G-32TQXPEBSS
Ameryka Środkowa,  Meksyk,  Podróże

HOLBOX | RAJSKA WYSPA W MEKSYKU

Rajska wyspa, to określenie, które dokładnie oddaje klimat Holbox. Idealnie błękitna woda, drobny biały piaseczek, plaże ciągnące się kilometrami i mnóstwo natury. Miasteczko beż dróg asfaltowych, małe chatki udekorowane muralami. Tak kolorowego miejsca z cudownym karaibskim vibe jeszcze nigdy nie widziałam!

Isla Holbox to wąska, wydłużona wyspa na północy półwyspu Jukatan. Mówiąc „wąska”, mam na myśli dokładnie to: Holbox ma zaledwie dwa kilometry szerokości, ale ponad 40 kilometrów długości (tylko niewielka część jest dostępna dla turystów, reszta to natura). 

Ważne info jak wymówić nazwę wyspy: Holbox poprawnie wymawia się „Holbosz” – „x” zamienia się na „sz”.

Holbox jeszcze jakiś czas temu nie był popularny, był raczej miejscem „dla wtajemniczonych”. Od kilku lat zyskał ogromnie na popularności. Nie ma co się oszukiwać. To miejsce bardzo turystyczne. Mnóstwo hoteli, typowo turystycznych restauracji i wszystkiego co znasz z kurortów. Jednak wyspa ma w sobie coś, co zdecydowanie wyróżnia ją na tle Tulum, Isla Mujures czy innych kurortów w Meksyku. Mnóstwo kolorów, muzyki, nieidealność i piękno tworzą tę wyspę. Ja ją pokochałam i już wiem, że kiedyś tam wrócę.

Jest to moja subiektywna opinia. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony/ ona do luksusów i resortów. Holbox może nie spełnić twoich wymagań. Wyspa jest prosta. Ale to w jej prostocie tkwi ten backpackerski vibe.

Jak się dostać na Holbox?

Najtańszym sposobem dotarcia na Isla Holbox jest łódź. Łodzie na Holbox odpływają z maleńkiego miasteczka Chiquilá na północy półwyspu Jukatan. Jeżdżą co 30 minut a podróż zajmuje około 20 minut. Są 2 firmy, które kursują na zmianę: 9 Hermanos i Holbox Express.

Cena biletu jest taka sama- 220 pesos, w przeliczeniu 50 zł (w jedną stronę). Pierwszy prom jest o 6:00 a ostatni o 21:30- polecam to jeszcze sprawdzić.

Tipp: po wyjściu z samolotu nie ustawiaj się w kolejce po bilet. Ta jest spora. Kilka metrów dalej będziesz mijać kolejne budki z biletami tych samych firm.

Droższy sposób– na wyspie znajduje się malutkie lotnisko. Obsługuje ono prywatne loty. Za około 500$ możesz zaoszczędzić trochę czasu i przylecieć tu prosto z Cancun.

Jak dojechać do Chicquila?

Oczywiście najłatwiejsza opcja to wypożyczone auto. W Chiquilá możesz zaparkować samochód zaraz przy porcie. Parkingi nie są drogie- około 100 pesoss (25 zł) za 24h.

Część naszej grupy do Chicquila dojechała autobusem Ado z Valladolid, gdzie byliśmy wcześniej. A część wróciła do Tulum żeby oddać auto i z Tulum pojechała autobusem do Chicquila. Również bezpośrednim autobusem Ado. Z Tulum ostatni autobus odjeżdża o 12:20, jedzie 3,5h i kosztuje około 456 pesos (120 zł). Z Valladolid połączenia są tańsze i jedzie się odrobinę krócej. Koniecznie sprawdź aktualny rozkład przez aplikację Ado.

Gdzie się zatrzymać na Holbox?

Jak już wspominałam- mimo, że Holbox jest dość długą wyspą, dla turystów dostępny jest tylko jej niewielka część na zachodzie wyspy. Tak jak już także wspominałam, wyspa nie spełni twoich oczekiwań jeśli szukasz luksusowych resortów. Ta jest prosta. Tak samo większość miejsc noclegowych na niej.

Przyznam też, że ceny za noclegi na Holbox są wyższe w porównaniu do innych miejscowości na Jukatanie.

My zatrzymaliśmy się w apartamencie w samym sercu miasteczka, 50 metrów od plaży. Do dyspozycji był basen, wypożyczalnia rowerów, wycieczki łodzią na okoliczne wyspy, ale to, co najważniejsze to wspomniana wyżej lokalizacja. Miejsce nazywa się La Constanza de Rulo i rezerwowałam je przez Airbnb. Za noc dla 4 osób płaciliśmy około 102€, co w przeliczeniu daje około 25€ na osobę/ za noc.

Miejscówkę w sumie polecam.

Plusy: lokalizacja, dobra cena jak na Holbox, super wystrój, basen i całokształt.
Z minusów: internet słaby (ale to praktycznie na całej wyspie), druga sprawa to klimatyzacja. Apartament był dwu piętrowy. Klimatyzacja była na dole. Zimne powietrze nie dolatywało na górę, przez co na górze w sypialni było dość duszno i gorąco.

Jak się poruszać po Holbox?

Na wyspie Holbox nie znajdziesz asfaltowych dróg i samochodów! Co ja osobiście uważam za ogromny plus wyspy. Dzięki temu panuje tam jeszcze lepszy klimat. Jak więc poruszać się po wyspie?

Turyści do wyboru mają dwie opcje: wózki golfowe – caddy albo rowery. Ewentualnie nogi (odległości wcale nie są duże).

Caddy– my zdecydowaliśmy się na wózek golfowy bo przy 4 osobach było to zdecydowanie bardziej opłacalne. Wynajęliśmy go na pół dnia i w tym czasie objechaliśmy całą wyspę.

Ceny kształtują się mniej więcej tak:

24 h- 2,800 pesos
12 h- 2,300 pesos
6 h- 1,500 pesos
3 h- 1,000 pesos

Są to ceny w maju 2022. Czy wystarczy kilka godzin żeby objechać wyspę? Tak. Nawet z kilkoma przystankami. My pojechaliśmy najpierw na Punta Cocos, później rundka po mieście, a na końcu jeszcze Punta Mosquito, gdzie zostaliśmy na 2 godziny.

Na Holbox istnieją także taksówki w formie wózków golfowych.

Rower– inna opcja to rower. Na Holbox ceny kształtują się od około 500/700 pesos za dzień. Wyspa jest idealna do jazdy rowerem (nie ma żadnych górek).

Co robić na Holbox?

Wyłącz się, zrelaksuj, leniuchuj – o to właśnie chodzi w Holboxie! Znajdziesz tu przepiękne plaże, muzykę, beach bary. To idealne miejsce aby bez wyrzutów sumienia odpocząć kilka dni! Do zwiedzania nie ma tu nic oprócz pięknych plaż! Także zaopatrz się w krem z filtrem i dobrą książkę. Holbox ma do zaoferowania naprawdę piękne miejscówki! Ponadto to jedno z niewielu miejsc na Jukatanie gdzie zachody słońca są tak magiczne!

Miasteczko Holbox

Zacznę od samego centrum miasteczka Holbox. To znajduje się w zachodniej części wyspy. Jak już wspominałam, na Holbox nie ma dróg. Przygotuj się na spacerowanie piaszczystymi uliczkami- to świetna zabawa, ale nie zapomnij o zwykłych japonkach (normalnych butów szkoda). Klimat miasteczka to: trochę bałaganu, rozpadające się kolorowe budynki, mnóstwo murali zdobiących ściany, rowery, meleksy, piękne szerokie plaże i hippie klimat, który dopełnia całość. Co robić w miasteczku? Przespaceruj się i poszukaj najpiękniejszych murali, gwarantuję, że znajdziesz ich tu więcej niż myślisz!

Punta Mosquito

Punta Mosquito to sporych rozmiarów sandbank tuż przy wybrzeżu wyspy Holbox. W zależności od przypływu i odpływu można spacerować tu po piaszczystym brzegu i obserwować wszelkiego rodzaju dzikie zwierzęta. Woda jest tu krystalicznie czysta i płytka. Odwiedzenie tego miejsca to zdecydowanie must do na wyspie.

Punta Mosquito znajduje się na północnym krańcu wyspy. Z centrum miasteczka będziesz mieć około 5 kilometrów żeby dotrzeć do końca (około godzina spaceru w jedną stronę). Najlepiej przejechać część trasy rowerem albo wózkiem golfowym (nie można całości przejechać), później zostawić wózek, albo przypiąć i zostawić rower na końcu drogi i resztę pokonać pieszo (pozostaje około 2 kilometrów w jedną stronę/ 30 minut). Droga kończy się przy Hotelu Las Nubes de Holbox. Tu zobaczysz też znak, że dalsza podróż musi odbyć się pieszo. Trasa przebiega najpierw trochę plażą a później mielizną gdzie woda sięga do łydek / kolan a podłoże jest odrobinę błotniste.

Kiedy dotrzesz na miejsce zobaczysz przepiękny sandbank, który ciągnie się w nieskończoność! Możesz pływać w krystalicznie czystej wodzie i rozkoszować się naturą i widokami. Weź ręcznik żeby móc go rozłożyć i trochę odpocząć (jednak miej na uwadze, że przez przypływy i odpływy piasek będzie prawdopodobnie mokry).

Flamingi Holbox

Oprócz tego, na Punta Mosquito spotkać możesz dzikie flamingi! A także inne ptaki jak na przykład pelikany. Sezon na flamingi trwa od kwietnia do października, ale przy odrobinie szczęścia możesz je spotkać także w innych miesiącach.

Ważną kwestią jest to, żeby uważać na znaki. Cześć terenu nie jest dostępna dla ludzi ze względu rezerwat przyrody i ptaki zamieszkujące teren, które wykorzystują go do budowania gniazd i składania jaj. Należy to uszanować i nie lekceważyć znaków. Ptaki na wyspie naprawdę potrzebują tego schronienia, ponieważ duża część ich naturalnego siedliska na Isla Holbox została już zniszczona przez lekkomyślną budowę nowych hoteli i pensjonatów. 

Tipp: koniecznie weź ze sobą zapas wody / po drodze nie ma żadnego sklepu ani miejsca gdzie można by wodę kupić.

Punta Cocos

3 km na zachód od Holbox Town znajduje się naturalna plaża Playa Cocos na południowo-zachodnim krańcu wyspy. – Punta Cocos zachwyca kolorem wody, piaseczkiem białym i mięciutkim jak puder, a w dodatku prywatnością. Punta Cocos jest stosunkowo odosobniona i cicha. Znajdziesz tu sporo miejsc, w których poprostu będziesz mieć możliwość wypoczywać w ciszy i spokoju. Możesz spodziewać się płytkiej wody, ptaków (często także flamingów) i naturalnej laguny połączonej z plażą.

Główna plaża na punta Cocos oferuje hamaki, huśtawki, a także bar ze świeżymi kokosami. Zdecydowanie warto!

Zjawisko bioluminescencji

Jeśli zostaniesz dłużej na Punta Cocos, lub wrócisz tu w nocy- doświadczać możesz zjawiska bioluminescencji.

Bioluminescencja – świecenie żywych organizmów. Występuje u wielu bakterii, protistów, grzybów, morskich jamochłonów, gąbek, mięczaków, skorupiaków, owadów, osłonic, ryb.
-Tak mówi definicja z Wikipedii.

Jak ja definiuje bioluminescencję?
-Magiczne światełka w wodzie, coś jak świetliki, jestem pewna, że takie obrazki znasz z internetu (głównie zdjęcia z Malediwów).

Wiele stoisk z wycieczkami organizuje takowe i za kilkaset pesos wezmą Cię na wycieczkę. Oczywiście można zrobić to samemu! Dojdź na punta Cocos (do głównej plaży z hamakami) i odbij w lewo. Dojdź do „jeziorka”. Tam najlepiej widać to zjawisko. Ps. Nie świeć sobie latarką jak część ludzi tam widziana, bo wtedy nic nie zobaczysz. Po za tym odejdź trochę od brzegu, wejdź do wody (spokojnie można iść z 30 min i nadal woda będzie sięgać łydek). Idąc zamieszaj trochę palcami od stóp po dnie, jak nimi poruszasz to zobaczysz te delikatne światełka! Staje się to widoczne, gdy zawirujesz wodę morską, a tym samym mikroorganizmy żyjące w wodzie. 

Podczas mojego pobytu widać było wszystko, ale delikatnie. Żaden aparat niestety tego nie ujął, ale uwierzcie mi- warto.

Schronisko: Refugio Isla Holbox Meksyk Animal Sanctuary

Schronisko dla zwierząt na wyspie- Refugio Holbox Animal Sanctuary, jest schowane przy małej Calle Tintorera. Jeśli przy okazji swojego pobytu na wyspie chcesz zrobić coś dobrego- koniecznie odwiedź to miejsce!

W Meksyku widziałam niestety wiele zaniedbanych zwierząt (choć przy Azji i tak wypada to dość dobrze). W każdym razie bardzo miło było dla odmiany zobaczyć jak ktoś z zaangażowaniem dba o te zwierzaki. Wolontariusze zdecydowanie spisują się na medal! Wiele psiaków jest niepełnosprawnych, ten widok potrafi złamać serce.

Jeśli chcesz pomóc to wpadnij z samego rana albo wieczorem i zabierz któregoś psiaka na spacer po plaży! Jeśli nie, to chociaż przyjdź się z nimi pobawić. Te maluchy są spragnione uwagi i zabawy! Oczywiście można wesprzeć także finansowo.

Rekiny wielorybie na Holbox

Snorkeling z rekinami wielorybimi- z Isla Holbox masz niepowtarzalną okazję do snurkowania ze zwierzętami o wielkości do 10 m- podczas rejsu łodzią od czerwca do września! Wycieczki zazwyczaj kosztują około 150 USD , trwają cały dzień. Możesz je po prostu zarezerwować na miejscu lub na przykład zajrzeć na Getyourguide. Ja niestety byłam przed sezonem na rekiny, szkoda bo napewno chciałabym tego doświadczyć.

Knajpki i Restauracje na Holbox

Antojitos La Sirenita– miejsce warte zapamiętania! Ta rodzinna, skromna restauracja serwuje smaczne meksykańskie antojito, tacosy, zupy, panuchos, tortas (kanapki) i nie tylko. Knajpka jest niezwykle popularna wśród lokalsów. W sumie w środku nie było żadnego turysty! Ja uwielbiam takie miejsca. Ceny to 1/4 tego, co proponują turystyczne knajpki!

Arte Sano, Vegan Restaurant breakfast, Brunch & Dinner– niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, weganinem, czy też jesz mięso, nie możesz przegapić tej knajpki! Restauracja jest pięknie urządzona, w cudownym ogrodzie. Miejsce idealnie na śniadanie! Polecam pancakes z owocami. Porcje są ogromne!

Cariocas Beach Club– jeśli szukasz czegoś na szybką przekąskę z ładnym widokiem. Zdecydowanie mogę polecić ten bar. Znajduje się bezpośrednio przy plaży. Dostaniesz tu najlepsze guacamole na wyspie!

Taco Queto– super miejscówka żeby zjeść tradycyjne meksykańskie jedzonko! Dostaniesz tu tacosy, questadille i inne przysmaki. Ceny są bardzo korzystne a jakość i smak na ogromny plus.

Pozostałe wspisy z Meksyku: MEKSYK

Next stop: ISLA MUJERES | PODWODNE MUZEUM MUSA

Travelholiku

Zapisz się teraz, aby otrzymywać treści, które uczynią Twoje podróże jeszcze bardziej niezapomnianymi!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *