G-32TQXPEBSS
Ameryka Południowa,  Brazylia,  Ilha Grande,  Podróże

ILHA GRANDE – WSKAZÓWKI I INFORMACJE

Ilha Grande w języku portugalskim znaczy nic innego jak duża wyspa. Wyspa jest trzecią największą pod względem powierzchni w całym kraju. Położona u podnóża Brazylii, w stanie Rio de Janeiro. Oddalona jest od centrum Rio około 150 km, świetna opcja dla osób, które po odwiedzeniu Rio będą miały dość chaosu. No i będą pragnęły odpoczynku, wyciszenia i rajskich widoków. Na całej wyspie panuje cudowna surferska atmosfera, nie ma pośpiechu, pełny chill. Po kilku dniach na wyspie cały stres odchodzi w zapomnienie.

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Sama wyspa w ponad 95% składa się z jungli, długość wybrzeża to 130 km a na wyspie znajduje się aż 106 plaż! Nie znajdziecie tu samochodów, nie ma asfaltowych dróg, jest jedno główne miasteczko- Vila do Abraão, w którym cumują łodzie, stąd w każdą inną część wyspy można dostać się taksówką wodną, lub z wycieczkami zorganizowanymi na wycieczki jednodniowe lub półdniowe.

Jak się dostać na Ihla Grande?

Istnieje kilka opcji dostania się na wyspę, z Rio de Janeiro. Zawsze jednak trzeba dostać się na południe do któregoś z miasteczek z których wypływają łodzie. A potem kierować się łodzią do miasteczka Vila do Abraão.

Pierwszą kwestia, która trzeba rozważyć jest dostanie się z Rio na południe. Jak to zrobić?

  • Uber – w całej Brazylii uber jest super rozwinięty.
  • Taxi – trochę droższa opcja.
  • Autobus publiczny- te niestety jeżdżą tylko raz dziennie z samego rana.
Co wybrać?

My skorzystaliśmy z ubera, podróżując w 4 osoby to była najlepsza opcja. Dzieląc rachunek na 4 kwota na osobę nie wyszła duża.

Za 130 km zapłaciliśmy około 300 R$ czyli razem około 270 PLN. To daje nam w przeliczeniu na osobę około 65 PLN. Uważam to za dobrą decyzję. Zostaliśmy odebrani zaraz po śniadaniu z hotelu na Copacabanie i zawiezieni bezpośrednio 130 km na południe do Conceição de Jacareí. Stąd co godzinę wypływają łodzie na Ilha Grande. Od razu można zarezerwować także łódź na drogę powrotną. Cena za przejazd na tej trasie to około 50 R$ czyli około 45 PLN w jedną stronę. Łódź płynie około 30 minut.

Taxi to koszt około 450 R$

Najtańsza opcja to komunikacja publiczna. Z dworca autobusowego w Rio de Janeiro macie 160 km do idealnej bazy wypadowej, jaką jest miasteczko Angra dos Reis skąd odpływają  łodzie na wyspę (trasa Angra dos Reis – Abraão). My zrezygnowaliśmy z tej opcji ze względów bezpieczeństwa i wygody. Dworzec główny w Rio jest sporo oddalony od Copacabany (tam mieliśmy hotel). Dotarcie na dworzec oznaczało dla nas wstanie bardzo wcześnie rano i wyruszenie po ciemku i bez śniadania.

Łodzie publiczne, czyli te najtańsze, wypływają z miejscowości Mangaratiba niestety tylko raz dziennie przed 8 rano. Potem można stąd wypożyczyć łódź prywatną, która was zawiezie o każdej godzinie, ale koszt jest duży, około 600 R$ czyli około 550 PLN.

https://7cantosdomundo.com.br/ilha-grande-como-chegar-onde-ficar/

Noclegi

Do rezerwacji hoteli polecam booking.com a do noclegów (pokoje, mieszkania) Airbnb i tutaj proszę promka dla Ciebie na pierwsze logowanie. Dostajesz nawet 250 PLN na pierwszy nocleg, a ja 50 PLN za polecenie, chyba warto? Zarejestruj się TUTAJ.

Na wyspie nie ma typowych resortów czy hoteli. Bardzo popularne są tu tak zwane Pousady. To nic innego jak małe pensjonaty, często oferują one tylko kilka pokoi i nocleg ze śniadaniem.

Tak jak już wcześniej wspominałam, na wyspie jest tylko jedno główne miasteczko, do którego przyplywają łodzie- Vila do Abraão, moim zdaniem jest to najlepsza baza wypadowa na wyspie.

My skorzystaliśmy z noclegu w Pousada Guapuruvu. Za nocleg ze śniadaniem dla dwóch osób zapłaciliśmy około 120 BRL czyli około 110 PLN. Pokój był skromny, bez dodatkowych luksusów, ale położony w pięknym ogrodzie gdzie rano serwowane było śniadanie. Jeżeli ktoś nie oczekuje poziomu 4-5* to mogę polecić.

Pousada Guapuruvu/ zdjęcia z booking.com

Oczywiście istnieje też wiele innych pensjonatów, te położone bezpośrednio przy plaży są trochę droższe.

Poza pensjonatami w miasteczku znajdziecie wiele kawiarni, restauracji, kilka sklepów spożywczych, biura podróży oferujące wycieczki a także mały kościółek czy siłownię.

Można rozważyć też nocleg w innych częściach wyspy- gdzie oprócz waszej chatki będzie tylko natura. Trzeba jednak liczyć się z tym, że transport w inne części wyspy będzie rzadki i droższy, nie będzie gdzie wyjść wieczorem żeby zjeść kolacje czy kupić wodę.

Czy warto jechać na Ihla Grande?

Tak, tak i jeszcze raz tak. Ta wyspa jest magiczna, takiego klimatu jak tam nie doświadczyłam jeszcze nigdy, nigdzie na świecie. Wyobraźcie sobie małą wysepke, nie ma na niej dróg asfaltowych, nie ma wielkich hoteli, nie ma wieżowców i miejskiego zgiełku.. Jedyne co jest to otaczającą nas natura, za dnia można wypoczywać na pięknych dzikich plażach bez tłumów innych turystów. Dla aktywnych możliwe są trekkingi, a wieczorem przy świetle lampionów w lokalnych knajpkach można napić się calpirinii i posłuchać muzyki na żywo. Istny raj!

O tym jak zaplanować idealne wakacje w Rio przeczytasz we wpisie: RIO DE JANEIRO – NA WŁASNĄ RĘKĘ | WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ + KOSZTORYS. A także inne wpisy z Brazylii i miejsca warte odwiedzenia znajdziesz tutaj: BRAZYLIA.

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.