G-32TQXPEBSS
Azja,  Indonezja,  Jawa,  Podróże

WULKAN KAWAH IJEN | BLUE FIRE | JAWA

Jezioro Ijen, znajdujące się na wschodnim krańcu indonezyjskiej wyspy Jawa, jest jednym z najniebezpieczniejszych jezior na świecie. Jest to jezioro kraterowe, które powstało w wyniku zatopienia wulkanicznego krateru po erupcji. Jednak to, co sprawia, że jezioro Ijen jest tak niebezpieczne, to nie jego wygląd, ale rzadka mieszanka wulkanicznych górnych gazów, która wzbija się z głębi krateru.

Swoją miesięczną przygodę w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczęłam od Malezji, gdzie udało mi się zwiedzić takie miejsca jak Kuala Lumpur, Rajską Wyspę Langkawi przy granicy z Tajlandią, oraz Georgetown na wyspie Penang. To jednak był tylko przedsmak tego wyjazdu, ponieważ to, co najważniejsze, czyli Indonezja, miała nadejść później! Pierwszym przystankiem było wschodnie wybrzeże Jawy, gdzie spędziliśmy kilka dni, następnie udaliśmy się na Nusa Penida i oczywiście na Bali. Tak naprawdę to właśnie na Jawie zależało mi najbardziej.

Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego o trekkingu do krateru wulkanu Ijen, niebieskich ogniach. O tym, jak zaplanować zwiedzanie, o punkcie widokowym, trekkinguna szczyt i czego ogólnie możesz się spodziewać. Inne wpisy związane z Jawą znajdziesz tutaj: JAWA, a z Indonezji tutaj: INDONEZJA.

Po zakończeniu trekkingu do wodospadu Tumpak Sewu, wsiadamy z naszym kierowcą do auta i ruszamy na wschód wyspy Jawy. Przyszedł czas na miejsce, które zapadło mi w pamięć najbardziej, czyli Wulkan Ijen i jedno z najniebezpieczniejszych jezior na świecie.

Wulkan Ijen i jedno z najniebezpieczniejszych jezior na świecie

Jezioro Ijen, znajdujące się na wschodnim krańcu indonezyjskiej wyspy Jawa, jest jednym z najniebezpieczniejszych jezior na świecie. Jest to jezioro kraterowe, które powstało w wyniku zatopienia krateru po erupcji. Jednak to, co sprawia, że jezioro Ijen jest tak niebezpieczne, to nie jego wygląd, ale mieszanka wulkanicznych górnych gazów z głębi krateru.

Wulkan Ijen, który znajduje się obok jeziora, jest aktywny i emituje gazy takie jak siarkowodór, dwutlenek siarki i nadtlenek węgla. Te gazy, zwłaszcza siarkowodór, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i mogą być śmiertelne w stężeniach występujących w niektórych miejscach nad jeziorem.

Na wulkanie Ijen występuje duże ryzyko wystąpienia zatrucia siarkowodorem, dlatego zaleca się noszenie maski ochronnej, aby zapobiec wdychaniu szkodliwego gazu.

Co więcej, to nie tylko gazy, które czynią jezioro Ijen niebezpiecznym. Zawiera ono również jedną z najbardziej kwaśnych jezior na Ziemi, z pH na poziomie 0,5.

Jeśli wejdziesz do niebieskiej wody wulkanicznego jeziora Kawah Ijen, możesz narażać się na poważne zagrożenia zdrowotne. Woda w jeziorze jest bardzo kwasowa i ma niski pH, co może powodować oparzenia skóry, uszkodzenia oczu i dróg oddechowych oraz reakcje alergiczne. Siarkowodór powoduje problemy oddechowe, mdłości, wymioty, a w skrajnych przypadkach, nawet śmierć. Dlatego unikaj kontaktu z wodą jeziora Kawah Ijen, ja wiem, ze ten kolor prosi.. Wskocz do mnie! Lepiej nie..

Jak się dostać pod Ijen?

Najpopularniejszym sposobem na poruszanie się po Jawie jest zatrudnienie prywatnego kierowcy. Możesz ich znaleźć na grupach na Facebooku, na przykład. Mają różne ceny, większość z nich potrafi zająć się również noclegami i atrakcjami, wliczając je w cenę, co jest bardzo popularne na wschodniej Jawie. Przed wyjazdem przez jakiś czas szukałam kierowcy, a ostatecznie zdecydowałam się na Krisna Aditya.

Jako jedyny zorganizował mi tę podróż dokładnie tak, jak chciałam, w odpowiedniej kolejności i w planowanym czasie. Pomógł również zaplanować wycieczkę Jeepem na Bromo, zakup biletów na Bromo i wulkan Ijen. Za sam przejazd z Yogyakarty do Bromo, Tumpak Sewu, Ijen i Bali Sanur policzył nam 420€ (4 dni), co było uczciwe w porównaniu do konkurencji.

Chciał również zaproponować nam noclegi, ale chciałam zająć się tym we własnym zakresie. Pomógł mi jednak z lokalizacjami i doradził, które wybrać. Wszystkie opłaty za autostrady, parkingi i wodę były wliczone w cenę. Kontakt: krisnaadityaf@gmail.com

Nocleg Ijen

Wybierając nocleg, kierowałam się lokalizacją, aby pod krater nie było aż tak daleko. Z wyborem trafiłam w dziesiątkę! Szczerze mogę polecić. Hotel Adara Homestay – Mega piękny hotel, bardzo klimatyczny i urządzony w typowo balijski boho sposób. Miał łazienkę na świeżym powietrzu. Piękne detale, lokalizacja była bardzo dobra. To miejsce śmiało mogę polecić i zarekomendować jako najlepsze ze wszystkich. Pokój ze śniadaniem 30€/2 os.

Zezwolenie medyczne Ijen

Aby móc wędrować po Kawah Ijen, odwiedzający muszą przedstawić ważne zaświadczenie zdrowotne. Jest to nowy przepis wprowadzony 5 stycznia 2024 roku po tym, jak jeden z miejscowych turystów zmarł podczas wędrówki po Kawah Ijen z powodu nadciśnienia krwi.

Gdzie zdobyć zaświadczenie zdrowotne?

Możesz wykonać podstawowe badania lekarskie, aby uzyskać zaświadczenie zdrowotne w pobliskim szpitalu lub przychodni medycznej w pobliżu hotelu w Banyuwangi. Oto niektóre szpitale, w których można uzyskać zaświadczenie zdrowotne:

Yasmin Hospital
Jl. Letkol Istiqlah No.80-84, Singonegaran, Kec. Banyuwangi, Kabupaten Banyuwangi, Jawa Timur 68415Klinik Shinta
Jl. Gajah Mada No.45, Lingkungan Mojoroto R, Mojopanggung, Kec. Giri, Kabupaten Banyuwangi, Jawa Timur 68422Klinik Brawijaya
Jl. Brawijaya No.46B, Kebalenan, Bakungan, Kec. Glagah, Kabupaten Banyuwangi, Jawa Timur 68431Puskesmas Mojopanggung
Jl. K.H. Agus Salim No.106, Lingkungan Cungking, Mojopanggung, Kec. Giri, Kabupaten Banyuwangi, Jawa Timur 68425Klinik Prambanan
Jl. Prambanan No.1, Penganjuran, Kec. Banyuwangi, Kabupaten Banyuwangi, Jawa Timur 68416

Cena za badanie lekarskie zależała od szpitala. Licz około 50 000-100 000 IDR/osobę.

Kto nie powinien wędrować po Kawah Ijen?

Osoby po zawale serca, osoby z astmą, osoby z nadwagą przekraczającą 100 kg, kobiety w ciąży, a także dzieci poniżej 3 roku życia nie powinny wędrować do Kawah Ijen.

Bilet Ijen

Opłata za wejście na Mount Ijen Banyuwangi wynosi w dni robocze 100 000 IDR, a w weekendy 150 000 IDR. Oficjalnie można zacząć wspinaczkę o godzinie 2:00, a Ijen zamyka się o 14:00. W czasie pory deszczowej Ijen może być otwarty o 4:00, w zależności od pogody.

Ze względów konserwacyjnych Ijen jest oficjalnie zamknięty w każdy pierwszy piątek miesiąca.

W 2024 roku dni zamknięcia to: 5 stycznia, 2 lutego, 1 marca, 5 kwietnia, 3 maja, 7 czerwca, 5 lipca, 2 sierpnia, 6 września, 4 października, 1 listopada i 6 grudnia.

Trekking na Ijen

Naszą przygodę z wulkanem Ijen rozpoczęliśmy w środku nocy. Nasz kierowca odebrał nas z hotelu około godziny 1:30 w nocy i zawiózł do miejsca, gdzie zaczyna się trekking. Tam na nas czekał lokalny przewodnik, który towarzyszył nam podczas tej wyprawy.

Była to środek nocy, na zewnątrz było naprawdę chłodno. Dojazd na miejsce zabrał nam około godziny. Po dojechaniu pod bramę, skąd zaczyna się trekking, usiedliśmy przy ognisku, żeby się ogrzać, kupiliśmy kawę instant (jak to w Indonezji)… i czekaliśmy na naszego przewodnika.

Z naszym przewodnikiem spotkaliśmy się około godziny 3:00 w nocy. Wówczas wręczył nam bilety wstępu i maski ochronne, a także rozpoczęliśmy trekking do krateru wulkanu Ijen. Sam trekking nie jest tak wymagający, jak mogłoby się wydawać. Trasa nie jest bardzo stroma ani wyboista, więc myślę, że każdy będzie w stanie przejść ją o własnych siłach. Na szczycie byliśmy już o godzinie 5:00 rano, co oznacza, że trekking zajmuje około 2 godziny.

Cena za przewodnika i bilety dla 2 os. 45,00€

Po dojściu na szczyt czekało nas jeszcze strome zejście w dół do krateru, aby zobaczyć zjawisko tzw. niebieskich ognii. Zejście w dół zajmuje około 30 minut, tam potrafi być stromo i niestety z powodu ilości osób trwa to bardzo długo. Czasem mam wrażenie, że niektórym krajom azjatyckim trudno jest chodzić pod górę i z góry, zajmuje im to wieczność, a przewodnicy pomagają im trzymając ich za rączki 😀

Przewodnik na Ijen cena

Zastanawiałam się, czy jest sens wzięcia przewodnika na Ijen. Nasz kierowca zapewniał, że to rozsądne i lepiej mieć takiego. Powiem tak, nie potrzebujesz przewodnika. Jest tylko jedna droga na szczyt, gdzie wszyscy i tak wchodzą, więc nie ma szans, żeby się zgubić czy coś w tym rodzaju. Jeśli przewodnik jest anglojęzyczny i opowie wam trochę o Ijen, super.

Ja niestety nie jestem zadowolona z usług naszego przewodnika, niestety nie mówił po angielsku, więc niczego od niego o Ijen się nie dowiedzieliśmy. Nie potrzebowałam też, żeby ktoś mnie trzymał za rękę podczas wchodzenia. Jednak i tak uważam, że to najlepsza forma wsparcia tych ludzi.

Cena za przewodnika i bilety dla 2 os. 45,00€

Blue Fire

Kawah Ijen jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Wyglada to jak lawa, ktora pali sie na niemiesko, no ale nie do konca tak to jest. „Blue Fire” (niebieski ogień) jest zjawiskiem naturalnym występującym wewnątrz krateru wulkanu Kawah Ijen.

To zjawisko wywoływane jest przez siarke, która pod wpływem skrajnych temperatur płonie na niebiesko. Siarkowodór jest toksyczny, więc podczas obserwacji „Blue Fire” konieczne jest noszenie specjalnych masek ochronnych.

Niestety nie ma gwarancji zobaczenia blue fire. Nam sie udalo i to z bardzo bliska!

To wlasnie dlatego na Ijen wchodzimy w nocy!

Wschód słońca z widokiem na jezioro

Przy niebieskich ogniskach spędziliśmy około 30 minut, a potem wdrapaliśmy się z powrotem na szczyt, aby zobaczyć wschód słońca z widokiem na jezioro. Wiele grup nadal schodziło na dół, mimo że na zewnątrz zaczynało się robić jasno, więc niebieski ogień przestał być tak zauważalny, dlatego najlepiej nie ociągać się, ponieważ blue fire robi największe wrażenie w nocy.

Na szczycie byliśmy około godziny 6:00 rano, słońce jeszcze się nie pojawiło na horyzoncie, więc przeszliśmy się trochę po kraterze. Jezioro miało naprawdę przepiękny turkusowy kolor, i to chyba był najpiękniejszy wschód słońca, jaki widziałam w życiu.

Gornicy i praca Ijen

Lokalni górnicy wydobywają tu siarkę, korzystając z bardzo prymitywnych metod, co czyni ich pracę niebezpieczną i wyjątkowo ciężką. Pracują oni bez odpowiedniego sprzętu ochronnego, co często prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z układem oddechowym, oczy, skóra.. Górnicy z reguły nie dożywają 50 roku życia a ich dzienny zarobek wynosi 10€..

Ryzyko związane z pracą na Ijen jest bardzo wysokie. Górnicy często wdychają trujące gazy siarki, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Ponadto w niektórych okolicznościach dochodzi do katastrof. W 2017 roku przy pracy w kraterze wulkanu Ijen doszło do zdarzenia, w wyniku którego zginęło sześciu górników. W 2018 roku trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w wyniku wybuchu gazów na Ijen.

Zgony, które miały miejsce w Ijen, pokazują, jak trudne i niebezpieczne może być życie tych, którzy pracują w ekstremalnych warunkach, a także jak ważne jest, aby zachować ostrożność podczas odwiedzania takich miejsc, jak wulkan Ijen, dla własnego bezpieczeństwa oraz dla poszanowania dla tych, którzy tam pracują.

taxi Ijen

Wulkan Ijen stał się tak popularnym miejscem, że zaczął przyciągać ogromne tłumy. Nasz przewodnik opowiadał nam, że jeszcze 10 lat temu, przed pojawieniem się Instagrama, dziennie wchodziło tam może 5 osób. Teraz są to setki.

Górnicy, którzy kiedyś trudnili się przede wszystkim wydobyciem siarki, teraz w większości oferują tzw. taxi – czyli wożenie turystów na szczyt za pomocą wózków. Dwóch górników wciąga turystów i oferuje się jako taksówka.

Ja mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to bardziej opłacalne i lżejsze niż noszenie siarki. Z drugiej strony, moim zdaniem, to upokarzające dla tych ludzi i narusza ich godność. Ja nie skorzystałam, większość osób, które korzystały z tej usługi, pochodziło z Chin.

Nie zapomnij

  1. Ijen to wulkan aktywny, dlatego wchodzisz na własną odpowiedzialność.
  2. Koniecznie weź ze sobą maskę, wdychanie siarki jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
  3. Wcale nie potrzebujesz przewodnika, ponieważ na szczyt prowadzi tylko jedna droga.
  4. Koniecznie weź ze sobą wodę, ponieważ tylko na dole jest miejsce, gdzie możesz ją ewentualnie kupić.
  5. Nie ma gwarancji zobaczenia blue fire, ponieważ te są najbardziej widoczne w nocy.
  6. Mimo, że woda wygląda zachęcająco, nie przychodzi do głowy kąpiel tam.
  7. Wejście na szczyt jest wymagające, a do krateru bardzo strome i wymagające.
  8. Buty trekkingowe to świetny pomysł, a sneakersy to minimum.
  9. Biale buty to nie jest genialny pomysl.

Podsumowanie

Po udanym trekkingu do Ijen, gdzie zobaczyliśmy na własne oczy najpierw niebieskie ognie, a później jeden z najpiękniejszych zachodów słońca z widokiem na błękitne jezioro, wróciliśmy na parking do naszego kierowcy. Ten zabrał nas z powrotem do naszego hotelu, gdzie wzięliśmy prysznic, zjedliśmy śniadanie.

W Javie podoba mi się to, że większość hoteli jest dostosowana do godzin check-out i śniadania dla turystów, którzy wchodzą na Ijen czy Bromo, i jest to wszystko przedłużone. Później wzięliśmy nasze plecaki i pojechaliśmy w stronę portu. Nasz kierowca z Jawy zawiezie nas aż na Bali, do miejscowości Sanur, gdzie zatrzymamy się na jedną noc, aby następnego dnia z samego rana wziąć pierwszy prom i popłynąć na Nusa Penidę.

Prom pomiędzy Jawa-Ketapang a Bali Gilimanuk odpływa regularnie co 15-30 minut, a koszt za osobę wynosi 0,50€. W naszej wycieczce z prywatnym kierowcą ta opłata była uwzględniona w cenie.

Koniecznie sprawdź kolejne wpisy dotyczące Jawy! Znajdziesz tam nasz plan zwiedzania oraz opisy poszczególnych atrakcji, które udało nam się zobaczyć! Znajdziesz je tutaj: JAWA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *