. Na szczęście udało nam się wejść w pierwszej turze.

Bardzo często jest tak, że kiedy jakaś restauracja jest tak popularna, idzie na ilość a nie jakość. Bałam się, że i tutaj tak będzie. Na szczęście jak się okazało, jedzonko było przepyszne i bardzo rozsądne cenowo. Jestem pewna, że nawet gdyby ceny podnieśli o 100%, kolejki by nie zmalały. Ja polecam to miejsce z czystym sumieniem i wiem, że jeśli jeszcze kiedyś trafię do Cinque Terre, to tam wrócę!

Zostawiam jeszcze najważniejsze inrormacje:
 • Restauracja otwiera się o 12, jeśli chcesz wejść w pierwszej turze, dobrze być już o 11.30, a nawet wcześniej.
 • Nie ma możliwości rezerwacji stolika.
 • Restauracja wprowadziła możliwość rejestracji przez kod QR i kolejki online. Dzięki temu widzisz mniej więcej kiedy wejdziesz. Możesz spokojnie iść zwiedzać a jak widzisz, że zbliża się twoja kolej, wrócić pod restaurację.
 • Kod QR można zdobyć w restauracji, albo przez aplikację Nessun Dorma (od 12.30).
 • W sierpniu, w piątek, o godzinie 17.30 kolejka online wynosi około 120 osób.
 • Stoliki przydzielane są według kolejności wejścia, nie ma możliwości wyboru konkretnego stolika.
 • Stoliki przy balustradzie, z najlepszym widokiem są dwuosobowe.
 • W restauracji serwowane są przekąski tylko na zimno.
 • Ceny jak na popularność miejsca są naprawdę przyzwoite. Jeśli przyjdziesz tu o zachodzie słońca, to nie masz szans że wejdziesz, miejsce jest tak popularne.
 • Aperol kosztuje 7€, zestaw bruscett 6-10€ (6 sztuk), sałatka około 12€, bardzo popularne są też zestawy wino, deska serów, mięs (około 20€). Na osobę należy liczyć jakieś 15-20€.

Jeszcze raz polecam, jest to miejsce, które zdecydowanie zasługuje sobie na taką popularność. Jedzenie, widoki, obsługa, klimat i muzyczka. Wszystko na plus!

Czego jeszcze spróbować w Manaroli?

Będąc w Manaroli na deser wybrałyśmy się do polecanej przez wielu lodziarni. W tym miejscu dostaniesz wegańskie lody w bezglutenowych wafelkach. Były dobre, ale nie aż tak jak te w Vernazzie. Ogromny plus jednak, że istnieje takie miejsce jako alternatywa. To, co jeszcze dla mnie było tu na ogromny plus – łyżeczka do lodów i pojemniczek zrobione były z wafelka. Ogromny plus ode mnie za brak plastiku. Ceny są tu też bardzo przyzwoite. Polecam to miejsce. Miejsce nazywa się Gelateria 5TerreVia Belvedere 1.

Trekking Manarola – Riomaggiore

Cinque Terre to raj dla osób kochających trekkingi! Widoki po drodze są niezapomniane.

Trasa zaczyna się w górnej części miasteczka, zaraz przy kościółku.

Czas przejścia: 1h.

Słynna Ścieżka Miłości jest póki co niestety zamknięta, wszystko przez osuwiska. Planowane otwarcie na 2025. Póki co, możliwe jest tylko przejście górną trasą. Ta jest bardzo stroma. Praktycznie pionowo w górę, a później pionowo w dół.

O trasach trekkingowych przeczytasz w osobnym wpisie, który tu podlinkuję.

Podsumowanie

 • Manarola to moim zdaniem najpiękniejsze miasteczko.
 • Najpiękniejszy punkt widokowy znajduje się przy restauracji Nessun Dorma.
 • Warto zjeść w tej restauracji. Można ściągnąć aplikację i ustawić się w wirtualnej kolejce. Rezerwacje telefoniczne nie są możliwe.
 • Nad restauracją jest też park, z którego widok jest tak samo powalający.
 • W Manaroli nie ma plaży. Są skałki, na których można plażować.
 • Trasa trekkingowa Manarola – Riomaggiore – Ścieżka Miłości jest zamknięta do 2025 (uszkodzona).
 • Możliwość przejścia górnym szlakiem. Moim zdaniem jednak był najbrzydszy z wszystkich (ostro w górę a później od razu ostro w dół).

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *